:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  8°C bezchmurnie

Samorząd województwa przejmie zambrowski PKS

samorząd, Samorząd województwa przejmie zambrowski - zdjęcie, fotografia

PKS w Zambrowie jest jedną z ostatnich spółek państwowych w naszym mieście. W społeczeństwie od jakiegoś czasu pojawiają się pogłoski o rzekomym upadku, wchłonięciu przez większą firmę lub prywatyzacji, która większości osób nie kojarzy się z niczym dobrym. Prawda jest jednak taka, że od jakiegoś czasu rozważa się prywatyzację lub komunalizację zambrowskiego PKS-u, podobnie jak innych spółek tego typu w naszym województwie. Dziś już ich los jest raczej pewny. Nie musimy niczego się obawiać!

Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej kilka lat temu zostało przekształcone w spółkę prawa handlowego – sp. z o.o., której właścicielem jest Skarb Państwa. Rok temu Minister Skarbu, Mikołaj Budzanowski, zwrócił się do samorządu województwa podlaskiego z propozycją skomunalizowania podlaskich PKS-ów. Początkowo Zarząd Województwa podszedł do tematu bardzo sceptycznie, jednak po pół roku od tej propozycji, w lutym br. Zarząd Województwa uwzględnił czynnik społeczny – jakim jest konieczność zapewnienia transportu mieszkańcom województwa i komunalizacja PKS-ów na rzecz Marszałka Województwa stała się bardziej realna. Wówczas jednak samorząd województwa postawił jeden zasadniczy warunek: chciał mieć 100% udziałów w spółkach przewoźniczych.

Pod koniec sierpnia w czasie sesji Sejmiku Województwa Podlaskiego przyjęto uchwałę upoważniającą Zarząd Województwa do wystąpienia do ministra Skarbu o komunalizację, czyli 100% bezpłatne przejęcie spółki PKS w Zambrowie przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

W tej chwili Zarząd Województwa oczekuje już tylko na decyzję Ministra Skarbu w tej sprawie.

Jak powiedział nam Waldemar Osuchowski, prezes zambrowskiego PKS-u, to już raczej tylko formalność, ponieważ w każdej dotychczasowej tego typu sytuacji Minister załatwiał takie sprawy pozytywnie.

Najprawdopodobniej więc PKS będzie własnością Skarbu Państwa do końca tego roku i z dniem 1 stycznia 2011 zostanie w całości bezpłatnie przekazany Zarządowi Województwa.

Jest to dobra wiadomość zarówno dla pracowników, bo w związku z tym nie szykują się w zambrowskim PKS-ie żadne zwolnienia, ani zmiany kadrowe, jak i dla pasażerów. PKS, jak funkcjonował, tak dalej będzie istniał i świadczył swoje usługi w niezmienionym zakresie.

Dodatkowym pozytywnym aspektem tej zmiany może być szansa na zdobycie funduszy na sukcesywną wymianę taboru. Z tego co powiedział nam prezes Osuchowski, jako spółka należąca do Skarbu Państwa, PKS był wykluczony z możliwości starania się o unijne dotacje. Natomiast po zmianie, jako spółka wchodząca w struktury samorządu województwa, będzie mógł składać indywidualne wnioski lub być częścią jakiegoś większego projektu regionalnego o unijne dotacje, w kwestii wymiany taboru autobusowego.

Polecamy:
:: Czy samorząd Województwa Podlaskiego przejmie zambrowski PKS?
:: Nowe rozkłady jazdy autobusów na Portalu
:: Projekt Miasta Zambrów przeszedł pozytywnie ocenę merytoryczną

Samorząd województwa przejmie zambrowski PKS komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na zambrow.org