:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?Odszedł pan Kazio, teraz opuściła nas pani Tereska... Wspomnienia Teatru Form Różnych

kino film teatr, Odszedł Kazio teraz opuściła Tereska Wspomnienia Teatru Różnych - zdjęcie, fotografia
21/06/2018 19:00

We wtorek, 19 czerwca odeszła od nas pani Teresa Bart – znana wszystkim zambrowianom jako Babcia z kabaretu w Teatrze Form Różnych. Nabożeństwo żałobne odbędzie się jutro o godzinie 14:00 w kościele pw. Świętego Józefa Rzemieślnika w Zambrowie. W ubiegłym tygodniu pożegnaliśmy innego członka grupy – Kazimierza Bryla.

 

To na pewno ciężki czas dla rodzin pani Tereski i pana Kazimierza, ale także dla członków Teatru Form Różnych, którzy zechcieli powiedzieć nam kilka słów o tych wspaniałych ludziach.

 

Teresa Bart zadebiutowała w Teatrze Form Różnych 21 grudnia 1999 roku podczas spotkania opłatkowego emerytów w „Jasełkach Zambrowskich” w Miejskim Ośrodku Kultury, mieszczącym się wtedy przy ul. Grunwaldzkiej w Zambrowie. Był to pierwszy, inauguracyjny występ TFR. Z teatrem wystąpiła w sumie 393 razy. Zabrakło jej siedmiu występów, aby otrzymać statuetkę „czterysetkę” za czterysta wystąpień na scenie. Była autorką hymnu TFR.

Pani Tereska była osobowością naszego miasta. To ona rozpromowała Zambrów, ucząc lepienia pierogów pracowników Ambasady Stanów Zjednoczonych na antenie ogólnopolskiej telewizji. Wystąpiła również w dwóch teledyskach zespołu Masters: „Szukam dziewczyny” i „Tramwaj”.

W 2014 roku Teresa Bart otrzymała statuetkę Zambrowskiego Żubra za twórczość i upowszechnianie kultury.

 

Kazimierz Bryl po raz pierwszy wystąpił na scenie z Teatrem Form Różnych 15 października 2000 roku w Zambrowie podczas przedstawienia pt. „Dziadowskie zaloty”. Na swoim koncie miał 405 występów, za co został uhonorowany przez burmistrza naszego miasta statuetką – zwaną „czterysetką”. Jeszcze trzy miesiące temu mogliśmy podziwiać pana Kazimierza występującego na scenie zambrowskiego Centrum Kultury.

 

Małgorzata Trocha, kierownik Teatru Form Różnych:

Kaziu był człowiekiem, który musiał dopiąć swego. Jego role były wyuczone do perfekcji. Wspaniale realizował się w bajkach. Potrafił skakać, jak kotek – mimo swojego wieku. Podczas ostatniego występu czuł się naprawdę źle. Jednak odegrał swoją rolę, ledwo zszedł ze sceny i z niej prosto do szpitala.

Natomiast Tereska, kiedy wyszła na scenę, nie mówiąc nic, od razu dostawała brawa od publiczności. Ona kochała ich, a oni ją. Szkoda tych osób, ponieważ nie będą zastąpione przez nikogo.”

 

Zbigniew Dowlaszewicz:

Dwóch artystów Teatru Form Różnych odeszło z ziemskiego padołu. Prawdopodobnie Pan Bóg planuje przedstawienie i dlatego takich prawdziwych zabiera do siebie. Mówię prawdziwych dlatego, że nie zrozumie duszy TFR osoba, która w nim nie była. Prawdziwi członkowie TFR nie schodzą na emeryturę, lecz od razu odchodzą do Pana.

Tereska była gwiazdą, przygotowywała się do dwóch występów: jeden 1 lipca w Rutkach, a drugi 8 lipca podczas Letniej Estrady w Zambrowie. Wielokrotnie z naszą panią kierownik Małgorzatą Trocha zastanawialiśmy się, czy w tym wieku 85 lat zbytnio jej nie obciążamy. Tereska sama nawet mówiła „Wygońcie mnie stąd, bo sama to ja nigdy stąd nie odejdę”. My żeśmy jej nie wygonili, ona sama nie odeszła, Pan Bóg ją wziął do siebie.

Podobnie było z Kaziem Brylem. Był on osobą sumienną, pedantyczną, skrupulatną i szczegółową. Kiedy uczył się jakiejś roli, to chciał ją dopracować do perfekcji. Też, jak Tereska, będąc w wieku powyżej 80 lat, znakomicie radził sobie i miał ducha dobroczynności – działalność Teatru Form Różnych to posługa dla ludzi w Zambrowie, regionie i poza granicami kraju.

 

Katarzyna Wiśniewska:

„Tereskę nazywaliśmy raz Babcią, raz Tereską, raz panią Tereską. Ja Tereskę nazywałam „Babcią teatralną”. Z nią można było porozmawiać o wszystkim, pożartować, gdyż ona nigdy się nie obrażała. Była humorystyczna, ciepła i wczuwała się w role, które odgrywała. Tak samo Kaziu – odgrywał role całym sobą. Kaziu to osoba odpowiedzialna, punktualna, a scenariuszy uczył się w mgnieniu oka. My czytaliśmy z kartki, a on znał go już na pamięć.

 

Jolanta Makać:

Dla mnie Terenia była jak druga matka. Mogłam z nią porozmawiać o wszystkim, potrafiła odradzić i doradzić. Zapamiętam ją jako prawdziwą damę. Nie odwiozę jej już po drugiej w nocy do domu...

 

Barbara Grabowska:

Terenia często zwierzała mi się, że nie ma już siły. Ja mówiłam jej: „Tereniu, jeśli to Cię pociąga i tak bardzo lubisz, to nie możesz tego zostawić”, na co ona się uśmiechała i odpowiadała: „Ciężko to nieść, ale żal rzucić”. Z kolei, Kaziu, to człowiek elegancki, dżentelmen dzisiejszych czasów.

 

Urszula Kulesza:

Dla mnie Tereska i Kazio byli profesjonalistami pod każdym względem. Należałoby wspomnieć, że Tereska nigdy się nie spóźniała, chociaż miała najdalej, to mimo wieku na próby przyjeżdżała rowerem. Mimo że wszyscy mówiliśmy do siebie „per Ty”, to ja zawsze mówiłam na Tereskę: Babciu. Z Kaziem ostatnią scenę grałam ja. Będę to pamiętać”.

 

Jadwiga Makowska:

Z Tereską i z Kaziem znałam się 21 lat, jeszcze za czasów, kiedy spotykaliśmy się na ul. Grunwaldzkiej. Czuję żal nie do opisania, którego nie da wyrazić się słowami”.

 

Bożena Nowowiejska:

W teatrze jestem już 14 lat i chyba też dzięki Niej. To Terenia życzyła mi, abym była w TFR tak długo. Kaziu miał wielki talent, jego wypowiedź współgrała z mową ciała. Zawsze będziemy o nich pamiętać. Są to osoby niezastąpione”.

 

Ostatnie pożegnanie Pani Tereski odbędzie się jutro o godzinie 14:00 w kościele pw. Świętego Józefa Rzemieślnika w Zambrowie.

 

Cała redakcja Zambrowskiego Portalu Internetowego zambrow.org składa szczere wyrazy współczucia rodzinom, znajomym oraz członkom Teatru Form Różnych z powodu odejścia tak ważnych dla kultury naszego miasta osób.

Reklama

Odszedł pan Kazio, teraz opuściła nas pani Tereska... Wspomnienia Teatru Form Różnych komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Montaż kamer, alarmów,

Zambrów, Łomża, Białystok i okolice Oferujemy: - montaż kamer - montaż alarmów - montaż wideodomofonów - montaż automatów do bram - montaż..


Zobacz ogłoszenie

Działka budowlana 1553m2 w

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Działka o powierzchni 1553m2 położona w Czyżewie obręb Złote Jabłko. Nieruchomość zgodnie z..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedawca stacja paliw Lotos

Stacja Paliw Lotos w Zambrowie ul. Mazowiecka 2a od 01.04.2019 r. poszukuje pracownika na stanowisko: - kasjer/sprzedawca, Doświadczenie nie jest..


Zobacz ogłoszenie

Maszyny, części - wszystko dla

Zapraszamy do sklepu rolniczego „ROLNIK”.. Sklep znajduje się przy ul. Białostockiej 38 w Zambrowie (posesja ze stawem; wjazd od ulicy Wiśniowej -..


Zobacz ogłoszenie

Praca przy produkcji kołder.

Przyjmę osoby do pracy przy produkcji kołder. Nie potrzebna umiejętność szycia. Tylko osoby ze zdolnościami manualnymi. Osoby energiczne i..


Zobacz ogłoszenie

Pożyczka na wiosnę

Pożyczka na wiosnę na korzystnych warunkach! Bez BIK, Bez sprawdzania historii kredytowej, Bez zaświadczeń. Teraz nawet 20 000 zł! Możliwa spłata w..


Zobacz ogłoszenie

Korepetycje, nauka języka

Oferuję pomoc w nauce oraz naukę języka francuskiego


Zobacz ogłoszenie

Przyjmiemy do pracy kierowce

Przyjmiemy dyspozycyjnego kierowcę na dowozy w lokalu gastronomicznym. Bardzo dobre warunki pracy. Po więcej informacji zapraszamy do naszego lokalu..


Zobacz ogłoszenie

MASZYNY ROLNICZE, DOSTĘPNE NA

SKLEP HAPROL ZAPRASZA DO ZAKUPU WŁÓKI ŁĄKOWO-POLOWEJ, RÓŻNE ROZMIARY 4M, 5M, 6M, 8M, ROZKŁADANE HYDRAULICZNIE, NA CZTERECH RZĘDACH ZĘBÓW. MALOWANE I..


Zobacz ogłoszenie

Lokal do wynajęcia

Oferuję do wynajęcia lokal przy ul. Świętokrzyskiej 9.


Zobacz ogłoszenie

Praca biurowa

Szukam pracy biurowej. Pracuje obecnie jako pomoc księgowej,w trakcie studiów podyplomowych kadry i płace.


Zobacz ogłoszenie

Dodatkowa praca z dyskretnym

Hej! Chciałabyś spróbować jakby to było być super potajemną masażystką? Interesują mnie regularne spotkania i wspiercie na każdym spotkaniu. Rodzaj..


Zobacz ogłoszenie

AGREGATY PODORYWKOWE, BRONY

SKLEP HAPROL ZAPRASZA DO ZAKUPU MASZYN ROLNICZYCH FIRMY LAND STAL PRODUKUJĄCEJ MASZYNY BARDZO WYSOKIEJ JAKOŚCI. W SPRZEDAŻY M.IN AGREGATY..


Zobacz ogłoszenie

Przyjmę na staż

Przyjmę na staż w charakterze sprzedawcy w sklepie, przy ul. Raginisa 4.


Zobacz ogłoszenie

Naprawa komputerów Pogotowie

> Darmowa Diagnoza na miejscu w firmie > Kompleksowa Naprawa i Modernizacja Komputerów PC i Laptopów > Czyszczenie i Konserwacja >..


Zobacz ogłoszenie

Specjalista ds sprzedaży i

Elhurt-Elmet Sp. z o. o., firma o wieloletniej tradycji w handlu artykułami z branży elektrycznej i metalowej, lider na rynku, poszukuje Kandydatek..


Zobacz ogłoszenie

dostępne od ręki - ZBIORNIK NA

ROLNIK SKLEP UL. BIAŁOSTOCKA 38, WJAZD OD ULICY WIŚNIOWEJ(asfaltowej) ZBIORNIK NA PALIWO DWUPŁASZCZOWY Dane techniczne: * Wysokość: 1990 mm *..


Zobacz ogłoszenie

Opieka nad starszym panem

Praca dla milej i uczciwej pani z podstawowa znajomością języka niemieckiego lub angielskiego. Praca w okolicach Stuttgartu polegająca na opiece nad..


Zobacz ogłoszenie

Kierowca C+E na 1/2 etatu

Szukam kierowcy który chce dorobić weekendy lub w różne dni od poniedziałku do piątku , zestaw chłodniczy , szczegóły pod tel 518627490


Zobacz ogłoszenie

Wynajmę lokal

Wynajmę lokal użytkowo-handlowy 58m2 w Zambrowie przy ulicy Wyszyńskiego 13. Lokal składa się z 3 pomieszczeń użytkowych i ubikacji. Może być..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam Rower CANNONDALE

Sprzedam rower aluminiowy CANNONDALE, Koła 26", oświetlenie, licznik. Osprzęt SHIMANO, Stan bdb


Zobacz ogłoszenie

Pracownik produkcji -

Zambrowska Fabryka Okien szuka pracowników do pracy przy linii montażowej. Praca w centrum Zambrowa; II zmianowy system pracy; 8 h..


Zobacz ogłoszenie

taras balkon schody kamienny

Posadzki żywiczne,garaż ,kotłownia,magazyn,biuro,dom ,mieszkanie,tarasy,balkony,schody - 100 zł Łomża Zapraszam do zapoznania się z ofertą naszej..


Zobacz ogłoszenie

DEKODER 4K ZA 1ZŁ/MIES!

ZAPRASZAMY DO SALONU NC+ NA OFERTY W ZWIĄZKU Z 1. DNIEM WIOSNY!!!! DEKODER 4K ZA 1ZŁ/MIES! TYLKO W SALONIE PREMIUM W GALERII BEM W ZAMBROWIE!..


Zobacz ogłoszenie

PRZYDOMOWE OCZYSZCZALNIE

Przydomowe oczyszczalnie ścieków: - drenażowe - biologiczno mechaniczne - bezprądowe - przepompownie - studnie chłonne Zajmujemy się..


Zobacz ogłoszenie

ZBIORNIKI DWUPŁASZCZOWE NA

ZAPRASZAMY DO ZAKUPU ZBIORNIKÓW DWUPŁASZCZOWYCH NA PALIWO. W OFERCIE POSIADAMY ZBIORNIKI O POJEMNOŚCI 2000L l 2500L. ZBIORNIKI STANDARDOWO..


Zobacz ogłoszenie

Segment 160m2, ul. Jantarowa

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Segment handlowo-usługowo-mieszkalny o powierzchni całkowitej 160m2 położony w Zambrowie przy..


Zobacz ogłoszenie

Przyjmę zlecenia remontowe.

Przyjmę zlecenia; szpachlowanie ,malowanie, adaptacja poddaszy,panele remonty mieszkań. Gwarantuję jakość wykonania usług. numer telefonu: 784..


Zobacz ogłoszenie

Dom 200m2, działka 2511m2, gm.

Dom o powierzchni użytkowej 200m2 ( powierzchnia zabudowy 105m2) położony we wsi Gunie-Ostrów, gmina Kołaki Kościelne. Budynek mieszkalny w całości..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez zambrow.org, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

MARKOMP z siedzibą w Zambrów 18-300 , Bema 2B

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"