:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  13°C słabe opady deszczu

Jubileusz pracy twórczej Janusza Kuleszy

kultura, Jubileusz pracy twórczej Janusza Kuleszy - zdjęcie, fotografia

25 lat temu, młody bo zaledwie 22-letni Janusz Kulesza rozpoczął swoją przygodę z twórczością literacką. Zadebiutował w latach 80-tych XX w. w Tygodniku Kontakty. Od tamtej pory z równą łatwością zajmuje się poezją, publicystyką, fotografią, rzeźbą i karykaturą. Cały czas swoją twórczość wiąże z Zambrowem i regionem.

W miniony czwartek, 27 listopada 2008 w Miejskim Ośrodku Kultury w Zambrowie odbyły się obchody 25-lecia pracy twórczej Janusza Kuleszy, zambrowskiego poety, rzeźbiarza ludowego i animatora kultury.

W uroczystości, którą rozpoczęła dyrektor MOK Marta Konopka udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych Powiatu, Miasta i Gminy Zambrów, dyrektorzy szkół i instytucji oraz znajomi i przyjaciele artysty. Zbigniew Teofil Jach dedykował jubilatowi wiersz „Muza dla Janusza”. Starosta Zambrowski Stanisław Rykaczewski wręczył zaś gospodarzowi pamiątkową grawerowaną tablicę. Wśród gości, którzy tego wieczoru złożyli Januszowi życzenia znaleźli się: Sekretarz Gminy Zambrów Bogdan Pac z Wójtem Jerzym Baczewskim, przyjaciółka artysty - Barbara Pawlak, Zambrowska Kapela Eli, Zespół Ludowy Laskowianki, Chór Fermata, Zespół Instrumentalny Camerata, Zespół Żurawiacy, Maria Tocka z Tygodnika Kontakty, która wręczyła Januszowi Kuleszy pamiątkową statuetkę, Andrzej Modzelewski –przyjaciel artysty i producent żywności tradycyjnej oraz inni goście.

Janusz Kulesza – lat 47, od urodzenia związany z Zambrowem, kawaler. Od lat pracuje w zambrowskiej mleczarni. W latach 80-tych zadebiutował na łamach Tygodnika Kontakty. Od początku główną płaszczyzną zainteresowań artysty była poezja egzystencjalna, ciągłe pytanie o sens życia, cierpienia, a także powroty do wielkiej, niespełnionej miłości sprzed lat.

- „Moja poezja ma oderwać człowieka od współczesnego, konsumpcyjnego świata, ma go zatrzymać, dać do myślenia i skłonić do spojrzenia na rzeczywistość pod innym kątem” – powiedział w rozmowie z nami Janusz Kulesza.

Artysta równolegle uprawia z powodzeniem różne dziedziny sztuki: karykaturę, rzeźbę sakralną, fotografię oraz felietonistykę. Jego proza oraz poezja publikowane były m.in. w „Łomżyńskim Tygodniku Kulturalnym”, „Wieściach Gminnych”, „Wiadomościach Zambrowskich”, a w ostatnich latach wielokrotnie na Zambrowskim Portalu Internetowym www.zambrow.org. Pisał także teksty kabaretowe dla Teatru Form Różnych, którego jest założycielem. Organizował liczne wystawy, m.in. w kościołach, urzędach i instytucjach kultury. Janusz Kulesza jest ciągle aktywny i gotowy do dalszej działalności w dziedzinie kultury.

Artysta przyznaje, że wiele zawdzięcza osobom, z którymi miał okazję się zetknąć w swoim życiu. Najwięcej zasług przypisuje dyrektorowi Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Bogutach-Piankach i jednocześnie członkowi zespołu ludowego „Żurawiacy” - Romanowi Świerżewskiemu. Szczególnie życzliwie wspomina też kontakty z artystką z Łomży – Teresą Matuszelańską oraz kolegą Waldemarem Dowlaszewiczem, któremu przypisuje rozbudzenie w sobie pasji fotografowania.

Kulesza bez większego zastanowienia wylicza plany na przyszłość. Chce wspólnie z Jarosławem Strenkowskim z Regionalnej Izby Historycznej wydać album fotograficzny o Zambrowie, obejmujący zbiory z lat 20-30tych XX w., wrzesień 1939 r., czasy PRL-u i czasy obecne. Zainspirowany Świętem Chleba w Ciechanowcu, planuje zorganizować cykliczną imprezę plenerową w Zambrowie, na której odbyłaby się wystawa i kiermasz prac artystów ludowych. Zamierza w dalszym ciągu organizować liczne wystawy fotograficzne i rzeźbiarskie. W najbliższej przyszłości w planach ma też wydanie kolejnego tomiku wierszy oraz publikację „Tamte lata, tamte dni” opisującą okres międzywojenny i czasy wojny na ziemiach zambrowskich.

Janusz Kulesza zapytany o to, co chciałby zmienić w swoim życiu, odpowiada zdecydowanie „Nic”. Dodaje przy tym, że gdyby miał urodzić się znowu „przeżyłby życie tak samo (...), może jedynie wcześniej rozpocząłbym działalność artystyczną, która stała się moim życiowym powołaniem”.

Dotychczasowy dorobek twórczy artysty przedstawia się dość imponująco: 16 tomików wierszy, niezliczone ilości aforyzmów, karykatur, rzeźb, fotografii oraz zorganizowanych wystaw. Najczęściej artysta rozdaje swoje prace przyjaciołom i znajomym jako prezenty. Część zbiorów zakupiło białostockie muzeum, które systematycznie organizuje wystawy prac, np. w październiku mogliśmy podziwiać rzeźby Zambrowianina w Wojewódzkim Ośrodku Animacji i Kultury w Białymstoku oraz w Klubie Garnizonowym w Łomży.

W ciągu 25 lat działalności kulturalnej i twórczej Janusz Kulesza zdobył wiele zaszczytnych nagród i tytułów, m.in. przyznanego przez Gazetę Współczesną tytułu „Zambrowianin Roku 2002”, nagrodę Regionalnego Tygodnika Kontakty „Człowiek Sukcesu” w dziedzinie kultury, nagrodę Dyrektora MOK. Jest też zdobywcą dorocznej nagrody Burmistrza Miasta Zambrów – Złotego Żubra w dziedzinie twórczość i upowszechnianie kultury.

Z okazji jubileuszu życzymy Januszowi Kuleszy, kolejnych 25-lat owocnej pracy twórczej.

Polecamy:
:: "Z dna serca" - nowy tomik poezji
:: Zakończenie cyklu "Tamte lata, tamte dni"
:: O „Starszym Bracie” możesz wyczytać z „Kamiennych Ksiąg”
:: Starszy Brat – zakończenie cyklu
:: Nowy cykl na Portalu: Opowiadania - Starszy Brat
:: Most do przeszłości – Spółdzielnia Mleczarska "Zambrowianka" w Zambrowie

Jubileusz pracy twórczej Janusza Kuleszy komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na zambrow.org