:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  18°C słabe opady deszczu

Prywatyzacja szpitala - temat powracający jak bumerang

samorząd, Prywatyzacja szpitala temat powracający bumerang - zdjęcie, fotografia

Po nieudanych próbach burmistrza namówienia radnych na prywatyzację Spółki Szpital Miejski w Zambrowie, radni w listopadzie ubiegłego roku zdecydowali, że szpital stanie się spółką samorządową z większościowym udziałem powiatu i 49% udziałem miasta. Od stycznia br. szpital funkcjonuje w tej formie. Jak się jednak okazuje, temat prywatyzacji poprzez podniesienie kapitału szpitala przez prywatną firmę nie jest zamknięty.

Jak udało nam się dowiedzieć spółka „Szpitale Rodzinne” planuje kupić 4-5 szpitali w okolicach Warszawy, wyremontować je, doposażyć i prowadzić w nich działalność medyczną. Spółka ta wyraziła ostatnio zainteresowanie zakupem większościowych udziałów w Szpitalu Miejskim Sp. z o.o. w Zambrowie. W sprawie tej odbyły się już spotkania ze starostą zambrowskim, przewodniczącym Rady Powiatu, burmistrzem miasta, prezesem zambrowskiego szpitala oraz prezesem zarządu Szpitali Rodzinnych – Krzysztofem Bałata. Aby jednak podjąć wiążące rozmowy, niezbędne będą uchwały Rady Powiatu i Rady Miasta. Jeśli radni wyrażą na to zgodę, prywatyzacja zambrowskiego szpitala może się rozpocząć.

- Negocjacje będą twarde – zapowiada burmistrz Kazimierz Dąbrowski, który planuje bronić pewnych zapisów. – Mowa tu o konieczności utrzymywania kontraktu z NFZ i świadczeniu tych samych usług, które szpital świadczy nieodpłatnie obecnie, w tym prowadzeniu 4 oddziałów oraz utrzymaniu poziomu zatrudnienia – dodaje Dąbrowski.

Burmistrz, będący obecnie mniejszościowym udziałowcem szpitala chce doprowadzić do jak najszybszej jego prywatyzacji. Wg koncepcji Dąbrowskiego prywatna spółka miałaby udziały większościowe, a miasto i powiat w sumie - akcje mniejszościowe. Burmistrz podkreśla tu, że prywatyzacja jest potrzebna, ponieważ samorządy gmin, które deklarowały wejście do spółki samorządowej – nie kwapią się do tego, a miasta i powiatu nie stać na wyremontowanie szpitala z własnych budżetów.

O wiele ostrożniejszy w kwestii prywatyzacji szpitala jest Starosta Zambrowski Stanisław Rykaczewski, jednak nie wyklucza takiej możliwości. W pierwszej kolejności chce poczekać na wyniki podziału pieniędzy z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO). Starostwo składa bowiem wniosek o dofinansowanie modernizacji i doposażenia szpitala z pieniędzy unijnych. Starosta liczy na eurokasę, chociaż z naszych obserwacji wynika, że szanse na te pieniądze nie są duże. Wniosek o dofinansowanie zambrowskiego szpitala opiewa bowiem na 2/3 wszystkich pieniędzy, które są do podziału na całe województwo w ramach RPO.

Ponadto Starosta Rykaczewski liczy na realizację podpisanych porozumień z gminami Zambrów i Kołaki Kościelne w sprawie wejścia do spółki samorządowej. Starosta w tej sprawie w najbliższym czasie zamierza rozmawiać z wójtami. Będzie też prowadził rozmowy z gminą Rutki i Szumowo, dla których przygotowane są projekty porozumień. Liczy na to, że szpital poprowadzą wspólnie samorządy powiatu i wszystkich gmin, co po otrzymaniu unijnego wsparcia, może wystarczyć na dostosowanie szpitala do nowych wymogów.

Starosta Rykaczewski nie odrzuca jednak wariantu prywatyzacji polegającego na wejściu do spółki kapitału prywatnego. Dopuszcza taką możliwość, ale po spełnieniu wielu warunków. Po pierwsze chciałby poznać pełną ofertę prywatnej spółki i jej plany związane z przyszłością zambrowskiego szpitala. Po drugie: chce zbadać wiarygodność spółki, która – jak twierdzi Starosta – funkcjonuje bardzo krótko, bo od stycznia 2008 r. i ma mały kapitał zakładowy. Po trzecie: nie chce dopuścić, aby prywatna spółka od razu posiadła 60% zambrowskiego szpitala. Podkreśla, że w pierwszej fazie to samorządy powinny mieć pakiet większościowy i dopiero w miarę upływu czasu, jeśli wykonane zostałyby pewne inwestycje, a nowy wspólnik zdobyłby niezbędne zaufanie samorządowców, mógłby przejąć pakiet większościowy poprzez wniesienie do spółki kolejnych pieniędzy.

Starosta Rykaczewski, podobnie jak burmistrz, podkreśla, że podstawowymi warunkami prywatyzacji będzie utrzymanie dotychczasowego zatrudnienia, które wynosi obecnie 150 stanowisk pracy i świadczenie przynajmniej takiego samego zakresu usług, jak obecnie. Dodają również, że dla przeciętnego mieszkańca naszego powiatu, z punktu widzenia pacjenta, nic się nie zmieni. Szpital, jeśli zostanie sprywatyzowany, nadal będzie świadczył usługi finansowane z NFZ, a dzięki rozbudowie i doposażeniu zyskają wszyscy pacjenci.


Z historii najnowszej ...
Przypomnijmy, że samorząd miasta Zambrów 6 lat temu przejął od powiatu, w drodze porozumienia zadłużony wówczas szpital. Mimo, że prowadzenie szpitali to zadanie powiatów, w Zambrowie szpital przez 5 lat prowadzony był przez samorząd miasta. Dzięki temu zabiegowi szpital mógł funkcjonować, a dawny długi szpitala do dziś spłaca powiat. Szpital pod zarządem miasta nie przynosił strat. Miniony rok został zamknięty z zyskiem.

Gdy weszła ustawa narzucająca na szpitale dostosowanie do nowych wymogów w terminie do 2012 roku, burmistrz wiedział, że samego miasta nie będzie stać na przeprowadzenie niezbędnych inwestycji. Nie chcąc, aby data 2012 była datą zamknięcia szpitala, od co najmniej 3 lat burmistrz Dąbrowski próbował kilkakrotnie ruszyć sprawę prywatyzacji. Za każdym jednak razem coś innego stawało na przeszkodzie. Raz – rozmyślił się inwestor, innym razem, gdy inwestor był zainteresowany – na prywatyzację nie zgodzili się radni. Ostatecznie w listopadzie 2007 roku, radni Miasta i Powiatu zadecydowali, że utworzą spółkę samorządową z większościowym udziałem powiatu, do której z czasem dołączą gminy wiejskie Szumowo i Zambrów, a gmina Kołaki Kościelne i Rutki wspomoże działalność szpitala.

Obecnie jednak temat prywatyzacji poprzez wniesienie do spółki kapitału prywatnego powrócił jak bumerang. Jeśli szpital nie dostanie unijnego wsparcia, a gminy nie wejdą do spółki samorządowej, to prywatny kapitał może być jedyną szansą na wykonanie rozbudowy, remontów i doposażenie szpitala tak, aby odpowiadał najnowszym wymogom ustawowym, które zaczną obowiązywać od 2012 roku.


Polecamy:
:: Szpital stanie się spółką samorządową z mniejszościowym udziałem Miasta (28.11.2007 r.)
:: Radni zdecydowali: Szpital prawdopodobnie stanie się spółką samorządową (06.11.2007 r.)
:: Radni nie podjęli uchwały w sprawie prywatyzacji Szpitala (26.09.2007 r.)
:: Dwie gminy z terenu powiatu nie chcą wejść do Spółki Szpital Miejski (31.08.2007 r.)
:: Prywatyzacja szpitala w Zambrowie pod znakiem zapytania (11.08.2006 r.)
:: Prywatyzacja szansą dla szpitala w Zambrowie? (06.02.2006 r.)
:: Niezbędny inwestor – aby uratować szpital w Zambrowie (13.12.2005 r.)
:: Burmistrz szuka sponsora do szpitala (26.10.2005 r.)
:: Prywatyzacja zambrowskiego szpitala coraz bardziej realna (21.10.2005 r.)
:: Co będzie z zambrowskim szpitalem? (28.09.2005 r.)
:: Co dalej ze szpitalem (20.07.2005 r.)
:: Czy szpital w Zambrowie będzie prywatyzowany? (08.07.2005 r.)


Prywatyzacja szpitala - temat powracający jak bumerang komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na zambrow.org