:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  24°C całkowite zachmurzenie

PGK wywiezie śmieci z Zambrowa. Należy spodziewać się podwyżek opłat

samorząd, wywiezie śmieci Zambrowa Należy spodziewać podwyżek opłat - zdjęcie, fotografia

Miasto Zambrów zdecydowało się przystać na ofertę zaproponowaną przez PKG sp. z o.o. na wywóz śmieci przez najbliższe 4 lata. Oferta opiewa na kwotę 8,6 mln zł i jest o ponad 2 mln zł wyższa, niż początkowo zaplanował na ten cel samorząd. Należy spodziewać się więc podwyżek opłat za gospodarowanie odpadami.

Urząd Miasta Zambrów rozstrzygnął przetarg na zadania odbioru i zagospodarowania odpadów z terenu Zambrowa przez następne 4 lata (od 1 stycznia 2017 roku do 31 grudnia 2020 roku). Ostatecznie magistrat przyjął najtańszą ofertę ogłoszonego w listopadzie przetargu, którą złożyła miejska spółka Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej.

Przypomnijmy, że PGK sp. z o. o. w Zambrowie zaoferowało zrealizowanie zadania za kwotę 8 mln 615 tys. zł. Początkowo samorząd zakładał, że na ten cel przeznaczy maksymalnie 6 mln 598 tys. zł. Najtańsza oferta, którą złożyło PGK sp. z o.o., jest zatem o ponad 2 mln zł wyższa od kwoty, jaką Miasto chciało wydatkować na ten cel. Warto dodać, że w postępowaniu przetargowym wpłynęły także dwie znacznie mniej korzystne propozycje. Przedsiębiorstwo Usługowo-Asenizacyjne „ASTWA” Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku swoją ofertę wyceniło na 11 mln 404 tys. złotych. Jeszcze więcej, bo aż 12 mln 255 tys. zł zaproponowała inna białostocka firma - MPO Sp. z o.o.

Samorząd mógł unieważnić przetarg i ogłosić kolejny, jednak przykłady z innych miast w Polsce, gdzie zaszły podobne sytuacje pokazały, że nie zawsze jest to dobre rozwiązanie, bowiem często firmy w drugim przetargu oferowały ceny jeszcze wyższe niż w pierwszym. Tak było np. w mieście Łomża, gdzie do dziś nie rozstrzygnięto przetargu, w związku z czym prezydent tego miasta postanowił zorganizować doraźny odbiór odpadów od 4 stycznia do końca marca 2017, a w międzyczasie ogłosi nowy przetarg.

Chcąc uniknąć podobnego zamieszania Miasto Zambrów podjęło dość trudną decyzję i przyjęło, większą o ponad 2 mln zł od oczekiwanej, ofertę PKG sp. z o.o. Niestety, wzrost kosztów funkcjonowania systemu gospodarki odpadami komunalnymi będzie wiązał się prawdopodobnie także ze wzrostem stawek wnoszonych przez mieszkańców. Warto wspomnieć, że zgodnie z intencją ustawodawcy, system gospodarki odpadami ma być systemem samofinansującym się, tzn. nie generować wpływów do budżetu i nie powodować konieczności dopłat.

Obecnie wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wygląda następująco: gospodarstwa jednoosobowe płacą miesięcznie 0,23 zł za 1 m2 powierzchni lokalu mieszkalnego, gospodarstwa dwuosobowe - 0,46 zł miesięcznie za 1 m2 powierzchni, a gospodarstwa trzyosobowe i więcej - 0,58 zł miesięcznie za 1 m2 powierzchni. Stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi w sposób selektywny są oczywiście niższe. W takim przypadku gospodarstwa jednoosobowe płacą obecnie 0,16 zł miesięcznie za 1 m2 powierzchni lokalu mieszkalnego, gospodarstwa dwuosobowe - 0,32 zł miesięcznie za 1 m2 powierzchni, a gospodarstwa trzyosobowe i więcej - 0,39 zł miesięcznie za 1 m2 powierzchni. Opłaty naliczane są za powierzchnię do 100 m2.

O tym, czy mieszkańcy Zambrowa zapłacą więcej za wywóz i gospodarowanie odpadami, zadecydują radni miejscy prawdopodobnie na najbliższej sesji Rady Miasta, która zaplanowana jest pod koniec stycznia.

Polecamy:
:: Przetarg na śmieci w Zambrowie. Drogo
:: Ruszył przetarg na odbiór odpadów komunalnych w mieście

:: Miejscy radni uchwalili budżet na 2017 rok [retransmisja]
:: Sesja budżetowa w Szumowie [retransmisja]
:: 6-latki od stycznia bez opłat
:: Rada Gminy Zambrów uchwaliła budżet na 2017 rok [retransmisja]
:: Radni powiatu uchwalili budżet na 2017 rok [retransmisja]
:: Spotkanie burmistrza z mieszkańcami naszego miasta [foto+video]
:: Rada Miasta przeciwna łączeniu zambrowskiego PKS-u z innymi spółkami


PGK wywiezie śmieci z Zambrowa. Należy spodziewać się podwyżek opłat komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na zambrow.org