:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?Jazzowy piątek w wykonaniu „Morte Plays”

muzyka koncerty, Jazzowy piątek wykonaniu „Morte Plays” - zdjęcie, fotografia
Patryk - blog 11/07/2019 11:41

Koncerty Jazzowe w Zambrowie są niestety niezwykłą rzadkością, niemniej jednak od czasu do czasu przejazdem trafiają do naszej podlaskiej zielonej głuszy znakomici artyści, prezentujący swoją twórczością naprawdę wysoki poziom.

Występ Motre Plays - ciekawego zespołu jazzowego z Zielonej Góry, dostarczył mi nie tylko pozytywnych emocji związanych z genialnymi kompozycjami muzycznymi, ale był także idealną okazją do porównań. Zatem właśnie te porównania sprawiły, że opowiem nie tylko bezpośrednio o swoich wrażeniach dotyczących piątkowego koncertu który odbył się 5 lipca, a jeszcze o czymś więcej.

 

Wydarzenie zgromadziło w kawiarni zambrowskiego Centrum Kultury całkiem pokaźną w ilość jak na zambrowskie warunki publiczność. I to jest za razem piękne że w naszym mieście mieszkają ludzie którzy cenią sobie ambitną muzykę, lub są otwarci na to by zobaczyć oraz poznać jeszcze jeden skrawek muzycznych 'himalajów' nie skupiając się tylko na jednym z wybranych, łatwo przyswajalnych i ulubionych 'pagórków'.

Co również warto zaznaczyć, to także trzeba pochwalić Café Muza za tę domową i przyjazną atmosferę, czyli uprzejmość pracowników kawiarni (sytuacja z nieczynną szatnią). Dla mnie jako człowieka niepełnosprawnego komunikacyjnie to duży plus, że można liczyć na czyjąś pomoc i zainteresowanie. Dziękuję.

Jednak przy pozytywnym całokształcie dotyczącym atmosfery i liczebności słuchaczy, moje zastrzeżenia wzbudził pewien ważny szczegół jakiego nawet przy dobrych chęciach przemilczeć nie można, a tym był brak wydrukowanych broszur z dokładnym programem koncertu.

Na koncercie profesjonalnego zespołu to rażące zaniedbanie organizatorów - broszury powinny znajdować się na każdym ze stolików, by przybyli goście mogli zapoznać się z tym jakie utwory będą wykonywane podczas koncertu. Ułatwiło by to znacząco odbiór, a muzycy przecież nie mają obowiązku zapowiadać każdego utworu z osobna, czego to rzecz jasna nie uczynili.

 

W przypadku Morte Plays, zdążyłem na szczęście wysłuchać na dzień przed koncertem ich albumu pt: „Anomalia” i to uratowało sytuację z brakiem programu. Serwisy streamingowe takie jak Tidal czy Spotify przychodzą z pomocą w takich sytuacjach kiedy szybko chcemy poznać co oferuje dany zespół czy artysta.

Niemniej chcąc poznać całą aurę brzmieniową zawsze lepiej jest zakupić płytę, zwłaszcza wówczas gdy nagrania się podobają, ponieważ da to większą możliwość poznania wszystkich smaczków które bezpowrotnie zacierają podczas kompresji. Bo nie oszukujmy się, nawet na Tidal raczej nie doświadczy się jakości hi-fi i tego co oferuje płyta. Ja miałem to szczęście że zamówiłem od razu on-line i już w poniedziałek po koncercie mogłem dokładniej niż na streamie, wgryźć się w muzyczną materię podczas odsłuchu.

Tak czy inaczej, do koncertu byłem dość dobrze przygotowany i mając już wstępny punkt odniesienia, mogłem rozpoznać niektóre utwory oraz ich wykonania jakie pojawiły się w piątek. Nie było to łatwym zadaniem, ale zabawa w 'Jaka to Melodia' raczej zakończyła się powodzeniem czego to owocem jest niniejsza recenzja.

 

Kompozycje Marcina Łukasiewicza to bardzo ambitne 'światy', każdy ewokował obfitość muzycznych doznań oraz skrajne czasami emocje. Na koncert złożyły się utwory z dwóch albumów zespołu: wspomniana 'Anomalia' mająca swoją premierę w 2016r oraz 'Postapo' z 2017r. Ja skupię się na kilku utworach z tego pierwszego, które z koncertu pamiętam w sumie najlepiej.

 

Dla przykładu, na koncercie moją uwagę przykuła ciekawa kompozycja pt: „Witch's Kiss” co tłumaczyć można jako 'Pocałunek czarownicy'. Utwór jest także obecny na albumie 'Anomalia'. Już sam tytuł jest bardzo intrygujący, utwór posiada w sobie magnetyzm oparty na obfitości niuansów i brzmień, oraz z lekka melancholijnym i mrocznym wydźwięku.

Całość dzieje się w nieśpiesznym tempie. Pierwszy plan z początku budzi ciekawość ładną kantyleną graną na gitarze, a towarzyszą jej akordy fortepianu jakoby dialogujące oraz całość oprawiona jest w kunsztowny obrys perkusyjnych niuansów granych miotełkami. Podczas trwania utworu w nagraniu CD do dialogu wkracza jeszcze saksofon, którego to zabrakło jednak w występie na żywo. Nie uznaję tego za wadę, warto dodać że wersja bez saksofonu grana na żywo wydała mi się nawet bardziej intymna i tym samym bardziej interesująca.

 

Ciekawostką jest 'Kirke' co w tłumaczeniu z języka Duńskiego znaczy: 'Kościół', wprowadza zupełnie odmienny klimat. Od pierwszych taktów daje o sobie znać bardzo rześka melodia, opowiada nam ona historię pełną niepokoju oraz lekkiego chaosu.

W nagraniu płytowym prym w tym utworze wiedzie saksofon, na chwile ustępujący miejsca gitarze jednak w repryzie powraca. Warto zwrócić uwagę na bardzo płynnie podane frazy, wciągające i angażujące słuchacza, płynące zupełnie nieskrępowanie na tle soczystej podstawy basowej oraz efektownych błyskotek w postaci smaczków perkusyjnych. W wersji koncertowej saksofon zastąpiony został gitarą co również okazało się ciekawym pomysłem, było bardziej kameralnie. Wersja koncertowa zaskakiwała większą dawką emocji niż miało to miejsce na nagraniu. Tak więc plus dla koncertu.

 

Zaś tytułowa 'Anomalia', olśniewa słuchacza swoją różnorodnością. Tu jest dynamizm i refleksja jednocześnie. Jest jak ogród pełen owoców, jest co zbierać, dźwięków tu cała obfitość. Tutaj atmosfera zmienia się non stop wciągając w wir solowych popisów poszczególnych instrumentów. Całość jest podporządkowana melodii podstawowej, wszystko w niej się rozpoczyna i kończy - pomimo lekkiego chaosu jest dzięki temu zachowany pewien ład w kompozycji.

Wpierw poddani jesteśmy spokojnej melodii fortepianu który wchodzi na plan pierwszy, oczarowując przy efektach perkusyjnych talerzy. Wprowadza w odmienny świat, otwiera bramę do 'innego świata', mimo iż kompozycja jest ostatnim utworem na płycie. Warto zwrócić uwagę na piękne rozplanowanie czasu poszczególnych dźwięków następujących po sobie, dźwięki wychodzą z pustki i do ciszy wracają, frazy są sugestywne i transparentne.

Zupełnie nieziemska melodyka, pozwalająca rozpłynąć się w tym 'świecie'. Po tym w rytm melodii podstawowej na płycie można usłyszeć popis saksofonu uderzający ujmującą fakturą. Saksofon przewija się tu w 2 miejscach oraz wieńczy dzieło. Z kolei wersja koncertowa była odmienna, tu gitara jazzowa wiodła prym, podsumowując wszystko swoją wypowiedzią.

Całość muzycznej substancji ewokuje coś co w istocie jest jakąś 'anomalią' w sensie pozytywnym - jeśli chodzi o wielość doznań jaką można zaczerpnąć z muzyki. Obie wersje, koncertowa i płytowa brzmiały wystarczająco dobrze by dostarczyć niecodziennych emocji i tym samym zjednać sobie słuchacza.

 

To tylko wyrywkowy przegląd, ogólne porównania, i zarazem cząstka tego czego można było usłyszeć zarówno na płycie jak i doświadczyć na koncercie. Całokształt kompozycji, tak obfitujących w różnorodność zrobił na mnie piorunujące wrażenie.

Moim zdaniem koncert na żywo był jednak o wiele ciekawszym doświadczeniem niż wysłuchanie płyty, ponieważ powiedzmy sobie szczerze: nagranie jest tylko swego rodzaju namiastką koncertu, jest 'fotografią' dźwiękową - dlatego nie uczestniczymy już w tworzeniu dzieła sztuki w danej chwili i kontekście.

Słuchacz jest postawiony wówczas w roli jedynie odbiorcy gotowego już dzieła. Nie czuje całej tej atmosfery w której ono powstawało by na jego oczach, i tego kontekstu (akustyki pomieszczenia, widoku sceny, dźwięków pobocznych), odbieranego przez jego zmysły. Zwłaszcza jeśli nagranie wyprodukowano w sterylnym i hermetycznym studiu gdzie rzecz jasna tej atmosfery raczej się nie uświadczy z uwagi na sztuczność warunków i wytłumioną akustykę, a nie rzadko także montaż.

Pomijam fakt, że brzmienia instrumentów na żywo, nie zastąpi żadne - nawet najlepiej zrealizowane i odtworzone nagranie, ale pocieszające jest mimo wszystko to że nawet ta namiastka koncertu w postaci płyty 'Anomalia', nagrana jest wystarczająco dobrze by zaczerpnąć chociaż odrobinę z tego koncertowego klimatu. Płycie nie można odmówić swoistego magnetyzmu. Jedno i drugie ma więc swoje zalety.

 

Podsumowując zambrowski występ Zielonogórskiej grupy muzyków, ogólnie określić można go jako pokaz niezwykłej muzykalności, nie sposób było nie zauważyć unikalnej synergii brzmień zwłaszcza w utworach „Witch's Kiss”, „Kirke”, czy „Anomalia”.To prosty w odbiorze, ale wciągający jazz, okraszony dość skąpo improwizacjami.

Muzycy podczas wykonywania utworów cechowali się dobrą współpracą, widać było po ich twarzach że czują muzykę i są jakoby wtopieni w muzyczną substancję, zauważalna była doskonała wręcz dialogowość instrumentów. Co ważne ta 'chemia' pomiędzy muzykami jest jednym z ważniejszych fundamentów w muzyce jazzowej - bez dobrego zgrania zespołu i bez wzajemnej inspiracji muzyków, trudno mówić o dobrym koncercie oraz kreatywnych solówkach.

Tutaj owa 'chemia' objawiła się w doskonały sposób, dając naprawdę sporo pozytywnych wrażeń w postaci kapitalnych wykonań tych intrygujących kompozycji. Było świetnie!

Reklama

Jazzowy piątek w wykonaniu „Morte Plays” komentarze opinie

  • gość 2019-07-12 10:52:14

    bo jazz w zambrowie ma taki sam sens jak budowali sali koncertowej przy szkole muzycznej - miasto stritce robotnicze, tu sie disco i hiphopolo słucha, a nie jazzu czy muzyki poważnej

Dodajesz jako: |

Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Wakacje w Augustowie

Do wynajęcia nowoczesny apartament w Augustowie w ośrodku wczasowym Marina Borki nad jeziorem Necko. 2 sypialnie (4 pojedyncze łóżka z możliwością..


Zobacz ogłoszenie

PRACOWNIK PRODUKCJI

Firma MONOLIT poszukuje aktualnie pracownika na stanowisko PRACOWNIK DZIAŁU PRODUKCJI Zakres obowiązków: - praca fizyczna w dziale produkcji..


Zobacz ogłoszenie

sala bankietowa

Zapraszamy do nowo otwartej sali w Krajewo Łętowo (dawny Biały Domek). Organizujemy chrzty,przyjęcia urodzinowe i rocznicowe,wesela i itp.


Zobacz ogłoszenie

Rozbiórka wyburzenie budynku w

Świadczymy kompleksowe usługi rozbiórek i wyburzeń domu, obory, budynku gospodarczego, użytkowego i innych obiektów. Działamy w tych miastach: -..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedawca stacja paliw Lotos

Stacja Paliw Lotos w Zambrowie ul. Mazowiecka 2a od 01.08.2018 r. poszukuje pracownika na stanowisko: - kasjer/sprzedawca, Doświadczenie nie jest..


Zobacz ogłoszenie

Opieka nad starszą panią 2

Praca dla miłej i uczciwej pani z podstawową znajomością języka niemieckiego lub angielskiego. Praca w okolicach Stuttgartu polegająca na opiece nad..


Zobacz ogłoszenie

PIASEK ŻWIR CZARNOZIEM

Sprzedajemy piasek, żwir, czarnoziem, kruszywo drogowe i inne kruszywa. Sprawna obsługa i szybka dostawa to nasze priorytety. Zadzwoń: tel...


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam Mieszkanie

Sprzedam Mieszkanie na ulicy Magazynowej, metraż 70m2, 2 pokoje z kuchnią, mieszkanie na II piętrze. W bloku znajduje się domofon. Mieszkanie w..


Zobacz ogłoszenie

balony , dekoracje weselne

Chcielibyśmy zaoferować państwu atrakcje weselne, jesteśmy liderem na rynku , Oferujemy dekoracje takie jak Napis miłość 120 cm Napis miłość 100..


Zobacz ogłoszenie

bielenie obór

oferuję mycie oraz dezynfekcję wapnem obiektów takich jak obory chlewnie budynki gospodarcze elewacje profesjonalnym sprzętem szybki czas realizacji..


Zobacz ogłoszenie

Naprawa komputerów i laptopów,

Zajmujemy się profesjonalnie: - naprawą komputerów - naprawą laptopów - naprawą telefonów - naprawą tabletów - naprawą nawigacji - naprawą..


Zobacz ogłoszenie

Korepetycje, nauka języka

Oferuję pomoc w nauce oraz naukę języka francuskiego


Zobacz ogłoszenie

FOLIA POWER STRETCH - ROLNIK

W OFERCIE FOLIA: POWER STRETCH 750 POWER STRETCH 500 ENSIBAL 750 ENSIBAL 500 I WIELE INNYCH FOLIA I SIATKA NA PRYZMĘ - WSZYSTKIE WYMIARY WORKI..


Zobacz ogłoszenie

Okazja ! Dom 123m2 w pełni

Sprzedam ładny w pełni wyposazony dom na ulicy Polnej w Wygodzie link..


Zobacz ogłoszenie

Wynajme kawalerke

Wynajme kawalerke w pelni wyposazona 600 + media (wychodzi okolo ze wszystkim-750zl


Zobacz ogłoszenie

Poznam Miłą Panią w wieku od

POZNAM MIŁĄ PANIĄ W CELU PRZYJAZNI MOŻLIWY SŁAŁY ZWIĄZEK KTÓREJ BRAKUJE DRUGIEJ POLÓWKI SPEDZENIA WSPOLNIE WIECZORY WSPOLNY SPACER ROMANTYCZNA..


Zobacz ogłoszenie

Usługi maszynami budowlanymi

Świadczy usługi maszynami budowlanymi, tj. koparki, koparko-ładowarki, wywrotki. Posiadamy w swojej ofercie na sprzedaż materiały budowlane tj...


Zobacz ogłoszenie

CHCESZ SPRZEDAC AUTO DZWON MY

SKUP AUT OD 500 DO 10.000ZŁ SKUP AUT SKUP AUT WSZYSTKIE FORMALNOŚCI W 20 MINUT! *BEZPŁATNA WYCENA *BEZPŁATNY DOJAZD DO KLIENTA *NAJWYŻSZE..


Zobacz ogłoszenie

WENTYLATORY, WIATRAKI,

Zapraszamy do sklepu ROLNIK, przy ulicy Wiśniowej, po wentylatory i mieszacze powietrza do obór. Świeża dostawa, różne rozmiary. Dostępne od ręki.


Zobacz ogłoszenie

PRZYDOMOWE OCZYSZCZALNIE

Przydomowe oczyszczalnie ścieków: - drenażowe - biologiczno mechaniczne - bezprądowe - przepompownie - studnie chłonne Zajmujemy się..


Zobacz ogłoszenie

Partnerka na wesele

Szukam partnerki na wesele dnia 03.07.2018r, od 35 do 45lat . Proszę o kontakt telefoniczny .


Zobacz ogłoszenie

Pracownicy Produkcyjni

Firma KEYLITE RW Polska szuka pracowników do produkcji okien dachowych. Jesteś chętny do pracy, chcesz zdobyć nowe doświadczenia, lubisz pracę z..


Zobacz ogłoszenie

SERWIS KOMPUTEROWY SPEEDCOMP

Zajmujemy się profesjonalnym serwisem: - KOMPUTERÓW - TELEWIZORÓW - TELEFONÓW - oraz wielu innych URZĄDZEŃ ELEKTRONICZNYCH Instalacja i..


Zobacz ogłoszenie

MIESZKANIE 3 POKOJE UL.

Przedstawiam na sprzedaż mieszkanie w Zambrowie na ul. Pułaskiego (nowe osiedle) na trzecim pietrze o powierzchni 54,5m2. w skład którego wchodzą..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam dwie atrakcyjne

Sprzedam dwie atrakcyjne działki położone we wsi Nowe Wierzbowo (ok. 5 km od Zambrowa) o powierzchni 3000m2 i 1500 m2. Wydana decyzja o warunkach..


Zobacz ogłoszenie

Terapia falą uderzeniową

Zapraszam na zabiegi terapii falą uderzeniową. Jest to nieinwazyjne, nowoczesne rozwiązanie do eliminowania przewlekłego bólu występującego w..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez zambrow.org, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

MARKOMP z siedzibą w Zambrów 18-300 , Bema 2B

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"