:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  2°C pochmurno z przejaśnieniami

Odsłonięto pomnik Żołnierza Polskiego II RP

uroczystości obchody, Odsłonięto pomnik Żołnierza Polskiego - zdjęcie, fotografia

W niedzielę (5. września) odsłonięto pomnik Żołnierza Polskiego II Rzeczpospolitej Polskiej na placu przed Zambrowskim Parkiem Przemysłowym.

Uroczystość odsłonięcia pomnika żołnierza rozpoczęła się o godz. 12.00 Mszą Św, koncelebrowaną przez ks. bp. Tadeusz Bronakowskiego w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej. Po liturgii wszyscy goście przemaszerowali Aleją Wojska Polskiego na plac przed Zambrowskim Parkiem Przemysłowym gdzie odbyła się druga część uroczystości.

- "Każde miasto ma swoje pomniki, z którymi jest związana jego historia. Wrosły one tak bardzo w jego architekturę, że trudno ją sobie bez nich wyobrazić. Jestem pewien, że pomnik Żołnierza Polskiego II RP, który za chwilę będzie odsłonięty i poświęcony wrośnie w krajobraz naszego miasta, koszar i stanie się ważnym uzupełnienie, przypominającym mieszkańcom o ich historycznej tożsamości." - mówił podczas przemówienia Burmistrz Kazimierz Dąbrowski - "Będzie miejscem, gdzie władze samorządowe miasta i zaproszeni goście będą w dniu 15 sierpnia składać kwiaty i zapalać znicze, ale również będzie miejscem spotkań i odpoczynku mieszkańców i przyjezdnych gości." - dodaje Dąbrowski.

We wczorajszym uroczystym odsłonięciu pomnika Żołnierza Polskiego II RP udział wzięli m.in.: córka kapitana Wincentego Wołka, oficera Szkoły Podchorążych Rezerwy, który stacjonował w Zambrowie, Witomiła Wołk-Jezierska oraz synowie kapitana Władysława Dąbrowskiego, oficera 71 Pułku Piechoty, który stacjonował w Zambrowie i poległ w bitwie o Zambrów, Jerzy i Tadeusz Dąbrowscy. W ceremonii uczestniczyły osoby, dla których Zambrów jest bliski sercu, którzy nie ukrywali zachwytu nad pomnikiem oraz podziwu dla władz miasta za upamiętnianie historii Zambrowa.

Po przemówieniach nastąpiła najważniejsza część uroczystości - odsłonięcie pomnika. Biało-czerwoną wstęgę, którą przepasana była postać dumnie patrzącego w przyszłość oficera polskiego z okresu II RP zdjęli: Witomiła Wołk- Jezierska oraz Jerzy i Tadeusz Dąbrowscy. Chwilę po tym ks. biskup Tadeusz Bronakowski wraz z ks. dziekanem Jerzym Samselem dokonali uroczystego poświęcenia pomnika, natomiast harcerze z III Zambrowskiej Drużyny "Grota" zapalili znicze.

Niedzielna uroczystość odsłonięcia pomnika zakończyła się odczytaniem apelu poległych przez porucznika Juliana Wrzaszcza, złożeniem kwiatów przez zaproszonych gości i władze samorządowe oraz salwą honorową, którą wykonała Kampania Honorowa wydzielona z 1 łomżyńskiego Batalionu Remontowego.

Odsłonięcie pomnika było okazją do zapoznania mieszkańców Zambrowa z projektem realizowanym przez uczniów ZS1 "Mieszkam w bloku wyjątkowym" pod okiem Bogusławy Wiśniewskiej, nauczycielki Zespołu Szkól nr 1. Mieszkańcom Zambrowa zaprezentowane zostały tablice informacyjne. Pierwsza zlokalizowana na murku przy pomniku poświęcona jest historii zambrowskich koszar, druga (przy wyjeździe z parkingu ZPP) - szkołom oficerskim stacjonującym w przedwojennym Zambrowie.

Niedzielną uroczystość uświetniły także występy mażoretek i Miejskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej pod batutą Krzysztofa Witkowskiego.

Polecamy:
:: Plac pod pomnik gotowy
:: Pomnik Żołnierza już zamontowany!
:: Będzie dumnie patrzył w przyszłość
:: Ruszyła budowa placu pod pomnik żołnierza
:: Wizualizacja skweru z pomnikiem Żołnierza
:: Pomnik żołnierza polskiego zostanie odsłonięty w wakacje przyszłego roku
:: W Zambrowie stanie pomnik żołnierza

:: 365 dni z Żubrem
:: Dosiądź żubra!
:: To miejsce czeka na ... Żubra
:: Znamy już wykonawcę, który wykona pomnik Żubra
:: Lwy stanęły na fontannie
:: Trzy lwy staną na granitowej fontannie na przełomie sierpnia i września
:: Prace przy budowie fontanny idą w szybkim tempie


Odsłonięto pomnik Żołnierza Polskiego II RP komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na zambrow.org