:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  16°C całkowite zachmurzenie

Miasto planuje dopłaty do wymiany pieców węglowych. Powraca także temat tanich kolektorów

Władze Zambrowa będą zachęcać mieszkańców do wymiany pieców węglowych na bardziej ekologiczne. Każdy, kto zdecyduje się na taki krok, będzie mógł uzyskać dofinansowanie. Są to na razie plany przewidziane do realizacji w roku 2018. Dbając o ekologię samorząd przygotowuje się też do realizacji projektu dotyczącego dofinansowania instalacji fotowoltaicznych dla mieszkańców domów jednorodzinnych z terenu Zambrowa.

Specjaliści zajmujący się ochroną środowiska alarmują, że palenie węglem w piecach domowych przy utrzymywaniu się specyficznych warunków atmosferycznych to główne przyczyny pogarszającego się jesienią i zimą stanu powietrza. Podczas spalania w domowych piecach i kotłowniach niskiej jakości paliw stałych do atmosfery uwalnia się rakotwórczy związek, który zagraża naszemu zdrowiu i życiu.

Ostatnio dość często słyszy się, że smog w Polsce jest bardzo duży. Jednak w województwie podlaskim duże zagrożenie na szczęście nie występuje. Tak pokazuje mapa zanieczyszczenia powietrza w Polsce. Najbliższa Zambrowa stacja pomiarowa znajduje się w pobliskiej Łomży. Choć przez dwa kolejne dni (7 i 8 stycznia), kiedy odnotowano najniższe tej zimy temperatury, stężenie zanieczyszczeń powietrza przekraczało tam obowiązujące normy, to dziś według Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska jest ono „dostateczne”.

Znacznie gorzej jest w południowej części naszego kraju. Najwyższe stężenia pyłu PM10 występują w województwach: śląskim, opolskim, małopolskim, dolnośląskim i łódzkim. Sytuację dotyczącą jakości powietrza można na bieżąco śledzić na stronie internetowej GIOŚ (LINK) lub w telefonach poprzez mobilną aplikację „Jakość powietrza w Polsce” (LINK).

Jednym ze sposobów walki ze smogiem jest modernizacja domowych pieców i kotłowni. Jest to jednak przedsięwzięcie bardzo kosztowne. Nic dziwnego, że wiele osób zwleka z tą decyzją, nadal korzystając ze szkodliwych dla środowiska, w tym również ludzi sposobów grzewczych. Dlatego Urząd Miasta w Zambrowie, podobnie jak wiele innych samorządów w kraju, przygotowuje się do opracowania programu, dzięki któremu właściciele domów jednorodzinnych w naszym mieście będą mogli otrzymać dopłaty do wymiany starych pieców. O propozycjach walki ze smogiem burmistrz Kazimierz Dąbrowski mówił na piątkowej konferencji prasowej.

- „Jak się spaceruje po naszym mieście Zambrowie, szczególnie jak są niskie temperatury, to czuć nieprzyjemny zapach, bo nasi niektórzy mieszkańcy mylą wysypisko odpadów komunalnych z paleniskiem.” - mówił burmistrz.

Aby poprawić jakość powietrza w naszym mieście, samorząd chce przygotować program i zapisać pewną pulę pieniędzy na rok budżetowy 2018 z przeznaczeniem na dofinansowanie wymiany pieców węglowych na piece nowoczesne. Burmistrz podkreśla, że nie ma sensu konkurować w programach centralnych i wojewódzkich, ponieważ będą tam decydowały wskaźniki poziomu czystości powietrza, a te w naszym mieście są nieporównywalnie lepsze niż np. w południowej części kraju.

Nie jest to jednak jedyne zaplanowane przedsięwzięcie Miasta z zakresu ekologii. Magistrat przygotowuje się też do realizacji programu dotyczącego dofinansowania instalacji fotowoltaicznych (tzw. baterii słonecznych) na budynkach jednorodzinnych. Przypomnijmy, że w celu określenia skali zapotrzebowania właścicieli nieruchomości na tego typu inwestycje już w 2015 roku Miasto przyjmowało od mieszkańców specjalne ankiety. Spłynęło ich blisko 300 (SZCZEGÓŁY).

- „Udało mi się w końcu wymusić zgodę na Zarządzie Województwa, żeby ogłosił konkurs na fotowoltaikę na budynkach jednorodzinnych dla miast. Do tej pory nie było tego w programie. Mogli to realizować tylko mieszkańcy gmin wiejskich, a mieszkańcy miast nie mogli. W tej chwili jest ogłoszony konkurs. My ogłosiliśmy nabór dla operatorów, którzy ewentualnie przygotują ten projekt. Liczymy, że od 150 do 200 mieszkańców Zambrowa będzie mogło z tego skorzystać.” - informuje burmistrz Dąbrowski.

Warto dodać, że samorząd Miasta Zambrów od kilkunastu lat prowadzi czynności zmierzające do ograniczenia zanieczyszczenia powietrza. Wśród tych działań jest m.in. montaż kolektorów słonecznych na budynkach użyteczności publicznej, w tym np. na szkołach. Podobne panele mają też pojawić się niebawem na Pływalni Miejskiej „Delfin” przy okazji zaplanowanego w tym roku remontu tego obiektu.

Polecamy:
:: Konferencja prasowa burmistrza [retransmisja]
:: Reforma edukacji: władze Zambrowa proponują dwa warianty. Będą konsultacje społeczne
:: Powiat i szpital nawiązali współpracę z Ukrainą
:: Harmonogram odbioru odpadów komunalnych z terenu Miasta Zambrów
:: Ostatnie w tym roku obrady w gminie Rutki [retransmisja]
:: Sesja budżetowa w Kołakach Kościelnych [retransmisja]
:: PGK wywiezie śmieci z Zambrowa. Należy spodziewać się podwyżek opłat
:: Miejscy radni uchwalili budżet na 2017 rok [retransmisja]
:: Sesja budżetowa w Szumowie [retransmisja]

Miasto planuje dopłaty do wymiany pieców węglowych. Powraca także temat tanich kolektorów komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się