:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?RIH Historia, „Pamięć Niepodległej” Regionalnej Izbie Historycznej [foto] - zdjęcie, fotografia
Portal zambrow.org 14/04/2019 06:17

Prawdziwą gratką dla regionalnych historyków było wczorajsze spotkanie z naukowcami Ośrodka Badań Europy Środkowo-Wschodniej, którzy opowiedzieli o okolicznościach odzyskania niepodległości przed stu laty na terenie powiatu zambrowskiego.

 

Podczas spotkania ph. „Pamięć o Niepodległej” Regionalna Izba Historyczna MOK w Zambrowie gościła wczoraj trzech historyków z Ośrodka Badań Europy Środkowo-Wschodniej, którzy opowiedzieli o okolicznościach odzyskania niepodległości przed stu laty na naszym terenie.

 

Podczas prelekcji naukowcy przedstawili wyniki swoich badań, jakie prowadzą od sierpnia 2017 roku w czterech powiatach: wysokomazowieckim, zambrowskim, łomżyńskim i kolneńskim. Jak podkreślał na wstępie dr hab. Maciej Karczewski informacje pochodziły przede wszystkim z rozmów z mieszkańcami. 

- „Pamięć jest jednym z filarów tożsamości. Właśnie ta tożsamość północno-wschodniego Mazowsza była dla nas punktem wyjścia do tego, żeby działać akurat na tym terenie. (…) Obszar badań - specyfika północno-wschodniego Mazowsza w ujęciu administracyjnym, współczesnym - obejmuje cztery powiaty: wysokomazowiecki, zambrowski, łomżyński i kolneński. Obszar czasowy naszych poszukiwań dotyczy nie tylko pierwszej wojny światowej czy legionów Polskiej Organizacji Wojskowej, dotyczy również całego okresu międzywojennego. 1924,1928, ale także 1938 rok - to były bardzo ważne daty w historii drugiej Rzeczpospolitej, kiedy obchodzono, nieraz bardzo uroczyście, np. okrągłą rocznicę wybuchu pierwszej wojny światowej bądź jej zakończenia.” – mówił we wprowadzeniu dr hab. Maciej Karczewski.

 

Jak podkreślał prelegent, projekt ma w tytule słowo pamięć, a nie historia, ponieważ pamięć i historia mogą być dwiema różnymi rzeczami. W prowadzonych badaniach naukowcy postawili na pamięć, bo to ona buduje tożsamość i jest ważnym elementem tożsamości nie tylko regionalnej, ale także ogólnopolskiej.

 

Następnie o epizodach wojny polsko-bolszewickiej, okolicznościach i tle historycznym odzyskania niepodległości na obszarze powiatu zambrowskiego opowiedział Mariusz Puchasz.

- „Droga do niepodległości powiatu zambrowskiego była bardzo burzliwa, wyboista i naznaczona ofiarami. Nie zabrakło różnych postaw. Nie było oczywiście tak, że każdy zaangażował się w działalność na rzecz odzyskania niepodległości. Podczas wojny były różne motywacje. Polska Organizacja Wojskowa rozbrajała wojska niemieckie, ale początkowo natrafiała na bardzo duże trudności w budowaniu struktur w regionie. (…) Warto podkreślić, że zdecydowana większość mieszkańców była zdania, szczególnie w ośrodkach miejskich, że niepodległość raz wywalczona nie może być oddana.” – mówił Mariusz Puchasz.

 

Po miejscach pamięci 1918-1920 na terenie północno-wschodniego Mazowsza oprowadziła zebranych dr Małgorzata Karczewska. Opowiedziała m.in. o grobach polowych, które powstawały w czasie walk i tuż po nich, organizacji cmentarzy wojennych i działaniach ekshumacyjnych. Wspomniała również o mogile zbiorowej 92 żołnierzy armii carskiej w Paproci Dużej, wykorzystanej jako miejsce pochówku kilkunastu żołnierzy 201. Pułku Piechoty poległych 4 sierpnia 1920 roku pod Paprocią i Pęchratką, o grobach w miejscowościach Sanie-Dąb i Arciszewo-Wróble oraz mogiłach zbiorowych na cmentarzach w Kołakach Kościelnych, Rutkach-Kossakach czy Szumowie. Prelegentka zwróciła też uwagę na problemy, jakie budzą rozbieżności pomiędzy wojewódzką ewidencją grobów wojennych, a ich stanem faktycznym.

 

Dzisiejsze wydarzenie stanowiło element projektu badawczego realizowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego pt. „Pamięć o Niepodległej. Badania nad dziedzictwem kulturowym i upamiętnianiem odzyskania przez Polskę niepodległości na obszarze północno-wschodniego Mazowsza oraz ich wykorzystanie dla nauki, kultury, edukacji, gospodarki i społeczeństwa”. Dzięki spotkaniom i rozmowom z mieszkańcami efektem dwuletnich badań historyków mają być publikacje książkowe, m.in. katalog miejsc pamięci. Ponadto planowane jest powstanie archiwum historii mówionej i ikonograficzne.

Reklama

„Pamięć o Niepodległej” w Regionalnej Izbie Historycznej [foto] komentarze opinie

  • gość 2019-04-14 10:18:23

    Już tak zębów nie szczerzy!!!

  • Gość - niezalogowany 2019-04-15 12:55:07

    Zaproszeni tylko prawdziwi patrioci z PIS.

Dodajesz jako: |

Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Działki

Witam Do sprzedania mam kilka działek Działki w tej chwili są ok 30 ar owe ale jest możliwość zakupu działki z kimś do spółki i podzielenia jej na..


Zobacz ogłoszenie

Działka pod inwestycję

Witam Do sprzedania mam działkę dobrą pod inwestycje powierzchnia 1 hektar. Atrakcyjna lokalizacja - obrzeża miasta Zambrów. Cicha, spokojna..


Zobacz ogłoszenie

Salon Meblowy Pieer zatrudni

Salon Meblowy Pieer zatrudni pracownika na stanowisku monter mebli/pracownik magazynowy. Wymagania: - chęć do pracy - prawo jazdy kat.B Dobre..


Zobacz ogłoszenie

Przydomowe oczyszczalnie

Oferujemy: *oczyszczalnie drenażowe *oczyszczalnie biologiczne *oczyszczalnie SBR *studnie chłonne *drenaże *sprzedaż, montaż zbiorników..


Zobacz ogłoszenie

Mieszkania do wynajęcia od

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie wynajmu mieszkania: 1. ul. Cmentarna 35m2, 1 pokój + aneks kuchenny, łazienka, I piętro, - 1100 zł +..


Zobacz ogłoszenie

dostępne od ręki - ZBIORNIK NA

ROLNIK SKLEP UL. BIAŁOSTOCKA 38, WJAZD OD ULICY WIŚNIOWEJ(asfaltowej) ZBIORNIK NA PALIWO DWUPŁASZCZOWY Dane techniczne: * Wysokość: 1990 mm *..


Zobacz ogłoszenie

Przyjmę zlecenia remontowe.

Przyjmę zlecenia; szpachlowanie ,malowanie, adaptacja poddaszy,panele remonty mieszkań. Gwarantuję jakość wykonania usług. numer telefonu 784 395..


Zobacz ogłoszenie

PIASEK ŻWIR CZARNOZIEM

Sprzedajemy piasek, żwir, czarnoziem, kruszywo drogowe i inne kruszywa. Sprawna obsługa i szybka dostawa to nasze priorytety. Zadzwoń: tel...


Zobacz ogłoszenie

Korepetycje, nauka języka

Oferuję pomoc w nauce oraz naukę języka francuskiego


Zobacz ogłoszenie

Praca jako doradca klienta!

Zatrudnimy osobę na stanowisko konsultanta ds. obsługi klienta w Salonie Premium NC+ który mieści się w Galerii Bem w Zambrowie! Naszym..


Zobacz ogłoszenie

Lokale użytkowe JUŻ od 720 zł

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie wynajmu lokale użytkowe: 1. Al. Wojska Polskiego 40m2, II piętro - 720 zł netto + opłaty/mc 2. Al...


Zobacz ogłoszenie

Mieszkanie 3-pokojowe, I

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Mieszkanie o powierzchni 58,94m2 położone na I piętrze w bloku z cegły przy Placu..


Zobacz ogłoszenie

Działka 1,25 ha w Ngórkach

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Działka o powierzchni 1,25 ha położona w miejscowości Nagórki-Jabłoń, gmina Zambrów. Grunty..


Zobacz ogłoszenie

PRACOWNIK DO PRODUKCJI DRZWI

Firma MONOLIT poszukuje aktualnie pracownika na stanowisko PRACOWNIK DO PRODUKCJI DRZWI (trapezy, koła, kształty nietypowe) Zakres obowiązków: -..


Zobacz ogłoszenie

PRACA W SALONIE NC+ GALERIA

Poszukujemy osoby na stanowisko doradcy klienta w Salonie NC+ mieszczącym się w galerii BEM w Zambrowie. Praca stała, wynagrodzenie podstawowe+..


Zobacz ogłoszenie

Rolety Rzymskie na Wymiar

Szyjemy Rolety Rzymskie i Austryjackie pod wymiar . Wszystko dopasowane do twoich potrzeb . Rolety szyjemy z wielu tkanin . Posiadamy też usługę..


Zobacz ogłoszenie

Maszyny, części - wszystko dla

Zapraszamy do sklepu rolniczego „ROLNIK”.. Sklep znajduje się przy ul. Białostockiej 38 w Zambrowie (posesja ze stawem; wjazd od ulicy Wiśniowej -..


Zobacz ogłoszenie

Rozbiórka wyburzenie budynku w

Świadczymy kompleksowe usługi rozbiórek i wyburzeń domu, obory, budynku gospodarczego, użytkowego i innych obiektów. Działamy w tych miastach: -..


Zobacz ogłoszenie

Dodatkowa praca dyskretnie.

! Poszukiwana jest zadbana 18-40 -latka, która chciałaby mieć okazję w tajemnicy, łatwo, miło i przyjemnie dorobić sobie własne Pieniądze, bez..


Zobacz ogłoszenie

Pożyczka na Święta Wielkanocne

Pożyczka na Święta Wielkanocne i nie tylko! Weź pożyczkę nawet do 20 000 zł Pieniądze na koncie nawet w 15 minut na Twoim koncie Zadzwoń


Zobacz ogłoszenie

Salon Meblowy Pieer zatrudni

Salon Meblowy Pieer zatrudni pracownika na stanowisku monter mebli/pracownik magazynowy. Wymagania: - chęć do pracy - prawo jazdy kat.B Dobre..


Zobacz ogłoszenie

Lokal do wynajęcia

Oferuję do wynajęcia lokal przy ul. Świętokrzyskiej 9.


Zobacz ogłoszenie

Naprawa komputerów Pogotowie

> Darmowa Diagnoza na miejscu w firmie > Kompleksowa Naprawa i Modernizacja Komputerów PC i Laptopów > Czyszczenie i Konserwacja >..


Zobacz ogłoszenie

KONTROLER JAKOŚCI

Firma MONOLIT poszukuje aktualnie pracownika na stanowisko KONTROLER JAKOŚCI GŁÓWNE ZADANIA -sprawowanie kontroli nad jakością wyrobów na..


Zobacz ogłoszenie

NOWOŚĆ W OFERCIE- MASZYNY

Zgrabiarka dwu karuzelowa Enorossi ENODUO 780 PRO Wersja ciągana - szer. robocza 780cm - zgrabianie do środka pokosu - przekładnia w kąpieli..


Zobacz ogłoszenie

PRZYDOMOWE OCZYSZCZALNIE

Przydomowe oczyszczalnie ścieków: - drenażowe - biologiczno mechaniczne - bezprądowe - przepompownie - studnie chłonne Zajmujemy się..


Zobacz ogłoszenie

Działka 1406m2, Nagórki-Jabłoń

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Działka o powierzchni 1406m2 położona w Nagórkach Jabłoń, gmina Zambrów. Wydana decyzja o..


Zobacz ogłoszenie

Działka 3005m2,

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Działka o powierzchni 3005m2 położona w miejscowości Grochy-Pogorzele, gmina Zambrów. Media:..


Zobacz ogłoszenie

SERWIS KOMPUTEROWY SPEEDCOMP

Zajmujemy się profesjonalnym serwisem: - KOMPUTERÓW - TELEWIZORÓW - TELEFONÓW - oraz wielu innych URZĄDZEŃ ELEKTRONICZNYCH Instalacja i..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez zambrow.org, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

MARKOMP z siedzibą w Zambrów 18-300 , Bema 2B

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"