:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  13°C pochmurno z przejaśnieniami

Pielgrzymi w drodze do Hodyszewa

religia, Pielgrzymi drodze Hodyszewa - zdjęcie, fotografia

Wczoraj po porannej mszy świętej, około godziny 9.00 już po raz dwudziesty pierwszy wyruszyła Zambrowska Piesza Pielgrzymka do Hodyszewa. Wierni z Zambrowa pielgrzymkę rozpoczęli Mszą Świętą, odprawioną dzień przed wymarszem – w czwartek o godz. 18.00.

W piątek już od godz. 7 rano na parkingu przy Kościele p.w. Trójcy Świętej w Zambrowie gromadzili się pierwsi uczestnicy pielgrzymki. Zdawano bagaże, do godziny 8.00 na pielgrzymkę mogli się zapisać ostatni ochotnicy z Zambrowa. Msza rozpoczęła się o godzinie 8.00, po której w uformowanej kolumnie z Placu Milenijnego na pielgrzymkę wyruszyło ponad pięciuset wiernych.

Pierwszy dłuższy postój w piątek przewidziany był po południu w kościele przy parafii p.w. Świętego Jana Chrzciciela w Wysokim Mazowieckiem. Następnie pielgrzymi podzieleni na dwie grupy: Niebieską i Żółtą, udali się do Brzósk i Średnicy na miejsca noclegu. O godzinie 21.00 odprawiony był apel jasnogórski. W sobotę rano o godz. 6.00 z parafii p.w. Św. Jana Chrzciciela wymaszerowała grupa z Wysokiego Mazowieckiego. Zambrowskie grupy swój drugi dzień pielgrzymki rozpoczęły: z Brzósk o 6.45, a ze Średnicy o 7.30.

Dziś na godzinę 15.15 planowane jest dotarcie pielgrzymki do Hodyszewa. O godzinie 16.00 rozpocznie się Msza Święta przed obrazem, po której odbędzie się pielgrzymka do Krynicy.
Po Mszy wierni mogą wrócić do Zambrowa autokarami, które będą podstawione w Krynicy. Osoby, które zdecydują się pozostać w Hodyszewie na 1 dzień dłużej, o godzinie 21.00 będą mogły uczestniczyć w różańcu fatimskim i nocnej procesji ze świecami do Krynicy, a o godz. 24.00 odprawiona zostanie pasterka.

Osoby zostające na pasterkę muszą wrócić do Zambrowa własnym transportem. Pątnicy, którzy powrócą z pielgrzymki swoje bagaże będą mogli odbierać od rana w niedzielę w wikariacie przy parafii Trójcy Przenajświętszej w Zambrowie (salka katechetyczna).

Tradycja Zambrowskiej Pieszej Pielgrzymki do Hodyszewa jest dość ciekawa. Po raz pierwszy pieszo z Zambrowa do Hodyszewa 21 lat temu wybrała się grupa trzech osób: Marek Rutkowski, Lech Feszler i Mariusz Feszler. Chcieli oni podziękować za dwa wydarzenia: koronację obrazu Matki Boskiej Hodyszewskiej oraz Porozumienie Sierpniowe z 1980 r. prowadzące do powstania ruchu społecznego "Solidarność". Od tamtego czasu co roku, zawsze w ostatnią sobotę sierpnia skoro świt kilkoro pielgrzymów (grupa licząca od 5 do 30 osób), przez dziewięć lat wyruszało na wytyczony szlak pielgrzymki, aby na wieczór tego samego dnia stanąć przed obliczem Matki Boskiej Hodyszewskiej. W 1995 roku organizatorzy "prywatnej" pielgrzymki doszli do wniosku, należałoby rozpropagować w Zambrowie i regionie ideę pielgrzymowania do Podlaskiego Sanktuarium. Jak podkreślają organizatorzy - rezultat przeszedł ich oczekiwania. Liczba pielgrzymów wzrosła nagle do 150 osób i od tego czasu pielgrzymka zaczęła przybierać bardziej zorganizowane formy. W XI Z.P.P. do Hodyszewa uczestniczył już po raz pierwszy kapłan. W 2002 roku Założyciele Pielgrzymki (Lech Z. Feszler, Marek Rutkowski, Mariusz R. Feszler i Grzegorz Tymiński) oraz Organizatorzy Pielgrzymki postanowili zwrócić się, w imieniu wszystkich pątników, do Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Stanisława Stefanka - Ordynariusza Diecezji Łomżyńskiej o wpisanie Zambrowskiej Pieszej Pielgrzymki do Hodyszewa do Programu Duszpasterstwa Dekanatu Zambrowskiego. Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup przychylił się do tej prośby i wpisał Zambrowska Pieszą Pielgrzymkę do Hodyszewa, do Planu Duszpasterstwa Diecezji Łomżyńskiej, ogłaszając to na Mszy Świętej, którą odprawił dla pątników przed wyjściem na szlak pielgrzymi w piątek 23 sierpnia 2002 roku.

Od 2003 roku zapowiedzi Zambrowskiej Pieszej Pielgrzymki do Hodyszewa oraz foto – relacje zamieszczane są w Aktualnościach na Zambrowskim Portalu www.zambrow.org.

Pielgrzymi w drodze do Hodyszewa komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się