:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?Kapelan więzienny stworzył oazę dla bezdomnych

społeczeństwo, Kapelan więzienny stworzył oazę bezdomnych - zdjęcie, fotografia
Portal zambrow.org 13/08/2009 00:00

Stworzenie ośrodka dla ludzi biednych i bezdomnych- z taką inicjatywą w 2006r. wyszedł ksiądz Adam Jabłoński, kapelan z Zakładu Karnego w Czerwonym Borze. W tym samym roku ks. Jabłoński rozpoczął pierwsze działania. Dziś w Czerwonym Borze funkcjonuje ostoja dla bezdomnych, która jest sukcesywnie rozbudowywana. W pracach budowlanych pomagają więźniowie z pobliskiego Zakładu Karnego oraz bezdomni. Wszystko finansowane jest przez ks. Adama Jabłońskiego i ludzi, którzy go wspierają oraz Caritas.

O stworzeniu miejsca dla osób biednych, nie posiadających własnego dachu nad głową, odtrąconych przez społeczeństwo i uzależnionych od różnych używek, ks. Adam Jabłoński myślał od lat. Gdy w 2006 roku rozpoczął pracę jako kapelan w Zakładzie Karnym w Czerwonym Borze przedstawił swój pomysł innym.

- „W Zambrowie zawsze zajmowałem się ludźmi, którzy znaleźli się na ulicy, ludźmi biednymi. Szukałem miejsca, gdzie człowiek mógłby powstać na nogi, wyjść z alkoholizmu. Uznałem, że jeżeli ktoś na ulicy mieszka razem z innymi, którzy mają te same dylematy, to nawet jak się wyrwie z nałogów i wrócić z powrotem do tego środowiska, to „popłynie”. Nie da sobie rady. Chciałem stworzyć takie szczególne miejsce, w którym można zapomnieć o nałogach i złym środowisku”- powiedział nam ks. Adam Jabłoński.

Mimo, że początki nie były łatwe, ks. Adamowi udało się znaleźć w Zambrowie ludzi, którzy posiadali ziemię w Czerwonym Borze i odsprzedali ją z przeznaczeniem dla ludzi potrzebujących. Zakupiona ziemia nie miała początkowo doprowadzonych mediów. Znajdowały się na niej budynki, które wcześniej służyły armii. Wszystko jednak było totalnie zrujnowane i rozkradzione. Grzejniki, kraty, a nawet rury i kable ze ścian były powyrywane.

- „Gdy w 2006 r. odchodziłem z Zambrowa, to jeszcze nie było tu ani prądu, ani wody, więc zastałem tutaj jałowy teren, właściwie bezwartościowy”- powiedział nam ks. Adam.

Jednak, jak uważał ks. Adam, warunki panujące w kompleksie leśnym Czerwonego Boru były sprzyjające do odradzania się do nowego życia. Wokół terenu są lasy, panuje tu cisza i spokój.

Dzięki społecznej pracy bezdomnych i więźniów z pobliskiego zakładu karnego, ks. Adam w dawnej wojskowej stróżówce zaczął urządzać noclegownię dla bezdomnych. Okna pozyskano z demontażu różnych hal, meble od jednego z Zambrowiaków, a boazerię do wykończenia ścian ze szkoły z Wygody, która została rozebrana. Bezdomni sami poprzecinali ją na stolarni i zamontowali. Natomiast marmury na podłogi ksiądz Adam pozyskał z łomżyńskiej katedry, z której zostały zdemontowane. Mieszkańcy ośrodka zebrali je i ułożyli w remontowanym budynku. Obecnie główny budynek mieszczący się na terenie ośrodka jest już praktycznie wykończony.

Niezagospodarowany jest jeszcze budynek po dawnej stołówce wojskowej.
– „Nie wiemy jeszcze, co z nim zrobić. Budynek jest bardzo duży. Ponadto cały teren wynosi 4,5 ha i mieści się na nim sporo budynków, które z czasem będziemy chcieli w jakiś sposób zagospodarować”- zaznaczył kapłan. - „Pan Bóg da znaki, co robić dalej. Żyjemy tym co jest. W miarę przybywania osób wykonujemy to, co musimy, a więc adoptujemy jakieś pomieszczenie i idziemy dalej”- powiedział ks. Adam.

Kapelan więzienny w tym roku rozpoczął budowę małej zewnętrznej kaplicy, w której osoby przebywające w ośrodku będą mogły się modlić. W planach jest również budowa większej jadalni, ponieważ obecna nie jest w stanie pomieścić wszystkich mieszkających tam ludzi.

Obecnie w ośrodku przebywa 13 osób, a żywi się około 18. Wśród nich jest nawet rodzina z Białorusi, która nie miała się gdzie podziać. Pobyt w ośrodku jest bezpłatny. Żywność dowożona jest przez Caritas.
-„Wszyscy jesteśmy tutaj na utrzymaniu Pana Boga”- powiedział nam ks. Adam.

Mieszkańcy ośrodka dla bezdomnych nie narzekają na nudę. Zajmują się m.in. hodowlą zwierząt- świń, kur, a nawet posiadają jedną krowę. Ponadto sami remontują budynki.

Warto dodać, że ks. Adam Jabłoński, jeszcze jako wikariusz parafii pw. Św. Józefa w Zambrowie był pomysłodawcą Młodzieżowej Kawiarenki „Volo Cafe” funkcjonującej już niemal 4 lata przy Ośrodku Wsparcia Rodziny Caritas w Zambrowie. W 2005 r. za swoją aktywność był nominowany do nagrody Burmistrza Miasta „Żubra” w dziedzinie działalności społecznej i charytatywnej.

Polecamy:
:: Po raz kolejny „z paczką do najuboższych”
:: Z paczką do najuboższych
:: Szukasz pomocy? Znajdziesz ją w "Caritas"
:: Ferie w Ośrodku Wsparcia Rodziny minęły pod hasłem bezpiecznej zabawy
:: „Dzieci – dzieciom” - koncert młodych artystów w Volo Cafe
:: Najważniejsze nie być obojętnym
:: Bezpłatne porady prawne w Ośrodku Wsparcia Rodziny "Caritas" w Zambrowie

Reklama

Kapelan więzienny stworzył oazę dla bezdomnych komentarze opinie

 • Gość - niezalogowany 2018-12-11 09:09:30

  Przecież powiedział że to jego prywatna kaplica.

 • gość 2018-12-17 13:45:45

  Teren jest prywatny. Został wykupiony. W artykule jest to napisane. Byłam, widziałam, napisano prawdę.

 • gość 2018-12-17 13:58:54

  a kto bogatemu zabroni

 • gość 2018-12-17 14:35:29

  ten teren jest wykazany jako ośrodek Caritas diecezji łomżyńskiej:
  http://www.diecezja.lomza.pl/kuria/wydzialy/caritas
  więc jest to własność kościoła katolickiego którego reprezentantem jest biskup diecezjalny a nie jakiś ksiądz czy proboszcz.
  Poniżej jest opisany przykład wybudowania obiektu sakralnego. Bez przekazania go biskupowi on nie ma prawa funkcjonować w ramach struktur kościoła Rzymsko-Katolickiego.
  https://dzienniklodzki.pl/kto-moze-byc-wlascicielem-kosciola-na-kanwie-przypadku-kosciola-w-aleksandrowie-lodzkim-list/ar/990599
  Czy w takim budynku duchowny może odprawiać mszę św.? Może, z tym że w świetle przepisów kanonicznych będzie ona postrzegana jako msza św. odprawiana poza miejscem świętym. Zgodnie z kan. 933 - dla słusznej przyczyny i za wyraźną zgodą ordynariusza miejsca wolno kapłanowi sprawować Eucharystię w świątyni jakiegoś Kościoła lub wspólnoty kościelnej nie mającej pełnej jedności z Kościołem katolickim, z wykluczeniem zgorszenia.

 • gość 2019-05-13 20:14:32

  z takim slownictwem jak w filmie siekielskiego ksiadz???? jego prywatna kaplica i taki teren??? a czy to nie z moich ofiar na kosciol ???? jezeli nie to skarbowka niech sprawdzi jego dochody podobno zarabiaja grosze.....

 • gość 2019-05-14 22:37:21

  Ks. Jabłoński komentuje film Sekielskiego i mówi, że woli bronić pedofilii?
  https://youtu.be/qbMshk-kYPE

Dodajesz jako: |

Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

CHCESZ SPRZEDAC AUTO DZWON MY

SKUP AUT OD 500 DO 10.000ZŁ SKUP AUT SKUP AUT WSZYSTKIE FORMALNOŚCI W 20 MINUT! *BEZPŁATNA WYCENA *BEZPŁATNY DOJAZD DO KLIENTA *NAJWYŻSZE..


Zobacz ogłoszenie

Rozbiórka wyburzenie budynku w

Świadczymy kompleksowe usługi rozbiórek i wyburzeń domu, obory, budynku gospodarczego, użytkowego i innych obiektów. Działamy w tych miastach: -..


Zobacz ogłoszenie

Partnerka na wesele

Szukam partnerki na wesele dnia 03.07.2018r, od 35 do 45lat . Proszę o kontakt telefoniczny .


Zobacz ogłoszenie

MIESZKANIE 3 POKOJE UL.

Przedstawiam na sprzedaż mieszkanie w Zambrowie na ul. Pułaskiego (nowe osiedle) na trzecim pietrze o powierzchni 54,5m2. w skład którego wchodzą..


Zobacz ogłoszenie

Okazja ! Dom 123m2 w pełni

Sprzedam ładny w pełni wyposazony dom na ulicy Polnej w Wygodzie link..


Zobacz ogłoszenie

Terapia falą uderzeniową

Zapraszam na zabiegi terapii falą uderzeniową. Jest to nieinwazyjne, nowoczesne rozwiązanie do eliminowania przewlekłego bólu występującego w..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedawca stacja paliw Lotos

Stacja Paliw Lotos w Zambrowie ul. Mazowiecka 2a od 01.08.2018 r. poszukuje pracownika na stanowisko: - kasjer/sprzedawca, Doświadczenie nie jest..


Zobacz ogłoszenie

WENTYLATORY, WIATRAKI,

Zapraszamy do sklepu ROLNIK, przy ulicy Wiśniowej, po wentylatory i mieszacze powietrza do obór. Świeża dostawa, różne rozmiary. Dostępne od ręki.


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam dwie atrakcyjne

Sprzedam dwie atrakcyjne działki położone we wsi Nowe Wierzbowo (ok. 5 km od Zambrowa) o powierzchni 3000m2 i 1500 m2. Wydana decyzja o warunkach..


Zobacz ogłoszenie

SERWIS KOMPUTEROWY SPEEDCOMP

Zajmujemy się profesjonalnym serwisem: - KOMPUTERÓW - TELEWIZORÓW - TELEFONÓW - oraz wielu innych URZĄDZEŃ ELEKTRONICZNYCH Instalacja i..


Zobacz ogłoszenie

Ekogroszek EXTRA PREMIUM +.

Parametry: - wartość opałowa 26-28 MJ/kg - siarka 0,5% -uziarnienie 8-25 mm


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam Mieszkanie

Sprzedam Mieszkanie na ulicy Magazynowej, metraż 70m2, 2 pokoje z kuchnią, mieszkanie na II piętrze. W bloku znajduje się domofon. Mieszkanie w..


Zobacz ogłoszenie

PRACOWNIK PRODUKCJI

Firma MONOLIT poszukuje aktualnie pracownika na stanowisko PRACOWNIK DZIAŁU PRODUKCJI Zakres obowiązków: - praca fizyczna w dziale produkcji..


Zobacz ogłoszenie

Pracownicy Produkcyjni

Firma KEYLITE RW Polska szuka pracowników do produkcji okien dachowych. Jesteś chętny do pracy, chcesz zdobyć nowe doświadczenia, lubisz pracę z..


Zobacz ogłoszenie

FOLIA POWER STRETCH - ROLNIK

W OFERCIE FOLIA: POWER STRETCH 750 POWER STRETCH 500 ENSIBAL 750 ENSIBAL 500 I WIELE INNYCH FOLIA I SIATKA NA PRYZMĘ - WSZYSTKIE WYMIARY WORKI..


Zobacz ogłoszenie

Wakacje w Augustowie

Do wynajęcia nowoczesny apartament w Augustowie w ośrodku wczasowym Marina Borki nad jeziorem Necko. 2 sypialnie (4 pojedyncze łóżka z możliwością..


Zobacz ogłoszenie

PIASEK ŻWIR CZARNOZIEM

Sprzedajemy piasek, żwir, czarnoziem, kruszywo drogowe i inne kruszywa. Sprawna obsługa i szybka dostawa to nasze priorytety. Zadzwoń: tel...


Zobacz ogłoszenie

Wynajme kawalerke

Wynajme kawalerke w pelni wyposazona 600 + media (wychodzi okolo ze wszystkim-750zl


Zobacz ogłoszenie

bielenie obór

oferuję mycie oraz dezynfekcję wapnem obiektów takich jak obory chlewnie budynki gospodarcze elewacje profesjonalnym sprzętem szybki czas realizacji..


Zobacz ogłoszenie

balony , dekoracje weselne

Chcielibyśmy zaoferować państwu atrakcje weselne, jesteśmy liderem na rynku , Oferujemy dekoracje takie jak Napis miłość 120 cm Napis miłość 100..


Zobacz ogłoszenie

Poznam Miłą Panią w wieku od

POZNAM MIŁĄ PANIĄ W CELU PRZYJAZNI MOŻLIWY SŁAŁY ZWIĄZEK KTÓREJ BRAKUJE DRUGIEJ POLÓWKI SPEDZENIA WSPOLNIE WIECZORY WSPOLNY SPACER ROMANTYCZNA..


Zobacz ogłoszenie

PRZYDOMOWE OCZYSZCZALNIE

Przydomowe oczyszczalnie ścieków: - drenażowe - biologiczno mechaniczne - bezprądowe - przepompownie - studnie chłonne Zajmujemy się..


Zobacz ogłoszenie

Opieka nad starszą panią 2

Praca dla miłej i uczciwej pani z podstawową znajomością języka niemieckiego lub angielskiego. Praca w okolicach Stuttgartu polegająca na opiece nad..


Zobacz ogłoszenie

sala bankietowa

Zapraszamy do nowo otwartej sali w Krajewo Łętowo (dawny Biały Domek). Organizujemy chrzty,przyjęcia urodzinowe i rocznicowe,wesela i itp.


Zobacz ogłoszenie

Korepetycje, nauka języka

Oferuję pomoc w nauce oraz naukę języka francuskiego


Zobacz ogłoszenie

Naprawa komputerów i laptopów,

Zajmujemy się profesjonalnie: - naprawą komputerów - naprawą laptopów - naprawą telefonów - naprawą tabletów - naprawą nawigacji - naprawą..


Zobacz ogłoszenie

Usługi maszynami budowlanymi

Świadczy usługi maszynami budowlanymi, tj. koparki, koparko-ładowarki, wywrotki. Posiadamy w swojej ofercie na sprzedaż materiały budowlane tj...


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez zambrow.org, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

MARKOMP z siedzibą w Zambrów 18-300 , Bema 2B

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"