:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?teraz 19°C
powietrze B. dobre

O uzależnieniach rozmawiano podczas debaty ph. „Mam wybór … wybieram rozsądek” [foto]

policja, uzależnieniach rozmawiano podczas debaty „Mam wybór wybieram rozsądek” [foto] - zdjęcie, fotografia
Portal zambrow.org 11/06/2019 18:25

Na terenie naszego powiatu w ubiegłym roku ujawniono 3 przypadki nieletnich naruszających przepisy Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Żeby walczyć z tym zjawiskiem, KPP w Zambrowie przeprowadziła w 2018 roku 47 spotkań z młodzieżą, w których uczestniczyło 1248 uczniów. Od początku bieżącego roku takich spotkań edukacyjno-informacyjnych na temat szkodliwości substancji psychotropowych i ich skutkach moralnych i prawnych było już 40.

 

Podczas spotkań profilaktycznych policjanci uświadamiają problem nie tylko dzieciom i młodzieży. Szkoleni są również rodzice oraz pedagodzy. Podczas zajęć z nauczycielami omawiane są m.in. procedury postępowania z nieletnimi w przypadku posiadania lub bycia pod wpływem środków odurzających. W każdej placówce rozmowy trwają w oparciu o konkretną sytuację danej szkoły. W ten sposób również policjanci mogą zdobywać wiedzę o problemach w danej części społeczeństwa i poznawać ich trudności.

 

Debata społeczna pn. „Mam wybór … wybieram rozsądek”, zorganizowana przez Komendę Powiatową Policji w ramach Wojewódzkiego Programu Profilaktycznego, która odbyła się dzisiaj w Bursie Szkolnej w Zambrowie. była doskonałą okazją do wymiany informacji i podzielenia się spostrzeżeniami na temat problemu uzależnień w naszym powiecie oraz metodom ich eliminowania. Do dyskusji o istniejących zagrożeniach Komendant Powiatowy Policji w Zambrowie zaprosiła osoby w różny sposób zaangażowane w walkę z uzależnieniami oraz młodych mieszkańców naszego miasta i ich opiekunów.

 

Na początku głos zabrała oficer prasowa KPP w Zambrowie mł. asp. Agnieszka Predko, na co dzień realizująca zadania z zakresu profilaktyki uzależnień wśród młodzieży. Mówiła o początkach uzależnień, jak ono działa i jakie może nieść za sobą skutki społeczne. Zwróciła uwagę, jak poważne zagrożenie dla życia i zdrowia stanowi zażywanie substancji psychoaktywnych. Ostrzegała również przed przypadkowymi próbami różnych dopalaczy podczas wakacji.

 

Od czego można się uzależnić? O tym mówiła psycholog Iwona Dąbrowska z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Zambrowie. Okazuje się, że wszystko, co wpływa na nasz ośrodek przyjemności może prowadzić do nałogu: alkohol, narkotyki, dopalacze, papierosy, telewizja, Internet. Dlaczego po to sięgamy? Jako najczęstsze powody młodzież wymienia problemy z rodzicami, przyjaciółmi lub w szkole, chęć zabawy lub przeżycia czegoś nowego, kłopoty sercowe czy brak akceptacji. Prelegentka opowiedziała również o tym, jak powstaje uzależnienie i jak je rozpoznać, o kolejnych krokach prowadzących do nałogu oraz czynnikach, które mogą uchronić od uzależnienia.

 

Następnie Anna Jendras - pracownik socjalny Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zambrowie, która na co dzień zajmuje się przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie - opowiedziała, jak destrukcyjnie nadużywanie alkoholu wpływa na relacje w rodzinie, kiedy osoba uzależniona od alkoholu koncentruje się na swoim nałogu i jemu podporządkowuje życie swoje i swoich najbliższych. Często niestety w takich przypadkach dochodzi do agresji i przemocy wobec rodziny. Prelegentka podzieliła się również swoimi doświadczeniami w pracy z osobami i rodzinami osób uzależnionych.

 

Jako kolejna wystąpiła Barbara Reinke z zambrowskiego Ośrodka Wsparcia Rodziny Caritas, w którym prowadzona jest Poradnia Uzależnień dla osób z problemami alkoholowymi, uzależnieniami od hazardu, narkotyków i innych środków psychoaktywnych. Ponadto w Ośrodku działa grupa dla osób współuzależnionych, które często nawet nie zdają sobie sprawy, że też mają problem. Wszystkie osoby borykające się z nałogami mogą zgłosić się po do OWR Caritas przy alei Wojska Polskiego 49 w Zambrowie w poniedziałki i czwartki w godzinach od 13:00 do 20:00 oraz wtorki od 8:00 do 12:00. Możliwy jest również kontakt telefoniczny pod numerem: 86 497 60 90.

 

Na koniec swoimi doświadczeniami z nałogiem podzielił się jeden z mieszkańców naszego miasta, który zanim osiągnął pełnoletność, już był uzależniony. Opowiadał, jak pierwszy raz sięgnął po alkohol w wieku 13 lat, a pierwsze leczenie rozpoczął już 4 lata później. Pierwszy odwyk nie przyniósł spodziewanego efektu. Po powrocie do „środowiska”, wrócił również do nałogu. Jest czysty od 5 lat. To jednak codzienna walka, która nigdy nie byłaby zwycięska, gdyby nie Bóg. To Bóg pomógł mu w wyjściu z uzależnienia i uratował jego rodzinę.

 

Dzisiejsza debata doskonale uświadomiła słuchaczom problem uzależnienia. Miejmy nadzieję, że usłyszane dziś ostrzeżenia nie pójdą na wiatr i staną się ważnymi wskazówkami dla młodzieży.

Reklama

O uzależnieniach rozmawiano podczas debaty ph. „Mam wybór … wybieram rozsądek” [foto] komentarze opinie

  • Gość - niezalogowany 2019-06-18 20:32:37

    Ośrodek wsparcia rodziny w Zambrowie nie prowadzi terapii dla osób uzaleznionych i wspoluzaleznionych. Poradnia uzaleznien prowadzona przez jest przez Wojewódzki Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży a do pracy w poradni przyjeżdżają terapeuci z Łomży (więc to co jest napisane w artykule jest nieprawda).

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

FOLIA POWER STRETCH - ROLNIK

W OFERCIE FOLIA: POWER STRETCH 750 POWER STRETCH 500 ENSIBAL 750 ENSIBAL 500 FOLIA DO SŁOMY 500 i 750 I WIELE INNYCH FOLIA I SIATKA NA PRYZMĘ -..


PRZYDOMOWE OCZYSZCZALNIE

Przydomowe oczyszczalnie ścieków: - drenażowe - biologiczno mechaniczne - bezprądowe - przepompownie - studnie chłonne Zajmujemy się..


Mieszkanie 56,20m2, parter, 71

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Mieszkanie o powierzchni 56,20m2 położone na parterze w bloku przy ulicy 71 Pułu Piechoty w..


Przydomowe oczyszczalnie

Jesteśmy producentem oferowanych przez nas przydomowych oczyszczalni ścieków. Posiadamy szeroki wybór oczyszczalni i ich systemów dostosowanych do..


Światłowodowy Internet w

Internet bez zawieszania, gwarancja prędkości, szybko, solidnie. Sprawdź nas w blokach: https://arcynet.pl/internet-do-bloku-24m/ albo w domkach..


Piasek Zambrów - transport

Sprzedajemy piasek, żwir, czarnoziem, kruszywo drogowe i inne kruszywa. piach, kruszywa z transportem w Zambrowie, Kołakach, Szumowie, Rutkach i..


Ocieplanie Poddaszy Pianą Pur

Docieplamy natryskowo pianą otwarto i zamknięto komórkową: poddasza,magazyny, hale,garaże,fundamenty itp. Główne zalety piany to:brak mostków..


Terapia falą uderzeniową

Zapraszam na zabiegi terapii falą uderzeniową. Jest to nieinwazyjne, nowoczesne rozwiązanie do eliminowania przewlekłego bólu występującego w..


Nowa kablówka telewizja w

Pakiety z Internetem już od 55zł, bez talerza, bez zawieszania się, w pełni cyfrowa kablówka na światłowodach. Sprawdź:..


Praca przy wykończeniach

Poszukuje ekip wykończeniowych 2-3 os. do kompleksowych oraz częściowych wykończeń wnętrz mieszkań na terenie Warszawy Wymagania: własne sprzęt..


Dom 120m2, ul.Wilsona, działka

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Dom o powierzchni 120m2 położony przy ul. Wilsona w Zambrowie. Budynek mieszkalny parterowy z..


Działka rekreacyjna 3 ary z

Mam do sprzedania działkę rekreacyjną ok 300 m2 - działka jest żyzna, równa, posiada podłączenie do wody. Działka zagospodarowana, uprawiana od 10..


Sprzedam Mieszkanie 48,11m2

Sprzedam mieszkanie 48,11 m2.Przedpokój, 2 pokoje ,kuchnia i łazienka. Parter w czerwonym bloku przy ul. Grunwaldzkiej 6, klatka od Grunwaldzkiej...


Działka 1406m2, Nagórki-Jabłoń

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Działka o powierzchni 1406m2 położona w Nagórkach Jabłoń, gmina Zambrów. Wydana decyzja o..


Stół wibracyjny

Sprzedam stół wibracyjny np. do wyrobu elementów betonowych.


Szukam pracownika do korekcji

Szukam pracownika do korekcji racic dla bydła. Staż pracy nie jest wymagany, możliwość przyuczenia. Atrakcyjne warunki wynagrodzenia. Zapraszam do..


Działka 1,70 ha w Krajewie

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Działka gruntu o powierzchni 1, 70 ha położona w we wsi Krajewo Korytki, gmina Zambrów...


OKAZJA!!! Budynek 452m2 w

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Budynek mieszkalno-użytkowo-handlowy o powierzchni użytkowej 452m2 położony przy Aleji Wojska..


transport maszyn ciągników

Szukasz oferty transportowej w Zambrowie, w okolicy? Zapewniamy sprawną i szybką usługę transportową maszyn, ciągników, lokalny transport..


Zatrudnię osobę na stanowisko

Poszukujemy osoby na stanowisko kelner w restauracji Impresja. Wymiar pracy: cały etat Prosimy o przesyłanie CV na adres mailowy:..


Diagnostyk Komputerowa -

Diagnostyk Komputerowa - Mechanik Pojazdowa!


Działka 8230m2, Głębocz Wielki

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Działka o powierzchni 8230m2 położona w miejscowości Głębocz Wielki, gmina Szumowo, powiat..


Sprzedam budynek mieszkalno

Sprzedam dom o powierzchni 265m2 położony w atrakcyjnej części Zambrowa (w pobliżu: miejski stadion, Centrum Kultury, Szkoła Podstawowa nr. 5,..


Naprawa komputerów i laptopów,

Zajmujemy się profesjonalnie: - naprawą komputerów - naprawą laptopów - naprawą telefonów - naprawą tabletów - naprawą nawigacji - naprawą..


STREFA PACZKI DPD - NADANIA I

DPD STREFA PACZKI to dedykowana sieć obsługi Klientów indywidualnych i małego biznesu w zakresie nadań i doręczeń paczek na terenie kraju. DPD..


Usługi koparką Zambrów

Świadczymy usługi koparką oraz koparko ładowarką w Zambrowie, Szumowie, Kołakach Kościelnych i Rutkach oraz okolicy. Cały powiat zambrowski. Nasi..


Korepetycje, nauka języka

Oferuję pomoc w nauce oraz naukę języka francuskiego


Mieszkanie 2-pokojowe, 2

NA SPRZEDAŻ ROZKŁADOWE, PRZYTULNE MIESZKANIE 54M2 NA OSIEDLU SADOWA. Nieruchomość posiada 2 pokoje, oddzielną kuchnię, łazienkę oraz balkon. Łączna..


Okazja ! Dom 123m2 w pełni

Sprzedam ładny w pełni wyposazony dom na ulicy Polnej w Wygodzie link..


NOWOCZESNE MIESZKANIE 3

Przedstawiam na sprzedaż mieszkanie w Zambrowie na ul. Pułaskiego (nowe osiedle) na trzecim pietrze o powierzchni 54,5m2. w skład którego wchodzą..


Honda cbr 900 lift

Witam sprzedam honde cbr 900rr lift.1998r. wiecej informacji udziele tel. POZDRAWIAM


Sprzedam mieszkanie na 3

Sprzedam mieszkanie na 3 piętrze, 2 – pokojowe 34m2 plus piwnica Po kapitalnym remoncie, wymieniona instalacja: elektryczna, wodna, kanalizacyjna,..


Rozbiórki Zambrów wyburzenia

Wykonujemy wyburzenia i rozbiórki budynków gospodarczych, przemysłowych i rolniczych (w tym obór rolniczych) na terenie Zambrowa, Szumowa, Kołak..


Sprzedam działki budowlane w

Sprzedam dwie działki budowlane w Woli Zambrowskiej o powierzchni 1000 M2 każda. Pierwsza przy drodze asfaltowej - 100 tyś. Druga ( bezpośrednio za..


Usługi maszynami budowlanymi

Świadczy usługi maszynami budowlanymi, tj. koparki, koparko-ładowarki, wywrotki. Posiadamy w swojej ofercie na sprzedaż materiały budowlane tj...


Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez zambrow.org, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

MARKOMP z siedzibą w Zambrów 18-300 , Bema 2B

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"