:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  13°C słabe opady deszczu

Kolejny rekord w ilości pozyskanej krwi!

wiadomości lokalne, Kolejny rekord ilości pozyskanej krwi! - zdjęcie, fotografia

III finał Akcji Motoserce w Zambrowie zakończył się wielkim sukcesem. Pozyskano ponad 9 litrów krwi więcej niż przed rokiem!

W sobotę (16. kwietnia) w wielu miastach Polski odbył się III finał Akcji Motoserce, w ramach której motocykliści zrzeszeni w Kongresie Polskich Klubów Motocyklowych i Polski Czerwony Krzyż zachęcali wszystkich do honorowego oddania krwi.

W Zambrowie akcja odbyła się poraz drugi. Organizatorem zambrowskiego finału byli członkowie Klubu Miłośników Motocykli Żubr i Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Zambrowie.

- "Jest to trzecia edycja akcji Motoserce, Żubr w akcji bierze udział po raz drugi. Jak widać jest dużo osób, podobnie jak w ubiegłym roku, kiedy zebraliśmy 31 litrów krwi. Dało to 13. miejsce w kraju. Zambrów znalazł się przed dużo większymi miastami, jak np. Wrocław." - powiedział nam Andrzej Mazewski prezes KMM Żubr w Zambrowie. -"W sumie nie chodzi o bicie rekordów, chodzi o sam fakt propagowania tej akcji. Cieszy, że z roku na rok widać, że ludzi przybywa." - dodaje Mazewski.

Zbiórka krwi rozpoczeła się o godz. 9.00 i trwała do godz. 14.00. W Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zambrowie od rana ustawiła się długa kolejka osób w każdym wieku. Wszyscy honorowi dawcy w dniu dzisiejszym za oddanie krwi otrzymywali unikatowy kubek z logiem akcji, dyplom oraz paczkę słodyczy.

- "Będę oddawała krew pierwszy raz i chcę żeby pomagała ludziom, o ile moja krew jest dobra, bo jeszcze tego nie wiem, okaże się po badaniu. To że chcę oddawać krew wzięło się samo z siebie. Była w szkole akcja i pomyślałam, że jest to dobry pomysł." - powiedziała nam Anna Mieczkowska, młodziutka mieszkanka Zambrowa, która krew postanowiła oddać po raz pierwszy w życiu.

- "Oddałem krew po raz pierwszy, bo niedawno skończyłem 18 lat. Postanowiłem, że będę oddawać krew bo są różne wypadki na drogach i nie wiadomo czy ja będę potrzebował takiej pomocy." - powiedział nam Damian Kulesza. -"W sumie rodzina to mi nawet odradzała. Mówili, że mogę zarazić się, że jakaś igła może być niesterylna. Jednak postanowiłem, że będę oddawał krew." - dodaje Damian, który podobnie jak poprzednia nasza rozmówczyni nigdy wcześniej nie oddawał krwi.

- "Oddaję krew od 18 roku życia, czyli już 17 lat. Zacząłem, bo mój szwagier był w służbie wojskowej i tam oddawał krew. Jak przyjeżdżał na przepustki, to mnie zachęcił i ja zacząłem oddawać. Na początku nie było to w żaden sposób motywowane, jednak kiedy ja poszedłem do wojska i zdarzyło mi się być w szpitalu wojewódzkim w Poznaniu, gdzie widziałem mocno chore dzieci, to postanowiłem robić to trochę częściej." - powiedział nam Wojciech Chełski.

W trakcie imprezy na placu Komendy Straży Pożarnej odbył się pokaz udzielania pierwszej pomocy przygotowany przez gromadę zuchową z Miejskiego Przedszkola nr 1. Sobotnie przedpołudnie było okazją do obejrzenia wystawy motocykli oraz wozów bojowych PSP. W południe przygotowano natomiast pokaz ratownictwa medycznego i technicznego.

W ramach akcji Motoserce do godziny 14.30 krew oddało 90 osób, co dało wynik 40.5 litra krwi! To nowy rekord, który przebił ubiegłoroczny wynik o ponad 9 litrów !

Warto dodać że Akcja Motoserce wyszła poza granice Polski. Oddział KMM Żubr pobiera krew aż w Belgii.

- "W Belgii tego typu akcje jest gorzej zorganizować, bo nie ma tam Polskiego Czerwonego Krzyża. Działają tam dwie oddzielne organizacje. Nasi chłopcy chodzili jednak do Ambasady Polskiej, która ostatecznie pomogła im tam zorganizować tego typu akcję." - powiedział nam prezes KMM Żubr Andrzej Mazewski.

Równolegle z ogólnopolską akcją Motoserce, odbyła się akcja z inicjatywy Polskiego Czerwonego Krzyża pod hasłem Strażacy PSP i OSP w Honorowym Krwiodawstwie Ognisty Ratownik-Gorąca Krew. W ramach akcji krew oddało 23 strażaków z Zambrowa, Srebrnej, Srebrnego Borku, Kołak Kościelnych, Starego Laskowca, Pęchratki Polskiej, Łętownicy oraz Czyżewa. W sumie strażacy oddali ponad 10 litrów krwi.

Polecamy:
:: Motocykliści zachęcają do wsparcia akcji Motoserce
:: Inscenizacja Stanu Wojennego - fotoreportaż
:: Motocykliści znów pomagają
:: Miłośnicy motocykli spotkali się już po raz czwarty w Czerwonym Borze
:: Motocykliści zebrali 36 litrów krwi
:: Motocykliści z sercem...

Kolejny rekord w ilości pozyskanej krwi! komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na zambrow.org