:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  8°C pochmurno z przejaśnieniami

Niepełnosprawność nie zniewala

Przekonali się o tym osadzeni z Czerwonego Boru, którzy mieli wyjątkową okazję obejrzenia na przedpremierowym pokazie dwóch filmów z rozpoczynającego się w Łomży programu Europejskiego Festiwalu Filmowego i Sztuk Wszelakich JA i TY.

Europejski Festiwal Filmowy i Sztuk Wszelakich JA i TY nie rozpoczął się jeszcze na dobre, a osadzeni z Czerwonego Boru już mogli ocenić dwie filmowe propozycje z jego programu. A to wszystko dzięki uprzejmości organizatorów imprezy, działaczy Stowarzyszenia Ludzi Aktywnie Naznaczonych JA i TY - Katarzyny Kuklińskiej, Pauliny Szydlik i Iwo Świątkowskiego.

 

Pierwszy z wyświetlanych obrazów, „Na szczęście”, pokazuje rzeczywistość z perspektywy Piotra - młodszego brata osoby niepełnosprawnej Michała. Michał kocha samochody i szybkość. Jego pasja wpędza go w kłopoty. Wracając ze spotkania ze swoją sympatią rozbija auto. Ale już niebawem rozgląda się za kolejnym. Niepełnosprawność nie jest przeszkodą do czerpania radości z życia, z jazdy i kontaktów z bliskimi.

 

Drugi film, „Niebo jest wszędzie niebieskie” zaprezentowany wraz z audiodeskrypcją pokazał osadzonym z czerwonoborskiej jednostki penitencjarnej, jak trudne może być przyjęcie informacji o własnej, poważnej chorobie. Główny bohater, Mark dowiaduje się, że jest chory na stwardnienie rozsiane. Kompletnie nie potrafi sobie z tym poradzić. Boi się powiedzieć o tym swojej dziewczynie Sophie.

 

- „Po projekcji goście zaprosili osadzonych do dyskusji. Okazało się, że problem niepełnosprawności i nagłej, poważnej choroby jest wielu dobrze znany. Jeden z oglądających podzielił się swoją historią związaną z nagłym załamaniem spowodowanym poważną chorobą.” - relacjonuje kpt. Dariusz Śmiechowski.

 

Osadzeni mogli ocenić prezentowane filmy w krótkiej, anonimowej ankiecie. Na koniec widzowie przekazali gościom niecodzienny prezent. Był to wielki łabędź origami przygotowany specjalnie na to spotkanie.

Niepełnosprawność nie zniewala komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na zambrow.org