:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  16°C słabe opady deszczu

Opłaca się dożyć 100 lat

wiadomości z regionu, Opłaca dożyć - zdjęcie, fotografia

Dlaczego? Seniorom, którzy ukończyli 100 lat przysługuje dodatek w wysokości ponad 3,5 tys. Takie świadczenie honorowe w naszym województwie pobierają aktualnie 54 osoby. Najstarsza z nich pochodzi z powiatu zambrowskiego.

Świadczenie honorowe Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznaje już od 45 lat. Jest to świadczenie przyznawane wszystkim bez względu na staż pracy czy pobieraną emeryturę lub rentę. Oznacza to, że jedynym warunkiem, aby je otrzymać, jest ukończenie 100 lat. Świadczenie to wypłacane jest co miesiąc i stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Wypłata tej należności przysługuje także tym, którzy nie przepracowali w swoim życiu ani jednego dnia i nie otrzymywali emerytury, ani renty. Takie osoby, które nigdy nie były zatrudnione, muszą złożyć wniosek z dokumentem potwierdzającym datę urodzenia. Gdy tylko ukończą 100 lat, przysługuje im świadczenie, które w tym roku wynosi 3536,87 zł brutto.

- „Stulatkowie i starsi otrzymują więc co miesiąc z tytułu wieku jak najbardziej zasłużone wypłaty. Warto docenić takie osoby, tym bardziej, że z wyliczeń GUS wynika, że w Polsce średnio żyjemy aktualnie 81,9 lat.” - informuje Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa podlaskiego Katarzyna Krupicka.

W naszym województwie ZUS wypłaca dodatkową emeryturę 54 osobom w wieku stu i więcej lat. W 2016 roku ZUS-y w całym kraju wypłacały 2,3 tyś. tego rodzaju świadczeń. Jak wynika ze statystyk z 2015 roku, tak sędziwego wieku częściej dożywają kobiety, których jest 84%.

Obecnie najstarszą dostojną emerytką w województwie podlaskim jest pani, która w tym roku ukończyła 110 lat. Świadczenie wypłaca jej Inspektorat w Zambrowie.

- „To duża przyjemność dla naszego regionu mieć świadomość tego, że warunki w tej części naszego kraju sprzyjają długowieczności.” - przekazuje Katarzyna Krupicka.

Polecamy:
:: Jakie były średnie zarobki w podlaskiem?
:: Krajowa Administracja Skarbowa rozpoczęła swoją działalność
:: Krajowa Administracja Skarbowa. Co się zmieni od 1 marca
:: Zmianie uległy dopuszczalne kwoty przychodów emerytów i rencistów

Opłaca się dożyć 100 lat komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na zambrow.org