:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  16°C całkowite zachmurzenie

Ostatnie konsultacje ws. reformy oświaty w Zambrowie [foto+video]

Około 100 osób pojawiło się wczoraj na dodatkowym spotkaniu konsultacyjnym w SP5 dotyczącym reformy oświaty w naszym mieście. Tym razem burmistrz szczegółowo omówił wizję wariantu zakładającego przeniesienie „Piątki” do budynku obecnego MG1, a także przedstawił mocne i słabe strony nowego wariantu – pozostawienia obecnych lokalizacji i obwodów szkół podstawowych.

Wczoraj w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej Nr 5 odbyły się dodatkowe konsultacje społeczne dotyczące sposobów wprowadzania w Zambrowie reformy oświaty przygotowanej przez rząd. Było ono pokłosiem pierwszego spotkania w SP5, podczas którego pojawiło się wiele pytań i wątpliwości ze strony rodziców co do przygotowanych przez samorząd Miasta Zambrów dwóch wariantów sieci 8-letnich podstawówek oraz ich obwodów.

- „Muszę przyznać, że nie do końca potrafiłem na te państwa pytania odpowiedzieć, ponieważ były to nawet trudne pytania, które wymagały przedyskutowania, zastanowienia się i prawdziwej odpowiedzi. Dlatego dzisiaj chciałem na te państwa pytania dogłębnie udzielić odpowiedzi.” - mówił na wstępie burmistrz Kazimierz Dąbrowski.

Na początku burmistrz przedstawił w formie prezentacji multimedialnej I wariant, zakładający utworzenie sieci 3 szkół podstawowych, które tworzyć miałyby obecne placówki SP3, SP4, SP5. W tym wariancie nastąpiłaby jednak zmiana siedziby Szkoły Podstawowej Nr 5 z budynku przy ul. Obrońców Zambrowa na budynek przy ul. Wyszyńskiego 6a (obecny budynek Miejskiego Gimnazjum Nr 1). W budynku SP5 zostałoby natomiast utworzone kolejne przedszkole w celu likwidacji deficytu miejsc w przedszkolach. O szczegółach tego wariantu można przeczytać w artykułach: Dyskutowali o reformie oświaty w zambrowskiej „Trójce” [foto] oraz Reforma edukacji: władze Zambrowa proponują dwa warianty. Będą konsultacje społeczne.

Poniżej przedstawiamy odpowiedzi burmistrza na uwagi i pytania rodziców z pierwszego spotkania w SP5 dotyczące przeniesienia lokalizacji placówki do budynku przy ul. Wyszyńskiego:
:: od 1 września 2018 roku „Piątka” rozpoczyna pracę w nowym budynku przy ulicy Wyszyńskiego 6A (nie zmienia się Rada Pedagogiczna oraz pracownicy administracji i obsługi)
:: od 1 września obowiązują nowe obwody w całym mieście zgodnie z przedstawionym wariantem I
:: samorząd Miasta Zambrów oraz burmistrz podejmą maksymalne kroki w celu zapewnienia bezpiecznej drogi dzieci z domu do szkoły
:: zostanie uruchomiona komunikacja samochodowa na trasie ul. Mazowiecka, ul. 71. Pułku Piechoty, ul. Armii Krajowej, ul. Raginisa – ul. Wyszyńskiego 6A w godzinach dopasowanych do planu zajęć dydaktycznych, np. w godz. 7:30, 8:30, 9:30 i w godz. 12:30, 13:30, 14:30
:: będą zabezpieczone barierkami ciągi piesze wzdłuż rzeki Jabłonki
:: zostaną poprawione chodniki
:: na ciągach pieszych w miejscach niebezpiecznych będzie wybudowany monitoring
:: przejście pod mostem przy ul. Kościuszki będzie dodatkowo podświetlone
:: z budżetu miasta zostaną opłacone dodatkowe patrole policyjne, które będą patrolowały drogę dzieci z domu do szkoły
:: zostanie zabezpieczone przejście dzieci na drodze krajowej nr 66 (ul. Mazowiecka – rondo Romana Borzęckiego oraz rondo Mazowieckiej Szkoły Podchorążych Rezerwy Artylerii – przeprowadzacze)

Mocne strony lokalizacji SP5 w obecnym budynku MG1:
:: zajęcia będą odbywały się na jedną zmianę do godz. 14:30
:: realizacja lekcji wychowania fizycznego będzie zgodna z programem i dodatkowymi godzinami na klasy sportowe (jednocześnie będą mogły ćwiczyć 3 grupy w hali sportowej i 3 grupy na basenie)
:: świetlica będzie mogła pomieścić wszystkie chętne dzieci (w miarę potrzeb już od godz. 6:00 do 15:30)
:: stołówka będzie mogła wydać nieograniczoną liczbę obiadów
:: zostanie wykonany plac zabaw
:: większa możliwość skorzystania z oferty zajęć w MOK-u
:: dojazd rodziców w celu dowożenia dzieci nieporównywanie lepszy od dotychczasowego
:: do dyspozycji 33 sale dydaktyczne
:: w roku szkolnym 2018/2019 w budynku MG1 będzie uczyło się 6 klas trzecich gimnazjum. W celu zapewnienia całkowitego bezpieczeństwa w budynku zostanie zatrudniona zewnętrzna firma ochroniarska
:: w całym mieście zdecydowanie poprawi się dostępność do miejskich przedszkoli

Następnie burmistrz przedstawił nowy wariant, zakładający pozostawienie obecnych lokalizacji szkół oraz ich obwodów. Poniżej przedstawiamy założenia i wymagania tego wariantu:
:: w projekcie organizacyjnym SP5 nie zostaną zatwierdzone dodatkowe godziny na realizację wychowania fizycznego w klasach sportowych ze względu na brak możliwości ich realizowania
:: do dyspozycji 19 sal dydaktycznych, w tym 2 sale zajęte na oddziały przedszkolne
:: należy utworzyć nowe klasopracownie
:: zostanie wyremontowanych 7 sal dydaktycznych
:: Urząd Miasta ponownie wystąpi do Starostwa Powiatowego o wykonanie progów spowalniających na ul. 71. Pułku Piechoty
:: edukacja będzie odbywać się na dwie zmiany do godz. 18:15
:: zostanie wybudowany dodatkowy parking wewnętrzny.

Do wariantu zakładającego przeniesienie „Piatki” do budynku przy ul. Wyszyńskiego podczas wczorajszego spotkania obecnych rodziców przekonywał dyrektor SP5 Andrzej Szeligowski. Przedstawił on na slajdach siatkę godzin dydaktycznych oraz ilość lekcji w ciągu dnia w kolejnych latach nauki przy pozostawieniu aktualnej lokalizacji placówki. Z przedstawionych danych wynika, że w roku szkolnym 2016/2017 średnia dzienna ilość lekcji (bez w-f) wyniesie 7,8, podczas gdy w roku szkolnym 2018/2019 już 10,7. To spowoduje, że od września przyszłego roku dzieci musiałyby uczyć się w systemie dwuzmianowym, do godz. 18:15.

- „Zadajemy sobie pytania, kto zyska na tym, że szkoła nr 5 przeniesie się do budynku przy ul. Wyszyńskiego. Po pierwsze uczniowie skorzystają, dlatego, że będą mieć warunki nieporównywalnie lepsze od tych, które tutaj mają.” - mówił dyrektor SP5 Andrzej Szeligowski.

W dyskusję włączyli się m.in. obecni na spotkaniu nauczyciele Miejskiego Gimnazjum Nr 1. Ich zdaniem samorząd powinien wybrać jeszcze inną opcję niż te, które były wczoraj przedstawiane przez burmistrza, a mianowicie przekształcenie obecnego MG1 w szkołę podstawową i utworzenie tym samym sieci 4 szkół podstawowych. Nauczyciele martwią się bowiem o swoje miejsca pracy.

- „Ten wariant 4 szkół podstawowych nie zmieni państwa sytuacji dotyczącej zatrudnienia, bo nagle nie przywieziemy dzieci z Łomży czy Wysokiego Mazowieckiego, żeby tutaj chodziły do szkoły.” - mówił burmistrz Dąbrowski.

Burmistrz zapowiedział obecnym nauczycielom, że odbędzie się z nimi oddzielne spotkanie. Cały czas trwają kalkulacje co do ich przyszłości. Pedagodzy z MG1 dostali natomiast obietnicę, że będą mieli pierwszeństwo przy zatrudnianiu w szkołach podstawowych i nowym przedszkolu.

Na koniec burmistrz zapowiedział zorganizowanie w SP5 wewnątrzszkolnego referendum. Rodzice aktualnie uczęszczających do tej placówki uczniów podczas wywiadówek mają opowiedzieć się, za którym są wariantem. Burmistrz podkreślał jednak, że ostateczną decyzję dotyczącą reformy edukacji w naszym mieście podejmie Rada Miasta Zambrów.

Poniżej zamieszczamy retransmisję z dodatkowych konsultacji przeprowadzonych wczoraj w Szkole Podstawowej Nr 5.Polecamy:
:: Stanowisko radnych PiS ws. reformy oświaty w Zambrowie
:: Będzie trzeci wariant reformy edukacji w Zambrowie oraz dodatkowe konsultacje w SP5 [foto+video]
:: Nerwowo podczas konsultacji w SP5 [foto+video]
:: Dyskutowali o reformie oświaty w zambrowskiej „Trójce” [foto]
:: Reforma edukacji: władze Zambrowa proponują dwa warianty. Będą konsultacje społeczne

Ostatnie konsultacje ws. reformy oświaty w Zambrowie [foto+video] komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się