:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?teraz 13°C
powietrze B. dobre
muzyka koncerty, Jazzowy piątek wykonaniu „Morte Plays” - zdjęcie, fotografia
Patryk - blog 11/07/2019 11:41

Koncerty Jazzowe w Zambrowie są niestety niezwykłą rzadkością, niemniej jednak od czasu do czasu przejazdem trafiają do naszej podlaskiej zielonej głuszy znakomici artyści, prezentujący swoją twórczością naprawdę wysoki poziom.

Występ Motre Plays - ciekawego zespołu jazzowego z Zielonej Góry, dostarczył mi nie tylko pozytywnych emocji związanych z genialnymi kompozycjami muzycznymi, ale był także idealną okazją do porównań. Zatem właśnie te porównania sprawiły, że opowiem nie tylko bezpośrednio o swoich wrażeniach dotyczących piątkowego koncertu który odbył się 5 lipca, a jeszcze o czymś więcej.

 

Wydarzenie zgromadziło w kawiarni zambrowskiego Centrum Kultury całkiem pokaźną w ilość jak na zambrowskie warunki publiczność. I to jest za razem piękne że w naszym mieście mieszkają ludzie którzy cenią sobie ambitną muzykę, lub są otwarci na to by zobaczyć oraz poznać jeszcze jeden skrawek muzycznych 'himalajów' nie skupiając się tylko na jednym z wybranych, łatwo przyswajalnych i ulubionych 'pagórków'.

Co również warto zaznaczyć, to także trzeba pochwalić Café Muza za tę domową i przyjazną atmosferę, czyli uprzejmość pracowników kawiarni (sytuacja z nieczynną szatnią). Dla mnie jako człowieka niepełnosprawnego komunikacyjnie to duży plus, że można liczyć na czyjąś pomoc i zainteresowanie. Dziękuję.

Jednak przy pozytywnym całokształcie dotyczącym atmosfery i liczebności słuchaczy, moje zastrzeżenia wzbudził pewien ważny szczegół jakiego nawet przy dobrych chęciach przemilczeć nie można, a tym był brak wydrukowanych broszur z dokładnym programem koncertu.

Na koncercie profesjonalnego zespołu to rażące zaniedbanie organizatorów - broszury powinny znajdować się na każdym ze stolików, by przybyli goście mogli zapoznać się z tym jakie utwory będą wykonywane podczas koncertu. Ułatwiło by to znacząco odbiór, a muzycy przecież nie mają obowiązku zapowiadać każdego utworu z osobna, czego to rzecz jasna nie uczynili.

 

W przypadku Morte Plays, zdążyłem na szczęście wysłuchać na dzień przed koncertem ich albumu pt: „Anomalia” i to uratowało sytuację z brakiem programu. Serwisy streamingowe takie jak Tidal czy Spotify przychodzą z pomocą w takich sytuacjach kiedy szybko chcemy poznać co oferuje dany zespół czy artysta.

Niemniej chcąc poznać całą aurę brzmieniową zawsze lepiej jest zakupić płytę, zwłaszcza wówczas gdy nagrania się podobają, ponieważ da to większą możliwość poznania wszystkich smaczków które bezpowrotnie zacierają podczas kompresji. Bo nie oszukujmy się, nawet na Tidal raczej nie doświadczy się jakości hi-fi i tego co oferuje płyta. Ja miałem to szczęście że zamówiłem od razu on-line i już w poniedziałek po koncercie mogłem dokładniej niż na streamie, wgryźć się w muzyczną materię podczas odsłuchu.

Tak czy inaczej, do koncertu byłem dość dobrze przygotowany i mając już wstępny punkt odniesienia, mogłem rozpoznać niektóre utwory oraz ich wykonania jakie pojawiły się w piątek. Nie było to łatwym zadaniem, ale zabawa w 'Jaka to Melodia' raczej zakończyła się powodzeniem czego to owocem jest niniejsza recenzja.

 

Kompozycje Marcina Łukasiewicza to bardzo ambitne 'światy', każdy ewokował obfitość muzycznych doznań oraz skrajne czasami emocje. Na koncert złożyły się utwory z dwóch albumów zespołu: wspomniana 'Anomalia' mająca swoją premierę w 2016r oraz 'Postapo' z 2017r. Ja skupię się na kilku utworach z tego pierwszego, które z koncertu pamiętam w sumie najlepiej.

 

Dla przykładu, na koncercie moją uwagę przykuła ciekawa kompozycja pt: „Witch's Kiss” co tłumaczyć można jako 'Pocałunek czarownicy'. Utwór jest także obecny na albumie 'Anomalia'. Już sam tytuł jest bardzo intrygujący, utwór posiada w sobie magnetyzm oparty na obfitości niuansów i brzmień, oraz z lekka melancholijnym i mrocznym wydźwięku.

Całość dzieje się w nieśpiesznym tempie. Pierwszy plan z początku budzi ciekawość ładną kantyleną graną na gitarze, a towarzyszą jej akordy fortepianu jakoby dialogujące oraz całość oprawiona jest w kunsztowny obrys perkusyjnych niuansów granych miotełkami. Podczas trwania utworu w nagraniu CD do dialogu wkracza jeszcze saksofon, którego to zabrakło jednak w występie na żywo. Nie uznaję tego za wadę, warto dodać że wersja bez saksofonu grana na żywo wydała mi się nawet bardziej intymna i tym samym bardziej interesująca.

 

Ciekawostką jest 'Kirke' co w tłumaczeniu z języka Duńskiego znaczy: 'Kościół', wprowadza zupełnie odmienny klimat. Od pierwszych taktów daje o sobie znać bardzo rześka melodia, opowiada nam ona historię pełną niepokoju oraz lekkiego chaosu.

W nagraniu płytowym prym w tym utworze wiedzie saksofon, na chwile ustępujący miejsca gitarze jednak w repryzie powraca. Warto zwrócić uwagę na bardzo płynnie podane frazy, wciągające i angażujące słuchacza, płynące zupełnie nieskrępowanie na tle soczystej podstawy basowej oraz efektownych błyskotek w postaci smaczków perkusyjnych. W wersji koncertowej saksofon zastąpiony został gitarą co również okazało się ciekawym pomysłem, było bardziej kameralnie. Wersja koncertowa zaskakiwała większą dawką emocji niż miało to miejsce na nagraniu. Tak więc plus dla koncertu.

 

Zaś tytułowa 'Anomalia', olśniewa słuchacza swoją różnorodnością. Tu jest dynamizm i refleksja jednocześnie. Jest jak ogród pełen owoców, jest co zbierać, dźwięków tu cała obfitość. Tutaj atmosfera zmienia się non stop wciągając w wir solowych popisów poszczególnych instrumentów. Całość jest podporządkowana melodii podstawowej, wszystko w niej się rozpoczyna i kończy - pomimo lekkiego chaosu jest dzięki temu zachowany pewien ład w kompozycji.

Wpierw poddani jesteśmy spokojnej melodii fortepianu który wchodzi na plan pierwszy, oczarowując przy efektach perkusyjnych talerzy. Wprowadza w odmienny świat, otwiera bramę do 'innego świata', mimo iż kompozycja jest ostatnim utworem na płycie. Warto zwrócić uwagę na piękne rozplanowanie czasu poszczególnych dźwięków następujących po sobie, dźwięki wychodzą z pustki i do ciszy wracają, frazy są sugestywne i transparentne.

Zupełnie nieziemska melodyka, pozwalająca rozpłynąć się w tym 'świecie'. Po tym w rytm melodii podstawowej na płycie można usłyszeć popis saksofonu uderzający ujmującą fakturą. Saksofon przewija się tu w 2 miejscach oraz wieńczy dzieło. Z kolei wersja koncertowa była odmienna, tu gitara jazzowa wiodła prym, podsumowując wszystko swoją wypowiedzią.

Całość muzycznej substancji ewokuje coś co w istocie jest jakąś 'anomalią' w sensie pozytywnym - jeśli chodzi o wielość doznań jaką można zaczerpnąć z muzyki. Obie wersje, koncertowa i płytowa brzmiały wystarczająco dobrze by dostarczyć niecodziennych emocji i tym samym zjednać sobie słuchacza.

 

To tylko wyrywkowy przegląd, ogólne porównania, i zarazem cząstka tego czego można było usłyszeć zarówno na płycie jak i doświadczyć na koncercie. Całokształt kompozycji, tak obfitujących w różnorodność zrobił na mnie piorunujące wrażenie.

Moim zdaniem koncert na żywo był jednak o wiele ciekawszym doświadczeniem niż wysłuchanie płyty, ponieważ powiedzmy sobie szczerze: nagranie jest tylko swego rodzaju namiastką koncertu, jest 'fotografią' dźwiękową - dlatego nie uczestniczymy już w tworzeniu dzieła sztuki w danej chwili i kontekście.

Słuchacz jest postawiony wówczas w roli jedynie odbiorcy gotowego już dzieła. Nie czuje całej tej atmosfery w której ono powstawało by na jego oczach, i tego kontekstu (akustyki pomieszczenia, widoku sceny, dźwięków pobocznych), odbieranego przez jego zmysły. Zwłaszcza jeśli nagranie wyprodukowano w sterylnym i hermetycznym studiu gdzie rzecz jasna tej atmosfery raczej się nie uświadczy z uwagi na sztuczność warunków i wytłumioną akustykę, a nie rzadko także montaż.

Pomijam fakt, że brzmienia instrumentów na żywo, nie zastąpi żadne - nawet najlepiej zrealizowane i odtworzone nagranie, ale pocieszające jest mimo wszystko to że nawet ta namiastka koncertu w postaci płyty 'Anomalia', nagrana jest wystarczająco dobrze by zaczerpnąć chociaż odrobinę z tego koncertowego klimatu. Płycie nie można odmówić swoistego magnetyzmu. Jedno i drugie ma więc swoje zalety.

 

Podsumowując zambrowski występ Zielonogórskiej grupy muzyków, ogólnie określić można go jako pokaz niezwykłej muzykalności, nie sposób było nie zauważyć unikalnej synergii brzmień zwłaszcza w utworach „Witch's Kiss”, „Kirke”, czy „Anomalia”.To prosty w odbiorze, ale wciągający jazz, okraszony dość skąpo improwizacjami.

Muzycy podczas wykonywania utworów cechowali się dobrą współpracą, widać było po ich twarzach że czują muzykę i są jakoby wtopieni w muzyczną substancję, zauważalna była doskonała wręcz dialogowość instrumentów. Co ważne ta 'chemia' pomiędzy muzykami jest jednym z ważniejszych fundamentów w muzyce jazzowej - bez dobrego zgrania zespołu i bez wzajemnej inspiracji muzyków, trudno mówić o dobrym koncercie oraz kreatywnych solówkach.

Tutaj owa 'chemia' objawiła się w doskonały sposób, dając naprawdę sporo pozytywnych wrażeń w postaci kapitalnych wykonań tych intrygujących kompozycji. Było świetnie!

Reklama

Jazzowy piątek w wykonaniu „Morte Plays” komentarze opinie

  • gość 2019-07-12 10:52:14

    bo jazz w zambrowie ma taki sam sens jak budowali sali koncertowej przy szkole muzycznej - miasto stritce robotnicze, tu sie disco i hiphopolo słucha, a nie jazzu czy muzyki poważnej

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

WĘGIEL, BRYKIET, PELLET

SKŁAD OPAŁU W WIŚNIEWIE k/ZAMBROWA OFERUJE: * WĘGIEL KOSTKA, ORZECH, * PELLET DRZEWNY EN PLUS A1 CERTYFIKOWANY * PELLET PREMIUM CERTYFIKOWANY *..


Magazynier - kierowca

Hurtownia materiałów budowlanych i wykończeniowych Chemix Sp. z o.o. w Zambrowie zatrudni osobę na stanowisko Magazynier - kierowca Od kandydatów..


Działka 1,98 ha

Działki gruntu o łącznej powierzchni 1,987 ha położone w Pstrągach-Gniewotach , gmina Zambrów. Grunty z możliwością zagospodarowania na różne cele...


Sprzedam dom

Sprzedam dom w miejscowości Tybory Olszewo.gotowy do zamieszkania nie wymagający wkładu finansowego, działka ok 15 ar. Na dole kuchnia z salonem,..


Sprzedam Mieszkanie 72 m2 w

Sprzedam mieszkanie o pow. 72,8 m2 na II piętrze z dużym balkonem w Zambrowie przy ul. Wyszyńskiego. Mieszkanie ładne i czyste, po remoncie. Gotowe..


Ocieplanie Poddaszy Pianą Pur

Docieplamy natryskowo pianą otwarto i zamknięto komórkową: poddasza,magazyny, hale,garaże,fundamenty itp. Główne zalety piany to:brak mostków..


SERWIS KOMPUTEROWY SPEEDCOMP

Zajmujemy się profesjonalnym serwisem: - KOMPUTERÓW - TELEWIZORÓW - TELEFONÓW - oraz wielu innych URZĄDZEŃ ELEKTRONICZNYCH Instalacja i..


Wynajmę lokale użytkowe przy

Oferuję do wynajęcia lokale użytkowe o powierzchni: -226 m2 oraz -232 m2 przy Alei Wojska Polskiego nr 37B. Możliwość indywidualnej aranżacji..


Przyjmę kierowcę c+e

Zatrudnię kierowcę z kategorią C+E, jazda z naczepą firanką po Polsce. telefon: 666 328 277


Obyspniki na pryzmy - nowa

Sklep ROLNIK Mioduszewski, wjazd od ulicy Wiśniowej Nowa dostawa obsypników na pryzmy Zapraszamy Dodatkowo oferujemy folię na pryzmy, siatkę na..


Specjalista ds. sprzedaży i

Elhurt-Elmet Sp. z o. o., firma o wieloletniej tradycji w handlu artykułami z branży elektrycznej i metalowej, lider na rynku, poszukuje Kandydatek..


Dom 100m2, działka 2100m2,

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Dom parterowy, murowany o powierzchni 100m2 położony w wsi Nagórki-Jabłoń, zaledwie kilka..


Piasek Zambrów - transport

Sprzedajemy piasek, żwir, czarnoziem, kruszywo drogowe i inne kruszywa. piach, kruszywa z transportem w Zambrowie, Kołakach, Szumowie, Rutkach i..


Sprzedam Mieszkanie

Sprzedam Mieszkanie na ulicy Magazynowej, metraż 70m2, 2 pokoje z kuchnią, mieszkanie na II piętrze. W bloku znajduje się domofon. Mieszkanie w..


Brama Wjazdowa Przesuwna

Brama wjazdowa przesuwna panelowa o wymiarach 6000 x 2030 mm ocynkowana ogniowo oraz pomalowana proszkowo. Możliwość założenia automatu. Jesteśmy..


Usługi koparką Zambrów

Świadczymy usługi koparką oraz koparko ładowarką w Zambrowie, Szumowie, Kołakach Kościelnych i Rutkach oraz okolicy. Cały powiat zambrowski. Nasi..


Światłowodowy Internet w

Internet bez zawieszania, gwarancja prędkości, szybko, solidnie. Sprawdź nas w blokach: https://arcynet.pl/internet-do-bloku-24m/ albo w domkach..


Terapia falą uderzeniową

Zapraszam na zabiegi terapii falą uderzeniową. Jest to nieinwazyjne, nowoczesne rozwiązanie do eliminowania przewlekłego bólu występującego w..


Węgiel kamienny kostka 640

Posiadamy w sprzedaży węgiel o parametrach -wartość opałowa 24-25 MJ/kg -zawartość popiołu od 6% do 8% Posiadamy samochody samowyładowcze. Warunki..


Dowozy Pizzeria

Potrzebny kierowca do pracy na dowozy w Pizzerii Perfetto. Bardzo dobre warunki pracy. Po więcej informacji prosimy dzwonić pod nr 604 461 261...


Rozbiórki Zambrów wyburzenia

Wykonujemy wyburzenia i rozbiórki budynków gospodarczych, przemysłowych i rolniczych (w tym obór rolniczych) na terenie Zambrowa, Szumowa, Kołak..


Kupujemy samochody,my płacimy

Kupujemy samochody w bardzo dobrym stanie, z mniejszymi lub większymi wadami także auta powypadkowe ,bez opłat,angliki,motory,przyczepy..


Meble na wymiar. Kuchnie,

Meble na wymiar. Kuchnie, szafy, garderoby, zabudowy itp. Wysoka jakość wykonania. Bogaty wybór materiałów. Dogodne terminy realizacji. Strona na FB..


Korepetycje, nauka języka

Oferuję pomoc w nauce oraz naukę języka francuskiego


SPRZEDAM LAS w KOŁAKI

Mam do sprzedania LAS MIESZANY, o powierzchni 1,21 ha. Zapraszam. Tel. kontaktowy 515 279 804.


Ekogroszek EXTRA PREMIUM +.

Polecamy Państwu ekogroszek o doskonałych parametrach : -wartość opałowa 26-28 MJ/kg - zawartość popiołu do 5% -- siarka 0,50%. Warunki transportu..


Mieszkanie 71,66m2,

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Mieszkanie o powierzchni 71,66 m2 położone na VI piętrze w bloku z windą przy ul. Papieża Jana..


transport maszyn ciągników

Szukasz oferty transportowej w Zambrowie, w okolicy? Zapewniamy sprawną i szybką usługę transportową maszyn, ciągników, lokalny transport..


Mieszkanie 56,20m2,

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Mieszkanie o powierzchni 56,20m2 położone na parterze w bloku przy ulicy 71 Pułu Piechoty w..


Nowa kablówka telewizja w

Pakiety z Internetem już od 55zł, bez talerza, bez zawieszania się, w pełni cyfrowa kablówka na światłowodach. Sprawdź:..


Naprawa komputerów i laptopów,

Zajmujemy się profesjonalnie: - naprawą komputerów - naprawą laptopów - naprawą telefonów - naprawą tabletów - naprawą nawigacji - naprawą..


PRZYDOMOWE OCZYSZCZALNIE

Przydomowe oczyszczalnie ścieków: - drenażowe - biologiczno mechaniczne - bezprądowe - przepompownie - studnie chłonne Zajmujemy się..


Budynek użytkowy 452m2, Aleja

City-Biuro Nieruchomości: Budynek mieszkalno-użytkowo-handlowy o powierzchni użytkowej 452m2 położony przy Aleji Wojska Polskiego w Zambrowie...


Mieszkanie 4 pokoje, 71 Pułk

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Mieszkanie o powierzchni 56,20m2 położone na IV piętrze w bloku przy ul. 71 Pułku Piechoty w..


Praca na stanowisku doradcy

Poszukujemy doradcy klienta do Salonu Canal+ w Zambrowie na niepełny etat (ok 120-130h miesięcznie). Atrakcyjne wynagrodzenie (podstawa+prowizja)...


Ekogroszek Eco Power

Wartość opałowa 24-25 MJ/kg, zawartość popiołu ok 7%-9%, uziarnienie 8-25 mm. Pakowany w worki 25kg* 40 sztu/ paleta. Warunki transportu do..


Bramy panelowe, palisadowe,

CENTRUM OGRODZEŃ MICHALSKI oferuje kompleksowo ogrodzenia: -panelowe -palisadowe -aluminiowe -betonowe -metalowe zdobione -ze sztachet..


Alarmy, domofony, monitoring,

Alarmy, monitoring, automatyka domowa -instalacje alarmowe -instalacje elektryczne -napędy do bram -automatyka domowa -sterowanie z poziomu..


Usługi maszynami budowlanymi

Świadczy usługi maszynami budowlanymi, tj. koparki, koparko-ładowarki, wywrotki. Posiadamy w swojej ofercie na sprzedaż materiały budowlane tj...


Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez zambrow.org, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

MARKOMP z siedzibą w Zambrów 18-300 , Bema 2B

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"