:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?O uzależnieniach rozmawiano podczas debaty ph. „Mam wybór … wybieram rozsądek” [foto]

policja, uzależnieniach rozmawiano podczas debaty „Mam wybór wybieram rozsądek” [foto] - zdjęcie, fotografia
Portal zambrow.org 11/06/2019 18:25

Na terenie naszego powiatu w ubiegłym roku ujawniono 3 przypadki nieletnich naruszających przepisy Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Żeby walczyć z tym zjawiskiem, KPP w Zambrowie przeprowadziła w 2018 roku 47 spotkań z młodzieżą, w których uczestniczyło 1248 uczniów. Od początku bieżącego roku takich spotkań edukacyjno-informacyjnych na temat szkodliwości substancji psychotropowych i ich skutkach moralnych i prawnych było już 40.

 

Podczas spotkań profilaktycznych policjanci uświadamiają problem nie tylko dzieciom i młodzieży. Szkoleni są również rodzice oraz pedagodzy. Podczas zajęć z nauczycielami omawiane są m.in. procedury postępowania z nieletnimi w przypadku posiadania lub bycia pod wpływem środków odurzających. W każdej placówce rozmowy trwają w oparciu o konkretną sytuację danej szkoły. W ten sposób również policjanci mogą zdobywać wiedzę o problemach w danej części społeczeństwa i poznawać ich trudności.

 

Debata społeczna pn. „Mam wybór … wybieram rozsądek”, zorganizowana przez Komendę Powiatową Policji w ramach Wojewódzkiego Programu Profilaktycznego, która odbyła się dzisiaj w Bursie Szkolnej w Zambrowie. była doskonałą okazją do wymiany informacji i podzielenia się spostrzeżeniami na temat problemu uzależnień w naszym powiecie oraz metodom ich eliminowania. Do dyskusji o istniejących zagrożeniach Komendant Powiatowy Policji w Zambrowie zaprosiła osoby w różny sposób zaangażowane w walkę z uzależnieniami oraz młodych mieszkańców naszego miasta i ich opiekunów.

 

Na początku głos zabrała oficer prasowa KPP w Zambrowie mł. asp. Agnieszka Predko, na co dzień realizująca zadania z zakresu profilaktyki uzależnień wśród młodzieży. Mówiła o początkach uzależnień, jak ono działa i jakie może nieść za sobą skutki społeczne. Zwróciła uwagę, jak poważne zagrożenie dla życia i zdrowia stanowi zażywanie substancji psychoaktywnych. Ostrzegała również przed przypadkowymi próbami różnych dopalaczy podczas wakacji.

 

Od czego można się uzależnić? O tym mówiła psycholog Iwona Dąbrowska z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Zambrowie. Okazuje się, że wszystko, co wpływa na nasz ośrodek przyjemności może prowadzić do nałogu: alkohol, narkotyki, dopalacze, papierosy, telewizja, Internet. Dlaczego po to sięgamy? Jako najczęstsze powody młodzież wymienia problemy z rodzicami, przyjaciółmi lub w szkole, chęć zabawy lub przeżycia czegoś nowego, kłopoty sercowe czy brak akceptacji. Prelegentka opowiedziała również o tym, jak powstaje uzależnienie i jak je rozpoznać, o kolejnych krokach prowadzących do nałogu oraz czynnikach, które mogą uchronić od uzależnienia.

 

Następnie Anna Jendras - pracownik socjalny Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zambrowie, która na co dzień zajmuje się przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie - opowiedziała, jak destrukcyjnie nadużywanie alkoholu wpływa na relacje w rodzinie, kiedy osoba uzależniona od alkoholu koncentruje się na swoim nałogu i jemu podporządkowuje życie swoje i swoich najbliższych. Często niestety w takich przypadkach dochodzi do agresji i przemocy wobec rodziny. Prelegentka podzieliła się również swoimi doświadczeniami w pracy z osobami i rodzinami osób uzależnionych.

 

Jako kolejna wystąpiła Barbara Reinke z zambrowskiego Ośrodka Wsparcia Rodziny Caritas, w którym prowadzona jest Poradnia Uzależnień dla osób z problemami alkoholowymi, uzależnieniami od hazardu, narkotyków i innych środków psychoaktywnych. Ponadto w Ośrodku działa grupa dla osób współuzależnionych, które często nawet nie zdają sobie sprawy, że też mają problem. Wszystkie osoby borykające się z nałogami mogą zgłosić się po do OWR Caritas przy alei Wojska Polskiego 49 w Zambrowie w poniedziałki i czwartki w godzinach od 13:00 do 20:00 oraz wtorki od 8:00 do 12:00. Możliwy jest również kontakt telefoniczny pod numerem: 86 497 60 90.

 

Na koniec swoimi doświadczeniami z nałogiem podzielił się jeden z mieszkańców naszego miasta, który zanim osiągnął pełnoletność, już był uzależniony. Opowiadał, jak pierwszy raz sięgnął po alkohol w wieku 13 lat, a pierwsze leczenie rozpoczął już 4 lata później. Pierwszy odwyk nie przyniósł spodziewanego efektu. Po powrocie do „środowiska”, wrócił również do nałogu. Jest czysty od 5 lat. To jednak codzienna walka, która nigdy nie byłaby zwycięska, gdyby nie Bóg. To Bóg pomógł mu w wyjściu z uzależnienia i uratował jego rodzinę.

 

Dzisiejsza debata doskonale uświadomiła słuchaczom problem uzależnienia. Miejmy nadzieję, że usłyszane dziś ostrzeżenia nie pójdą na wiatr i staną się ważnymi wskazówkami dla młodzieży.

Reklama

O uzależnieniach rozmawiano podczas debaty ph. „Mam wybór … wybieram rozsądek” [foto] komentarze opinie

  • Gość - niezalogowany 2019-06-18 20:32:37

    Ośrodek wsparcia rodziny w Zambrowie nie prowadzi terapii dla osób uzaleznionych i wspoluzaleznionych. Poradnia uzaleznien prowadzona przez jest przez Wojewódzki Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży a do pracy w poradni przyjeżdżają terapeuci z Łomży (więc to co jest napisane w artykule jest nieprawda).

Dodajesz jako: |

Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Mieszkanie 56,20m2, ul. 71

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Mieszkanie o powierzchni 56,20m2 położone na III piętrze w bloku przy ulicy 71 Pułu Piechoty w..


Zobacz ogłoszenie

Specjalista ds. obsługi

Do naszej fabryki okien w Starym Laskowcu poszukujemy kandydatów do pracy jako: Specjalista ds. obsługi klienta: Do głównych zadań osoby..


Zobacz ogłoszenie

Mieszkanie 71,66m2, ul.

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Mieszkanie o powierzchni 71,66 m2 położone na VI piętrze w bloku z windą przy ul. Papieża Jana..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam dwie atrakcyjne

Sprzedam dwie atrakcyjne działki położone we wsi Nowe Wierzbowo (ok. 5 km od Zambrowa) o powierzchni 3000m2 i 1500 m2. Wydana decyzja o warunkach..


Zobacz ogłoszenie

WĘGIEL BRYKIET PELLET

Skład opału w Wiśniewie k/Zambrowa oferuje: * WĘGIEL KOSTKA, ORZECH * BRYKIET DRZEWNY KOSTKA, WAŁEK * PELLET DRZEWNY DIN PLUS A1 * PELLET DRZEWNY..


Zobacz ogłoszenie

FOLIA, SIATKA , SZNUREK DO

SKLEP HAPROL ZAPRASZA W NASZEJ OFERCIE M.IN -FOLIA DO SIANA I SŁOMY- BIAŁA, ZIELONA, CZARNA I PRZEZROCZYSTA STRETCH, 500 LUB 750 -SZNUREK DO PRAS I..


Zobacz ogłoszenie

Korepetycje, nauka języka

Oferuję pomoc w nauce oraz naukę języka francuskiego


Zobacz ogłoszenie

Ekogroszek Extra transport hds

Zapraszamy do zakupu węgla EKOGROSZKU EXTRA. Parametry ekogroszku: -zawartość popiołu 5,5% - wartość opałowa 25-27 MJ/kg Węgiel suchy magazynowany..


Zobacz ogłoszenie

Działka Wola Zambrowska

Sprzedam działkę z warunkami zabudowy o powierzchni 1000m2 ( 25x40) w Woli Zambrowskiej bezpośrednio położona przy drodze asfaltowej. Teren suchy i..


Zobacz ogłoszenie

Działka 6000 m2 Wdziękoń

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Działka o powierzchni 6000m2 położona w miejscowości Wdziękoń Pierwszy, gm. Zambrów...


Zobacz ogłoszenie

PRACOWNIK PRODUKCJI

Firma MONOLIT poszukuje aktualnie pracownika na stanowisko PRACOWNIK DZIAŁU PRODUKCJI Zakres obowiązków: - praca fizyczna w dziale produkcji..


Zobacz ogłoszenie

Super dyskretny zarobek!

Hej popatrz, niby dlaczego nie miałabyś zarobić swoich Pieniędzy w lekki, miły i przyjemny sposób w całkowitej tajemnicy przed całym światem? Na..


Zobacz ogłoszenie

Okazja ! Dom 123m2 w pełni

Sprzedam ładny w pełni wyposazony dom na ulicy Polnej w Wygodzie link..


Zobacz ogłoszenie

Montaż klimatyzacji w domach,

Nasza firma klimapodlasie.pl oferuje montaż klimatyzacji odpowiedniej do metrażu Twojego pomieszczenia. Szybka realizacja. Do 10 lat gwarancji...


Zobacz ogłoszenie

Profesjonalny Serwis Sprzętu

Zapraszamy Do Serwisu Mieszczącego się na ul.Aleja Wojska Polskiego 11(wejście od szczytu). Oferujemy Profesjonalne Naprawy W Przystępnych Cenach :..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam nowe dwupokojowe

Mam do sprzedania idealne, nowe, wykończone pod klucz 2-pokojowe mieszkanie w Zambrowie przy ul. Pułaskiego, na drugim piętrze. Główne atuty..


Zobacz ogłoszenie

Ozonowanie klimatyzacji,

Zapraszam do skorzystania z usługi odgrzybiania klimatyzacji samochodowej. Odgrzybianie metodą ozonowania. Metoda bardzo skuteczna. Koszt od 40 zł...


Zobacz ogłoszenie

FOLIA, SIATKA, Maszyny, części

Zapraszamy do sklepu rolniczego „ROLNIK”.. Sklep znajduje się przy ul. Białostockiej 38 w Zambrowie (posesja ze stawem; wjazd od ulicy Wiśniowej -..


Zobacz ogłoszenie

SERWIS KOMPUTEROWY SPEEDCOMP

Zajmujemy się profesjonalnym serwisem: - KOMPUTERÓW - TELEWIZORÓW - TELEFONÓW - oraz wielu innych URZĄDZEŃ ELEKTRONICZNYCH Instalacja i..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam działkę

Sprzedam atrakcyjną działkę położoną we wsi Nowe Wierzbowo (ok. 5 km od Zambrowa) o powierzchni 3000m2. Wydana decyzja o warunkach zabudowy na..


Zobacz ogłoszenie

Działka 7315m2, Jabłoń

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Działka o powierzchni 7315m2 położona w miejscowości Jabłoń Kościelna, gmina Nowe Piekuty,..


Zobacz ogłoszenie

Opieka nad starszą panią 2

Praca dla miłej i uczciwej pani z podstawową znajomością języka niemieckiego lub angielskiego. Praca w okolicach Stuttgartu polegająca na opiece nad..


Zobacz ogłoszenie

IDEALNA DZIAŁKA POD INWESTYCJE

Sprzedam działkę o powierzchni 0,67 ha, która znajduje się przy węźle Kołaki Kościelne. Idealna pod inwestycje, utwardzony wjazd, linia elektryczna..


Zobacz ogłoszenie

MIESZKANIE 3 POKOJE UL.

Przedstawiam na sprzedaż mieszkanie w Zambrowie na ul. Pułaskiego (nowe osiedle) na trzecim pietrze o powierzchni 54,5m2. w skład którego wchodzą..


Zobacz ogłoszenie

Rozbiórka wyburzenie budynku w

Świadczymy kompleksowe usługi rozbiórek i wyburzeń domu, obory, budynku gospodarczego, użytkowego i innych obiektów. Działamy w tych miastach: -..


Zobacz ogłoszenie

FOLIA POWER STRETCH - ROLNIK

W OFERCIE FOLIA: POWER STRETCH 750 POWER STRETCH 500 ENSIBAL 750 ENSIBAL 500 I WIELE INNYCH FOLIA I SIATKA NA PRYZMĘ - WSZYSTKIE WYMIARY WORKI..


Zobacz ogłoszenie

KLIMATYZACJA napełnianie,

Oferujemy usługę nabijania oraz odgrzybiania klimatyzacji samochodowych. Bardzo atrakcyjne ceny! Odgrzybianie (bardzo skuteczne) już od 40 zł...


Zobacz ogłoszenie

Naprawa komputerów i laptopów,

Zajmujemy się profesjonalnie: - naprawą komputerów - naprawą laptopów - naprawą telefonów - naprawą tabletów - naprawą nawigacji - naprawą..


Zobacz ogłoszenie

SPRZEDAM GOLFA GOAL

rok produkcji - 2006 pojemność - 1,4 benzyna ******* WERSJA GOAL ******** /////////////// 2 KOMPLETY KÓŁ //////////////// //// FELGI Z..


Zobacz ogłoszenie

Kupię działkę rekreacyjną z

Witam kupię działkę rekreacyjną z domkiem zagospodarowaną


Zobacz ogłoszenie

Drukarnia opakowań poszukuje

Drukarnia opakowań poszukuje pracownika na stanowisko operatora drukarki fleksograficznej. Wymagane wykształcenie minimum średnie, najlepiej..


Zobacz ogłoszenie

Usługi maszynami budowlanymi

Świadczy usługi maszynami budowlanymi, tj. koparki, koparko-ładowarki, wywrotki. Posiadamy w swojej ofercie na sprzedaż materiały budowlane tj...


Zobacz ogłoszenie

PIASEK ŻWIR CZARNOZIEM

Sprzedajemy piasek, żwir, czarnoziem, kruszywo drogowe i inne kruszywa. Sprawna obsługa i szybka dostawa to nasze priorytety. Zadzwoń: tel...


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez zambrow.org, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

MARKOMP z siedzibą w Zambrów 18-300 , Bema 2B

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"