:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  12°C pochmurno z przejaśnieniami

Rehabilitacja lecznicza z ZUS. Dla kogo?

komunikat, Rehabilitacja lecznicza - zdjęcie, fotografia

Zdarza się, że stan zdrowia nie pozwala nam na wykonywanie pracy. Co wtedy? ZUS może skierować nas na rehabilitację, która powinna się przyczynić do powrotu do pracy. Tylko w 2017 roku zostało wydanych 4366 orzeczeń o rehabilitacji leczniczej.

Na wyjeździe lub w systemie stacjonarnym podreperować swoje zdrowie mogą osoby, które pobierają zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne bądź rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy. Jednak podstawowym warunkiem skierowania na taką rehabilitację są rokowania, które mają na celu odzyskanie zdolności do pracy. Ubiegać się o rehabilitację mogą również osoby ubezpieczone w ZUS, które nie pobierają żadnych świadczeń, ale w przypadku których występuje ryzyko utraty zdolności do pracy. Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa podlaskiego Katarzyna Krupicka informuje, że z takiej formy naprawy swojego zdrowia w 2017 roku skorzystało 3430 osób.

Wniosek o rehabilitację leczniczą może wystawić każdy lekarz posiadający prawo wykonywania zawodu, bez względu na miejsce udzielania świadczeń zdrowotnych, także w ramach praktyki prywatnej. Osoba, której dotyczy wniosek, może złożyć go listownie bądź osobiście w każdej placówce ZUS. Wniosek powinien zawierać imię i nazwisko pacjenta, numer PESEL, adres zamieszkania, rozpoznanie choroby podstawowej oraz chorób współistniejących, a także informację, czy pacjent rokuje na powrót do pracy po przeprowadzonej rehabilitacji.

Dostępna jest również możliwość złożenia wniosku w formie elektronicznej. W trakcie wystawiania elektronicznego zwolnienia lekarskiego e-ZLA, po wprowadzeniu numeru statystycznego choroby, może pojawić się komunikat o możliwości skierowania pacjenta na rehabilitację. Po akceptacji, otworzy się formularz wniosku o rehabilitację ZUS PR-4 i automatycznie zostaną wprowadzone dane pacjenta. Tak wypełniony wniosek o rehabilitację lekarz może przesłać w formie elektronicznej bezpośrednio do ZUS.

O potrzebie rehabilitacji decyduje lekarz orzecznik w Oddziale ZUS: na wniosek lekarza prowadzącego, podczas kontroli zwolnienia lekarskiego, w trakcie orzekania o sprawie niezdolności do pracy do celów rentowych albo o okolicznościach uzasadniających przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego.

Turnus trwa 24 dni i odbywa się w trybie ambulatoryjnym lub stacjonarnym. Po zakończeniu rehabilitacji wydawana jest pacjentowi karta informacyjna, zawierająca szczegółowy opis przebiegu rehabilitacji oraz opinię o stanie funkcjonalnym pacjenta w kontekście powrotu do pracy. ZUS ponosi całkowity koszt rehabilitacji, łącznie z kosztami zakwaterowania, wyżywienia oraz przejazdu z miejsca zamieszkania do i z ośrodka rehabilitacyjnego najtańszym środkiem komunikacji publicznej.

Poniżej zamieszczamy mapkę z lokalizacją ośrodków rehabilitacyjnych współpracujących z ZUS w 2018 roku.Polecamy:
:: Zatrudniasz nianię? Sprawdź, co się zmieniło od stycznia
:: Pracujący emeryci również skorzystają na skróceniu wieku emerytalnego
:: Masz zadłużenie? Możesz stracić prawo do ubezpieczenia
:: ZUS: Jeden przelew zamiast czterech
:: Co wlewamy do naszych baków?
:: Opłaca się dożyć 100 lat
:: Jakie były średnie zarobki w podlaskiem?
:: Krajowa Administracja Skarbowa rozpoczęła swoją działalność

Rehabilitacja lecznicza z ZUS. Dla kogo? komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się