:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  9°C rozproszone chmury

Powiatowe uroczystości rocznicowe Zbrodni Katyńskiej i katastrofy lotniczej [foto]

Pamięć ponad 21 tysięcy bestialsko zamordowanych polskich oficerów oraz 96 ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem uczcili dzisiaj uczniowie szkół powiatowych i samorządowcy podczas uroczystości zorganizowanej w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Zambrowie.

Dziś – na tydzień przed przypadającą 12 kwietnia 78. rocznicą Zbrodni Katyńskiej i pięć dni przed ósmą rocznicą Katastrofy Smoleńskiej, w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Zambrowie odbyły się powiatowe obchody ku czci zamordowanych w Katyniu polskich oficerów oraz 96 ofiar katastrofy lotniczej. W uroczystości udział wzęli posłowie na sejm RP oraz władze samorządowe z województwa, powiatu, miasta i gmin, a także radni powiatowi, poczty sztandarowe, dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie szkół prowadzonych przez powiat zambrowski.

Uroczystość rozpoczęła się od przemówień władz samorządowych oraz posłów. Odczytano też listy, nadesłane specjalnie na tę uroczystość przez Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego oraz wiceministra MSWiA Jarosława Zielińskiego.

- „Tutaj, w Zambrowie, który dwukrotnie w 2007 i 2009 roku odwiedził śp. Pan Prezydent, znakiem jego obecności jest imponująca hala sportowa, miejsce dzisiejszych obchodów. Dziękując za podtrzymywanie pamięci o wybitnych ludziach i wydarzeniach, tak ważnych dla budowania polskiej tożsamości, przekazuję państwu wyrazy głębokiego szacunku. Wspominamy dziś tragiczne karty najnowszej polskiej historii. Katyń pozostaje w naszej zbiorowej świadomości najbardziej bolesną stacją Golgoty wschodu.” - napisał w liście premier Mateusz Morawiecki.

Główna część obchodów rocznicowych odbyła się tradycyjnie na parkingu przy Zespole Szkół Ogólnokształcących, gdzie osiem lat temu posadzone zostały Dęby Pamięci upamiętniające zamordowanych w Katyniu polskich oficerów. W tym miejscu władze samorządowe oraz delegacje szkół poprzez złożenie kwiatów i zapalenie zniczy oddały hołd poległym oficerom. Ponadto delegacje pod pamiątkową tablicą, przypominającą te tragiczne wydarzenie, uhonorowały kwiatami 96 ofiar katastrofy lotniczej.

Ostatnim punktem uroczystości był montaż słowno-muzyczny, przygotowany przez młodzież pod kierunkiem Bożeny Rykaczewskiej, Elżbiety Chmielewskiej i Katarzyny Nity-Murawskiej.

Polecamy:
:: Genetycy poszukują rodziny drugiego żołnierza odnalezionego w Dmochach-Wochach
:: Zidentyfikowano szczątki kpt. Władysława Dąbrowskiego z 71. Pułku Piechoty
:: Szczątki żołnierzy złożone w kwaterze wojennej [foto+video]
:: Znany jest termin pochówku żołnierzy polskich poległych w 1920 roku
:: Zimowy rajd konny Szlakiem Powstań Narodowych zawitał do Szumowa [foto+video]
:: Order Polonia Restituta dla Kazimierza Chodzickiego z gm. Kołaki Kościelne [foto]
:: Oddali hołd powstańcom styczniowym [foto]
:: Szczątki kpt. Dąbrowskiego odnalezione? Trwają badania genetyczne [foto]
:: Żołnierze ze zbiorowej mogiły zostaną pochowani w Szumowie
:: Miejskie obchody 99. rocznicy odzyskania niepodległości [foto]
:: Upamiętnili poległych w walkach o wolność ziemi szumowskiej [foto]


Powiatowe uroczystości rocznicowe Zbrodni Katyńskiej i katastrofy lotniczej [foto] komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się