:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?RIH Historia, „Pamięć Niepodległej” Regionalnej Izbie Historycznej [foto] - zdjęcie, fotografia
Portal zambrow.org 14/04/2019 06:17

Prawdziwą gratką dla regionalnych historyków było wczorajsze spotkanie z naukowcami Ośrodka Badań Europy Środkowo-Wschodniej, którzy opowiedzieli o okolicznościach odzyskania niepodległości przed stu laty na terenie powiatu zambrowskiego.

 

Podczas spotkania ph. „Pamięć o Niepodległej” Regionalna Izba Historyczna MOK w Zambrowie gościła wczoraj trzech historyków z Ośrodka Badań Europy Środkowo-Wschodniej, którzy opowiedzieli o okolicznościach odzyskania niepodległości przed stu laty na naszym terenie.

 

Podczas prelekcji naukowcy przedstawili wyniki swoich badań, jakie prowadzą od sierpnia 2017 roku w czterech powiatach: wysokomazowieckim, zambrowskim, łomżyńskim i kolneńskim. Jak podkreślał na wstępie dr hab. Maciej Karczewski informacje pochodziły przede wszystkim z rozmów z mieszkańcami. 

- „Pamięć jest jednym z filarów tożsamości. Właśnie ta tożsamość północno-wschodniego Mazowsza była dla nas punktem wyjścia do tego, żeby działać akurat na tym terenie. (…) Obszar badań - specyfika północno-wschodniego Mazowsza w ujęciu administracyjnym, współczesnym - obejmuje cztery powiaty: wysokomazowiecki, zambrowski, łomżyński i kolneński. Obszar czasowy naszych poszukiwań dotyczy nie tylko pierwszej wojny światowej czy legionów Polskiej Organizacji Wojskowej, dotyczy również całego okresu międzywojennego. 1924,1928, ale także 1938 rok - to były bardzo ważne daty w historii drugiej Rzeczpospolitej, kiedy obchodzono, nieraz bardzo uroczyście, np. okrągłą rocznicę wybuchu pierwszej wojny światowej bądź jej zakończenia.” – mówił we wprowadzeniu dr hab. Maciej Karczewski.

 

Jak podkreślał prelegent, projekt ma w tytule słowo pamięć, a nie historia, ponieważ pamięć i historia mogą być dwiema różnymi rzeczami. W prowadzonych badaniach naukowcy postawili na pamięć, bo to ona buduje tożsamość i jest ważnym elementem tożsamości nie tylko regionalnej, ale także ogólnopolskiej.

 

Następnie o epizodach wojny polsko-bolszewickiej, okolicznościach i tle historycznym odzyskania niepodległości na obszarze powiatu zambrowskiego opowiedział Mariusz Puchasz.

- „Droga do niepodległości powiatu zambrowskiego była bardzo burzliwa, wyboista i naznaczona ofiarami. Nie zabrakło różnych postaw. Nie było oczywiście tak, że każdy zaangażował się w działalność na rzecz odzyskania niepodległości. Podczas wojny były różne motywacje. Polska Organizacja Wojskowa rozbrajała wojska niemieckie, ale początkowo natrafiała na bardzo duże trudności w budowaniu struktur w regionie. (…) Warto podkreślić, że zdecydowana większość mieszkańców była zdania, szczególnie w ośrodkach miejskich, że niepodległość raz wywalczona nie może być oddana.” – mówił Mariusz Puchasz.

 

Po miejscach pamięci 1918-1920 na terenie północno-wschodniego Mazowsza oprowadziła zebranych dr Małgorzata Karczewska. Opowiedziała m.in. o grobach polowych, które powstawały w czasie walk i tuż po nich, organizacji cmentarzy wojennych i działaniach ekshumacyjnych. Wspomniała również o mogile zbiorowej 92 żołnierzy armii carskiej w Paproci Dużej, wykorzystanej jako miejsce pochówku kilkunastu żołnierzy 201. Pułku Piechoty poległych 4 sierpnia 1920 roku pod Paprocią i Pęchratką, o grobach w miejscowościach Sanie-Dąb i Arciszewo-Wróble oraz mogiłach zbiorowych na cmentarzach w Kołakach Kościelnych, Rutkach-Kossakach czy Szumowie. Prelegentka zwróciła też uwagę na problemy, jakie budzą rozbieżności pomiędzy wojewódzką ewidencją grobów wojennych, a ich stanem faktycznym.

 

Dzisiejsze wydarzenie stanowiło element projektu badawczego realizowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego pt. „Pamięć o Niepodległej. Badania nad dziedzictwem kulturowym i upamiętnianiem odzyskania przez Polskę niepodległości na obszarze północno-wschodniego Mazowsza oraz ich wykorzystanie dla nauki, kultury, edukacji, gospodarki i społeczeństwa”. Dzięki spotkaniom i rozmowom z mieszkańcami efektem dwuletnich badań historyków mają być publikacje książkowe, m.in. katalog miejsc pamięci. Ponadto planowane jest powstanie archiwum historii mówionej i ikonograficzne.

Reklama

„Pamięć o Niepodległej” w Regionalnej Izbie Historycznej [foto] komentarze opinie

  • gość 2019-04-14 10:18:23

    Już tak zębów nie szczerzy!!!

  • Gość - niezalogowany 2019-04-15 12:55:07

    Zaproszeni tylko prawdziwi patrioci z PIS.

Dodajesz jako: |

Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Specjalista ds. obsługi

Do naszej fabryki okien w Starym Laskowcu poszukujemy kandydatów do pracy jako: Specjalista ds. obsługi klienta: Do głównych zadań osoby..


Zobacz ogłoszenie

FOLIA POWER STRETCH - ROLNIK

W OFERCIE FOLIA: POWER STRETCH 750 POWER STRETCH 500 ENSIBAL 750 ENSIBAL 500 I WIELE INNYCH FOLIA I SIATKA NA PRYZMĘ - WSZYSTKIE WYMIARY WORKI..


Zobacz ogłoszenie

IDEALNA DZIAŁKA POD INWESTYCJE

Sprzedam działkę o powierzchni 0,67 ha, która znajduje się przy węźle Kołaki Kościelne. Idealna pod inwestycje, utwardzony wjazd, linia elektryczna..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam dom w malowniczej

Sprzedam dom jednorodzinny -dworek wolnostojący z poddaszem użytkowym, położony w Wiśniewie w bliskiej odległości od Zambrowa (4 km). Posiadłość..


Zobacz ogłoszenie

Naprawa komputerów i laptopów,

Zajmujemy się profesjonalnie: - naprawą komputerów - naprawą laptopów - naprawą telefonów - naprawą tabletów - naprawą nawigacji - naprawą..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam działkę

Sprzedam atrakcyjną działkę położoną we wsi Nowe Wierzbowo (ok. 5 km od Zambrowa) o powierzchni 3000m2. Wydana decyzja o warunkach zabudowy na..


Zobacz ogłoszenie

PIASEK ŻWIR CZARNOZIEM

Sprzedajemy piasek, żwir, czarnoziem, kruszywo drogowe i inne kruszywa. Sprawna obsługa i szybka dostawa to nasze priorytety. Zadzwoń: tel...


Zobacz ogłoszenie

Korepetycje, nauka języka

Oferuję pomoc w nauce oraz naukę języka francuskiego


Zobacz ogłoszenie

Księgowa oraz Pracownik

Primarol Robert Grzymała Paproć Duża 84 poszukuję pracownika na stanowisko księgowej. Wymagania: znajomość podstaw rachunkowości, umiejętność..


Zobacz ogłoszenie

KLIMATYZACJA napełnianie,

Oferujemy usługę nabijania oraz odgrzybiania klimatyzacji samochodowych. Bardzo atrakcyjne ceny! Odgrzybianie (bardzo skuteczne) już od 40 zł...


Zobacz ogłoszenie

Ekogroszek Extra transport hds

Zapraszamy do zakupu węgla EKOGROSZKU EXTRA. Parametry ekogroszku: -zawartość popiołu 5,5% - wartość opałowa 25-27 MJ/kg Węgiel suchy magazynowany..


Zobacz ogłoszenie

FOLIA, SIATKA, Maszyny, części

Zapraszamy do sklepu rolniczego „ROLNIK”.. Sklep znajduje się przy ul. Białostockiej 38 w Zambrowie (posesja ze stawem; wjazd od ulicy Wiśniowej -..


Zobacz ogłoszenie

PRACOWNIK PRODUKCJI

Firma MONOLIT poszukuje aktualnie pracownika na stanowisko PRACOWNIK DZIAŁU PRODUKCJI Zakres obowiązków: - praca fizyczna w dziale produkcji..


Zobacz ogłoszenie

MIESZKANIE 3 POKOJE UL.

Przedstawiam na sprzedaż mieszkanie w Zambrowie na ul. Pułaskiego (nowe osiedle) na trzecim pietrze o powierzchni 54,5m2. w skład którego wchodzą..


Zobacz ogłoszenie

Studentka szuka praktyk

Szukam czterotygodniowych praktyk związanych z kierunkiem studiów zarządzanie sprzedażą. Najchętniej od lipca. Jeśli to możliwe byłabym..


Zobacz ogłoszenie

sprzedam komplet wypoczynkowy

Sprzedam prawie nowy komplet wypoczynkowy w modnym morskim kolorze, meble były kupionre rok temu w sklepie Agata Meble, kanapa + fotel + duża pufa...


Zobacz ogłoszenie

SERWIS KOMPUTEROWY SPEEDCOMP

Zajmujemy się profesjonalnym serwisem: - KOMPUTERÓW - TELEWIZORÓW - TELEFONÓW - oraz wielu innych URZĄDZEŃ ELEKTRONICZNYCH Instalacja i..


Zobacz ogłoszenie

Profesjonalny Serwis Sprzętu

Zapraszamy Do Serwisu Mieszczącego się na ul.Aleja Wojska Polskiego 11(wejście od szczytu). Oferujemy Profesjonalne Naprawy W Przystępnych Cenach :..


Zobacz ogłoszenie

FOLIA, SIATKA , SZNUREK DO

SKLEP HAPROL ZAPRASZA W NASZEJ OFERCIE M.IN -FOLIA DO SIANA I SŁOMY- BIAŁA, ZIELONA, CZARNA I PRZEZROCZYSTA STRETCH, 500 LUB 750 -SZNUREK DO PRAS I..


Zobacz ogłoszenie

Naprawa i regeneracja

Oferujemy Państwu zakup oraz naprawę alternatorów i rozruszników. Wysoką jakość usług gwarantuje dziesięcioletnie doświadczenie w branży..


Zobacz ogłoszenie

Usługi maszynami budowlanymi

Świadczy usługi maszynami budowlanymi, tj. koparki, koparko-ładowarki, wywrotki. Posiadamy w swojej ofercie na sprzedaż materiały budowlane tj...


Zobacz ogłoszenie

SPRZEDAM GOLFA GOAL

rok produkcji - 2006 pojemność - 1,4 benzyna ******* WERSJA GOAL ******** /////////////// 2 KOMPLETY KÓŁ //////////////// //// FELGI Z..


Zobacz ogłoszenie

Opieka nad starszą panią 2

Praca dla miłej i uczciwej pani z podstawową znajomością języka niemieckiego lub angielskiego. Praca w okolicach Stuttgartu polegająca na opiece nad..


Zobacz ogłoszenie

Działka 7315m2, Jabłoń

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Działka o powierzchni 7315m2 położona w miejscowości Jabłoń Kościelna, gmina Nowe Piekuty,..


Zobacz ogłoszenie

Pomocnik kucharza sushi

Restauracja Ashi Sushi w Zambrowie zatrudni osobę na stanowisko: pomocnik kucharza sushi. Nie wymagamy doświadczenia - wszystkiego nauczymy ;)..


Zobacz ogłoszenie

PRZYDOMOWE OCZYSZCZALNIE

Przydomowe oczyszczalnie ścieków: - drenażowe - biologiczno mechaniczne - bezprądowe - przepompownie - studnie chłonne Zajmujemy się..


Zobacz ogłoszenie

Kupię działkę rekreacyjną z

Witam kupię działkę rekreacyjną z domkiem zagospodarowaną


Zobacz ogłoszenie

Ozonowanie klimatyzacji,

Zapraszam do skorzystania z usługi odgrzybiania klimatyzacji samochodowej. Odgrzybianie metodą ozonowania. Metoda bardzo skuteczna. Koszt od 40 zł...


Zobacz ogłoszenie

Dyskretny zarobek !

! Hej popatrz, niby dlaczego nie miałabyś zarobić dla siebie Pieniędzy w lekki, miły i przyjemny sposób w całkowitej tajemnicy przed całym światem?..


Zobacz ogłoszenie

Działka 6000 m2 Wdziękoń

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Działka o powierzchni 6000m2 położona w miejscowości Wdziękoń Pierwszy, gm. Zambrów...


Zobacz ogłoszenie

Działka Wola Zambrowska

Sprzedam działkę z warunkami zabudowy o powierzchni 1000m2 ( 25x40) w Woli Zambrowskiej bezpośrednio położona przy drodze asfaltowej. Teren suchy i..


Zobacz ogłoszenie

Rozbiórka wyburzenie budynku w

Świadczymy kompleksowe usługi rozbiórek i wyburzeń domu, obory, budynku gospodarczego, użytkowego i innych obiektów. Działamy w tych miastach: -..


Zobacz ogłoszenie

WYPOŻYCZALNIA SAMOCHODÓW

WYPOŻYCZALNIA SAMOCHODÓW OSOBOWYCH, DOSTAWCZYCH, BUSÓW 9-OSOBOWYCH ORAZ PRZYCZEP I LAWET. WYNAJEM DŁUGOTERMINOWY - MOŻLIWOŚĆ NEGOCJACJI CENY W..


Zobacz ogłoszenie

Drukarnia opakowań poszukuje

Drukarnia opakowań poszukuje pracownika na stanowisko operatora drukarki fleksograficznej. Wymagane wykształcenie minimum średnie, najlepiej..


Zobacz ogłoszenie

CHCESZ SPRZEDAC AUTO DZWON MY

Skup aut od 500 do 15.000zl przeprowadzamy w sposób profesjonalny i bezpieczny. Finalizując transakcję odkupu samochodu jako priorytet stawiamy..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez zambrow.org, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

MARKOMP z siedzibą w Zambrów 18-300 , Bema 2B

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"