:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?teraz 13°C
powietrze Dobre
interpelacje, Niepełnosprawne dziecko kiedyś dorośnie czeka Zambrowie - zdjęcie, fotografia
Portal zambrow.org 07/06/2019 09:38

Radna miejska Grażyna Wyszyńska zainteresowała się losem dorosłych niepełnosprawnych osób w naszym mieście. W tej sprawie złożyła w Urzędzie Miasta interpelację. Publikujemy jej treść oraz odpowiedzi trzech instytucji.

Radna Miasta Zambrów Grażyna Wyszyńska 21 maja złożyła w Urzędzie Miasta interpelację w sprawie sytuacji i możliwych form pomocy dorosłym osobom niepełnosprawnym w naszym mieście. Adresatem pisma był Burmistrz Miasta Zambrów Kazimierz Dąbrowski.

 

Radna chciała dowiedzieć się, z jakich form pomocy mogą skorzystać osoby niepełnosprawne w naszym mieście, jak przedstawia się rynek pracy dla osób niepełnosprawnych w Zambrowie oraz czy istnieją placówki aktywizacji zawodowej i miejsca pracy chronionej. W interpelacji pyta także, czy były opracowywane i wdrażane projekty, mające na celu utworzenie miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych, a przez to zapobieganie ich wykluczeniu społecznemu, a także czy Miasto Zambrów skorzystało ze środków unijnych na ten cel w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Zapytała też, czy istnieje w naszym mieście Centrum Integracji Społecznej, a jeśli nie, to czy jest rozważana możliwość jego utworzenia.

 

Burmistrz przekazał pytania radnej Wyszyńskiej do instytucji, odpowiedzialnych za poruszone w interpelacji sprawy. Odpowiedzi udzielili: Powiatowy Urząd Pracy w Zambrowie, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Zambrowie oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Zambrowie.

 

Powiatowy Urząd Pracy

Z odpowiedzi Powiatowego Urzędu Pracy dowiadujemy się, że osoba niepełnosprawna może być u nich zarejestrowana jako „bezrobotny” i „poszukujący pracy”. Ponadto takie osoby mogą skorzystać ze wszystkich usług urzędu pracy i instrumentów przewidzianych dla osoby bezrobotnej. Są to m.in. szkolenia, staże, prace interwencyjne, przygotowania zawodowe, finansowanie kosztów studiów podyplomowych oraz różnego rodzaju bony.

 

Dyrektor PUP w Zambrowie Dariusz Olszewski poinformował też, że w minionym roku ilość pozyskanych przez urząd ofert pracy dla osób niepełnosprawnych wyniosła 13 stanowisk pracy, a do 29 maja tego roku pozyskano 3 stanowiska pracy. Przekazał ponadto, że na terenie miasta Starostwo Powiatowe w Zambrowie tworzy Centrum Integracji Społecznej, w którym będzie możliwa aktywizacja osób niepełnosprawnych.

 

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Zambrowie

Ta instytucja udziela pomocy osobom niepełnosprawnym w zakresie swego działania, w oparciu o różne ustawy. Z odpowiedzi MOPS-u dowiadujemy się, że prawo do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej przysługuje:

 • osobie samotnie gospodarującej, której dochód nie przekracza kwoty 701 zł, zwanej dalej „kryterium dochodowym osoby samotnie gospodarującej”,
 • osobie w rodzinie, w której dochód na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty 528 zł, zwanej dalej „kryterium dochodowym na osobę w rodzinie”,
 • rodzinie, której dochód nie przekracza sumy kwot kryterium dochodowego na osobę w rodzinie, zwanej dalej „kryterium dochodowym rodziny”.

 

Osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się o formy pomocy, które przyznawane są po złożeniu wniosku, po przeprowadzeniu wywiadu rodzinnego środowiskowego i spełnieniu prawem wymaganych kryteriów. Są to: zasiłek stały, składka na ubezpieczenie zdrowotne, zasiłek okresowy, zasiłek celowy oraz zasiłek celowy specjalny. Innymi formami wsparcia są dodatki do zasiłku rodzinnego z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego, zasiłki pielęgnacyjne, specjalne zasiłki opiekuńcze, czy świadczenia pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Inne ustawy dają możliwość korzystania przez osoby niepełnosprawne z dodatku mieszkaniowego, czy dodatku energetycznego. Istnieje także pomoc w postaci jednorazowego świadczenia w wysokości 4000 zł, które przysługuje z tytułu urodzenia żywego dziecka posiadającego zaświadczenie o ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniu lub chorobie zagrażającej życiu.

 

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Zambrowie

Z odpowiedzi tej instytucji dowiadujemy się, że jest ona realizatorem programu „Aktywny samorząd”. W ramach tego zadania w tym roku, w module I, PCPR proponuje takie formy wsparcia jak: likwidacja bariery transportowej, likwidacja barier w dostępie do uczestniczenia w społeczeństwie informacyjnym, likwidacja barier w poruszaniu się oraz pomoc w utrzymaniu aktywności zawodowej poprzez zapewnienie opieki osobie zależnej. Moduł II tego programu zakłada pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym.

 

PCPR w tym roku realizuje także program wyrównywania różnic między regionami. Adresatami pomocy mogą tu być gminy, powiaty, organizacje pozarządowe, placówki służące rehabilitacji osób niepełnosprawnych, warsztaty terapii zajęciowych, czy środowiskowe domy samopomocy.

 

Poniżej prezentujemy odpowiedzi na interpelację radnej miejskiej Grażyny Wyszyńskiej.

 

Reklama

Niepełnosprawne dziecko kiedyś dorośnie. Jaki los czeka je w Zambrowie? komentarze opinie

 • gość 2019-06-07 13:06:04

  W Zambrowie był ZAZ! Burmistrz lachę położył na ten zakład, teraz Łomża się cieszy że władze miasta zrobiły wiele żeby taki zakład pozyskać.

 • Gość - niezalogowany 2019-06-07 15:20:27

  Pełnosprawny ma ciężko a co dopiero niepełnosprawny ma powiedzieć.
  W Zambrowie nie dba się moim zdaniem o niepełnosprawnych a pracę dla takiej osoby jest zazwyczaj ciężej znaleźć.

 • Gość - niezalogowany 2019-06-07 17:07:48

  Chore dba o niepelnosprawnych haaaa powinien mieszkania na parterze dac a nie tylko robic chodniki rodzic zrowiem przeplaca nosic dziecko niepelnosprawne po pietrach

 • Gość - niezalogowany 2019-06-07 22:02:36

  Jak osoba z niepełnosprawnością ma ochotę pracować to może dojeżdżać do Łomży do ZAZ-u. Jest specjalny bus który dowozi pracowników. Mnie raczej zastanawiała jak osoba dorosła na wózku ma dostać się do okulisty czy laryngologa.

 • Gość - niezalogowany 2019-06-08 09:17:00

  Jak to dać...nie za dużo tego dać..
  Co robią niepełnosprawni by poprawić swą sytuacje.
  A tak z innej beczki.kirrownik PUP to syn dawnego sekretarza PZPR w Zambrowie?

 • Gość - niezalogowany 2019-06-08 13:48:53

  Jestem niepelnosprawny od 2010 r. NIE MA W ZAMBROWIE ROBOTY DLA NIEPELNOSPRAWNYCH.
  robilem w slynnym w zambr call center i tam mnie probowali wydymac.
  Trzeba nas uspac albo kupic bilet do lomzy w jedna strone i tam pod mcdonald żebrać o kase.

 • gość 2019-06-08 14:04:53

  ...........żebrząc jeszcze zarobić bo u jakiegoś pracodawcy już nie.W firmach chcą pełnosprawnych z papierami niepełnosprawnych

 • Gość - niezalogowany 2019-06-08 20:40:34

  A firme założyć i nie dać się [usunięte] ...sam w pracy uczciwy?..

 • Gość - niezalogowany 2019-06-09 00:06:34

  Współczuję wszystkim niepełnosprawnym którzy są wykorzystywani przez pracodawców a jest takich wielu

 • gość 2019-06-16 11:06:02

  Niepełnosprawnych w wszystkich dziedzinach życia społecznego się ignoruje czy to praca, rehabilitacja , kultura, itd końca nie ma...... Brak wszystkiego w 100%

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Rozbiórki Zambrów wyburzenia

Wykonujemy wyburzenia i rozbiórki budynków gospodarczych, przemysłowych i rolniczych (w tym obór rolniczych) na terenie Zambrowa, Szumowa, Kołak..


Lokal usługowo handlowy

Lokal usługowo handlowy Powierzchnia 110m2.Możliwość podziału na dwa lokale po 55m2.Wszystkie media. Centralne ogrzewanie z ciepłowni..


Usługi koparką Zambrów

Świadczymy usługi koparką oraz koparko ładowarką w Zambrowie, Szumowie, Kołakach Kościelnych i Rutkach oraz okolicy. Cały powiat zambrowski. Nasi..


Zapewnię wsparcie w dyskretnej

Hej. Fajnie, że odwiedziłaś moje ogłoszenie. Mam parę pytań do Ciebie. Czy mimo męża, chłopaka, rodziny czujesz się samotna, niedoceniana, mało..


Zaginął pies . Okolica

Zaginął pies . Okolica cmentarza parafii Św. Józefa. Dzieci bardzo tęsknią . Proszę o informację.


Opel Vectra C

Sprzedam Opla Vectrę C 2.2 GTS 2002r ważne OC i BT, nie odpala. Więcej info pod nr tel 508554392 - nie odpowiadam na smsy


Regał

Sprzedam regał składający się z pięciu segmentów w dobrym stanie. Cena do uzgodnienia. Po zakupieniu mebli - odbiór własny. Proszę o kontakt tylko..


Zaginęły dwa psy

Zaginęły dwa psy w miejscowości Wola Zambrowska, ostatnio widziane 09.11 przy ulicy Myśliwskiej w Woli. Biały półroczny piesek i jego mama.


Węgiel kamienny orzech

Parametry: -wartość opałowa ok 23-25MJ/kg -granulacja 40-70 mm - zawartość popiołu ok.10% Pakowany w worki 25 kg*40 sztuk na palecie bezzwrotnej...


Piasek Zambrów - transport

Sprzedajemy piasek, żwir, czarnoziem, kruszywo drogowe i inne kruszywa. piach, kruszywa z transportem w Zambrowie, Kołakach, Szumowie, Rutkach i..


Kanapa + 2 fotele

Sprzedam komfortową kanapę rozkładaną (z pojemnikiem na pościel) z dwoma wygodnymi fotelami w dobrym stanie. Cena do uzgodnienia. Po zakupieniu..


Automatyka do Bram Automat do

Automatyka do bram jest swoistym sercem całego systemu (można ją porównać do procesora w komputerze). To właśnie ona steruje całą instalacją i..


Mieszkanie 55,60m2, 3-pokoje,

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Mieszkanie o powierzchni 55,60m2 położone na I piętrze w bloku przy Alei Wojska Polskiego w..


Korepetycje, nauka języka

Oferuję pomoc w nauce oraz naukę języka francuskiego


Franczyzobiorca sklepu Żabka.

Zacznij prowadzić własny biznes z Żabką! Współpraca oparta na naszym doświadczeniu i Twojej przedsiębiorczości. Nasza oferta franczyzowa..


KOMINKI KOMPLEKSOWO

*Sprzedaż i montaż wkładów kominkowych *W ofercie także biokominki i kominki elektryczne-idealne rozwiązanie do mieszkań w bloku i pomieszczeń bez..


transport maszyn ciągników

Szukasz oferty transportowej w Zambrowie, w okolicy? Zapewniamy sprawną i szybką usługę transportową maszyn, ciągników, lokalny transport..


Rozbiórki, wyburzenia wzamian

Rozbiórki, wyburzenia wzamian za materiał betonowy tel. 694 131 501


Peugeot 208 1.4 HDI * Duża

Opis: Sprzedam Peugeot 208 1.4 HDI z 2015 roku. Auto zarejestrowane z aktualne OC i PT. Świeżo po wymianie oleju, filtrów oraz klocków hamulcowych...


Nowa kablówka telewizja w

Pakiety z Internetem już od 55zł, bez talerza, bez zawieszania się, w pełni cyfrowa kablówka na światłowodach. Sprawdź:..


Naprawa komputerów i laptopów,

Zajmujemy się profesjonalnie: - naprawą komputerów - naprawą laptopów - naprawą telefonów - naprawą tabletów - naprawą nawigacji - naprawą..


PRZYDOMOWE OCZYSZCZALNIE

Przydomowe oczyszczalnie ścieków: - drenażowe - biologiczno mechaniczne - bezprądowe - przepompownie - studnie chłonne Zajmujemy się..


SERWIS KOMPUTEROWY SPEEDCOMP

Zajmujemy się profesjonalnym serwisem: - KOMPUTERÓW - TELEWIZORÓW - TELEFONÓW - oraz wielu innych URZĄDZEŃ ELEKTRONICZNYCH Instalacja i..


Ekogroszek EXTRA PREMIUM +.

Parametry ekogroszku: - wartość opałowa 26 MJ/kg - zawartość popiołu do 5% - zawartość siarki ok 0,5% - uziarnienie 5-25 mm Pakowane w worki 25kg*40..


PRACA NA STAŁE

Zatrudnimy na stałe na stanowisku kasjerka/kelnerka w pizzerii Perfetto w Zambrowie. Po więcej informacji prosimy dzwonić pod nr. tel. 537 887 222..


Ocieplanie Poddaszy Pianą Pur

Docieplamy natryskowo pianą otwarto i zamknięto komórkową: poddasza,magazyny, hale,garaże,fundamenty itp. Główne zalety piany to:brak mostków..


Na kat.B, B+E

M. 39 l Szukam pracy jako kierowca


Pomcnik kucharza sushi

Restauracja Ashi Sushi w Zambrowie poszukuje osoby na stanowisko - pomocnik kucharza sushi. Oferujemy atrakcyjne zarobki, ciekawą pracę w młodym i..


Profesjonalna renowacja felg

Zajmuję się profesjonalną renowacją felg samochodowych i motocyklowych od ponad 10 lat. Kompleksowa usługa zawiera: *piaskowanie lub szkiełkowanie,..


Terapia falą uderzeniową

Zapraszam na zabiegi terapii falą uderzeniową. Jest to nieinwazyjne, nowoczesne rozwiązanie do eliminowania przewlekłego bólu występującego w..


Audi A4 B8

Audi a4 b8 2009r. 2.0 TDI 143km. Wiecej informacji telefonicznie.500.852.652.


Kierowca na dowozy Pizzy

Przyjmiemy dyspozycyjnego kierowcę do dowozu Pizzy. Praca w młodym zespole. Miła atmosfera. Więcej informacji pod nr telefonu 604 461 261. Lub w..


Firma zatrudni majstra,

Przedsiębiorstwo Budowlane Szeliga Sp. z o.o. zatrudni majstra, inżyniera budowy na powstającym budynku mieszkalnym w Zambrowie przy ul. Papieża..


Światłowodowy Internet w

Internet bez zawieszania, gwarancja prędkości, szybko, solidnie. Sprawdź nas w blokach: https://arcynet.pl/internet-do-bloku-24m/ albo w domkach..


Działka rolna 1,98 ha Pstrągi

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: ziałki gruntu o łącznej powierzchni 1,987 ha położone w Pstrągach-Gniewotach , gmina Zambrów...


Usługi maszynami budowlanymi

Świadczy usługi maszynami budowlanymi, tj. koparki, koparko-ładowarki, wywrotki. Posiadamy w swojej ofercie na sprzedaż materiały budowlane tj...


OPERATOR MASZYN Greenvit

Firma Greenvit- producent ekstraktów roślinnych poszukuje kandydatów na stanowisko: OPERATOR MASZYN Miejsce pracy: Zambrów Rodzaj pracy: pełny..


Bramy Wjazdowe do 13 MB w 3

Dostępne w naszej ofercie bramy i furtki panelowe to połączenie solidnej konstrukcji, precyzji wykonania oraz nowoczesnego wzornictwa. Znakomicie..


NOWA CENA !!! Działka

Mam do sprzedania działkę rekreacyjną ok 300 m2 - działka jest żyzna, równa, posiada podłączenie do wody. Działka zagospodarowana, uprawiana od 10..


Maszyny, części - wszystko dla

Zapraszamy do sklepu ROLNIK MIODUSZEWSKI przy ulicy Wiśniowej w Zambrowie. Mamy w ofercie maszyny rolnicze kilkunastu producentów, części do maszyn..


Działka rolna 7800m2 Nagoszewo

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Działka rolna o powierzchni 7800m2 położona w Nagoszewie. Użytki oznaczone jako łąki trwałe..


Kupujemy samochody,my płacimy

kup aut za gotówkę,witamy w legalnej firmie która kupuje samochody w dobrych stanach w przedziale cenowym od 1000zł do 20000zł.Kupujemy także auta..


Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez zambrow.org, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

MARKOMP z siedzibą w Zambrów 18-300 , Bema 2B

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"