:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  -6°C pochmurno z przejaśnieniami

Skutki wichury w powiecie zambrowskim [foto+video]

Połamane drzewa, uszkodzone dachy w domach i zabudowaniach gospodarczych oraz zerwane linie energetyczne. Tak można podsumować skutki wczorajszej wichury w powiecie zambrowskim.

 

Wczoraj, 21 czerwca po godzinie 20:00 nad powiatem zambrowskim przeszła krótkotrwała, ale niszczycielska nawałnica. Gwałtownej burzy z wyładowaniami atmosferycznymi towarzyszył deszcz.

Najwięcej szkód wichura wyrządziła w Kaczynku (gm. Szumowo). Tam wiatr osiągnął w pewnym momencie prędkość huraganową. Trąba powietrzna zerwała dachy w kilku budynkach gospodarczych. W dwóch przypadkach, arkusze falowanej blachy, niczym kartki papieru, razem z całymi konstrukcjami dachu (więźbą dachową i ociepleniem), wylądowały kilkanaście metrów dalej. Ponadto w jednym z gospodarstw zawaleniu uległa stodoła.

Na terenie miejscowości Kaczynek trąba powietrzna uszkodziła jeszcze kilka dachów. Na szczęście nie są to duże zniszczenia. Wiatr uszkodził pojedyncze arkusze eternitu lub blachy.

Na miejscu pojawili się wczoraj strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Zambrowie oraz strażacy z Ochotniczych Straży Pożarnych. Pracowali oni nad zabezpieczaniem budynków przed dalszymi opadami. Dziś rano do Kaczynka przyjechała specjalna komisja, w celu oszacowania szkód. Zgodnie z jej ustaleniami tylko w tej jednej miejscowości ucierpiały aż 23 budynki w 15 gospodarstwach. Jak ustaliliśmy, wójt Jarosław Cukierman zwrócił się już o pomoc finansową poszkodowanym do wojewody.

Strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zambrowie we współpracy ze strażakami z Ochotniczych Straży Pożarnych cały czas pracują nad usuwaniem skutków nawałnicy. W sumie od wczoraj od godziny 20:00 zambrowscy strażacy interweniowali 22 razy. Większość, bo 14 akcji, dotyczyło powalonych i połamanych drzew w miejscowościach: Zbrzeźnica, Nagórki-Jabłoń, Kaczynek, Zambrów (ul. Mazowiecka) czy Łętownica. Wczoraj strażacy wyjeżdżali także do pożaru drzewa w Kołakach Kościelnych, natomiast dziś interweniowali przy pożarze linii energetycznej w miejscowości Wiśniówek-Wertyce.

Przypominamy, że podczas silnych wiatrów należy usunąć z balkonów, tarasów i parapetów rzeczy, które mogą zostać porwane przez wiatr. W miarę możliwości powinno się wyłączyć urządzenia elektryczne i gazowe. W czasie silnych wiatrów i nawałnicy nie należy podchodzić do okien i drzwi.

Jeżeli podczas podróży samochodem zaskoczą nas bardzo silny wiatr lub intensywne opady deszczu, najlepiej zatrzymać się i poszukać bezpiecznego schronienia. Należy pamiętać, aby nie stawać i nie parkować samochodu pod drzewami, słupami i liniami energetycznymi. Bezwzględnie nie szukać schronienia pod lekkimi konstrukcjami np. wiatami autobusowymi. Nawałnicę najlepiej przeczekać w budynku.


Skutki wichury w powiecie zambrowskim [foto+video] komentarze opinie

  • gość 2018-06-22 16:11:47

    Na jakiej podstawie jesteście Państwo w stanie stwierdzić, że przez wskazaną miejscowość przeszła trąba powietrzna?? Jesteście w posiadaniu zdjęć lub filmów, które potwierdzają przytoczony w artykule fakt? W przypadku przejścia trąby powietrznej zniszczenia układają się w charakterystyczny sposób i bez dokonania analizy ich rozkładu przestrzennego nie można ocenić czy były one skutkiem przejścia trąby powietrznej czy też liniowego uderzenia wiatru szkwałowego. Poza tym w meteorologii nie używa się pojęcia "silne wiatry" (te jest bliższe anatomii człowieka) lecz silny wiatr.

  • Gość - niezalogowany 2018-06-22 18:04:26

    Co poradzisz jak portalem dyryguja ignoranci bez zadnego wyksztalcenia dziennikarskiego.

Dodajesz jako: Zaloguj się