:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  9°C rozproszone chmury

Radnym marzy się patriotyczny mural

samorząd, Radnym marzy patriotyczny mural - zdjęcie, fotografia

Czy w Zambrowie powstanie mural z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości? Taką propozycję, w formie interpelacji, złożyła podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej trójka radnych.

Historia miasta zapisana na murze. Niewykluczone, że w Zambrowie pojawi się historyczny mural. Z takim pomysłem wyszła trójka radnych miejskich: Jacek Olszewski, Michał Klimowicz i Tomasz Kosek, którzy na ostatniej sesji złożyli w tej sprawie interpelację. Chcą, aby w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości taki rysunek pojawił się na wybranym budynku.

- „Projekt polegałby na wykonaniu artystycznego muralu na ścianie w tematyce nawiązującej do upamiętnienia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Po ogłoszeniu konkursu o wyborze projektu zadecydowałaby komisja konkursowa. Kolejnym etapem byłoby wykonanie muralu według zwycięskiego projektu. Celem projektu jest wzmocnienie tożsamości narodowej, utrwalenie i pogłębienie wiedzy o historii Polski, a także kształtowanie wśród lokalnej społeczności postaw patriotycznych oraz wzmacnianie idei społeczeństwa obywatelskiego i uczczenie 100. rocznicy odzyskania niepodległości.” - napisali w interpelacji radni.

Sugerowanym przez radnych miejscem wykonania patriotycznego muralu jest szczyt budynku Miejskiego Gimnazjum Nr 1 lub elewacja wejściowa Pływalni Miejskiej „Delfin” w Zambrowie. Ich zdaniem za tymi miejscami przemawia ogólna dostępność oraz centrum miasta.

- „Jest to miejsce, gdzie często przebywają mieszkańcy i przyjezdni. Mural z pewnością uatrakcyjni to miejsce dla mieszkańców, stanie się lekcją historii dla uczniów szkoły i spacerowiczów, osób korzystających z pływalni, terenów zielonych czy miejskiego Centrum Kultury. Murale, jeżeli prezentują wysoki poziom artystyczny, a o taki nam chodzi, podnoszą wartość przestrzeni miejskiej i często stają się landmarkami miast. Wybrany temat wpisuje się doskonale w cykl imprez upamiętniających rocznicę odzyskania niepodległości. Mural może stać się charakterystyczną cechą miasta, może stać się elementem budowania tożsamości, ważnym wspomnieniem oraz symbolem lokalnej społeczności.” - czytamy w piśmie radnych Jacka Olszewskiego, Michała Klimowicza i Tomasza Koska.

Warto zaznaczyć, że murale z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę powstały już m.in. w Opolu, Warszawie czy Słupsku. Czy władze naszego miasta dadzą zielone światło na taką inicjatywę także w Zambrowie? Przekonamy się wkrótce.


Radnym marzy się patriotyczny mural komentarze opinie

 • gość 2018-05-24 07:59:26

  ściana szkoły -idealnie

 • gość 2018-05-24 08:33:29

  mural na brzydkim płocie w księżym lasku!

 • gość 2018-05-24 09:15:47

  Murale malować jeszcze czego

 • gość 2018-05-24 12:23:34

  popieram mur w księżnym lasku

 • gość 2018-05-24 13:16:07

  Proponuję budynek Urzędu Miasta pomalować na biało-czerwono. Będzie patriotycznie i zgodnie ze stanem faktycznym, chyli podziałem pomiędzy Burmistrzem a Starostą a co najważniejsze tanio.

 • zigi 2018-05-26 04:32:03

  piekny mural BAT-MAN-a biala farba na czerwonym budynku juz jest na koszarach..trzeba tylko dopisac ideologie -jest to wazne wspomnienie i symbol lokalnej spolecznosci. Jak by co to wiem komu trzeba zaplacic :) Panowie jak chca to niech na wlasnych domach wieszaja flagi narodowe przez caly rok..na przod husaria Chyba lepiej byloby odswiezyc sciezke edukacyjna na koszarowych blokach albo stworzyc liste osob skazanych w Zambrowie za walke w PRL .

Dodajesz jako: Zaloguj się