:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  5°C bezchmurnie

Magiczny teatrzyk Kamishibai z uczniami SOSW

edukacja, Magiczny teatrzyk Kamishibai uczniami - zdjęcie, fotografia

Przedstawienia wykorzystujące japońską technikę Kamishibai, wystawione przez uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno–Wychowawczego w Długoborzu, były kolejnym działaniem w ramach projektu „Powiat Zambrowski zapobiega uzależnieniom wśród dzieci i młodzieży”.

Wystawienie przedstawień „Dopalaczom mówimy STOP” i „Mowa nienawiści w Internecie”, wykorzystując pochodzący z Japonii teatr Kamishibai to, jedno z działań w ramach projektu „Powiat Zambrowski zapobiega uzależnieniom wśród dzieci i młodzieży”. Teatrzyki przygotowały grupy dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno–Wychowawczego w Długoborzu.

Wystawienie przedstawień poprzedzone było kilkoma etapami realizacji zadania. Pierwszy polegał na zainteresowaniu dzieci i młodzieży alternatywną formą kontaktu z książką – japońskim teatrzykiem Kamishibai.

Kamishibai (jap. kami – papier, shibai - sztuka) oznacza teatr obrazkowy lub inaczej teatr ilustracji. Jest to technika opowiadania, czytania wywodząca się z Japonii, wykorzystująca kartonowe plansze z obrazkami i tekstem (37x27 cm) oraz drewnianą lub kartonową skrzynkę – na wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych - w której przedstawiane są kolejne fragmenty historii, bajki, opowiadania. Kamishibai jest doskonałym narzędziem ułatwiającym naukę czytania i opowiadania, najmłodszym może pomóc w nauce alfabetu czy składania sylab w wyrazy.

Po zakupie teatrzyków, bajek i pacynek uczniowie SOSW w Długoborzu w grupach przystąpili do kolejnego etapu działania - nauki posługiwania się teatrzykiem Kamishibai. Młodzież poza tym, że uczyła się tworzyć bajki i opowieści, integrowała się, uczyli wzajemnej pomocy oraz żywo uczestniczyła w tworzeniu własnego teatru.

Kolejnym etapem realizacji działania było opracowanie kart do teatrzyku Kamishibai. Uczniowie samodzielnie wyszukiwali informacje na temat szkodliwości zażywania środków, wspólnie opracowali karty, redagowali teksty do opowiadania „Dopalaczom mówimy stop” i „Mowa nienawiści w Internecie”. Poszczególne grupy uczestników wykonały ilustracje scen utworu na kartach do teatru. Kolorowali przygotowane ilustracji z wykorzystaniem różnych materiałów plastycznych, wycinali postacie, kleili, laminowali tworząc karty, a zarazem bawiąc się i rozbudzając w sobie zainteresowanie teatrem.

Ostatnim etapem było opracowanie plakatów informujących o przedstawieniach oraz realizacja zajęć psychoedukacyjnych, podczas których psycholog przybliżyła uczniom nie tylko fascynujące możliwości, ale też i niebezpieczeństwa płynące z Internetu, mi.in. zjawisko sekstingu, groomingu i inne.

Po opracowaniu kart oraz nauce sprawnego, samodzielnego operowania teatrzykiem, uczniowie biorący udział w projekcie wystawili wiele przedstawień, między innymi społeczności uczniowskiej SOSW w Długoborzu, uczestnikom Środowiskowego Domu Samopomocy w Zambrowie, uczestnikom Warsztatów Terapii Zajęciowej w Szumowie oraz uczniom Szkoły Podstawowej Nr 4 w Zambrowie. Celem prezentacji było nie tylko przybliżenie zjawiska jakim jest zagrożenie hejtu
w Internecie oraz skutków zażywania dopalaczy, ale też zainspirowanie odbiorców nową formą spędzania czasu wolnego.

Organizatorem teatrzyku Kamishibai był Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. Świętego Jana Pawła II w Długoborzu jako jednostka współrealizująca projekt. Powyższe działanie oraz cały projekt „Powiat Zambrowski zapobiega uzależnieniom wśród dzieci i młodzieży” dofinansowano w ramach „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2016 i 2017”.

Polecamy:
:: LUBIĘ CZYTAĆ - WYBIERAM BIBLIOTEKĘ!
:: Przyszli policjanci i strażacy z „Siwej” złożyli ślubowanie [foto]
:: Znajdź się wśród życzliwych [foto]
:: Warsztaty profilaktyczne dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych
:: Wolontariusze z ZSA dziękują za udział w kampanii społecznej
:: Dziś Międzynarodowy Dzień Życzliwości
:: Najlepsi z najlepszych odebrali stypendia Prezesa Rady Ministrów
:: Agnieszka Frączek była gościem Biblioteki Gminnej w Szumowie
:: Rozstrzygnięto konkurs „Dzieci w sieci”
:: Rozmawiali o uzależnieniach dzieci i młodzieży [foto]

Magiczny teatrzyk Kamishibai z uczniami SOSW komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na zambrow.org