:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  15°C lekkie zachmurzenie

Rozpoczynasz działalność gospodarczą? Sprawdź ulgi

 biznes i praca, Rozpoczynasz działalność gospodarczą Sprawdź - zdjęcie, fotografia

Masz pomysł na własny biznes, chcesz być sam sobie szefem, ale obawiasz się wysokich kosztów? Teraz osoby rozpoczynające działalność gospodarczą przez pół roku mogą nie płacić składek na ubezpieczenie społeczne w ZUS, a przez kolejne 2 lata opłacać je w niższej wysokości.

 

- „Jeśli rozpoczynamy działalność gospodarczą na własny rachunek, przez 6 miesięcy koszty związane z prowadzeniem własnej firmy mogą być mniejsze. Możemy zrezygnować z płacenia składek na ubezpieczenie społeczne w ZUS, a przez kolejne 2 lata możemy opłacać je w niższej wysokości.” - informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

 

To zmniejszenie kosztów to zasługa ulgi na start, jednego z przywilejów Konstytucji Biznesu, zawartej w ustawie z dnia 6.03.2018 r. Prawo przedsiębiorców. Jest to pomoc dedykowana startującym z biznesem przedsiębiorcom. Ma ona charakter uprawnienia, a nie obowiązku. Przedsiębiorca sam decyduje, czy chce opłacać składki społeczne ZUS w początkowej fazie swojej działalności, czy też nie. Należy jednak pamiętać, że decyzja o niepłaceniu składek pociąga za sobą pewne konsekwencje, m.in. mniejsze świadczenie emerytalne w przyszłości. Dlatego wybór powinien być przemyślany.

 

- „Każdy kto pierwszy raz w życiu rejestruje działalność gospodarczą, przez 6 miesięcy kalendarzowych może nie płacić składek na ubezpieczenia społeczne. Z tej ulgi mogą też korzystać wszyscy, którzy w przeszłości mieli już własny biznes, ale od czasu zakończenia działalności albo zawieszenia minęło co najmniej pięć lat. Warunkiem jest również nie wykonywanie dla byłego pracodawcy tego, co robiliśmy dla niego jako pracownik  w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym.”- wyjaśnia Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

 

Jeśli nasza działalność nie będzie wykonywana jednoosobowo, to w okresie obowiązywania tego przywileju ubezpieczeniami społecznymi będą objęte osoby z nami współpracujące oraz zatrudnieni przez nas pracownicy czy zleceniobiorcy. Zwolnienie z ubezpieczeń społecznych dotyczy tylko tej osoby, która jest płatnikiem.

 

Warto również podkreślić, że ulga na start dotyczy wyłącznie składek na ubezpieczenie społeczne. W rezultacie przedsiębiorcy muszą opłacać składki na ubezpieczenie zdrowotne.

 

Kolejne udogodnienie po upływie 6 miesięcy niepłacenia składek na ubezpieczenie społeczne to mały ZUS. Przez 24 miesiące kalendarzowe możemy opłacał składki od zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia - obecnie to 520,10 zł dla opłacających dobrowolnie składkę na ubezpieczenie chorobowe.

Rozpoczynasz działalność gospodarczą? Sprawdź ulgi komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się