:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  16°C słabe opady deszczu

Nie przegap nocy „spadających gwiazd”

meteo, przegap „spadających gwiazd” - zdjęcie, fotografia

Jak co roku w połowie sierpnia na niebie można podziwiać spektakularne zjawisko. Dzisiaj w nocy, z soboty na niedzielę, będzie można obserwować "spadające gwiazdy".

Noc "spadających gwiazd", czyli Perseid to najbardziej znane zjawisko astronomiczne. Jego kulminacyjny moment w tym roku wypada w nocy z 12 na 13 sierpnia, jednak deszcz Perseidów będzie można obserwować jeszcze do 24 sierpnia.

Perseidy są jednym z najłatwiejszych do zaobserwowania i jednym z największych corocznych rojów meteorowych. Zjawisko to, często potocznie nazywane Łzami Świętego Wawrzyńca, zachodzi każdego roku od 17 lipca do 24 sierpnia. Ich pierwsze obserwacje zanotowano już ponad 2000 lat temu na Dalekim Wschodzie. 

Meteroidy wpadają w atmosferę ziemską z ogromna prędkością. Stają się widoczne na wysokości ok. 75-100 km, a spalają się na wysokości ok. 50-95 km. Wówczas świecą one bardzo jasnym światłem. Perseidy to pozostałości po komecie Swifta-Tuttle`a.

Pierwsze meteory z roju Perseid powinny rozbłysnąć na niebie około godz. 21.00 i spadać będą przez całą noc. Do obserwacji nocy „spadających gwiazd” nie są potrzebne żadne przyrządy optyczne, ponieważ Perseidy są widoczne na niebie gołym okiem. Zjawisko będzie najlepiej widoczne w miejscach, gdzie światła miast i latarni nie rozświetlają terenów wokół.

Polecamy:
:: Będzie jeszcze cieplej!
:: Jutro częściowe zaćmienie Księżyca
:: Upały i burze
:: Burze i gradobicia. Tak zapowiada się poniedziałek
:: Zapowiadają kolejne burze na Podlasiu
:: Synoptycy ostrzegają - mogą być burze z gradem i silny wiatr
:: Zapowiadają kolejne burze z gradem
:: Synoptycy ostrzegają - mogą być burze z gradem
:: Rozpoczyna się długi weekend. Sprawdź jaka będzie pogoda
:: To się naprawdę dzieje. Śnieg w maju! [foto]

Nie przegap nocy „spadających gwiazd” komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na zambrow.org