:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?teraz 9°C
powietrze B. dobre

Jesienny koncert w zambrowskiej PSM [recenzja]

muzyka koncerty, Jesienny koncert zambrowskiej [recenzja] - zdjęcie, fotografia
Patryk - blog 02/11/2019 22:07

30 października w sali koncertowej zambrowskiej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Witolda Lutosławskiego, wystąpili Olga Anikiej (fortepian) oraz Kamil Łomasko (kontrabas). Była to doskonała okazja dla lokalnych miłośników muzyki, aby usłyszeć dzieła: Paula Hindemitha, Juliesa Masseneta oraz Nino Roty w niebanalnym wykonaniu.

 

Koncert rozpoczął się od „muzyki użytkowej” autorstwa niemieckiego kompozytora, teoretyka muzyki, dyrygenta i pedagoga Paula Hindemitha, a była to Sonata na kontrabas i fortepian z 1949r.

Wspominam tu o muzyce użytkowej - „Gebrauchsmusik” - ponieważ było to coś więcej niż tylko zwykła strategia marketingowa kompozytora, to jedno z podstawowych założeń filozofii artystycznej tego jednego z najbardziej awangardowych twórców niemieckich. Bowiem przez całe życie Hindemith był praktycznym muzykiem i muzyka miała dla niego nie tyle wartość jakoby dla niej samej, a zawsze miała czemuś służyć.

Pierwotnie zamierzał, aby jego „Gebrauchsmusik” służył jako stosunkowo łatwy materiał edukacyjny o nowoczesnym wydźwięku dla nowicjuszy dopiero co rozpoczynających swoją karierę koncertową. Jednak aby reguła mogła zaistnieć, musi być od niej jakieś należyte odstępstwo - tym samym kompozytor, wbrew swoim wcześniejszym założeniom napisał wiele innych dzieł, zupełnie odmiennych z przeznaczeniem dla profesjonalnych muzyków. Do najważniejszych z tych ostatnich utworów, należy między innymi 25 sonat, które skomponował po 1935 roku.

Źródła podają, że Sonata na kontrabas i fortepian została napisana szybko, i to w dość nietypowych okolicznościach, bo w podróży po Stanach Zjednoczonych wówczas gdy Hindemith i jego żona Gertruda zmierzali ze swojego tymczasowego miejsca zamieszkania w New Haven do Colorado Springs, gdzie Paul wykładał oraz prowadził zajęcia praktyczne na tamtejszej uczelni jako gościnny profesor w Yale University. Miało to miejsce w sierpniu 1949 r.

Dzieło przyciąga uwagę swą oryginalnością, słuchacz nie ma kiedy się nudzić ponieważ muzyka ta obfituje w ciekawe środki wyrazowe. Składa się z czterech części: Allegretto, Scherzo. Allegro assai, Molto Adagio – Recitativo, Lied. Allegretto grazioso.

Allegretto już od pierwszych taktów, przyciąga uwagę słuchacza oryginalnym motywem głównym nadanym przez soczystą partię kontrabasu z kanciastym drugim tematem przedstawionym przez fortepian nad linią pomocniczą pizzicato. Z kolei zaś w Scherzo dominuje zwinny motyw główny basu; szybsze pasaże fortepianu oraz powtarzający się dialog obu instrumentów. Pod koniec utworu nie sposób nie zwrócić uwagi na Lied (Allegretto grazioso), które jest ciekawym w swym wyrazie zwieńczeniem całości - na jego finał gdzie wdzięcznie i z gracją, kompozytor wykorzystał oksydowany rejestr barytonowy kontrabasu.

Sonata przemawia do słuchacza złożonym językiem, a wykonawcy z wielką łatwością starali się oddać tę wielopostaciowość muzycznej substancji. Wykonanie naprawdę mogło się podobać, również z uwagi na fakt że była to muzyka wykonywana na żywo, gdzie wartość emocjonalna dzieła była tym samym o wiele bardziej sugestywna niż na jakichkolwiek nagraniach.
 

Chwilą oddechu pomiędzy dwoma złożonymi kompozycjami, było wzruszające „Meditation” z opery „Thais”. Dzieło francuskiego kompozytora Juliesa Masseneta w transkrypcji na fortepian i kontrabas.

Oryginalnie „Meditation” to utwór na orkiestrę i skrzypce - jest symfonicznym intermezzo wykonywanym pomiędzy scenami aktu II w operze Thais z 1894r. Często jest jednak wykonywane niezależnie od swojego pierwotnego kontekstu: w aranżacjach na skrzypce, fortepian; a co pokazał miniony koncert - nawet na kontrabasie.

Swój początek „Meditation” miało w krótkim wprowadzeniu granym na fortepianie, następnie na tle spokojnego akompaniamentu dość szybko wkroczył kontrabas z ujmującą soczystą melodią. Był to z pewnością miły akcent na tle dwóch muzycznych monumentów.

 

Ostatnim utworem, jaki został zaprezentowany przez artystów, było „Divertimento Concertante” na kontrabas i fortepian. Jest to dzieło Nino Roty żyjącego w latach 1911–1979, który jest uważany przez wielu za jednego z najbardziej znaczących włoskich kompozytorów muzyki filmowej - skomponował muzykę do ponad 150 filmów, takich jak np: „Ojciec Chrzestny”, „La Dolce Vita”, „Szklana Góra” i „Waterloo”.

Oprócz muzyki filmowej w jego twórczym dorobku znajduje się 12 oper, 30 dzieł dramatycznych, w tym kilka baletów, trzy symfonie, oraz około 60 utworów wokalnych.

Do bardziej wyjątkowych dzieł kompozytora, należy wspomniane „Divertimento Concertante” które zostało skomponowane przez Rotę na prośbę Franco Petracchiego – włoskiego wirtuoza kontrabasu. Jest znane z czterech części: Allegro, Marcia, Aria oraz Finale; chociaż pierwotnie miało ono formę jednoczęściową.

Divertimento zostało opublikowane we Włoszech w 1973 roku, i niemal natychmiast zostało pozytywnie przyjęte przez ówczesną krytykę. Nino Rota pokazał w nim swoje bardzo rozbudowane umiejętności aranżacyjne, wydobywając z muzyki bogactwo kolorów i faktur, które kontrastują oraz współbrzmią z elegancją i synergią.

Utwór jest zarówno ekscytujący dla odbiorcy, jak i pełen wyzwań dla wykonawców, zwłaszcza dla partii kontrabasu. Każda z części ma swój charakter i styl, kontrastują ze sobą oraz wzajemnie się uzupełniają, tworząc jedno spójne dzieło.

Pierwsza część Allegro maestoso jest najdłuższa z czterech. W swoim wyrazie jest dramatyczna, liryczna oraz rapsodyczna zarazem, tworząc dzieło o wielkim charakterze. Tuż po nim wkracza z humorem Marcia (Alla marcia, allegramente), które posiada całą paletę emocjonalnych środków wyrazowych oraz niebanalną artykulację gdzie uwagę słuchacza zwraca wszędobylskie arpeggio. Trzecia część (Aria - Andante) wyraźnie kontrastuje z poprzednimi – to powolna i rozmarzona część utworu, podkreśla liryczne i dźwięczne cechy kontrabasu solo we wszystkich rejestrach, wraz z fragmentami arpeggio pizzicato i wysokimi harmonicznymi. Finał (Allegro marcato) jest szybki, wręcz wściekły, z zaciekłością zdaje się testować techniczną sprawność solisty i jest doskonałym zakończeniem dzieła.

Dzieło to łączy w sobie surowość, humor i spokój, a soliści ukazali te cechy w pełnym wymiarze, eskalując obfitość emocji dosłownie wgniatając mnie w krzesło.

 

Bardzo cieszy mnie postawa Dyrekcji PSM w Zambrowie, że do tak małego ośrodka zapraszani są znakomici artyści dysponujący fascynującym i bogatym repertuarem. Miło jest również mieć świadomość tego, że artyści pochodzą z rodzimych terenów, co pokazuje, że my jako Podlasianie nie mamy się czego wstydzić na tle innych województw.

 

Środowy koncert był czasem głębokiej refleksji, nad pięknem i złożonością muzyki tak różnej i obfitej w zaskakujące środki wyrazu. Było to przeżycie jedyne w swoim rodzaju, wyjątkowe, ponieważ nie często mam okazję słyszeć równie ambitną muzykę na żywo, do tego w tak brawurowym wykonaniu.

Reklama

Jesienny koncert w zambrowskiej PSM [recenzja] komentarze opinie

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Zapewnię wsparcie w dyskretnej

Hej. Fajnie, że odwiedziłaś moje ogłoszenie. Mam parę pytań do Ciebie. Czy mimo męża, chłopaka, rodziny czujesz się samotna, niedoceniana, mało..


Działka rolna 1,98 ha Pstrągi

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: ziałki gruntu o łącznej powierzchni 1,987 ha położone w Pstrągach-Gniewotach , gmina Zambrów...


Piasek Zambrów - transport

Sprzedajemy piasek, żwir, czarnoziem, kruszywo drogowe i inne kruszywa. piach, kruszywa z transportem w Zambrowie, Kołakach, Szumowie, Rutkach i..


Zaginął pies . Okolica

Zaginął pies . Okolica cmentarza parafii Św. Józefa. Dzieci bardzo tęsknią . Proszę o informację.


Kupujemy samochody,my płacimy

kup aut za gotówkę,witamy w legalnej firmie która kupuje samochody w dobrych stanach w przedziale cenowym od 1000zł do 20000zł.Kupujemy także auta..


Lokal usługowo handlowy

Lokal usługowo handlowy Powierzchnia 110m2.Możliwość podziału na dwa lokale po 55m2.Wszystkie media. Centralne ogrzewanie z ciepłowni..


Korepetycje, nauka języka

Oferuję pomoc w nauce oraz naukę języka francuskiego


Kierowca na dowozy Pizzy

Przyjmiemy dyspozycyjnego kierowcę do dowozu Pizzy. Praca w młodym zespole. Miła atmosfera. Więcej informacji pod nr telefonu 604 461 261. Lub w..


Maszyny, części - wszystko dla

Zapraszamy do sklepu ROLNIK MIODUSZEWSKI przy ulicy Wiśniowej w Zambrowie. Mamy w ofercie maszyny rolnicze kilkunastu producentów, części do maszyn..


Działka rolna 7800m2 Nagoszewo

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Działka rolna o powierzchni 7800m2 położona w Nagoszewie. Użytki oznaczone jako łąki trwałe..


OPERATOR MASZYN Greenvit

Firma Greenvit- producent ekstraktów roślinnych poszukuje kandydatów na stanowisko: OPERATOR MASZYN Miejsce pracy: Zambrów Rodzaj pracy: pełny..


Rozbiórki Zambrów wyburzenia

Wykonujemy wyburzenia i rozbiórki budynków gospodarczych, przemysłowych i rolniczych (w tym obór rolniczych) na terenie Zambrowa, Szumowa, Kołak..


Zaginęły dwa psy

Zaginęły dwa psy w miejscowości Wola Zambrowska, ostatnio widziane 09.11 przy ulicy Myśliwskiej w Woli. Biały półroczny piesek i jego mama.


Terapia falą uderzeniową

Zapraszam na zabiegi terapii falą uderzeniową. Jest to nieinwazyjne, nowoczesne rozwiązanie do eliminowania przewlekłego bólu występującego w..


Pomcnik kucharza sushi

Restauracja Ashi Sushi w Zambrowie poszukuje osoby na stanowisko - pomocnik kucharza sushi. Oferujemy atrakcyjne zarobki, ciekawą pracę w młodym i..


Profesjonalna renowacja felg

Zajmuję się profesjonalną renowacją felg samochodowych i motocyklowych od ponad 10 lat. Kompleksowa usługa zawiera: *piaskowanie lub szkiełkowanie,..


Naprawa komputerów i laptopów,

Zajmujemy się profesjonalnie: - naprawą komputerów - naprawą laptopów - naprawą telefonów - naprawą tabletów - naprawą nawigacji - naprawą..


Audi A4 B8

Audi a4 b8 2009r. 2.0 TDI 143km. Wiecej informacji telefonicznie.500.852.652.


Regał

Sprzedam regał składający się z pięciu segmentów w dobrym stanie. Cena do uzgodnienia. Po zakupieniu mebli - odbiór własny. Proszę o kontakt tylko..


Firma zatrudni majstra,

Przedsiębiorstwo Budowlane Szeliga Sp. z o.o. zatrudni majstra, inżyniera budowy na powstającym budynku mieszkalnym w Zambrowie przy ul. Papieża..


Węgiel kamienny orzech

Parametry: -wartość opałowa ok 23-25MJ/kg -granulacja 40-70 mm - zawartość popiołu ok.10% Pakowany w worki 25 kg*40 sztuk na palecie bezzwrotnej...


Franczyzobiorca sklepu Żabka.

Zacznij prowadzić własny biznes z Żabką! Współpraca oparta na naszym doświadczeniu i Twojej przedsiębiorczości. Nasza oferta franczyzowa..


NOWA CENA !!! Działka

Mam do sprzedania działkę rekreacyjną ok 300 m2 - działka jest żyzna, równa, posiada podłączenie do wody. Działka zagospodarowana, uprawiana od 10..


Peugeot 208 1.4 HDI * Duża

Opis: Sprzedam Peugeot 208 1.4 HDI z 2015 roku. Auto zarejestrowane z aktualne OC i PT. Świeżo po wymianie oleju, filtrów oraz klocków hamulcowych...


PRACA NA STAŁE

Zatrudnimy na stałe na stanowisku kasjerka/kelnerka w pizzerii Perfetto w Zambrowie. Po więcej informacji prosimy dzwonić pod nr. tel. 537 887 222..


Ekogroszek EXTRA PREMIUM +.

Parametry ekogroszku: - wartość opałowa 26 MJ/kg - zawartość popiołu do 5% - zawartość siarki ok 0,5% - uziarnienie 5-25 mm Pakowane w worki 25kg*40..


Na kat.B, B+E

M. 39 l Szukam pracy jako kierowca


Mieszkanie 55,60m2, 3-pokoje,

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Mieszkanie o powierzchni 55,60m2 położone na I piętrze w bloku przy Alei Wojska Polskiego w..


Rozbiórki, wyburzenia wzamian

Rozbiórki, wyburzenia wzamian za materiał betonowy tel. 694 131 501


Opel Vectra C

Sprzedam Opla Vectrę C 2.2 GTS 2002r ważne OC i BT, nie odpala. Więcej info pod nr tel 508554392 - nie odpowiadam na smsy


Bramy Wjazdowe do 13 MB w 3

Dostępne w naszej ofercie bramy i furtki panelowe to połączenie solidnej konstrukcji, precyzji wykonania oraz nowoczesnego wzornictwa. Znakomicie..


Nowa kablówka telewizja w

Pakiety z Internetem już od 55zł, bez talerza, bez zawieszania się, w pełni cyfrowa kablówka na światłowodach. Sprawdź:..


Kanapa + 2 fotele

Sprzedam komfortową kanapę rozkładaną (z pojemnikiem na pościel) z dwoma wygodnymi fotelami w dobrym stanie. Cena do uzgodnienia. Po zakupieniu..


Światłowodowy Internet w

Internet bez zawieszania, gwarancja prędkości, szybko, solidnie. Sprawdź nas w blokach: https://arcynet.pl/internet-do-bloku-24m/ albo w domkach..


Usługi koparką Zambrów

Świadczymy usługi koparką oraz koparko ładowarką w Zambrowie, Szumowie, Kołakach Kościelnych i Rutkach oraz okolicy. Cały powiat zambrowski. Nasi..


Ocieplanie Poddaszy Pianą Pur

Docieplamy natryskowo pianą otwarto i zamknięto komórkową: poddasza,magazyny, hale,garaże,fundamenty itp. Główne zalety piany to:brak mostków..


Automatyka do Bram Automat do

Automatyka do bram jest swoistym sercem całego systemu (można ją porównać do procesora w komputerze). To właśnie ona steruje całą instalacją i..


transport maszyn ciągników

Szukasz oferty transportowej w Zambrowie, w okolicy? Zapewniamy sprawną i szybką usługę transportową maszyn, ciągników, lokalny transport..


PRZYDOMOWE OCZYSZCZALNIE

Przydomowe oczyszczalnie ścieków: - drenażowe - biologiczno mechaniczne - bezprądowe - przepompownie - studnie chłonne Zajmujemy się..


KOMINKI KOMPLEKSOWO

*Sprzedaż i montaż wkładów kominkowych *W ofercie także biokominki i kominki elektryczne-idealne rozwiązanie do mieszkań w bloku i pomieszczeń bez..


SERWIS KOMPUTEROWY SPEEDCOMP

Zajmujemy się profesjonalnym serwisem: - KOMPUTERÓW - TELEWIZORÓW - TELEFONÓW - oraz wielu innych URZĄDZEŃ ELEKTRONICZNYCH Instalacja i..


Usługi maszynami budowlanymi

Świadczy usługi maszynami budowlanymi, tj. koparki, koparko-ładowarki, wywrotki. Posiadamy w swojej ofercie na sprzedaż materiały budowlane tj...


Kalendarz

Najbliższe imprezy
Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez zambrow.org, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

MARKOMP z siedzibą w Zambrów 18-300 , Bema 2B

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"