:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  8°C pochmurno z przejaśnieniami

Miejskie obchody 79. rocznicy bitwy o Zambrów [foto]

79 lat temu, 11 września, miała miejsce krwawa bitwa o Zambrów, w której zginęło około 400 polskich żołnierzy. Dziś odbyły się miejskie uroczystości patriotyczne upamiętniające bohaterską walkę żołnierzy.

Uroczystości miejskie w Zambrowie rozpoczęły się mszą świętą o godz. 12:00 w kościele pw. Ducha Świętego. W liturgii udział wzięły poczty sztandarowe, władze samorządowe, zuchy, delegacje przedszkoli, szkół, stowarzyszeń, policji, straży, służby więziennej, kombatantów, Sybiraków i innych związków, zakładów pracy oraz partii politycznych funkcjonujących w Zambrowie. Oprawę muzyczną zapewniała Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta.

- „Zauważmy, że dużo jest w Jezusie Polski. Dobrze, żebyśmy czasami zatrzymali się na tym, bo przecież nie sposób w takich momentach, w takich uroczystościach nie pomyśleć, jak te wartości się nawzajem uzupełniają. Nie jesteśmy lubiani na salonach, bo mamy swoją historię, której nam zazdroszczą. Mamy swoich bohaterów, których amerykanie nigdy mieć nie będą. Mamy też przyszłość, której również można pozazdrościć, bo ja się bardzo cieszę, że moi uczniowie szczęśliwie i bezpiecznie wracają wieczorem do domu po szkole i nie boją się wyjść na miasto, że Polacy mogą cieszyć się swoim domem, czego dużo ludzi nam coraz częściej zazdrości. ” – powiedział podczas homilii ks. Grzegorz Kierski.

 

Druga część obchodów odbyła się pod pomnikiem 71. Pułku Piechoty przy ul. kard. Stefana Wyszyńskiego. Tam wartę honorową zaciągnęli funkcjonariusze Zakładu Karnego w Czerwonym Borze, harcerze z 3 ZDH „Grota” i próbnej Zambrowskiej Drużyny Harcerskiej „Siedem Ogni” oraz zuchy z 4. Gromady Zuchowej „Leśne Skrzaty” z SP4.

 

Uroczystość rozpoczęła się od złożenia hołdu przez poczty sztandarowe oraz odśpiewania hymnu państwowego. Następnie głos zabrał Burmistrz Miasta Zambrów Kazimierz Dąbrowski.

 

- „Dziś spotykamy się w miejscu, które stało się symbolem żołnierskiego męstwa i umiłowania ojczyzny. Walki o Zambrów i wyjście z okrążenia były szansą na zrealizowanie kolejnych działań taktycznych oddziałów wiernych II RP (…) Wyciągnijmy naukę z przeszłości, żeby kreować wspólną przyszłość dla nas i następnych pokoleń. Nie pozwólmy, by agresja i niezdrowe ambicje przyczyniły się do wyrządzania krzywdy narodom.” - mówił burmistrz Kazimierz Dąbrowski.

 

W dalszej części uroczystości Jerzy Dąbrowski - syn zmarłego 13 września 1939 roku w wyniku odniesionych ran w niemieckim szpitalu polowym w miejscowości Dmochy-Wochy dowódcy I Kampanii CKM 71 Pułku Piechoty kpt. Władysława Dąbrowskiego, przybliżył historię działań wojennych na terenie Zambrowa.

 

Na zakończenie delegacje złożyły wieńce i kwiaty pod pomnikiem, a Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta pod batutą Krzysztofa Witkowskiego wykonała utwory wojskowe i patriotyczne.

 

Przypominamy, że jeszcze dziś o godzinie 17:00 na mieszkańców Zambrowa czekać będzie najbardziej widowiskowa część uroczystości – inscenizacja bitwy o Zambrów. Będzie ona miała miejsce na łące przy targowicy miejskiej przy ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 14.


Miejskie obchody 79. rocznicy bitwy o Zambrów [foto] komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na zambrow.org