:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  14°C bezchmurnie

Miastu Zambrów grozi zapaść społeczno-gospodarcza?

społeczeństwo, Miastu Zambrów grozi zapaść społeczno gospodarcza - zdjęcie, fotografia

Niemal połowie z 255 średnich miast w Polsce grozi marginalizacja i zjawiska kryzysowe - wynika z analiz Polskiej Akademii Nauk. Niestety, w czołówce tego zestawienia jest m.in. Zambrów. Czy nasze miasto faktycznie traci swoje funkcje?

Dziś opublikowano pewien niechlubny ranking, w którym umieszczono połowę średnich miast w Polsce, które mają tracić swoje funkcje społeczno-gospodarcze. Jego autorem jest prof. Przemysław Śleszyński z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk.

Niestety wysoko, bo na 15. miejscu w tym zestawieniu, znalazł się Zambrów. Tym samym nasze miasto sklasyfikowano do aglomeracji, gdzie występuje „silna utrata funkcji oraz mocno niekorzystna sytuacja społeczno-gospodarcza”. Gorzej w naszym województwie w tym zestawieniu wypadła jedynie Hajnówka, która znalazła się na 2. miejscu. Łącznie funkcje społeczno-gospodarcze w najwyższym stopniu tracą 122 miasta.

Największe nasilenie problemów społeczno-gospodarczych zdiagnozowano w Prudniku w województwie opolskim, wspomnianej wcześniej Hajnówce i w Bartoszycach w województwie warmińsko-mazurskim. Wysoko są również: Kętrzyn (warmińsko-mazurskie), Przemyśl i Sanok (podkarpackie) oraz Grudziądz (kujawsko-pomorskie).

Miasta średnie w ekspertyzie Polskiej Akademii Nauk (PAN) zostały zdefiniowane jako miejscowości poniżej stolicy województwa i powyżej 20 tys. mieszkańców (powyżej 15 tys., jeśli było to miasto powiatowe).

Jak czytamy w artykule Samorządowej Akademii Finansów, problemy rozwojowe dotyczą m.in. spadku liczby ludności, zwłaszcza osób młodych i lepiej wykształconych. Towarzyszą temu narastające problemy społeczne, atrofia, rozpad więzi społecznych, a także patologie. Zachwianie równowagi na rynku pracy powoduje nadmierne dojazdy do pracy, które są dodatkowo utrudnione z uwagi na peryferyjność tych miejscowości.

Analiza Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk powstała na potrzeby rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Zapowiedziano w niej pakiet działań dla średnich miast, który ma pomóc odwrócić niekorzystne tendencje. Ministerstwo Rozwoju planuje przeznaczyć na wsparcie średnich miast w najbliższych latach ponad 2,5 mld zł, skupiając się szczególnie na 122 ośrodkach zidentyfikowanych przez prof. Śleszyńskiego.

Pozycja Zambrowa może nieco dziwić, bowiem poziom bezrobocia (przynajmniej jeśli chodzi o dane PUP) się zmniejszył, choć nie oznacza to, że przybyło nowych, atrakcyjnych miejsc pracy. Prawdą jest, że miasto przez ostatnie lata straciło wielu mieszkańców i sytuacja nie wygląda najlepiej, a wielu młodych ludzi za chlebem wciąż ucieka do większych ośrodków lub za granicę. I to prawdopodobnie przez ten wskaźnik Zambrów znalazł się tak wysoko w omawianym wcześniej rankingu.

Z pełną listą 122 miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze można zapoznać się klikając TUTAJ.

Polecamy:
:: Bogaty powiat, ale nie nasze miasto i gminy. Ranking zamożności samorządów

Miastu Zambrów grozi zapaść społeczno-gospodarcza? komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na zambrow.org