:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?interpelacje, Niepełnosprawne dziecko kiedyś dorośnie czeka Zambrowie - zdjęcie, fotografia
Portal zambrow.org 07/06/2019 09:38

Radna miejska Grażyna Wyszyńska zainteresowała się losem dorosłych niepełnosprawnych osób w naszym mieście. W tej sprawie złożyła w Urzędzie Miasta interpelację. Publikujemy jej treść oraz odpowiedzi trzech instytucji.

Radna Miasta Zambrów Grażyna Wyszyńska 21 maja złożyła w Urzędzie Miasta interpelację w sprawie sytuacji i możliwych form pomocy dorosłym osobom niepełnosprawnym w naszym mieście. Adresatem pisma był Burmistrz Miasta Zambrów Kazimierz Dąbrowski.

 

Radna chciała dowiedzieć się, z jakich form pomocy mogą skorzystać osoby niepełnosprawne w naszym mieście, jak przedstawia się rynek pracy dla osób niepełnosprawnych w Zambrowie oraz czy istnieją placówki aktywizacji zawodowej i miejsca pracy chronionej. W interpelacji pyta także, czy były opracowywane i wdrażane projekty, mające na celu utworzenie miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych, a przez to zapobieganie ich wykluczeniu społecznemu, a także czy Miasto Zambrów skorzystało ze środków unijnych na ten cel w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Zapytała też, czy istnieje w naszym mieście Centrum Integracji Społecznej, a jeśli nie, to czy jest rozważana możliwość jego utworzenia.

 

Burmistrz przekazał pytania radnej Wyszyńskiej do instytucji, odpowiedzialnych za poruszone w interpelacji sprawy. Odpowiedzi udzielili: Powiatowy Urząd Pracy w Zambrowie, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Zambrowie oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Zambrowie.

 

Powiatowy Urząd Pracy

Z odpowiedzi Powiatowego Urzędu Pracy dowiadujemy się, że osoba niepełnosprawna może być u nich zarejestrowana jako „bezrobotny” i „poszukujący pracy”. Ponadto takie osoby mogą skorzystać ze wszystkich usług urzędu pracy i instrumentów przewidzianych dla osoby bezrobotnej. Są to m.in. szkolenia, staże, prace interwencyjne, przygotowania zawodowe, finansowanie kosztów studiów podyplomowych oraz różnego rodzaju bony.

 

Dyrektor PUP w Zambrowie Dariusz Olszewski poinformował też, że w minionym roku ilość pozyskanych przez urząd ofert pracy dla osób niepełnosprawnych wyniosła 13 stanowisk pracy, a do 29 maja tego roku pozyskano 3 stanowiska pracy. Przekazał ponadto, że na terenie miasta Starostwo Powiatowe w Zambrowie tworzy Centrum Integracji Społecznej, w którym będzie możliwa aktywizacja osób niepełnosprawnych.

 

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Zambrowie

Ta instytucja udziela pomocy osobom niepełnosprawnym w zakresie swego działania, w oparciu o różne ustawy. Z odpowiedzi MOPS-u dowiadujemy się, że prawo do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej przysługuje:

 • osobie samotnie gospodarującej, której dochód nie przekracza kwoty 701 zł, zwanej dalej „kryterium dochodowym osoby samotnie gospodarującej”,
 • osobie w rodzinie, w której dochód na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty 528 zł, zwanej dalej „kryterium dochodowym na osobę w rodzinie”,
 • rodzinie, której dochód nie przekracza sumy kwot kryterium dochodowego na osobę w rodzinie, zwanej dalej „kryterium dochodowym rodziny”.

 

Osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się o formy pomocy, które przyznawane są po złożeniu wniosku, po przeprowadzeniu wywiadu rodzinnego środowiskowego i spełnieniu prawem wymaganych kryteriów. Są to: zasiłek stały, składka na ubezpieczenie zdrowotne, zasiłek okresowy, zasiłek celowy oraz zasiłek celowy specjalny. Innymi formami wsparcia są dodatki do zasiłku rodzinnego z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego, zasiłki pielęgnacyjne, specjalne zasiłki opiekuńcze, czy świadczenia pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Inne ustawy dają możliwość korzystania przez osoby niepełnosprawne z dodatku mieszkaniowego, czy dodatku energetycznego. Istnieje także pomoc w postaci jednorazowego świadczenia w wysokości 4000 zł, które przysługuje z tytułu urodzenia żywego dziecka posiadającego zaświadczenie o ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniu lub chorobie zagrażającej życiu.

 

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Zambrowie

Z odpowiedzi tej instytucji dowiadujemy się, że jest ona realizatorem programu „Aktywny samorząd”. W ramach tego zadania w tym roku, w module I, PCPR proponuje takie formy wsparcia jak: likwidacja bariery transportowej, likwidacja barier w dostępie do uczestniczenia w społeczeństwie informacyjnym, likwidacja barier w poruszaniu się oraz pomoc w utrzymaniu aktywności zawodowej poprzez zapewnienie opieki osobie zależnej. Moduł II tego programu zakłada pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym.

 

PCPR w tym roku realizuje także program wyrównywania różnic między regionami. Adresatami pomocy mogą tu być gminy, powiaty, organizacje pozarządowe, placówki służące rehabilitacji osób niepełnosprawnych, warsztaty terapii zajęciowych, czy środowiskowe domy samopomocy.

 

Poniżej prezentujemy odpowiedzi na interpelację radnej miejskiej Grażyny Wyszyńskiej.

 

Reklama

Niepełnosprawne dziecko kiedyś dorośnie. Jaki los czeka je w Zambrowie? komentarze opinie

 • gość 2019-06-07 13:06:04

  W Zambrowie był ZAZ! Burmistrz lachę położył na ten zakład, teraz Łomża się cieszy że władze miasta zrobiły wiele żeby taki zakład pozyskać.

 • Gość - niezalogowany 2019-06-07 15:20:27

  Pełnosprawny ma ciężko a co dopiero niepełnosprawny ma powiedzieć. W Zambrowie nie dba się moim zdaniem o niepełnosprawnych a pracę dla takiej osoby jest zazwyczaj ciężej znaleźć.

 • Gość - niezalogowany 2019-06-07 17:07:48

  Chore dba o niepelnosprawnych haaaa powinien mieszkania na parterze dac a nie tylko robic chodniki rodzic zrowiem przeplaca nosic dziecko niepelnosprawne po pietrach

 • Gość - niezalogowany 2019-06-07 22:02:36

  Jak osoba z niepełnosprawnością ma ochotę pracować to może dojeżdżać do Łomży do ZAZ-u. Jest specjalny bus który dowozi pracowników. Mnie raczej zastanawiała jak osoba dorosła na wózku ma dostać się do okulisty czy laryngologa.

 • Gość - niezalogowany 2019-06-08 09:17:00

  Jak to dać...nie za dużo tego dać.. Co robią niepełnosprawni by poprawić swą sytuacje. A tak z innej beczki.kirrownik PUP to syn dawnego sekretarza PZPR w Zambrowie?

 • Gość - niezalogowany 2019-06-08 13:48:53

  Jestem niepelnosprawny od 2010 r. NIE MA W ZAMBROWIE ROBOTY DLA NIEPELNOSPRAWNYCH. robilem w slynnym w zambr call center i tam mnie probowali wydymac. Trzeba nas uspac albo kupic bilet do lomzy w jedna strone i tam pod mcdonald żebrać o kase.

 • gość 2019-06-08 14:04:53

  ...........żebrząc jeszcze zarobić bo u jakiegoś pracodawcy już nie.W firmach chcą pełnosprawnych z papierami niepełnosprawnych

 • Gość - niezalogowany 2019-06-08 20:40:34

  A firme założyć i nie dać się [usunięte] ...sam w pracy uczciwy?..

 • Gość - niezalogowany 2019-06-09 00:06:34

  Współczuję wszystkim niepełnosprawnym którzy są wykorzystywani przez pracodawców a jest takich wielu

 • gość 2019-06-16 11:06:02

  Niepełnosprawnych w wszystkich dziedzinach życia społecznego się ignoruje czy to praca, rehabilitacja , kultura, itd końca nie ma...... Brak wszystkiego w 100%

Dodajesz jako: |

Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

PIASEK ŻWIR CZARNOZIEM

Sprzedajemy piasek, żwir, czarnoziem, kruszywo drogowe i inne kruszywa. Sprawna obsługa i szybka dostawa to nasze priorytety. Zadzwoń: tel...


Zobacz ogłoszenie

FOLIA, SIATKA, Maszyny, części

Zapraszamy do sklepu rolniczego „ROLNIK”.. Sklep znajduje się przy ul. Białostockiej 38 w Zambrowie (posesja ze stawem; wjazd od ulicy Wiśniowej -..


Zobacz ogłoszenie

WĘGIEL BRYKIET PELLET

Skład opału w Wiśniewie k/Zambrowa oferuje: * WĘGIEL KOSTKA, ORZECH * BRYKIET DRZEWNY KOSTKA, WAŁEK * PELLET DRZEWNY DIN PLUS A1 * PELLET DRZEWNY..


Zobacz ogłoszenie

Działka 7315m2, Jabłoń

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Działka o powierzchni 7315m2 położona w miejscowości Jabłoń Kościelna, gmina Nowe Piekuty,..


Zobacz ogłoszenie

Rozbiórka wyburzenie budynku w

Świadczymy kompleksowe usługi rozbiórek i wyburzeń domu, obory, budynku gospodarczego, użytkowego i innych obiektów. Działamy w tych miastach: -..


Zobacz ogłoszenie

Montaż klimatyzacji w domach,

Nasza firma klimapodlasie.pl oferuje montaż klimatyzacji odpowiedniej do metrażu Twojego pomieszczenia. Szybka realizacja. Do 10 lat gwarancji...


Zobacz ogłoszenie

SPRZEDAM GOLFA GOAL

rok produkcji - 2006 pojemność - 1,4 benzyna ******* WERSJA GOAL ******** /////////////// 2 KOMPLETY KÓŁ //////////////// //// FELGI Z..


Zobacz ogłoszenie

Drukarnia opakowań poszukuje

Drukarnia opakowań poszukuje pracownika na stanowisko operatora drukarki fleksograficznej. Wymagane wykształcenie minimum średnie, najlepiej..


Zobacz ogłoszenie

PRACOWNIK PRODUKCJI

Firma MONOLIT poszukuje aktualnie pracownika na stanowisko PRACOWNIK DZIAŁU PRODUKCJI Zakres obowiązków: - praca fizyczna w dziale produkcji..


Zobacz ogłoszenie

Okazja ! Dom 123m2 w pełni

Sprzedam ładny w pełni wyposazony dom na ulicy Polnej w Wygodzie link..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam dwie atrakcyjne

Sprzedam dwie atrakcyjne działki położone we wsi Nowe Wierzbowo (ok. 5 km od Zambrowa) o powierzchni 3000m2 i 1500 m2. Wydana decyzja o warunkach..


Zobacz ogłoszenie

IDEALNA DZIAŁKA POD INWESTYCJE

Sprzedam działkę o powierzchni 0,67 ha, która znajduje się przy węźle Kołaki Kościelne. Idealna pod inwestycje, utwardzony wjazd, linia elektryczna..


Zobacz ogłoszenie

Ekogroszek Extra transport hds

Zapraszamy do zakupu węgla EKOGROSZKU EXTRA. Parametry ekogroszku: -zawartość popiołu 5,5% - wartość opałowa 25-27 MJ/kg Węgiel suchy magazynowany..


Zobacz ogłoszenie

Naprawa komputerów i laptopów,

Zajmujemy się profesjonalnie: - naprawą komputerów - naprawą laptopów - naprawą telefonów - naprawą tabletów - naprawą nawigacji - naprawą..


Zobacz ogłoszenie

Opieka nad starszą panią 2

Praca dla miłej i uczciwej pani z podstawową znajomością języka niemieckiego lub angielskiego. Praca w okolicach Stuttgartu polegająca na opiece nad..


Zobacz ogłoszenie

SERWIS KOMPUTEROWY SPEEDCOMP

Zajmujemy się profesjonalnym serwisem: - KOMPUTERÓW - TELEWIZORÓW - TELEFONÓW - oraz wielu innych URZĄDZEŃ ELEKTRONICZNYCH Instalacja i..


Zobacz ogłoszenie

FOLIA POWER STRETCH - ROLNIK

W OFERCIE FOLIA: POWER STRETCH 750 POWER STRETCH 500 ENSIBAL 750 ENSIBAL 500 I WIELE INNYCH FOLIA I SIATKA NA PRYZMĘ - WSZYSTKIE WYMIARY WORKI..


Zobacz ogłoszenie

Mieszkanie 71,66m2, ul.

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Mieszkanie o powierzchni 71,66 m2 położone na VI piętrze w bloku z windą przy ul. Papieża Jana..


Zobacz ogłoszenie

Ozonowanie klimatyzacji,

Zapraszam do skorzystania z usługi odgrzybiania klimatyzacji samochodowej. Odgrzybianie metodą ozonowania. Metoda bardzo skuteczna. Koszt od 40 zł...


Zobacz ogłoszenie

Profesjonalny Serwis Sprzętu

Zapraszamy Do Serwisu Mieszczącego się na ul.Aleja Wojska Polskiego 11(wejście od szczytu). Oferujemy Profesjonalne Naprawy W Przystępnych Cenach :..


Zobacz ogłoszenie

KLIMATYZACJA napełnianie,

Oferujemy usługę nabijania oraz odgrzybiania klimatyzacji samochodowych. Bardzo atrakcyjne ceny! Odgrzybianie (bardzo skuteczne) już od 40 zł...


Zobacz ogłoszenie

Korepetycje, nauka języka

Oferuję pomoc w nauce oraz naukę języka francuskiego


Zobacz ogłoszenie

Super dyskretny zarobek!

Hej popatrz, niby dlaczego nie miałabyś zarobić swoich Pieniędzy w lekki, miły i przyjemny sposób w całkowitej tajemnicy przed całym światem? Na..


Zobacz ogłoszenie

FOLIA, SIATKA , SZNUREK DO

SKLEP HAPROL ZAPRASZA W NASZEJ OFERCIE M.IN -FOLIA DO SIANA I SŁOMY- BIAŁA, ZIELONA, CZARNA I PRZEZROCZYSTA STRETCH, 500 LUB 750 -SZNUREK DO PRAS I..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam nowe dwupokojowe

Mam do sprzedania idealne, nowe, wykończone pod klucz 2-pokojowe mieszkanie w Zambrowie przy ul. Pułaskiego, na drugim piętrze. Główne atuty..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam działkę

Sprzedam atrakcyjną działkę położoną we wsi Nowe Wierzbowo (ok. 5 km od Zambrowa) o powierzchni 3000m2. Wydana decyzja o warunkach zabudowy na..


Zobacz ogłoszenie

Działka 6000 m2 Wdziękoń

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Działka o powierzchni 6000m2 położona w miejscowości Wdziękoń Pierwszy, gm. Zambrów...


Zobacz ogłoszenie

Kupię działkę rekreacyjną z

Witam kupię działkę rekreacyjną z domkiem zagospodarowaną


Zobacz ogłoszenie

Działka Wola Zambrowska

Sprzedam działkę z warunkami zabudowy o powierzchni 1000m2 ( 25x40) w Woli Zambrowskiej bezpośrednio położona przy drodze asfaltowej. Teren suchy i..


Zobacz ogłoszenie

MIESZKANIE 3 POKOJE UL.

Przedstawiam na sprzedaż mieszkanie w Zambrowie na ul. Pułaskiego (nowe osiedle) na trzecim pietrze o powierzchni 54,5m2. w skład którego wchodzą..


Zobacz ogłoszenie

Mieszkanie 56,20m2, ul. 71

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Mieszkanie o powierzchni 56,20m2 położone na III piętrze w bloku przy ulicy 71 Pułu Piechoty w..


Zobacz ogłoszenie

Specjalista ds. obsługi

Do naszej fabryki okien w Starym Laskowcu poszukujemy kandydatów do pracy jako: Specjalista ds. obsługi klienta: Do głównych zadań osoby..


Zobacz ogłoszenie

Usługi maszynami budowlanymi

Świadczy usługi maszynami budowlanymi, tj. koparki, koparko-ładowarki, wywrotki. Posiadamy w swojej ofercie na sprzedaż materiały budowlane tj...


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez zambrow.org, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

MARKOMP z siedzibą w Zambrów 18-300 , Bema 2B

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"