:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?Odszedł pan Kazio, teraz opuściła nas pani Tereska... Wspomnienia Teatru Form Różnych

kino film teatr, Odszedł Kazio teraz opuściła Tereska Wspomnienia Teatru Różnych - zdjęcie, fotografia
Portal zambrow.org 21/06/2018 19:00

We wtorek, 19 czerwca odeszła od nas pani Teresa Bart – znana wszystkim zambrowianom jako Babcia z kabaretu w Teatrze Form Różnych. Nabożeństwo żałobne odbędzie się jutro o godzinie 14:00 w kościele pw. Świętego Józefa Rzemieślnika w Zambrowie. W ubiegłym tygodniu pożegnaliśmy innego członka grupy – Kazimierza Bryla.

 

To na pewno ciężki czas dla rodzin pani Tereski i pana Kazimierza, ale także dla członków Teatru Form Różnych, którzy zechcieli powiedzieć nam kilka słów o tych wspaniałych ludziach.

 

Teresa Bart zadebiutowała w Teatrze Form Różnych 21 grudnia 1999 roku podczas spotkania opłatkowego emerytów w „Jasełkach Zambrowskich” w Miejskim Ośrodku Kultury, mieszczącym się wtedy przy ul. Grunwaldzkiej w Zambrowie. Był to pierwszy, inauguracyjny występ TFR. Z teatrem wystąpiła w sumie 393 razy. Zabrakło jej siedmiu występów, aby otrzymać statuetkę „czterysetkę” za czterysta wystąpień na scenie. Była autorką hymnu TFR.

Pani Tereska była osobowością naszego miasta. To ona rozpromowała Zambrów, ucząc lepienia pierogów pracowników Ambasady Stanów Zjednoczonych na antenie ogólnopolskiej telewizji. Wystąpiła również w dwóch teledyskach zespołu Masters: „Szukam dziewczyny” i „Tramwaj”.

W 2014 roku Teresa Bart otrzymała statuetkę Zambrowskiego Żubra za twórczość i upowszechnianie kultury.

 

Kazimierz Bryl po raz pierwszy wystąpił na scenie z Teatrem Form Różnych 15 października 2000 roku w Zambrowie podczas przedstawienia pt. „Dziadowskie zaloty”. Na swoim koncie miał 405 występów, za co został uhonorowany przez burmistrza naszego miasta statuetką – zwaną „czterysetką”. Jeszcze trzy miesiące temu mogliśmy podziwiać pana Kazimierza występującego na scenie zambrowskiego Centrum Kultury.

 

Małgorzata Trocha, kierownik Teatru Form Różnych:

Kaziu był człowiekiem, który musiał dopiąć swego. Jego role były wyuczone do perfekcji. Wspaniale realizował się w bajkach. Potrafił skakać, jak kotek – mimo swojego wieku. Podczas ostatniego występu czuł się naprawdę źle. Jednak odegrał swoją rolę, ledwo zszedł ze sceny i z niej prosto do szpitala.

Natomiast Tereska, kiedy wyszła na scenę, nie mówiąc nic, od razu dostawała brawa od publiczności. Ona kochała ich, a oni ją. Szkoda tych osób, ponieważ nie będą zastąpione przez nikogo.”

 

Zbigniew Dowlaszewicz:

Dwóch artystów Teatru Form Różnych odeszło z ziemskiego padołu. Prawdopodobnie Pan Bóg planuje przedstawienie i dlatego takich prawdziwych zabiera do siebie. Mówię prawdziwych dlatego, że nie zrozumie duszy TFR osoba, która w nim nie była. Prawdziwi członkowie TFR nie schodzą na emeryturę, lecz od razu odchodzą do Pana.

Tereska była gwiazdą, przygotowywała się do dwóch występów: jeden 1 lipca w Rutkach, a drugi 8 lipca podczas Letniej Estrady w Zambrowie. Wielokrotnie z naszą panią kierownik Małgorzatą Trocha zastanawialiśmy się, czy w tym wieku 85 lat zbytnio jej nie obciążamy. Tereska sama nawet mówiła „Wygońcie mnie stąd, bo sama to ja nigdy stąd nie odejdę”. My żeśmy jej nie wygonili, ona sama nie odeszła, Pan Bóg ją wziął do siebie.

Podobnie było z Kaziem Brylem. Był on osobą sumienną, pedantyczną, skrupulatną i szczegółową. Kiedy uczył się jakiejś roli, to chciał ją dopracować do perfekcji. Też, jak Tereska, będąc w wieku powyżej 80 lat, znakomicie radził sobie i miał ducha dobroczynności – działalność Teatru Form Różnych to posługa dla ludzi w Zambrowie, regionie i poza granicami kraju.

 

Katarzyna Wiśniewska:

„Tereskę nazywaliśmy raz Babcią, raz Tereską, raz panią Tereską. Ja Tereskę nazywałam „Babcią teatralną”. Z nią można było porozmawiać o wszystkim, pożartować, gdyż ona nigdy się nie obrażała. Była humorystyczna, ciepła i wczuwała się w role, które odgrywała. Tak samo Kaziu – odgrywał role całym sobą. Kaziu to osoba odpowiedzialna, punktualna, a scenariuszy uczył się w mgnieniu oka. My czytaliśmy z kartki, a on znał go już na pamięć.

 

Jolanta Makać:

Dla mnie Terenia była jak druga matka. Mogłam z nią porozmawiać o wszystkim, potrafiła odradzić i doradzić. Zapamiętam ją jako prawdziwą damę. Nie odwiozę jej już po drugiej w nocy do domu...

 

Barbara Grabowska:

Terenia często zwierzała mi się, że nie ma już siły. Ja mówiłam jej: „Tereniu, jeśli to Cię pociąga i tak bardzo lubisz, to nie możesz tego zostawić”, na co ona się uśmiechała i odpowiadała: „Ciężko to nieść, ale żal rzucić”. Z kolei, Kaziu, to człowiek elegancki, dżentelmen dzisiejszych czasów.

 

Urszula Kulesza:

Dla mnie Tereska i Kazio byli profesjonalistami pod każdym względem. Należałoby wspomnieć, że Tereska nigdy się nie spóźniała, chociaż miała najdalej, to mimo wieku na próby przyjeżdżała rowerem. Mimo że wszyscy mówiliśmy do siebie „per Ty”, to ja zawsze mówiłam na Tereskę: Babciu. Z Kaziem ostatnią scenę grałam ja. Będę to pamiętać”.

 

Jadwiga Makowska:

Z Tereską i z Kaziem znałam się 21 lat, jeszcze za czasów, kiedy spotykaliśmy się na ul. Grunwaldzkiej. Czuję żal nie do opisania, którego nie da wyrazić się słowami”.

 

Bożena Nowowiejska:

W teatrze jestem już 14 lat i chyba też dzięki Niej. To Terenia życzyła mi, abym była w TFR tak długo. Kaziu miał wielki talent, jego wypowiedź współgrała z mową ciała. Zawsze będziemy o nich pamiętać. Są to osoby niezastąpione”.

 

Ostatnie pożegnanie Pani Tereski odbędzie się jutro o godzinie 14:00 w kościele pw. Świętego Józefa Rzemieślnika w Zambrowie.

 

Cała redakcja Zambrowskiego Portalu Internetowego zambrow.org składa szczere wyrazy współczucia rodzinom, znajomym oraz członkom Teatru Form Różnych z powodu odejścia tak ważnych dla kultury naszego miasta osób.

Reklama

Odszedł pan Kazio, teraz opuściła nas pani Tereska... Wspomnienia Teatru Form Różnych komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Dyskretny zarobek !

! Hej popatrz, niby dlaczego nie miałabyś zarobić dla siebie Pieniędzy w lekki, miły i przyjemny sposób w całkowitej tajemnicy przed całym światem?..


Zobacz ogłoszenie

Naprawa i regeneracja

Oferujemy Państwu zakup oraz naprawę alternatorów i rozruszników. Wysoką jakość usług gwarantuje dziesięcioletnie doświadczenie w branży..


Zobacz ogłoszenie

Drukarnia opakowań poszukuje

Drukarnia opakowań poszukuje pracownika na stanowisko operatora drukarki fleksograficznej. Wymagane wykształcenie minimum średnie, najlepiej..


Zobacz ogłoszenie

Działka 6000 m2 Wdziękoń

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Działka o powierzchni 6000m2 położona w miejscowości Wdziękoń Pierwszy, gm. Zambrów...


Zobacz ogłoszenie

Rozbiórka wyburzenie budynku w

Świadczymy kompleksowe usługi rozbiórek i wyburzeń domu, obory, budynku gospodarczego, użytkowego i innych obiektów. Działamy w tych miastach: -..


Zobacz ogłoszenie

Profesjonalny Serwis Sprzętu

Zapraszamy Do Serwisu Mieszczącego się na ul.Aleja Wojska Polskiego 11(wejście od szczytu). Oferujemy Profesjonalne Naprawy W Przystępnych Cenach :..


Zobacz ogłoszenie

Specjalista ds. obsługi

Do naszej fabryki okien w Starym Laskowcu poszukujemy kandydatów do pracy jako: Specjalista ds. obsługi klienta: Do głównych zadań osoby..


Zobacz ogłoszenie

Kupię działkę rekreacyjną z

Witam kupię działkę rekreacyjną z domkiem zagospodarowaną


Zobacz ogłoszenie

WYPOŻYCZALNIA SAMOCHODÓW

WYPOŻYCZALNIA SAMOCHODÓW OSOBOWYCH, DOSTAWCZYCH, BUSÓW 9-OSOBOWYCH ORAZ PRZYCZEP I LAWET. WYNAJEM DŁUGOTERMINOWY - MOŻLIWOŚĆ NEGOCJACJI CENY W..


Zobacz ogłoszenie

TELEWIZJA BEZ OPŁAT!!!!!

EKSTRAKLASA POWRACA!!!! PRZYJDŹ DO SALONU NC+ W ZAMBROWIE I SKORZYSTAJ Z NAJLEPSZYCH OFERT W OKOLICY!TYLKO TERAZ PAKIET EXTRA DO 6MCY ZA 0ZŁ! A DLA..


Zobacz ogłoszenie

PRACOWNIK PRODUKCJI

Firma MONOLIT poszukuje aktualnie pracownika na stanowisko PRACOWNIK DZIAŁU PRODUKCJI Zakres obowiązków: - praca fizyczna w dziale produkcji..


Zobacz ogłoszenie

Ekogroszek Extra transport hds

Zapraszamy do zakupu węgla EKOGROSZKU EXTRA. Parametry ekogroszku: -zawartość popiołu 5,5% - wartość opałowa 25-27 MJ/kg Węgiel suchy magazynowany..


Zobacz ogłoszenie

FOLIA, SIATKA , SZNUREK DO

SKLEP HAPROL ZAPRASZA W NASZEJ OFERCIE M.IN -FOLIA DO SIANA I SŁOMY- BIAŁA, ZIELONA, CZARNA I PRZEZROCZYSTA STRETCH, 500 LUB 750 -SZNUREK DO PRAS I..


Zobacz ogłoszenie

Korepetycje, nauka języka

Oferuję pomoc w nauce oraz naukę języka francuskiego


Zobacz ogłoszenie

Naprawa komputerów i laptopów,

Zajmujemy się profesjonalnie: - naprawą komputerów - naprawą laptopów - naprawą telefonów - naprawą tabletów - naprawą nawigacji - naprawą..


Zobacz ogłoszenie

Usługi maszynami budowlanymi

Świadczy usługi maszynami budowlanymi, tj. koparki, koparko-ładowarki, wywrotki. Posiadamy w swojej ofercie na sprzedaż materiały budowlane tj...


Zobacz ogłoszenie

FOLIA, SIATKA, Maszyny, części

Zapraszamy do sklepu rolniczego „ROLNIK”.. Sklep znajduje się przy ul. Białostockiej 38 w Zambrowie (posesja ze stawem; wjazd od ulicy Wiśniowej -..


Zobacz ogłoszenie

MIESZKANIE 3 POKOJE UL.

Przedstawiam na sprzedaż mieszkanie w Zambrowie na ul. Pułaskiego (nowe osiedle) na trzecim pietrze o powierzchni 54,5m2. w skład którego wchodzą..


Zobacz ogłoszenie

Pomocnik kucharza sushi

Restauracja Ashi Sushi w Zambrowie zatrudni osobę na stanowisko: pomocnik kucharza sushi. Nie wymagamy doświadczenia - wszystkiego nauczymy ;)..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam dom w malowniczej

Sprzedam dom jednorodzinny -dworek wolnostojący z poddaszem użytkowym, położony w Wiśniewie w bliskiej odległości od Zambrowa (4 km). Posiadłość..


Zobacz ogłoszenie

PRZYDOMOWE OCZYSZCZALNIE

Przydomowe oczyszczalnie ścieków: - drenażowe - biologiczno mechaniczne - bezprądowe - przepompownie - studnie chłonne Zajmujemy się..


Zobacz ogłoszenie

CHCESZ SPRZEDAC AUTO DZWON MY

Skup aut od 500 do 15.000zl przeprowadzamy w sposób profesjonalny i bezpieczny. Finalizując transakcję odkupu samochodu jako priorytet stawiamy..


Zobacz ogłoszenie

Studentka szuka praktyk

Szukam czterotygodniowych praktyk związanych z kierunkiem studiów zarządzanie sprzedażą. Najchętniej od lipca. Jeśli to możliwe byłabym..


Zobacz ogłoszenie

Ozonowanie klimatyzacji,

Zapraszam do skorzystania z usługi odgrzybiania klimatyzacji samochodowej. Odgrzybianie metodą ozonowania. Metoda bardzo skuteczna. Koszt od 40 zł...


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam działkę

Sprzedam atrakcyjną działkę położoną we wsi Nowe Wierzbowo (ok. 5 km od Zambrowa) o powierzchni 3000m2. Wydana decyzja o warunkach zabudowy na..


Zobacz ogłoszenie

SPRZEDAM GOLFA GOAL

rok produkcji - 2006 pojemność - 1,4 benzyna ******* WERSJA GOAL ******** /////////////// 2 KOMPLETY KÓŁ //////////////// //// FELGI Z..


Zobacz ogłoszenie

PIASEK ŻWIR CZARNOZIEM

Sprzedajemy piasek, żwir, czarnoziem, kruszywo drogowe i inne kruszywa. Sprawna obsługa i szybka dostawa to nasze priorytety. Zadzwoń: tel...


Zobacz ogłoszenie

Księgowa oraz Pracownik

Primarol Robert Grzymała Paproć Duża 84 poszukuję pracownika na stanowisko księgowej. Wymagania: znajomość podstaw rachunkowości, umiejętność..


Zobacz ogłoszenie

FOLIA POWER STRETCH - ROLNIK

W OFERCIE FOLIA: POWER STRETCH 750 POWER STRETCH 500 ENSIBAL 750 ENSIBAL 500 I WIELE INNYCH FOLIA I SIATKA NA PRYZMĘ - WSZYSTKIE WYMIARY WORKI..


Zobacz ogłoszenie

Opieka nad starszą panią 2

Praca dla miłej i uczciwej pani z podstawową znajomością języka niemieckiego lub angielskiego. Praca w okolicach Stuttgartu polegająca na opiece nad..


Zobacz ogłoszenie

Działka Wola Zambrowska

Sprzedam działkę z warunkami zabudowy o powierzchni 1000m2 ( 25x40) w Woli Zambrowskiej bezpośrednio położona przy drodze asfaltowej. Teren suchy i..


Zobacz ogłoszenie

sprzedam komplet wypoczynkowy

Sprzedam prawie nowy komplet wypoczynkowy w modnym morskim kolorze, meble były kupionre rok temu w sklepie Agata Meble, kanapa + fotel + duża pufa...


Zobacz ogłoszenie

SERWIS KOMPUTEROWY SPEEDCOMP

Zajmujemy się profesjonalnym serwisem: - KOMPUTERÓW - TELEWIZORÓW - TELEFONÓW - oraz wielu innych URZĄDZEŃ ELEKTRONICZNYCH Instalacja i..


Zobacz ogłoszenie

KLIMATYZACJA napełnianie,

Oferujemy usługę nabijania oraz odgrzybiania klimatyzacji samochodowych. Bardzo atrakcyjne ceny! Odgrzybianie (bardzo skuteczne) już od 40 zł...


Zobacz ogłoszenie

IDEALNA DZIAŁKA POD INWESTYCJE

Sprzedam działkę o powierzchni 0,67 ha, która znajduje się przy węźle Kołaki Kościelne. Idealna pod inwestycje, utwardzony wjazd, linia elektryczna..


Zobacz ogłoszenie

Działka 7315m2, Jabłoń

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Działka o powierzchni 7315m2 położona w miejscowości Jabłoń Kościelna, gmina Nowe Piekuty,..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez zambrow.org, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

MARKOMP z siedzibą w Zambrów 18-300 , Bema 2B

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"