:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  16°C bezchmurnie

Rozpoczyna się Wielki Post - Środa Popielcowa

świąteczne, Rozpoczyna Wielki Środa Popielcowa - zdjęcie, fotografia

Dzisiaj Kościół Rzymskokatolicki obchodzi Środę Popielcową, czyli Popielec. Dzień ten w kalendarzu chrześcijańskim jest pierwszym dniem Wielkiego Postu, trwającego 40 dni.

W Środę Popielcową katolicy rozpoczynają czterdziestodniowy post. Liczba 40 stanowi w Piśmie Świętym wyraz pewnej dłuższej całości, czasu przeznaczonego na jakieś konkretne zadanie człowieka lub zbawcze działanie Boga. W Wielkim Poście Kościół odczytuje i przeżywa nie tylko czterdzieści dni spędzonych przez Jezusa na pustyni na modlitwie i poście przed rozpoczęciem Jego publicznej misji, ale i trzy inne wielkie wydarzenia biblijne: czterdzieści dni powszechnego potopu, po których Bóg zawarł przymierze z Noem, czterdzieści lat pielgrzymowania Izraela po pustyni ku ziemi obiecanej oraz czterdzieści dni przebywania Mojżesza na Górze Synaj, gdzie otrzymał on od Jahwe Tablice Prawa.

Zgodnie z tradycją i obrzędami Kościoła Katolickiego dziś kapłan czyni popiołem znak krzyża na głowie wiernego mówiąc jednocześnie: „Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz” lub „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Gest ten ma przypomnieć człowiekowi o kruchości jego życia i nieuchronnej śmierci każdego.

Tradycja posypywania głów popiołem na znak pokuty pojawiła się w VIII wieku. W XI wieku papież Urban II uczynił ten zwyczaj obowiązującym w całym Kościele. Wówczas postanowiono, że popiół będzie pochodził z palm poświęconych w Niedzielę Palmową z ubiegłego roku.

W Środę Popielcową wiernych Kościoła Rzymskokatolickiego obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (od 14 roku życia) i post ścisły (dla osób między 18 a 60 rokiem życia), czyli ograniczenie ilości posiłków do trzech na dobę: jeden raz do syta oraz dwa razy dla zaspokojenia głodu.

Polecamy:
:: Dziś ostatki
:: Dziś tłusty czwartek. Zaglądamy do cukierni... [foto]
:: Dziś Dzień Dziadka!
:: Wyjątkowe święto wyjątkowej osoby – dziś Dzień Babci!
:: Święto Trzech Króli
:: Zambrowianie powitali Nowy 2018 Rok [foto]
:: Witamy w Nowym 2018 Roku!

Rozpoczyna się Wielki Post - Środa Popielcowa komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na zambrow.org