:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  17°C bezchmurnie

Niepodległość i Sybiracy – Polska i akcenty zambrowskie [foto]

To temat wykładu, który w Zespole Szkół Nr 1 w Zambrowie poprowadził historyk, regionalista, honorowy członek Polskiego Towarzystwa Historycznego prof. dr hab. Adam Dobroński.

Wykład prof. dra hab. Adama Dobrońskiego pt. „Niepodległość i Sybiracy – Polska i akcenty zambrowskie” odbył się dzisiaj, 18 kwietnia w Zespole Szkół Nr 1 w Zambrowie. W spotkaniu uczestniczyło kilkudziesięciu uczniów zambrowskich szkół ponadgimnazjalnych wraz z nauczycielami, a także kombatanci i władze samorządowe z powiatu zambrowskiego.

Podczas spotkania prelegent mówił m.in. o wybitnych osobowościach związanych z odzyskaniem przez Polskę 100 lat temu niepodległości. Często nawiązywał przy tym do naszej lokalnej historii. Mówiąc o Józefie Piłsudskim wspomniał m.in. o jego ślubie, który zawarł w Paproci Dużej (gm. Szumowo). Prof. Dobroński mówił też o działajacych w Zambrowie szkołach wojskowych, a także koszarach.

- „Mimo, że Zambrów nie przeżywał najlepszych swoich chwil, to duch był silny. Później do pierwszego pułku przybył i drugi pułk i co jest ważne, to potwierdzono w źródłach, ludność Zambrowa bardzo wspierała te pułki bo był głód, była bieda w koszarach. Później legioniści zrewanżowali się walkami, szczególnie w roku 1920.” - mówił podczas spotkania prof. dr hab. Adam Dobroński,

Po zakończonym wykładzie przyszedł czas na występ artystyczny w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Nr 1 w Zambrowie. Warto też wspomnieć, że dzisiejsza uroczystość wpisała się w powiatowy cykl patriotyczny „Ku Niepodległej”, organizowany z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

 Historyk Adam Dobroński jest profesorem Uniwersytetu w Białymstoku. Pracuje w Instytucie Historii, a jego zainteresowania badawcze oscylują wokół historii wojskowości i losów Polaków poza granicami Polski. Jest autorem licznych książek i artykułów naukowych. Znany jest również z działalności politycznej i społecznej - był posłem na Sejm II kadencji, Kierownikiem Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, stał na czele Polsko-Litewskiej Grupy Parlamentarnej. Od 1998 do 2007 sprawował mandat radnego sejmiku województwa podlaskiego. Został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1999 rok).

Polecamy:
:: Dobra passa uczniów I LO
:: Uczeń ILO najlepszy w konkursie informatycznym organizowanym przez wyższą uczelnię
:: Uczniowie ZSA poznawali tajniki produkcji okien
:: Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu w SOSW
:: Uczniowie „Czerwoniaka” ukończyli kurs spawacza
:: Lekcja o funduszach europejskich w ZS1
:: Uczniowie ZS1 spotkali się z podróżniczką

 

 


Niepodległość i Sybiracy – Polska i akcenty zambrowskie [foto] komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się