:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  16°C słabe opady deszczu

Mieszkańcy domów mogą liczyć na 75% dofinansowania do montażu paneli fotowoltaicznych

Miasto Zambrów rozpoczęło przygotowania do pozyskania zewnętrznych środków finansowych na inwestycję proekologiczną - instalację na obiektach prywatnych ogniw fotowoltaicznych służących do produkcji energii elektrycznej ze słońca. W tym celu zorganizowało spotkanie robocze z mieszkańcami.

Do tej pory z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 szanse na dofinansowanie kolektorów słonecznych mieli wyłącznie mieszkańcy gmin wiejskich. W styczniu tego roku Zarząd Województwa Podlaskiego zmienił jednak tę decyzję i ogłosił konkurs na tego typu przedsięwzięcia również dla miast, z czego postanowił skorzystać samorząd Miasta Zambrów. Czasu nie ma zbyt wiele, bowiem wnioski samorządy mogą składać tylko do końca marca. Dlatego dziś w Centrum Kultury odbyło się zapowiadane przez nas robocze spotkanie, podczas którego burmistrz Kazimierz Dąbrowski, Naczelnik Wydziału Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miasta Włodzimierz Łąka oraz Adam Lipka z firmy Center Power szczegółowo przedstawili założenia programu.

Panele fotowoltaiczne to urządzenia przetwarzające energię słoneczną na elektryczną. Takie rozwiązanie stwarza możliwość zminimalizowania rachunków za energię elektryczną. Panele fotowoltaiczne montowane są na dachach bez konieczności ich modernizacji. Ich konstrukcja pozwala na szybki montaż i natychmiastowe uruchomienie.

- „Chcemy zaproponować jeden rodzaj instalacji fotowoltaicznej o mocy ok. 3 kW produkcji. Będzie to standardowa instalacja jednakowa u wszystkich. Ta moc jednakowa zostanie ustalona na podstawie informacji, jakie państwo mają średnioroczne zużycie prądu. Będziemy bazować na zużyciu w 2016 roku.” - mówił Włodzimierz Łąka.

W ramach konkursu można ubiegać się o dofinansowanie na instalacje prosumenckie do maksymalnie 85% kosztów kwalifikowalnych. Chcąc jednak dostosować się do wymogów programu oraz zwiększyć szanse na otrzymanie pieniędzy, Miasto będzie ubiegało się o maksymalnie 75% dofinansowania. Pozostały koszt 25% realizacji przedsięwzięcia stanowić będzie wkład własny mieszkańca. Szacuje się, że właściciele nieruchomości zainteresowani montażem kolektorów z własnej kieszeni zapłacą ok. 4500 zł. Ostateczna kwota będzie jednak uzależniona od otrzymanego dofinansowania oraz kosztów przedsięwzięcia po rozstrzygnięciu przetargu. Mieszkańców zapewniano jednak, że koszty poniesione przez właścicieli nieruchomości powinny zwrócić się już po 2,5-3 latach.

Jak mówił Adam Lipka z firmy Center Power, której oferta na wykonanie dokumentacji inwestycji okazała się najkorzystniejsza, należy mieć na uwadze, że w przypadku zlokalizowania instalacji fotowoltaicznych na dachach bądź elewacji budynków mieszkalnych VAT wynosi 8%. W przypadku zlokalizowania ich na dachach budynków gospodarczych bądź gruncie VAT wynosi już 23%.

Burmistrz zaznaczał z kolei, że projekt będzie przewidywał instalację baterii słonecznych w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych na potrzeby własne, tj. z wyłączeniem budynków, w których prowadzona jest działalność gospodarcza, w tym działalność rolnicza.

Podczas dzisiejszego spotkania zainteresowani mieszkańcy miasta otrzymali deklaracje uczestnictwa w planowanym do realizacji programie. Takie same formularze można otrzymać w Wydziale Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miasta. Zebrane dane będą stanowiły harmonogram rzeczowo-finansowy, niezbędny do występowania z wnioskiem o dofinansowanie ze środków Unijnych. Nabór tych wniosków ma ruszyć w najbliższą środę i potrwa 2 tygodnie.

Burmistrz szacuje, że z projektu dofinansowania montażu paneli fotowoltaicznych będzie mogło skorzystać ok. 200-250 właścicieli domów jednorodzinnych w naszym mieście. Realizacja zadania przewidziana jest w roku 2018.

Polecamy:
:: Miasto planuje dopłaty do wymiany pieców węglowych. Powraca także temat tanich kolektorów
:: Dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych dla mieszkańców Zambrowa


Mieszkańcy domów mogą liczyć na 75% dofinansowania do montażu paneli fotowoltaicznych komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na zambrow.org