:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  13°C pochmurno z przejaśnieniami

Pielgrzymi z Zambrowa wędrują do Hodyszewa

religia, Pielgrzymi Zambrowa wędrują Hodyszewa - zdjęcie, fotografia

W dniu dzisiejszym, po porannej Mszy Świętej, około godziny 900 już po raz dwudziesty drugi wyruszyła Zambrowska Piesza Pielgrzymka do Hodyszewa. Wierni z Zambrowa pielgrzymkę zainaugurowali dzień wcześniej (w czwartek) - Mszą Świętą o godz. 1800.

W piątek na pątniczy szlak z Zambrowa wyruszyło 513 pielgrzymów oraz 65 osób obsługi. Przynajmniej tyle było zapisanych w chwili wymarszu, jednak cały czas grupa powiększa się, ponieważ na trasie pielgrzymki dołączają nowe osoby. Liczna grupa osób do pielgrzymów dołączy jeszcze w sobotę w Wysokiem Mazowieckiem.

Trasa pielgrzymki nie należy ani do najcięższych, ani najdłuższych i w porównaniu chociażby z Łomżyńską Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę, której trasa wynosi ok. 450 km lub z najdłuższą pielgrzymką w Polsce „Giewont – Hel” trwającą niemal miesiąc, która zakończyła się 19 sierpnia br., to 47 km które mają do przejścia pątnicy z Zambrowa do Hodyszewa nie wydaje się zbyt trudnym dystansem. Być może dla tego oraz ze względu na związany z tym niewielkim dystansem czas trwania pielgrzymki (niespełna 2 dni) uczestniczy w niej tak dużo osób, które albo ze względów zdrowotnych, albo związku z brakiem wolnego czasu nie mogłyby uczestniczyć w dłuższej pielgrzymce.

Warto jednak podkreślić, że uczestnictwo nawet w dwudniowej pielgrzymce jest poświęceniem, które każdy pątnik może ofiarować w dowolnej intencji oraz okazją do pogłębienia swojej wiary.

W dniu dzisiejszym dłuższy postój zaplanowano na godz. 1630 w kościele przy parafii p.w. Św. Jana Chrzciciela w Wysokim Mazowieckiem. Po postoju pielgrzymka podzieli się na dwie grupy: niebieską (nocleg w Brzóskach Brzezińskich i Brzóskach Markowiznie) oraz żółtą (nocleg w Średnicy Jakubowięta, Średnicy Maćkowięta i Średnicy Pawłowięta) i pielgrzymi udadzą się w miejsce noclegu. Jutro rano jako pierwsza o godz. 600 wyruszy grupa z Wysokiego Mazowieckiego, następnie o godz. 645 na szlak wyruszy grupa niebieska, a o godz. 730 - grupa żółta.

W sobotę około godz. 1515 pielgrzymi dotrą do Hodyszewa, gdzie o godz. 1600 zostanie odprawiona Msza Święta z pielgrzymką do Krynicy. Po mszy pielgrzymka zostanie rozwiązana i wierni mogą wracać do domu. Ci, którzy zostaną, o godz. 2100 będą mogli uczestniczyć w Różańcu Fatimskim i nocnej procesji do Krynicy ze świecami, a o północy rozpocznie się Pasterka Wigilijna. Wszystkie osoby, które zostaną na tą pasterkę do domu muszą wrócić własnym transportem.

W niedzielę, 26 sierpnia od rana wierni mogą odbierać swoje bagaże Wikariacie przy parafii Trójcy Przenajświętszej w Zambrowie w salce katechetycznej.

Tradycja Zambrowskiej Pieszej Pielgrzymki do Hodyszewa jest dość ciekawa. Po raz pierwszy pieszo z Zambrowa do Hodyszewa 21 lat temu wybrała się grupa trzech osób: Marek Rutkowski, Lech Feszler i Mariusz Feszler. Chcieli oni podziękować za koronację obrazu Matki Boskiej Hodyszewskiej oraz Porozumienie Sierpniowe z 1980 r. prowadzące do powstania ruchu społecznego "Solidarność". Od tamtego czasu co roku, zawsze w ostatnią sobotę sierpnia skoro świt kilkoro pielgrzymów (grupa licząca od 5 do 30 osób), przez dziewięć lat wyruszało na wytyczony szlak pielgrzymki, aby na wieczór tego samego dnia stanąć przed obliczem Matki Boskiej Hodyszewskiej. W 1995 roku organizatorzy prywatnej pielgrzymki postanowili rozpropagować w Zambrowie i regionie ideę pielgrzymowania do Podlaskiego Sanktuarium. Jak organizatorzy - rezultat przeszedł ich oczekiwania. Liczba pielgrzymów wzrosła nagle do 150 osób i od tego czasu pielgrzymka zaczęła przybierać bardziej zorganizowane formy.

Od 2003 roku zapowiedzi i krótkie relacje z wymarszu Zambrowskiej Pieszej Pielgrzymki do Hodyszewa ze zdjęciami zamieszczane są w Aktualnościach na Zambrowskim Portalu www.zambrow.org:
:: 2006 - Pielgrzymi w drodze do Hodyszewa
:: 2005 - XX Zambrowska Piesza Pielgrzymka w drodze do Hodyszewa
:: 2004 - Zambrowska Pielgrzymka w drodze do Hodyszewa
:: 2003 - Zambrowska Pielgrzymka wyruszyła do Hodyszewa.

Pielgrzymi z Zambrowa wędrują do Hodyszewa komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się