:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?Kapelan więzienny stworzył oazę dla bezdomnych

społeczeństwo, Kapelan więzienny stworzył oazę bezdomnych - zdjęcie, fotografia
Portal zambrow.org 13/08/2009 00:00

Stworzenie ośrodka dla ludzi biednych i bezdomnych- z taką inicjatywą w 2006r. wyszedł ksiądz Adam Jabłoński, kapelan z Zakładu Karnego w Czerwonym Borze. W tym samym roku ks. Jabłoński rozpoczął pierwsze działania. Dziś w Czerwonym Borze funkcjonuje ostoja dla bezdomnych, która jest sukcesywnie rozbudowywana. W pracach budowlanych pomagają więźniowie z pobliskiego Zakładu Karnego oraz bezdomni. Wszystko finansowane jest przez ks. Adama Jabłońskiego i ludzi, którzy go wspierają oraz Caritas.

O stworzeniu miejsca dla osób biednych, nie posiadających własnego dachu nad głową, odtrąconych przez społeczeństwo i uzależnionych od różnych używek, ks. Adam Jabłoński myślał od lat. Gdy w 2006 roku rozpoczął pracę jako kapelan w Zakładzie Karnym w Czerwonym Borze przedstawił swój pomysł innym.

- „W Zambrowie zawsze zajmowałem się ludźmi, którzy znaleźli się na ulicy, ludźmi biednymi. Szukałem miejsca, gdzie człowiek mógłby powstać na nogi, wyjść z alkoholizmu. Uznałem, że jeżeli ktoś na ulicy mieszka razem z innymi, którzy mają te same dylematy, to nawet jak się wyrwie z nałogów i wrócić z powrotem do tego środowiska, to „popłynie”. Nie da sobie rady. Chciałem stworzyć takie szczególne miejsce, w którym można zapomnieć o nałogach i złym środowisku”- powiedział nam ks. Adam Jabłoński.

Mimo, że początki nie były łatwe, ks. Adamowi udało się znaleźć w Zambrowie ludzi, którzy posiadali ziemię w Czerwonym Borze i odsprzedali ją z przeznaczeniem dla ludzi potrzebujących. Zakupiona ziemia nie miała początkowo doprowadzonych mediów. Znajdowały się na niej budynki, które wcześniej służyły armii. Wszystko jednak było totalnie zrujnowane i rozkradzione. Grzejniki, kraty, a nawet rury i kable ze ścian były powyrywane.

- „Gdy w 2006 r. odchodziłem z Zambrowa, to jeszcze nie było tu ani prądu, ani wody, więc zastałem tutaj jałowy teren, właściwie bezwartościowy”- powiedział nam ks. Adam.

Jednak, jak uważał ks. Adam, warunki panujące w kompleksie leśnym Czerwonego Boru były sprzyjające do odradzania się do nowego życia. Wokół terenu są lasy, panuje tu cisza i spokój.

Dzięki społecznej pracy bezdomnych i więźniów z pobliskiego zakładu karnego, ks. Adam w dawnej wojskowej stróżówce zaczął urządzać noclegownię dla bezdomnych. Okna pozyskano z demontażu różnych hal, meble od jednego z Zambrowiaków, a boazerię do wykończenia ścian ze szkoły z Wygody, która została rozebrana. Bezdomni sami poprzecinali ją na stolarni i zamontowali. Natomiast marmury na podłogi ksiądz Adam pozyskał z łomżyńskiej katedry, z której zostały zdemontowane. Mieszkańcy ośrodka zebrali je i ułożyli w remontowanym budynku. Obecnie główny budynek mieszczący się na terenie ośrodka jest już praktycznie wykończony.

Niezagospodarowany jest jeszcze budynek po dawnej stołówce wojskowej.
– „Nie wiemy jeszcze, co z nim zrobić. Budynek jest bardzo duży. Ponadto cały teren wynosi 4,5 ha i mieści się na nim sporo budynków, które z czasem będziemy chcieli w jakiś sposób zagospodarować”- zaznaczył kapłan. - „Pan Bóg da znaki, co robić dalej. Żyjemy tym co jest. W miarę przybywania osób wykonujemy to, co musimy, a więc adoptujemy jakieś pomieszczenie i idziemy dalej”- powiedział ks. Adam.

Kapelan więzienny w tym roku rozpoczął budowę małej zewnętrznej kaplicy, w której osoby przebywające w ośrodku będą mogły się modlić. W planach jest również budowa większej jadalni, ponieważ obecna nie jest w stanie pomieścić wszystkich mieszkających tam ludzi.

Obecnie w ośrodku przebywa 13 osób, a żywi się około 18. Wśród nich jest nawet rodzina z Białorusi, która nie miała się gdzie podziać. Pobyt w ośrodku jest bezpłatny. Żywność dowożona jest przez Caritas.
-„Wszyscy jesteśmy tutaj na utrzymaniu Pana Boga”- powiedział nam ks. Adam.

Mieszkańcy ośrodka dla bezdomnych nie narzekają na nudę. Zajmują się m.in. hodowlą zwierząt- świń, kur, a nawet posiadają jedną krowę. Ponadto sami remontują budynki.

Warto dodać, że ks. Adam Jabłoński, jeszcze jako wikariusz parafii pw. Św. Józefa w Zambrowie był pomysłodawcą Młodzieżowej Kawiarenki „Volo Cafe” funkcjonującej już niemal 4 lata przy Ośrodku Wsparcia Rodziny Caritas w Zambrowie. W 2005 r. za swoją aktywność był nominowany do nagrody Burmistrza Miasta „Żubra” w dziedzinie działalności społecznej i charytatywnej.

Polecamy:
:: Po raz kolejny „z paczką do najuboższych”
:: Z paczką do najuboższych
:: Szukasz pomocy? Znajdziesz ją w "Caritas"
:: Ferie w Ośrodku Wsparcia Rodziny minęły pod hasłem bezpiecznej zabawy
:: „Dzieci – dzieciom” - koncert młodych artystów w Volo Cafe
:: Najważniejsze nie być obojętnym
:: Bezpłatne porady prawne w Ośrodku Wsparcia Rodziny "Caritas" w Zambrowie

Reklama

Kapelan więzienny stworzył oazę dla bezdomnych komentarze opinie

 • Gość - niezalogowany 2018-12-11 09:09:30

  Przecież powiedział że to jego prywatna kaplica.

 • gość 2018-12-17 13:45:45

  Teren jest prywatny. Został wykupiony. W artykule jest to napisane. Byłam, widziałam, napisano prawdę.

 • gość 2018-12-17 13:58:54

  a kto bogatemu zabroni

 • gość 2018-12-17 14:35:29

  ten teren jest wykazany jako ośrodek Caritas diecezji łomżyńskiej: http://www.diecezja.lomza.pl/kuria/wydzialy/caritas więc jest to własność kościoła katolickiego którego reprezentantem jest biskup diecezjalny a nie jakiś ksiądz czy proboszcz. Poniżej jest opisany przykład wybudowania obiektu sakralnego. Bez przekazania go biskupowi on nie ma prawa funkcjonować w ramach struktur kościoła Rzymsko-Katolickiego. https://dzienniklodzki.pl/kto-moze-byc-wlascicielem-kosciola-na-kanwie-przypadku-kosciola-w-aleksandrowie-lodzkim-list/ar/990599 Czy w takim budynku duchowny może odprawiać mszę św.? Może, z tym że w świetle przepisów kanonicznych będzie ona postrzegana jako msza św. odprawiana poza miejscem świętym. Zgodnie z kan. 933 - dla słusznej przyczyny i za wyraźną zgodą ordynariusza miejsca wolno kapłanowi sprawować Eucharystię w świątyni jakiegoś Kościoła lub wspólnoty kościelnej nie mającej pełnej jedności z Kościołem katolickim, z wykluczeniem zgorszenia.

 • gość 2019-05-13 20:14:32

  z takim slownictwem jak w filmie siekielskiego ksiadz???? jego prywatna kaplica i taki teren??? a czy to nie z moich ofiar na kosciol ???? jezeli nie to skarbowka niech sprawdzi jego dochody podobno zarabiaja grosze.....

 • gość 2019-05-14 22:37:21

  Ks. Jabłoński komentuje film Sekielskiego i mówi, że woli bronić pedofilii? https://youtu.be/qbMshk-kYPE

Dodajesz jako: |

Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Ekogroszek Extra transport hds

Zapraszamy do zakupu węgla EKOGROSZKU EXTRA. Parametry ekogroszku: -zawartość popiołu 5,5% - wartość opałowa 25-27 MJ/kg Węgiel suchy magazynowany..


Zobacz ogłoszenie

Pomoc operatora

Do naszej fabryki okien w Starym Laskowcu poszukujemy kandydatów do pracy jako: Pomoc operatora Zadania: ‒ obsługa maszyn produkcyjnych, -..


Zobacz ogłoszenie

Praca na stanowisku doradcy

Poszukujemy osoby do pracy w charakterze doradcy klienta w Salonie NC+ w Galerii Bem w Zambrowie. Praca na cały etat ok 160h miesięcznie) w..


Zobacz ogłoszenie

CB RADIO montaż, strojenie,

Sprzedaż, montaż, naprawa i strojenie CB radia i anten. Sklep Planet ul. Białostocka 22d , Zambrów tel. 604419967


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnimy magazyniera i

Drukarnia opakowań poszukuje pracownika na stanowisko magazyniera, jak również pracowników na inne stanowiska. Wymagane wykształcenie minimum..


Zobacz ogłoszenie

Główna księgowa lub główny

Poszukujemy osoby na stanowisko: Główna/-y księgowa/-y Miejsce pracy: Zambrów, Firma Zorza, ul. Mazowiecka 57C OPIS STANOWISKA: prawidłowość i..


Zobacz ogłoszenie

Opieka nad starszą panią 2

Praca dla miłej i uczciwej pani z podstawową znajomością języka niemieckiego lub angielskiego. Praca w okolicach Stuttgartu polegająca na opiece nad..


Zobacz ogłoszenie

Rowery zachodnich renomowanych

Zapraszamy w KAŻDĄ NIEDZIELĘ na KIERMASZ ROWEROWY od 10.30 - 13.00 Do zaoferowania Markowe rowery Holenderskie i Niemieckie. Rowery sprawdzone w..


Zobacz ogłoszenie

dostępne od ręki - ZBIORNIK NA

ROLNIK SKLEP UL. BIAŁOSTOCKA 38, WJAZD OD ULICY WIŚNIOWEJ(asfaltowej) ZBIORNIK NA PALIWO DWUPŁASZCZOWY Dane techniczne: * Wysokość: 1990 mm *..


Zobacz ogłoszenie

Altanka

Altana nowa ośmiokątna o przekątnej 3,20 m. Altanka wykonana jest w całości z drewna sosnowego. Stabilna solidna konstrukcja, słupy nośne o..


Zobacz ogłoszenie

Mechanik samochodów

Mechanik samochodów ciężarowych Do głównych zadań osoby zatrudnionej należy: • Bieżąca naprawa własnych samochodów ciężarowych • konserwacja części..


Zobacz ogłoszenie

Korepetycje, nauka języka

Oferuję pomoc w nauce oraz naukę języka francuskiego


Zobacz ogłoszenie

Meble na wymiar. Kuchnie,

Murawski Furniture z wieloletnim doświadczeniem w branży meblarskiej zajmującą się projektowaniem i tworzeniem różnego rodzaju mebli na wymiar tj..


Zobacz ogłoszenie

Naprawa komputerów Pogotowie

> Darmowa Diagnoza na miejscu w firmie > Kompleksowa Naprawa i Modernizacja Komputerów PC i Laptopów > Czyszczenie i Konserwacja >..


Zobacz ogłoszenie

praca dla murarzy

Poszukujemy murarzy i pomocników murarzy z własną działalnością. Stawka godzinowa dla murarza 23€, pomocnika 18€. Praca w Antwerpii. Zapewniamy..


Zobacz ogłoszenie

FOLIA, SIATKA , SZNUREK DO

SKLEP HAPROL ZAPRASZA W NASZEJ OFERCIE M.IN -FOLIA DO SIANA I SŁOMY- BIAŁA, ZIELONA, CZARNA I PRZEZROCZYSTA STRETCH, 500 LUB 750 -SZNUREK DO PRAS I..


Zobacz ogłoszenie

Zabudowana działka przemysłowa

Sprzedam działkę przemysłową, zabudowaną, nr ewidenc. 1903/1 i 1903/2 o łączne powierzchni 1,0055ha, położoną na terenach produkcyjno-usługowych..


Zobacz ogłoszenie

Budynek 452m2, działka 604m2,

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: NOWA NIŻSZA CENA!!!!! Budynek mieszkalno-użytkowo-handlowy o powierzchni użytkowej 452m2..


Zobacz ogłoszenie

Rozbiórka wyburzenie budynku w

Świadczymy kompleksowe usługi rozbiórek i wyburzeń domu, obory, budynku gospodarczego, użytkowego i innych obiektów. Działamy w tych miastach: -..


Zobacz ogłoszenie

Pożyczka bez sprawdzania

Pożyczka dla każdego bez BIK. Jeśli potrzebujesz dodatkowej gotówki na dowolny cel mamy dla Ciebie ofertę. - Nie pytamy o cel, - Pieniądze na..


Zobacz ogłoszenie

ZBIORNIKI DWUPŁASZCZOWE NA

ZAPRASZAMY DO ZAKUPU ZBIORNIKÓW DWUPŁASZCZOWYCH NA PALIWO. W OFERCIE POSIADAMY ZBIORNIKI O POJEMNOŚCI 2000L l 2500L. ZBIORNIKI STANDARDOWO..


Zobacz ogłoszenie

Maszyny, części - wszystko dla

Zapraszamy do sklepu rolniczego „ROLNIK”.. Sklep znajduje się przy ul. Białostockiej 38 w Zambrowie (posesja ze stawem; wjazd od ulicy Wiśniowej -..


Zobacz ogłoszenie

Dom 120m2, działka 2038m2,

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Dom wolnostojący, parterowy z poddaszem o powierzchni 120m2 położony w Czyżewie przy ul...


Zobacz ogłoszenie

Naprawa komputerów i laptopów,

Zajmujemy się profesjonalnie: - naprawą komputerów - naprawą laptopów - naprawą telefonów - naprawą tabletów - naprawą nawigacji - naprawą..


Zobacz ogłoszenie

Działka Wola Zambrowska

Sprzedam działkę z warunkami zabudowy o powierzchni 1000m2 ( 25x40) w Woli Zambrowskiej bezpośrednio położona przy drodze asfaltowej. Teren suchy i..


Zobacz ogłoszenie

Pomoc przy pracach

Witam, poszukuję osoby na kilka dni do pomocy przy pracach przydomowych w gospodarstwie.


Zobacz ogłoszenie

profesjonalne tworzenie stron

Stworzę stronę WWW dla Twojej firmy, strony w pełni responsywne, optymalizacja pod SEO. Bezpłatna wycena. Szybka realizacja oraz w pełni..


Zobacz ogłoszenie

Działka 1,25 ha w Ngórkach

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Działka o powierzchni 1,25 ha położona w miejscowości Nagórki-Jabłoń, gmina Zambrów. Grunty..


Zobacz ogłoszenie

PRZYDOMOWE OCZYSZCZALNIE

Przydomowe oczyszczalnie ścieków: - drenażowe - biologiczno mechaniczne - bezprądowe - przepompownie - studnie chłonne Zajmujemy się..


Zobacz ogłoszenie

TYLKO TERAZ!

TYLKO W SALONIE NC+ W GALERII BEM PAKIET 155 KANAŁÓW (DODATKOWO HBO ZA DARMO) ZA 36,66 ZŁ MIESIĘCZNIE! UMOWA TYLKO NA 18 MIESIĘCY PRZYJDŹ I ZAPYTAJ..


Zobacz ogłoszenie

Specjalista ds. obsługi

Do naszej fabryki okien w Starym Laskowcu poszukujemy kandydatów do pracy jako: Specjalista ds. obsługi klienta: Do głównych zadań osoby..


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnię osobę na stanowisko

Zatrudnię osobę na stanowisko kucharza w restauracji Impresja w Zambrowie. Praca na cały etat, atrakcyjne wynagrodzenie, możliwość rozwoju (kursy,..


Zobacz ogłoszenie

Pracownik biurowy

Telewizja Kablowa DIPOL Sp. z o. o. dostawca usług telewizji kablowej, dostępu do sieci Internet oraz telefonii stacjonarnej poszukuje kandydata na..


Zobacz ogłoszenie

PIASEK ŻWIR CZARNOZIEM

Sprzedajemy piasek, żwir, czarnoziem, kruszywo drogowe i inne kruszywa. Sprawna obsługa i szybka dostawa to nasze priorytety. Zadzwoń: tel...


Zobacz ogłoszenie

SERWIS KOMPUTEROWY SPEEDCOMP

Zajmujemy się profesjonalnym serwisem: - KOMPUTERÓW - TELEWIZORÓW - TELEFONÓW - oraz wielu innych URZĄDZEŃ ELEKTRONICZNYCH Instalacja i..


Zobacz ogłoszenie

Agregat uprawowo siewny

Przedmiotem sprzedaży jest nowy Agregat uprawowo-siewny 2,7m marki AGRO-LIFT. Agregat uprawowo-siewny bez hydropaku Wyposażenie standardowe: 1...


Zobacz ogłoszenie

Skuter ATX Motor Red Power

Sprzedam skuter firmy ATX Motor Red Power. Skuter mało jeżdżony, w dobrym stanie, jeździ bardzo dobrze, nic się nie psuje. Garażowany. Do skutera..


Zobacz ogłoszenie

Mieszkanie 3-pokojowe, I

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Mieszkanie o powierzchni 58,94m2 położone na I piętrze w bloku z cegły przy Placu..


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnię osobę na stanowisko

Zatrudnię osobę na stanowisko kelner w restauracji Impresja w Zambrowie. Praca na cały etat, atrakcyjne wynagrodzenie, możliwość rozwoju (kursy,..


Zobacz ogłoszenie

Pracownik produkcyjny

Do naszej fabryki okien w Starym Laskowcu poszukujemy kandydatów do pracy jako: Zadania: • Praca na super nowoczesnej hali produkcyjnej, • Prace..


Zobacz ogłoszenie

Nowoczesny apartament w

Do wynajęcia nowoczesny apartament w Augustowie w ośrodku wczasowym Marina Borki nad jeziorem Necko. 2 sypialnie (4 pojedyncze łóżka z możliwością..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez zambrow.org, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

MARKOMP z siedzibą w Zambrów 18-300 , Bema 2B

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"