:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  16°C całkowite zachmurzenie

Najważniejsze inwestycje w powiecie zambrowskim w 2016 roku

inwestycje, Najważniejsze inwestycje powiecie zambrowskim - zdjęcie, fotografia

Początek roku to czas podsumowań. Dziś chcemy w skrócie opisać najważniejsze działania inwestycyjne zrealizowane przez Starostwo Powiatowe w Zambrowie w 2016 roku.

Największym zadaniem było przebudowanie dwóch dróg powiatowych Długobórz – Czartosy i Czartosy – Nowy Borek. Inwestycja została zrealizowana ze środków pochodzących z budżetu Powiatu Zambrowskiego, budżetu Gminy Zambrów oraz z budżetu państwa z programu „Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016 – 2019”. Łączna długość przebudowanego odcinka to ponad 5,5 km. W ramach prac powstała nowa nawierzchnia bitumiczna jezdni o grubości 11 cm, obustronne pobocza o szerokości do 1,25 m z kruszyw naturalnych. Przeprowadzony został również remont zjazdów, przepustów oraz rowów przydrożnych. Całkowity koszt inwestycji to 1 mln 889 tys. 67 zł.

W ramach jednego przetargu w minionym roku wykonano modernizację trzech innych dróg na terenie powiatu zambrowskiego. W miejscowości Łętownica przebudowano łuk poziomy wraz ze skrzyżowaniem z drogą gminną. W ramach inwestycji wykonano podbudowę konstrukcyjną, zatokę dla autobusów, chodnik oraz nową nawierzchnie asfaltową. Zamontowano również progi zwalniające po obu stronach łuku. Zakończona inwestycja była skutkiem porozumienia, jakie Powiat Zambrowski zawarł z Wójtem Gminy Szumowo, a które dotyczyło zimowego utrzymania dróg powiatowych na terenie tejże gminy. Przebudowa łuku w miejscowości Łętownica kosztowała ok. 230 tys. zł.

Odebrana została również przebudowana ul. Marii Konopnickiej w Zambrowie, pomiędzy skrzyżowaniem z ul. Obwodową, a skrzyżowaniem z ul. Stefana Żeromskiego. W ramach inwestycji wymieniona została kanalizacja deszczowa, sanitarna oraz wodociągi. Wykonano również nową nawierzchnię drogi, chodniki, zjazdy na posesje oraz oznakowanie. Koszt inwestycji wyniósł ponad 417 tys. zł.

Trzecią z inwestycji wykonywanych w ramach jednego przetargu była przebudowa drogi powiatowej Dębniki – Rutki. W ramach zadania na odcinku liczącym 1200 m wykonano remont nawierzchni jezdni, poboczy gruntowych, zjazdów i skrzyżowań z drogami podrzędnymi oraz rowów odwadniających. Koszt inwestycji to 506 tys. zł., z czego 263 tys. zł przeznaczyła na ten cel Gmina Rutki.

Mimo sporych wydatków na drogi, nadal znaczna część dróg powiatowych jest w złym stanie. Są to zarówno ulice w mieście, jak również trasy prowadzące do miejscowości. Powodem takiego stanu rzeczy jest mały budżet i fakt, że Powiat w swoim zarządzie ma blisko 290 km dróg, z czego 12 km na terenie miasta.

W roku 2016 udało się również zakończyć kolejny etap związany z poprawą warunków funkcjonowania Środowiskowego Domu Samopomocy w Zambrowie. Po remoncie samego obiektu w roku 2015, tym razem zagospodarowano teren wokół budynku. Pojawiło się nowe ogrodzenie, chodniki, miejsca parkingowe, oświetlenie, elementy małej architektury, nasadzenia zieleni oraz monitoring. Przyczyniło się to znacząco do poprawy warunków pracy pracowników oraz komfortu przebywających tam codziennie podopiecznych. Całkowity koszt inwestycji to 377 tys. 757 zł.

Z pomniejszych prac, za kwotę 21 tys. 987 zł, wykonano również przebudowę zjazdu i remont chodnika na ul. Legionowej w Zambrowie oraz za kwotę 12 tys. 300 zł remont mostu w Cieciorkach. Powiat Zambrowski przygotowuje się do kolejnych inwestycji, dlatego w 2016 roku wykonano kilka dokumentacji projektowych, które dotyczyły budowy ciągu pieszo–rowerowego na ul. Polowej w Zambrowie, przebudowy drogi powiatowej na odcinku Sędziwuje – Krajewo Borowe, rozbudowy drogi powiatowej Rutki – Mężenin – Szlasy – Mieszki – Czochanie Góra - Wnory Stare oraz przebudowy dróg powiatowych na odcinku Srebrna – Paproć Duża.

Powiat Zambrowski w minionym roku dofinansował również Spółki Wodne. Umowy na dotacje zostały zawarte z Gminną Spółką Wodną w Zambrowie, Gminną Spółką Wodną w Szumowie oraz Gminną Spółką Wodną w Kołakach Kościelnych. Łącznie do każdej z nich z budżetu Powiatu Zambrowskiego trafiło 57 tys. zł, z czego do spółki w Zambrowie i Szumowie – po 25 tys. zł, natomiast do spółki w Kołakach Kościelnych – 7 tys. 870 zł. Wszystkie trzy spółki wodne, które otrzymały dotacje, pozyskane fundusze przeznaczyły na konserwacje urządzeń melioracji wodnych. Dzięki tym pieniądzom poprawił się stan urządzeń na obiektach: Srebrna - Srebrny Borek, Pęchratka, Srebrna - Łętownica, Srebrna Żabikowo, Paproć Duża, Jabłonka Środkowa II, Gać Jabłoń, Bacze Mokre, Jabłonka Środkowa I, Dąb Górny, Wierzbowo II, Wiśniewo i Krusze-Łubnice.

Powiat Zambrowski spłacił w 2016 roku ratę zaciągniętego kredytu, która wynosiła 1 mln 350 tys. zł. Ponadto dofinansował kwotą 90 tys. zł remont posterunku policji w Szumowie oraz kwotą 10 tys. zł zakup pojazdu policyjnego. Lokalne samorządy kwotą 235 tys. zł. wsparły też rozbudowę Warsztatów Terapii Zajęciowej w Szumowie. Z kwoty tej 70 tys. zł pochodziło z budżetu Powiatu Zambrowskiego.

W minionym roku kapitał Powiatu Zambrowskiego w spółce Szpital Powiatowy w Zambrowie wyniósł 650 tys. zł. Placówka nie zwalnia tempa inwestycyjnego, co potwierdziła m.in. wygospodarowaniem środków na takie inwestycje jak: wykonanie osłony radiologicznej sal operacyjnych, zakup mebli na oddział chirurgii i operacyjny, remont sal oddziału dziecięcego i wewnętrznego, wyposażenie izby przyjęć, remont pomieszczeń na potrzeby nowych poradni, remont pomieszczeń AOS, RUM i rejestracji (parter), wykonanie dokumentacji lądowiska, SOR i parkingów, remont oddziału położniczego czy remont pomieszczeń socjalnych w piwnicach szpitala.

Polecamy - inwestycje Powiatu Zambrowskiego w 2016 roku:
:: Oficjalne otwarcie największej tegorocznej inwestycji powiatowej
:: Droga Dębniki - Rutki została wyremontowana
:: Przebudowany łuk w Łętownicy został odebrany
:: Największa inwestycja drogowa Powiatu dobiega końca [foto]
:: Zmniejszają się utrudnienia na „Działkach”
:: Największa inwestycja drogowa Powiatu rozpoczęta [foto]
:: Prace na ul. Konopnickiej zgodnie z harmonogramem [foto]
:: Teren wokół ŚDS zagospodarowany [foto]
:: Powiat realizuje długo wyczekiwaną inwestycję [foto]
:: Zagospodarowują teren wokół ŚDS [foto]
:: Powiat będzie inwestował w drogi

Najważniejsze inwestycje w powiecie zambrowskim w 2016 roku komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się