:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  9°C pochmurno z przejaśnieniami

Montują tomograf

inwestycje, Montują tomograf - zdjęcie, fotografia
  • Do Szpitala Powiatowego w Zambrowie trafił nowy sprzęt
    Do Szpitala Powiatoweg...
  • Do Szpitala Powiatowego w Zambrowie trafił nowy sprzęt
    Do Szpitala Powiatoweg...
  • Do Szpitala Powiatowego w Zambrowie trafił nowy sprzęt
    Do Szpitala Powiatoweg...

W Szpitalu w Zambrowie trwa montaż sprzętu wartego blisko 2 mln zł. Mowa o tomografie komputerowym. Kolejne ćwierć miliona zł warta jest nowoczesna aparatura USG.

Trwają prace związane z montażem nowoczesnego tomografu komputerowego w Szpitalu Powiatowym w Zambrowie. Aparatura w minionym tygodniu wjechała do nowo wyremontowanej pracowni RTG.

Tomograf, który znajdować będzie się na wyposażeniu zambrowskiego szpitala jest jednym z najnowocześniejszych aparatów w swojej klasie. Wyprodukowała go firma Toshiba. Jest to 16-rzędowy aparat. To oznacza, że tomograf wykonuje prześwietlenie w 16 przekrojach jednocześnie. Przy tym jest bardzo szybki. Badanie trwać będzie dosłownie kilka minut.

Zanim jednak odbędzie się pierwsze badanie minie co najmniej 3 tygodnie. Do 20 listopada firma zajmująca się dostawą tomografu musi uporać się z instalacją aparatury i podłączeniem jej do systemu informacyjnego szpitala. Po przeprowadzeniu tych czynności odbędzie się kilkudniowe szkolenie pracowników szpitala, którzy będą obsługiwać sprzęt. W szpitalu obecnie pracuje dwóch techników, którzy mają na co dzień styczność z tomografem w innych placówkach służby zdrowia.

- „Zanim odbędzie się pierwsze badanie muszą zostać przeprowadzone liczne procedury odbioru aparatury. Procedura samego sanepidu jest kilkuetapowa. W pierwszej kolejności prowadzone będą testy czy urządzenie można w sposób bezpieczny dla otoczenia użytkować. Musimy sprawdzić czy osłony radiologiczne są właściwe.” - powiedział nam prezes szpitala Bogusław Dębski.

Zakup tomografu do szpitala sfinansowany został ze środków Ministerstwa Zdrowia w ramach wygranego przez szpital konkursu na wczesne wykrywanie chorób nowotworowych. Kwota dofinansowania wynosi 1 mln 450 tys. zł. Do zakupu 400 tys. złotych dołożył także Powiat Zambrowski. Ponadto Szpital z własnego budżetu na ten cel wyłożył 70 tys. zł.

Tomograf póki co bez kontraktu
Wszystko wskazuje na to, że do końca 2012 roku, a nawet w pierwszych tygodniach 2013 roku pacjenci ze skierowaniami na badania tomograficzne nie będą mogli skorzystać z tych usług w Szpitalu Powiatowym w Zambrowie. Placówka nie ma bowiem podpisanego kontraktu z NFZ w tym zakresie. Konkurs na finansowanie świadczeń rozpisany zostanie dopiero na przełomie obecnego i nowego roku.

- „Bardzo bym chciał, abyśmy mogli świadczyć badania finansowane przez NFZ od 1 stycznia przyszłego roku. Jednak trzeba podkreślić, że pozostało bardzo mało czasu, bowiem same procedury w NFZ od momentu ogłoszenia konkursu, do zawarcia kontraktu, trwają ponad miesiąc.” - wyjaśnia Bogusław Dębski.

Tomograf nie będzie jednak stał nieużywany. Na badania kierowani będą pacjenci hospitalizowani w szpitalu, za których zapłaci NFZ w ramach pobytu na oddziale. Dodatkowo prowadzone będą także badania odpłatne.

Tomagraf to nie wszystko
Do Szpitala Powiatowego w Zambrowie poza tomografem, w ostatnim czasie trafił nowoczesny aparat USG. Sprzęt ten jest aparaturą wszechstronną, jednak jak zaznacza Dębski, nastawiony został głównie na badania kardiologiczne. Warto dodać, że aparatura wyposażona jest w 5 sond, które mogą posłużyć do badania narządów wewnętrznych, narządów małych, tarczycy, piersi czy badań niemowląt i noworodków.

- „Jest to sprzęt, który można wykorzystać do wielu badań. Aparat ma bogate wyposażenie zarówno jeżeli chodzi o oprogramowanie jak i wyposażenie w postaci 5 sond, co pokrywa cały zakres naszych potrzeb.” - opisuje urządzenie prezes szpitala w Zambrowie.

Aparat USG zakupiony został za kwotę około 300 tys. zł. Ponad połowę kosztów (154 tys. zł) pokryło Ministerstwo Zdrowia, a resztę - gmina wiejska Zambrów.

Szpital Zambrowski stara się także o pozyskanie nowej karetki z rynku wtórnego. Póki co przeprowadzone zostały trzy przetargi, w których oferenci przedstawili pojazdy. Niestety dotychczas oferowane ceny i wyposażenie, nie satysfakcjonowały dyrekcji szpitala.

Szpital pod kreską
W chwili obecnej szpital powiatowy pod względem finansowym jest „na minusie”. Prezes uważa, że nie jest to sytuacja zagrażająca kondycji finansowej szpitala.

- „Z racji, że mamy dużo nadwykonań, za które, póki co nam się nie płaci, to jesteśmy troszeczkę pod kreską. Myślimy, że wynik Szpitala na koniec roku będzie bliski zera. Mam świadomość też, że nie za wszystkie wykonania NFZ nam zapłaci.” - tłumaczy Prezes Szpitala Bogusław Dębski.

Niestety nie udało nam się dowiedzieć ile wynosi deficyt w budżecie Szpitala. Prezes placówki tłumaczył to tajemnicą firmy.

Polecamy:
:: Zambrowski szpital niebawem wzbogaci się o tomograf komputerowy
:: Kolejny oddział szpitala pachnie nowością
:: TNS przekazało kolejny sprzęt szpitalowi
:: Szpital otrzymał od TNS nowoczesny ssak
:: Od nowego roku dwa razy więcej poradni w zambrowskim szpitalu
:: Warunki jak w klinice
:: Rehabilitacja w Zambrowie ma kontrakt na 2012
:: Zambrowski szpital znów w 100% „powiatowy”
:: Miasto wycofało się ze spółki Szpital Powiatowy
:: Nowy prezes zambrowskiego szpitala wybrany

Montują tomograf komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się