:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  8°C bezchmurnie

PKS-y łączcie się ...

wiadomości z regionu, łączcie - zdjęcie, fotografia

Białostocki Urząd Marszałkowski rozważa połączenie pięciu podlaskich PKS-ów, w tym tego w Zambrowie, w jedną dużą spółkę. Takie rozwiązanie ma nie tylko ograniczyć koszty prowadzenia poszczególnych spółek, ale także być odpowiedzią na konkurencję ze strony prywatnych przewoźników.

Urząd Marszałkowski w Białymstoku chce połączenia pięciu spółek PKS w województwie podlaskim: Białystok, Suwałki, Łomża, Siemiatycze i Zambrów. Samorząd przygotował już stosowną koncepcję. Do konsolidacji ma dojść jeszcze w tym roku. Na czele połączonych PKS-ów ma stać jeden prezes w centrali w Białymstoku.

Połączenie miałoby przynieść znaczne oszczędności. Na opłacanie prezesów i rad nadzorczych spółki wydają blisko milion złotych rocznie.

- „Chcemy w tym roku zrobić połączenie spółek, tak żeby obniżyć koszty funkcjonowania, ale przede wszystkim utrzymać kondycję finansową spółek PKS, a także rozszerzyć zakres ich działalności, bo nie możemy ograniczać mieszkańcom województwa korzystania z transportu publicznego.” - mówił w wywiadzie dla Radia 5 Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński.

Marszałek przekonuje, że jeśli podlaskie PKS-y chcą skutecznie konkurować z prywatnymi przewoźnikami i utrzymać swoją pozycję na rynku, muszą łączyć się w silniejsze podmioty. Wielu, szczególnie młodych klientów, w przypadku naszego miasta przejął PlusBus, który realizuje m.in. połączenia z Zambrowa do Warszawy i Białegostoku.

- „Ta konkurencja jest duża, jest wiele spółek prywatnych i komercyjnych, które szybciej reagują na potrzeby rynku, ale chcemy tak zadziałać, żeby jednak komunikacja samorządowa też funkcjonowała dobrze i była konkurencyjna.” - mówi marszałek Leszczyński.

Koncepcji zmian w podlaskich PKS-ach nie konsultowano jeszcze z prezesami spółek. Prezes zambrowskiego PKS-u plany samorządu ocenia jednak negatywnie. Twierdzi, że w ten sposób próbuje się ratować mocno zadłużoną spółkę w Białymstoku, podczas gdy przedsiębiorstwo w Zambrowie w minionym roku finansowo wyszło na lekki plus.

- „Coś takiego w Polsce przerabiał Lublin ileś lat temu i to wszystko się rozpadło. Z powrotem wrócili do dawnego systemu, żeby się każdy ratował na swój sposób.” - powiedział nam prezes PKS Zambrów sp. z o.o. Waldemar Osuchowski.

Marszałek województwa podlaskiego zapewnia, że w związku z planowaną konsolidacją zwolnienia pracowników nie są przewidywane.

Przypomnijmy, że pięć lat temu samorząd naszego województwa przejął od Skarbu Państwa pięć spółek PKS w Białymstoku, Suwałkach, Łomży, Siemiatyczach i Zambrowie. Zabieg ten miał pozwolić na sprawne zarządzanie i lepsze wykorzystanie ich taboru pod względem przewozów regionalnych.

Polecamy:
:: Zmiany w rozkładach jazdy. Sprawdź, jak w święta pojadą autobusy
:: Kolejny niskopodłogowiec w zambrowskim PKS-ie [foto]
:: Nowy autobus komunikacji miejskiej w Zambrowie
:: Samorząd Województwa Podlaskiego przejął zambrowski PKS
:: Samorząd województwa przejmie zambrowski PKS
:: Czy samorząd Województwa Podlaskiego przejmie zambrowski PKS?
:: Nowe rozkłady jazdy autobusów na Portalu

PKS-y łączcie się ... komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na zambrow.org