:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  16°C słabe opady deszczu

Sejmik oczekuje zdecydowanych działań ws. rozprzestrzeniania się wirusa ASF

wiadomości z regionu, Sejmik oczekuje zdecydowanych działań rozprzestrzeniania wirusa - zdjęcie, fotografia

Wprowadzenia wyższych rekompensat dla producentów rezygnujących z hodowli trzody chlewnej, dodatkowy odstrzał dzików oraz niezwłoczne zmiany przepisów prawa - to tylko część postulatów wystosowanych do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministra Środowiska ujętych w przyjętym przez Sejmik Województwa Podlaskiego stanowisku dotyczącym obecnej sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się wirusa ASF.

Wczoraj na wniosek grupy 8 radnych wojewódzkich została zwołana nadzwyczajna sesja Sejmiku Województwa Podlaskiego. Chodziło głównie o przyjęcie uchwał w sprawie wniesienia skargi na rozstrzygnięcia nadzorcze wojewody i upoważnienie marszałka do wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Kwestią sporną było bowiem nadanie nowego statutu Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku.

W obradach uczestniczyło tylko 16 radnych. Zabrakło tych z klubu PiS. Przewodniczący Sejmiku Jarosław Dworzański poinformował, że będzie się domagał pisemnych usprawiedliwień z powodu nieobecności na wczorajszej sesji.

Radni uzupełnili proponowany porządek obrad o dodatkowy punkt dotyczący przyjęcia stanowiska Sejmiku w sprawie sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się wirusa afrykańskiego pomoru świń na terenie województwa podlaskiego.

- „28 lipca odbyła się tu debata z udziałem i na ich wniosek – rolników, hodowców, producentów – na temat rozszerzającego się zagrożenia ASF w województwie podlaskim. W debacie nie wzięli udziału przedstawiciele ministerstw rolnictwa i środowiska. Żądamy podjęcia stosownych działań ze strony owych ministerstw, by zatrzymać rozprzestrzenianie się choroby.” – uzasadniał członek zarządu Stefan Krajewski.

W piśmie skierowanym do ministrów rolnictwa i środowiska oraz m.in. premier Beaty Szydło czytamy, że Sejmik Województwa Podlaskiego oczekuje wprowadzenia wyższych rekompensat dla producentów rezygnujących z hodowli trzody chlewnej, podjęcia działań mających na celu dalsze ograniczanie populacji dzików przenoszących wirusa, a także niezwłocznej zmiany przepisów prawa polegającej na zniesieniu okresów ochronnych na odstrzał dzików bez względu na płeć. Radni wojewódzcy PO-PSL domagają się również przygotowania skutecznego programu ochrony zakładów zajmujących się ubojem trzody chlewnej i przetwórstwem wieprzowiny z obszarów dotkniętych ASF, a także zwiększenia nadzoru odpowiednich służb nad przemieszczaniem zwierząt hodowlanych pomiędzy indywidualnymi gospodarstwami rolnymi oraz ich skuteczniejszej rejestracji w systemie ARiMR.

- „Myślę, że to dobry moment na podjęcie takiego stanowiska. PiS w kampanii wyborczej obiecywał uporanie się z problemem ASF w 3 miesiące, a tu nie dość, że minęły 2 lata, to jeszcze choroba się rozprzestrzeniała. Z 2 ognisk i 3 przypadków do końca kadencji tamtego rządu, mamy teraz 30 ognisk ASF i rozprzestrzenianie się choroby poza nasze województwo.” – mówił wczoraj wicemarszałek Maciej Żywno.

Ostatecznie radni podczas wczorajszych obrad przyjęli stanowisko w stosunku głosów 14 za i 2 wstrzymującymi.

Przy okazji przypominamy, że do 14 sierpnia rolnicy, którzy hodują świnie, muszą dostosować gospodarstwa do programu bioasekuracji lub złożyć do powiatowego lekarza weterynarii oświadczenie, że nie spełnią tych wymagań. Jeżeli rolnik złoży oświadczenie o niespełnieniu wymogów bioasekuracji, będzie mógł skorzystać z programu rekompensat z tytułu zaprzestania dalszej produkcji. Po przeprowadzeniu kontroli przez powiatowego lekarza weterynarii, świnie z gospodarstwa będą zabite. Rolnikowi, który zrezygnuje z utrzymywania świń, przysługuje odszkodowanie za zabite zwierzęta oraz rekompensata za rezygnację z hodowli świń do końca 2018 roku. Wniosek o rekompensatę trzeba złożyć do 15 września do kierownika biura powiatowego ARiMR.

Polecamy:
:: Nieustający problem z ASF
:: Zarzuty w śledztwie dotyczącym rozprzestrzeniania się ASF
:: Ruszył interwencyjny skup trzody chlewnej z obszarów zagrożonych ASF
:: Sejm uchwalił specustawę ws. ASF
:: Poważne problemy podlaskich dostawców świń i wieprzowiny. Wszystko przez ASF
:: ASF już w województwie mazowieckim
:: Wykryto trzynaste w kraju ognisko ASF u świń
:: Kolejne ognisko ASF. Główny Lekarz Weterynarii apeluje do rolników
:: Rolnicy spotkali się z Powiatowym Lekarzem Weterynarii w sprawie ASF [foto]
:: Rolnik z powiatu zambrowskiego sprzedawał nieprzebadane zwierzęta. Resort rolnictwa zaostrza działania ws. ASF
:: Dwa kolejne ogniska ASF. Jedno z nich w gminie Zambrów
:: Wykryto siódme ognisko afrykańskiego pomoru świń
:: Powiększono obszar zagrożony wirusem ASF. Niestety, wykryto szóste ognisko tej choroby w podlaskiem
:: ABW wyjaśni jak doszło do zarażenia wirusem ASF przy granicy z powiatem zambrowskim
:: Zlikwidowano ognisko ASF przy granicy z powiatem zambrowskim. Trwa kontrola w gospodarstwach [foto]
:: Afrykański pomór świń - rozporządzenie Wojewody Podlaskiego
:: Wykryto nowe ognisko ASF u trzody chlewnej tuż przy granicy z powiatem zambrowskim

Sejmik oczekuje zdecydowanych działań ws. rozprzestrzeniania się wirusa ASF komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na zambrow.org