:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  16°C całkowite zachmurzenie

Robotyka i programowanie w zambrowskiej „Trójce”

edukacja, Robotyka programowanie zambrowskiej „Trójce” - zdjęcie, fotografia

Skręcają i programują roboty, tworzą animacje i gry komputerowe, multimedialne pocztówki on-line oraz łączą obwody elektroniczne. I mowa tu nie o studentach czy licealistach, a uczniach szkoły podstawowej. W Zambrowskiej "Trójce" realizowana jest ciekawa innowacja pedagogiczna...

Od września w Szkole Podstawowej Nr 3 w Zambrowie prowadzone są koła z robotyki i programowania. Są to zajęcia dodatkowe, bezpłatne, dla chętnych uczniów klas IV-VI. Wszystko w ramach innowacji pedagogicznej zaakceptowanej przez organ prowadzący i Kuratorium Oświaty w Białymstoku. Koła prowadzi nauczyciel zajęć komputerowych Grzegorz Zawistowski.

Zajęcia odbywają się popołudniami dla trzech grup wiekowych. Uczniowie klas IV uczą się tworzyć animacje, pocztówki multimedialne i gry w przyjaznym środowisku programistycznym Scratch. Koła prowadzone są wg scenariuszy Mistrzów Kodowania, ponieważ „Trójka” już trzeci rok z rzędu uczestnicy w tym ogólnopolskim programie.
 
Druga grupa, do której należą uczniowie klas VI, obecnie konstruuje roboty. Uczniowie ci podstawy Scratch’a poznali w poprzednim roku, dzięki temu z łatwością sterują robotami, odczytują czujniki i programują roboty z poziomu specjalnej wersji tego środowiska programistycznego - ScratchX.
 
- „Do tego celu wykorzystujemy podzespoły konstrukcyjne i elektroniczne oferowane przez polską firmę LOFI.” – mówi Grzegorz Zawistowski – „W pierwszym półroczu uczniowie skonstruowali robota jeżdżącego, którym można było sterować z poziomu klawiatury komputera. Dużo emocji dostarczył rozegrany w ten sposób mecz piłki nożnej robotów. Następnie uczniowie przerabiali swoje roboty: zbudowali i zaprogramowali autonomicznego robota światłoluba podążającego za światłem oraz robota rysującego figury geometryczne.” – dodaje nauczyciel.
 
Trzecia grupa w pierwszym półroczu poszerzała swoje umiejętności z zakresu programowania blokowego w Scratch. Szóstoklasiści stworzyli m.in. program edukacyjny „tabliczka mnożenia”. Następnie grupa ta zaczęła naukę podstaw elektroniki i programowania na bazie otwartej platformy Arduino. Obecnie na zajęciach uczniowie poznają podstawy konstruowania i łączenia obwodów elektronicznych oraz programowania w środowisku tekstowym Arduino IDE, bazującym na języku programowania wysokiego poziomu C++.

- „Szóstoklasiści programowali już diody LED, potencjometr, czujnik temperatury oraz 7-segmentowy wyświetlacz LED.” – mówi Grzegorz Zawistowski – „W planach na ferie zimowe i drugie półrocze, w ramach innowacji pedagogicznej, jest tworzenie nowych gier on-line w Scratchu, rozbudowa i programowanie LOFI-robotów oraz budowa i programowanie układów elektronicznych i robotów na bazie Arduino” - dodaje.

Warto podkreślić, że zambrowska „Trójka” już trzeci rok z rzędu bierze udział w ogólnopolskim programie „Mistrzowie Kodowania”. Szkoła uczestniczy w takich międzynarodowych akcjach jak Europejski Tydzień Kodowania, czy Godzina Kodowania. W minionym roku szkolnym za organizację autorskiego projektu „Lokalni Mistrzowie Kodowania” szkoła wygrała nagrodę główną w ogólnopolskim konkursie „Igrzyska Mistrzów Kodowania”. Było to cykl zajęć dla chętnych uczniów z całego powiatu zambrowskiego. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem.
 
Przed kilkoma dniami do szkoły trafił nowoczesny monitor Full HD firmy Samsung ufundowany przez producenta, który jest głównym sponsorem programu „Mistrzowie Kodowania”.
 
- „Wyróżniliśmy placówki, a tak naprawę nauczycieli, którzy aktywnie i długofalowo działają w Mistrzach i robią fajne rzeczy z dzieciakami. I z nami współpracują, a my z tej współpracy jesteśmy zadowoleni.” – mówi Iwona Brzózka-Złotnicka z Mistrzów Kodowania.
 
Duży monitor o wysokiej rozdzielczości bardzo przydaje się podczas zajęć, zwłaszcza programowania w C++.
 
- „Chciałbym podziękować osobom pracującym w Mistrzach Kodowania za owocną współpracę i wspaniały prezent. Dziękuję również dyrekcji szkoły za przychylność i środki finansowe na zakup pierwszej części podzespołów do budowy robotów, dzięki czemu zajęcia z robotyki mogły ruszyć . Jednocześnie zwracam się z prośbą do firm, które chciałyby wspomóc moje zajęcia i dofinansowały zakup kolejnych podzespołów do budowy robotów”.  – mówi Grzegorz Zawistowski.
 
Ponieważ zajęcia cieszą się dużą popularnością, nauczyciel już dziś deklaruje, że będzie je dalej prowadził w kolejnych latach szkolnych.

Polecamy:
:: Ogromny awans technikum ZS1 w ogólnopolskim rankingu Perspektyw 2017
:: Pomóżmy czworonogom przetrwać zimę…
:: „Piątka” na pomoc czworonogom
:: XV rejonowe eliminacje Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK
:: Uczniowie „Piątki” w Fabryce Misia
:: Jan Paweł II będzie patronem SOSW w Długoborzu
:: Sukces projektu „Czwórki”
:: Mikołaj rozdał prezenty w MP3 [foto]
:: Z wizytą w Zambrowie

Robotyka i programowanie w zambrowskiej „Trójce” komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się