:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  21°C bezchmurnie

Rozpoczęli uzbrajanie kolejnych terenów inwestycyjnych [foto]

inwestycje, Rozpoczęli uzbrajanie kolejnych terenów inwestycyjnych [foto] - zdjęcie, fotografia

Rozpoczęły się prace przy budowie nowej ulicy Produkcyjnej. Uzbrojone zostaną przyszłe tereny inwestycyjne o powierzchni 6,5 ha, na które samorząd Miasta Zambrów jako jedyny w pierwszym rozdaniu z RPO 2014-2020 otrzymał dofinansowanie unijne.

2,1 mln zł z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020 dostanie Miasto Zambrów na powiększenie terenów inwestycyjnych. To pierwsza umowa zawarta w tym programie. Takie informacje przekazał wczoraj w Białymstoku mediom wicemarszałek województwa Maciej Żywno.

Żywno poinformował także, że Miasto Zambrów jest jedynym samorządem, który otrzymał dofinansowanie na tereny inwestycyjne w pierwszym konkursie na takie cele z RPO 2014-2020. Tak jak informowaliśmy już w lutym, Miasto chce uzbroić na potrzeby inwestorów 6,5 ha gruntów.

Prace budowlane już się rozpoczęły. Od ponad tygodnia w rejonie dawnej Targowicy Miejskiej przy ul. Targowej pracuje ciężki sprzęt. Firma P&K Jaczewscy z Korytnicy realizuje tam bowiem budowę nowej ulicy Produkcyjnej wraz z kanalizacją deszczową i sanitarną oraz oświetleniem. Aktualnie trwają prace ziemne oraz montaż ogrodzenia czterech działek przeznaczonych właśnie pod kolejne tereny inwestycyjne. Nowa ulica Produkcyjna, która będzie się łączyć z ul. Targową, ma umożliwić dojazd do tych gruntów.

Warto zaznaczyć, że nowe tereny inwestycyjne będą się znajdować w bezpośrednim sąsiedztwie z już istniejącymi o pow. całkowitej 32,7 ha, które zostały otwarte w 2009 roku. Budowa dróg, oświetlenia, kanalizacji sanitarnej, deszczowej, dociągnięcie wodociągu i innych mediów kosztowało wówczas 14,3 mln zł, w tym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013 Urząd Miasta Zambrów pozyskał dofinansowanie w wysokości 8,7 mln zł. Wszystkie działki zostały tam wyprzedane.

Obecnie trwa drugi konkurs, w którym podlaskie samorządy mogą zdobyć na przygotowywanie terenów pod inwestycje 60 mln zł. Nabór wniosków konkursowych trwa do 15 kwietnia.

W trwającym konkursie na dofinansowanie terenów inwestycyjnych z RPO mogą startować samorządy lub inne jednostki organizacyjne gmin. Pieniądze można zdobyć na stworzenie nowych lub poszerzenie już istniejących terenów inwestycyjnych. Jak wcześniej podawał urząd marszałkowski, pieniądze można m.in. zdobyć na przygotowanie koniecznych prac studyjno-koncepcyjnych, przeprowadzenie badań geotechnicznych, uzbrojenie w media, budowę lub modernizację wewnętrznego układu dróg. Preferowane jest m.in. wykorzystanie terenów zdegradowanych czy miejskich nieużytków. Elementem uzupełniającym we wnioskach o dotacje mogą być wydatki na infrastrukturę komunikacyjną; na ten cel może pochodzić mniejsza część pieniędzy w projekcie. Z UE można dostać dotację w wysokości 95% kosztów kwalifikowanych.

Z RPO na lata 2007-2013 z unijnych pieniędzy na przygotowanie infrastruktury potrzebnej inwestorom skorzystało w województwa podlaskim 10 samorządów. Przygotowały one łącznie 114 ha terenów dla inwestorów. Z UE pochodziło na ten cel 89,2 mln zł.

Jak podkreślają ekonomiści, takie działania samorządów gminnych sprzyjają rozwojowi gospodarczemu w skali lokalnej, ponieważ tworzone są dogodne warunki do inwestowania. Dzięki budowie infrastruktury technicznej przedsiębiorcy chętniej kupują grunty na takich terenach, ponieważ mają zapewniony dojazd, a koszty budowy nowych miejsc pracy są niższe.

Polecamy:
:: Zagospodarowują teren nowego parku [foto]
:: Będą nowe drogi na osiedlu przy ul. Ks. Krajewskiego
:: Budują orliki lekkoatletyczne [foto]
:: Mieszkańcy ul. Nadrzecznej doczekają się drogi [foto]
:: Montaż zabawek zakończył zagospodarowanie terenu na „koszarach” [foto]
:: Remont Żytniej jednak nie w tym roku
:: Plany inwestycyjne ZSM na 2016 rok
:: Szansa na rozwój Zambrowa
:: Ponad 2 mln zł na remonty w ZSM w ciągu roku
:: Ruszyły pierwsze przetargi w Mieście

Rozpoczęli uzbrajanie kolejnych terenów inwestycyjnych [foto] komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na zambrow.org