:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?teraz 17°C
powietrze Dobre

Niepełnosprawne dziecko kiedyś dorośnie. Jaki los czeka je w Zambrowie?

interpelacje, Niepełnosprawne dziecko kiedyś dorośnie czeka Zambrowie - zdjęcie, fotografia
Portal zambrow.org 07/06/2019 09:38

Radna miejska Grażyna Wyszyńska zainteresowała się losem dorosłych niepełnosprawnych osób w naszym mieście. W tej sprawie złożyła w Urzędzie Miasta interpelację. Publikujemy jej treść oraz odpowiedzi trzech instytucji.

Radna Miasta Zambrów Grażyna Wyszyńska 21 maja złożyła w Urzędzie Miasta interpelację w sprawie sytuacji i możliwych form pomocy dorosłym osobom niepełnosprawnym w naszym mieście. Adresatem pisma był Burmistrz Miasta Zambrów Kazimierz Dąbrowski.

 

Radna chciała dowiedzieć się, z jakich form pomocy mogą skorzystać osoby niepełnosprawne w naszym mieście, jak przedstawia się rynek pracy dla osób niepełnosprawnych w Zambrowie oraz czy istnieją placówki aktywizacji zawodowej i miejsca pracy chronionej. W interpelacji pyta także, czy były opracowywane i wdrażane projekty, mające na celu utworzenie miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych, a przez to zapobieganie ich wykluczeniu społecznemu, a także czy Miasto Zambrów skorzystało ze środków unijnych na ten cel w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Zapytała też, czy istnieje w naszym mieście Centrum Integracji Społecznej, a jeśli nie, to czy jest rozważana możliwość jego utworzenia.

 

Burmistrz przekazał pytania radnej Wyszyńskiej do instytucji, odpowiedzialnych za poruszone w interpelacji sprawy. Odpowiedzi udzielili: Powiatowy Urząd Pracy w Zambrowie, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Zambrowie oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Zambrowie.

 

Powiatowy Urząd Pracy

Z odpowiedzi Powiatowego Urzędu Pracy dowiadujemy się, że osoba niepełnosprawna może być u nich zarejestrowana jako „bezrobotny” i „poszukujący pracy”. Ponadto takie osoby mogą skorzystać ze wszystkich usług urzędu pracy i instrumentów przewidzianych dla osoby bezrobotnej. Są to m.in. szkolenia, staże, prace interwencyjne, przygotowania zawodowe, finansowanie kosztów studiów podyplomowych oraz różnego rodzaju bony.

 

Dyrektor PUP w Zambrowie Dariusz Olszewski poinformował też, że w minionym roku ilość pozyskanych przez urząd ofert pracy dla osób niepełnosprawnych wyniosła 13 stanowisk pracy, a do 29 maja tego roku pozyskano 3 stanowiska pracy. Przekazał ponadto, że na terenie miasta Starostwo Powiatowe w Zambrowie tworzy Centrum Integracji Społecznej, w którym będzie możliwa aktywizacja osób niepełnosprawnych.

 

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Zambrowie

Ta instytucja udziela pomocy osobom niepełnosprawnym w zakresie swego działania, w oparciu o różne ustawy. Z odpowiedzi MOPS-u dowiadujemy się, że prawo do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej przysługuje:

 • osobie samotnie gospodarującej, której dochód nie przekracza kwoty 701 zł, zwanej dalej „kryterium dochodowym osoby samotnie gospodarującej”,
 • osobie w rodzinie, w której dochód na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty 528 zł, zwanej dalej „kryterium dochodowym na osobę w rodzinie”,
 • rodzinie, której dochód nie przekracza sumy kwot kryterium dochodowego na osobę w rodzinie, zwanej dalej „kryterium dochodowym rodziny”.

 

Osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się o formy pomocy, które przyznawane są po złożeniu wniosku, po przeprowadzeniu wywiadu rodzinnego środowiskowego i spełnieniu prawem wymaganych kryteriów. Są to: zasiłek stały, składka na ubezpieczenie zdrowotne, zasiłek okresowy, zasiłek celowy oraz zasiłek celowy specjalny. Innymi formami wsparcia są dodatki do zasiłku rodzinnego z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego, zasiłki pielęgnacyjne, specjalne zasiłki opiekuńcze, czy świadczenia pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Inne ustawy dają możliwość korzystania przez osoby niepełnosprawne z dodatku mieszkaniowego, czy dodatku energetycznego. Istnieje także pomoc w postaci jednorazowego świadczenia w wysokości 4000 zł, które przysługuje z tytułu urodzenia żywego dziecka posiadającego zaświadczenie o ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniu lub chorobie zagrażającej życiu.

 

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Zambrowie

Z odpowiedzi tej instytucji dowiadujemy się, że jest ona realizatorem programu „Aktywny samorząd”. W ramach tego zadania w tym roku, w module I, PCPR proponuje takie formy wsparcia jak: likwidacja bariery transportowej, likwidacja barier w dostępie do uczestniczenia w społeczeństwie informacyjnym, likwidacja barier w poruszaniu się oraz pomoc w utrzymaniu aktywności zawodowej poprzez zapewnienie opieki osobie zależnej. Moduł II tego programu zakłada pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym.

 

PCPR w tym roku realizuje także program wyrównywania różnic między regionami. Adresatami pomocy mogą tu być gminy, powiaty, organizacje pozarządowe, placówki służące rehabilitacji osób niepełnosprawnych, warsztaty terapii zajęciowych, czy środowiskowe domy samopomocy.

 

Poniżej prezentujemy odpowiedzi na interpelację radnej miejskiej Grażyny Wyszyńskiej.

 

Reklama

Niepełnosprawne dziecko kiedyś dorośnie. Jaki los czeka je w Zambrowie? komentarze opinie

 • gość 2019-06-07 13:06:04

  W Zambrowie był ZAZ! Burmistrz lachę położył na ten zakład, teraz Łomża się cieszy że władze miasta zrobiły wiele żeby taki zakład pozyskać.

 • Gość - niezalogowany 2019-06-07 15:20:27

  Pełnosprawny ma ciężko a co dopiero niepełnosprawny ma powiedzieć.
  W Zambrowie nie dba się moim zdaniem o niepełnosprawnych a pracę dla takiej osoby jest zazwyczaj ciężej znaleźć.

 • Gość - niezalogowany 2019-06-07 17:07:48

  Chore dba o niepelnosprawnych haaaa powinien mieszkania na parterze dac a nie tylko robic chodniki rodzic zrowiem przeplaca nosic dziecko niepelnosprawne po pietrach

 • Gość - niezalogowany 2019-06-07 22:02:36

  Jak osoba z niepełnosprawnością ma ochotę pracować to może dojeżdżać do Łomży do ZAZ-u. Jest specjalny bus który dowozi pracowników. Mnie raczej zastanawiała jak osoba dorosła na wózku ma dostać się do okulisty czy laryngologa.

 • Gość - niezalogowany 2019-06-08 09:17:00

  Jak to dać...nie za dużo tego dać..
  Co robią niepełnosprawni by poprawić swą sytuacje.
  A tak z innej beczki.kirrownik PUP to syn dawnego sekretarza PZPR w Zambrowie?

 • Gość - niezalogowany 2019-06-08 13:48:53

  Jestem niepelnosprawny od 2010 r. NIE MA W ZAMBROWIE ROBOTY DLA NIEPELNOSPRAWNYCH.
  robilem w slynnym w zambr call center i tam mnie probowali wydymac.
  Trzeba nas uspac albo kupic bilet do lomzy w jedna strone i tam pod mcdonald żebrać o kase.

 • gość 2019-06-08 14:04:53

  ...........żebrząc jeszcze zarobić bo u jakiegoś pracodawcy już nie.W firmach chcą pełnosprawnych z papierami niepełnosprawnych

 • Gość - niezalogowany 2019-06-08 20:40:34

  A firme założyć i nie dać się [usunięte] ...sam w pracy uczciwy?..

 • Gość - niezalogowany 2019-06-09 00:06:34

  Współczuję wszystkim niepełnosprawnym którzy są wykorzystywani przez pracodawców a jest takich wielu

 • gość 2019-06-16 11:06:02

  Niepełnosprawnych w wszystkich dziedzinach życia społecznego się ignoruje czy to praca, rehabilitacja , kultura, itd końca nie ma...... Brak wszystkiego w 100%

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Działka 1406m2, Nagórki-Jabłoń

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Działka o powierzchni 1406m2 położona w Nagórkach Jabłoń, gmina Zambrów. Wydana decyzja o..


NOWA CENA !!! Działka

Mam do sprzedania działkę rekreacyjną ok 300 m2 - działka jest żyzna, równa, posiada podłączenie do wody. Działka zagospodarowana, uprawiana od 10..


Przydomowe oczyszczalnie

Jesteśmy producentem oferowanych przez nas przydomowych oczyszczalni ścieków. Posiadamy szeroki wybór oczyszczalni i ich systemów dostosowanych do..


RENOWACJA SKÓR / SPAWANIE

RENOWACJA SKÓR / SPAWANIE PLASTIKÓW https://www.facebook.com/autospabaczewski/ https://autospa-baczewski.pl/ Tel. 531-057-551


Piasek Zambrów - transport

Sprzedajemy piasek, żwir, czarnoziem, kruszywo drogowe i inne kruszywa. piach, kruszywa z transportem w Zambrowie, Kołakach, Szumowie, Rutkach i..


PRZYDOMOWE OCZYSZCZALNIE

Przydomowe oczyszczalnie ścieków: - drenażowe - biologiczno mechaniczne - bezprądowe - przepompownie - studnie chłonne Zajmujemy się..


Ocieplanie Poddaszy Pianą Pur

Docieplamy natryskowo pianą otwarto i zamknięto komórkową: poddasza,magazyny, hale,garaże,fundamenty itp. Główne zalety piany to:brak mostków..


FOLIA POWER STRETCH - ROLNIK

W OFERCIE FOLIA: POWER STRETCH 750 POWER STRETCH 500 ENSIBAL 750 ENSIBAL 500 FOLIA DO SŁOMY 500 i 750 I WIELE INNYCH FOLIA I SIATKA NA PRYZMĘ -..


Okazja ! Dom 123m2 w pełni

Sprzedam ładny w pełni wyposazony dom na ulicy Polnej w Wygodzie link..


Nowa kablówka telewizja w

Pakiety z Internetem już od 55zł, bez talerza, bez zawieszania się, w pełni cyfrowa kablówka na światłowodach. Sprawdź:..


NOWOCZESNE MIESZKANIE 3

Przedstawiam na sprzedaż mieszkanie w Zambrowie na ul. Pułaskiego (nowe osiedle) na trzecim pietrze o powierzchni 54,5m2. w skład którego wchodzą..


Dom 120m2, ul.Wilsona, działka

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Dom o powierzchni 120m2 położony przy ul. Wilsona w Zambrowie. Budynek mieszkalny parterowy z..


Sprzedam mieszkanie PJP II

Sprzedam mieszkanie na ul. Papieża Jana Pawła II 4 na parterze 49m.Mieszkanie po remoncie kapitalnym, ocieplone, sufity podwieszane w całym..


Praca w lokalu

Przyjmiemy osobę chętną do pracy w lokalu gastronomicznym. Po więcej informacji prosimy zgłaszać się osobiście w naszym lokalu przy..


Działka 1,70 ha w Krajewie

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Działka gruntu o powierzchni 1, 70 ha położona w we wsi Krajewo Korytki, gmina Zambrów...


Specjalista ds. sprzedaży i

Elhurt-Elmet Sp. z o. o., firma o wieloletniej tradycji w handlu artykułami z branży elektrycznej i metalowej, lider na rynku, poszukuje Kandydatek..


Terapia falą uderzeniową

Zapraszam na zabiegi terapii falą uderzeniową. Jest to nieinwazyjne, nowoczesne rozwiązanie do eliminowania przewlekłego bólu występującego w..


Przyjmiemy do pracy kierowcę

Przyjmiemy do pracy kierowcę na dowozy pizzy. Po więcej informacji prosimy zgłaszać się do naszego lokalu przy ul.Świętokrzyskiej 6 w Zambrowie (na..


Sprzedam Mieszkanie 48,11m2

Sprzedam mieszkanie 48,11m2. Przedpokój, 2 pokoje, kuchnia i łazienka. Parter w czerwonym bloku przy ul. Grunwaldzkiej. Po więcej informacji..


Naprawa komputerów i laptopów,

Zajmujemy się profesjonalnie: - naprawą komputerów - naprawą laptopów - naprawą telefonów - naprawą tabletów - naprawą nawigacji - naprawą..


Pranie dywanów, tapicerki

WITAM ! Chciałbym zaprosić Państwa do skorzystania z naszych usług mających na celu zachowanie wymaganego standardu czystości w Państwa..


NOWA CENA !!! Mieszkanie

NA SPRZEDAŻ ROZKŁADOWE, PRZYTULNE MIESZKANIE 54M2 NA OSIEDLU SADOWA. Nieruchomość posiada 2 pokoje, oddzielną kuchnię, łazienkę oraz balkon. Łączna..


Chrysler 300 C wersja

Witam! Sprzedam tak jak w opisie Chrysler 300C 3.0 CRD. wersja europejska, wspaniała alternatywa dla BMW 5, Audi A6 czy mercedes klasa E. Auto w..


Honda cbr 900 lift

Witam sprzedam honde cbr 900rr lift.1998r. wiecej informacji udziele tel. POZDRAWIAM


Światłowodowy Internet w

Internet bez zawieszania, gwarancja prędkości, szybko, solidnie. Sprawdź nas w blokach: https://arcynet.pl/internet-do-bloku-24m/ albo w domkach..


Rozbiórki Zambrów wyburzenia

Wykonujemy wyburzenia i rozbiórki budynków gospodarczych, przemysłowych i rolniczych (w tym obór rolniczych) na terenie Zambrowa, Szumowa, Kołak..


STREFA PACZKI DPD - NADANIA I

DPD STREFA PACZKI to dedykowana sieć obsługi Klientów indywidualnych i małego biznesu w zakresie nadań i doręczeń paczek na terenie kraju. DPD..


Mieszkanie 56,20m2, parter, 71

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Mieszkanie o powierzchni 56,20m2 położone na parterze w bloku przy ulicy 71 Pułu Piechoty w..


Stół wibracyjny

Sprzedam stół wibracyjny np. do wyrobu elementów betonowych.


Praca przy wykończeniach

Poszukuje ekip wykończeniowych 2-3 os. do kompleksowych oraz częściowych wykończeń wnętrz mieszkań na terenie Warszawy Wymagania: własne sprzęt..


Usługi maszynami budowlanymi

Świadczy usługi maszynami budowlanymi, tj. koparki, koparko-ładowarki, wywrotki. Posiadamy w swojej ofercie na sprzedaż materiały budowlane tj...


Sprzedam mieszkanie na 3

Sprzedam mieszkanie na 3 piętrze, 2 – pokojowe 34m2 plus piwnica Po kapitalnym remoncie, wymieniona instalacja: elektryczna, wodna, kanalizacyjna,..


Szukam pracownika do korekcji

Szukam pracownika do korekcji racic dla bydła. Staż pracy nie jest wymagany, możliwość przyuczenia. Atrakcyjne warunki wynagrodzenia. Zapraszam do..


Sprzedam budynek mieszkalno

Sprzedam dom o powierzchni 265m2 położony w atrakcyjnej części Zambrowa (w pobliżu: miejski stadion, Centrum Kultury, Szkoła Podstawowa nr. 5,..


transport maszyn ciągników

Szukasz oferty transportowej w Zambrowie, w okolicy? Zapewniamy sprawną i szybką usługę transportową maszyn, ciągników, lokalny transport..


Korepetycje, nauka języka

Oferuję pomoc w nauce oraz naukę języka francuskiego


Działka 8230m2, Głębocz Wielki

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Działka o powierzchni 8230m2 położona w miejscowości Głębocz Wielki, gmina Szumowo, powiat..


Usługi koparką Zambrów

Świadczymy usługi koparką oraz koparko ładowarką w Zambrowie, Szumowie, Kołakach Kościelnych i Rutkach oraz okolicy. Cały powiat zambrowski. Nasi..


Sprzedam Mieszkanie 48,11m2

Sprzedam mieszkanie 48,11 m2.Przedpokój, 2 pokoje ,kuchnia i łazienka. Parter w czerwonym bloku przy ul. Grunwaldzkiej 6, klatka od Grunwaldzkiej...


Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez zambrow.org, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

MARKOMP z siedzibą w Zambrów 18-300 , Bema 2B

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"