:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?teraz 9°C
powietrze B. dobre

Jazzowy piątek w wykonaniu „Morte Plays”

muzyka koncerty, Jazzowy piątek wykonaniu „Morte Plays” - zdjęcie, fotografia
Patryk - blog 11/07/2019 11:41

Koncerty Jazzowe w Zambrowie są niestety niezwykłą rzadkością, niemniej jednak od czasu do czasu przejazdem trafiają do naszej podlaskiej zielonej głuszy znakomici artyści, prezentujący swoją twórczością naprawdę wysoki poziom.

Występ Motre Plays - ciekawego zespołu jazzowego z Zielonej Góry, dostarczył mi nie tylko pozytywnych emocji związanych z genialnymi kompozycjami muzycznymi, ale był także idealną okazją do porównań. Zatem właśnie te porównania sprawiły, że opowiem nie tylko bezpośrednio o swoich wrażeniach dotyczących piątkowego koncertu który odbył się 5 lipca, a jeszcze o czymś więcej.

 

Wydarzenie zgromadziło w kawiarni zambrowskiego Centrum Kultury całkiem pokaźną w ilość jak na zambrowskie warunki publiczność. I to jest za razem piękne że w naszym mieście mieszkają ludzie którzy cenią sobie ambitną muzykę, lub są otwarci na to by zobaczyć oraz poznać jeszcze jeden skrawek muzycznych 'himalajów' nie skupiając się tylko na jednym z wybranych, łatwo przyswajalnych i ulubionych 'pagórków'.

Co również warto zaznaczyć, to także trzeba pochwalić Café Muza za tę domową i przyjazną atmosferę, czyli uprzejmość pracowników kawiarni (sytuacja z nieczynną szatnią). Dla mnie jako człowieka niepełnosprawnego komunikacyjnie to duży plus, że można liczyć na czyjąś pomoc i zainteresowanie. Dziękuję.

Jednak przy pozytywnym całokształcie dotyczącym atmosfery i liczebności słuchaczy, moje zastrzeżenia wzbudził pewien ważny szczegół jakiego nawet przy dobrych chęciach przemilczeć nie można, a tym był brak wydrukowanych broszur z dokładnym programem koncertu.

Na koncercie profesjonalnego zespołu to rażące zaniedbanie organizatorów - broszury powinny znajdować się na każdym ze stolików, by przybyli goście mogli zapoznać się z tym jakie utwory będą wykonywane podczas koncertu. Ułatwiło by to znacząco odbiór, a muzycy przecież nie mają obowiązku zapowiadać każdego utworu z osobna, czego to rzecz jasna nie uczynili.

 

W przypadku Morte Plays, zdążyłem na szczęście wysłuchać na dzień przed koncertem ich albumu pt: „Anomalia” i to uratowało sytuację z brakiem programu. Serwisy streamingowe takie jak Tidal czy Spotify przychodzą z pomocą w takich sytuacjach kiedy szybko chcemy poznać co oferuje dany zespół czy artysta.

Niemniej chcąc poznać całą aurę brzmieniową zawsze lepiej jest zakupić płytę, zwłaszcza wówczas gdy nagrania się podobają, ponieważ da to większą możliwość poznania wszystkich smaczków które bezpowrotnie zacierają podczas kompresji. Bo nie oszukujmy się, nawet na Tidal raczej nie doświadczy się jakości hi-fi i tego co oferuje płyta. Ja miałem to szczęście że zamówiłem od razu on-line i już w poniedziałek po koncercie mogłem dokładniej niż na streamie, wgryźć się w muzyczną materię podczas odsłuchu.

Tak czy inaczej, do koncertu byłem dość dobrze przygotowany i mając już wstępny punkt odniesienia, mogłem rozpoznać niektóre utwory oraz ich wykonania jakie pojawiły się w piątek. Nie było to łatwym zadaniem, ale zabawa w 'Jaka to Melodia' raczej zakończyła się powodzeniem czego to owocem jest niniejsza recenzja.

 

Kompozycje Marcina Łukasiewicza to bardzo ambitne 'światy', każdy ewokował obfitość muzycznych doznań oraz skrajne czasami emocje. Na koncert złożyły się utwory z dwóch albumów zespołu: wspomniana 'Anomalia' mająca swoją premierę w 2016r oraz 'Postapo' z 2017r. Ja skupię się na kilku utworach z tego pierwszego, które z koncertu pamiętam w sumie najlepiej.

 

Dla przykładu, na koncercie moją uwagę przykuła ciekawa kompozycja pt: „Witch's Kiss” co tłumaczyć można jako 'Pocałunek czarownicy'. Utwór jest także obecny na albumie 'Anomalia'. Już sam tytuł jest bardzo intrygujący, utwór posiada w sobie magnetyzm oparty na obfitości niuansów i brzmień, oraz z lekka melancholijnym i mrocznym wydźwięku.

Całość dzieje się w nieśpiesznym tempie. Pierwszy plan z początku budzi ciekawość ładną kantyleną graną na gitarze, a towarzyszą jej akordy fortepianu jakoby dialogujące oraz całość oprawiona jest w kunsztowny obrys perkusyjnych niuansów granych miotełkami. Podczas trwania utworu w nagraniu CD do dialogu wkracza jeszcze saksofon, którego to zabrakło jednak w występie na żywo. Nie uznaję tego za wadę, warto dodać że wersja bez saksofonu grana na żywo wydała mi się nawet bardziej intymna i tym samym bardziej interesująca.

 

Ciekawostką jest 'Kirke' co w tłumaczeniu z języka Duńskiego znaczy: 'Kościół', wprowadza zupełnie odmienny klimat. Od pierwszych taktów daje o sobie znać bardzo rześka melodia, opowiada nam ona historię pełną niepokoju oraz lekkiego chaosu.

W nagraniu płytowym prym w tym utworze wiedzie saksofon, na chwile ustępujący miejsca gitarze jednak w repryzie powraca. Warto zwrócić uwagę na bardzo płynnie podane frazy, wciągające i angażujące słuchacza, płynące zupełnie nieskrępowanie na tle soczystej podstawy basowej oraz efektownych błyskotek w postaci smaczków perkusyjnych. W wersji koncertowej saksofon zastąpiony został gitarą co również okazało się ciekawym pomysłem, było bardziej kameralnie. Wersja koncertowa zaskakiwała większą dawką emocji niż miało to miejsce na nagraniu. Tak więc plus dla koncertu.

 

Zaś tytułowa 'Anomalia', olśniewa słuchacza swoją różnorodnością. Tu jest dynamizm i refleksja jednocześnie. Jest jak ogród pełen owoców, jest co zbierać, dźwięków tu cała obfitość. Tutaj atmosfera zmienia się non stop wciągając w wir solowych popisów poszczególnych instrumentów. Całość jest podporządkowana melodii podstawowej, wszystko w niej się rozpoczyna i kończy - pomimo lekkiego chaosu jest dzięki temu zachowany pewien ład w kompozycji.

Wpierw poddani jesteśmy spokojnej melodii fortepianu który wchodzi na plan pierwszy, oczarowując przy efektach perkusyjnych talerzy. Wprowadza w odmienny świat, otwiera bramę do 'innego świata', mimo iż kompozycja jest ostatnim utworem na płycie. Warto zwrócić uwagę na piękne rozplanowanie czasu poszczególnych dźwięków następujących po sobie, dźwięki wychodzą z pustki i do ciszy wracają, frazy są sugestywne i transparentne.

Zupełnie nieziemska melodyka, pozwalająca rozpłynąć się w tym 'świecie'. Po tym w rytm melodii podstawowej na płycie można usłyszeć popis saksofonu uderzający ujmującą fakturą. Saksofon przewija się tu w 2 miejscach oraz wieńczy dzieło. Z kolei wersja koncertowa była odmienna, tu gitara jazzowa wiodła prym, podsumowując wszystko swoją wypowiedzią.

Całość muzycznej substancji ewokuje coś co w istocie jest jakąś 'anomalią' w sensie pozytywnym - jeśli chodzi o wielość doznań jaką można zaczerpnąć z muzyki. Obie wersje, koncertowa i płytowa brzmiały wystarczająco dobrze by dostarczyć niecodziennych emocji i tym samym zjednać sobie słuchacza.

 

To tylko wyrywkowy przegląd, ogólne porównania, i zarazem cząstka tego czego można było usłyszeć zarówno na płycie jak i doświadczyć na koncercie. Całokształt kompozycji, tak obfitujących w różnorodność zrobił na mnie piorunujące wrażenie.

Moim zdaniem koncert na żywo był jednak o wiele ciekawszym doświadczeniem niż wysłuchanie płyty, ponieważ powiedzmy sobie szczerze: nagranie jest tylko swego rodzaju namiastką koncertu, jest 'fotografią' dźwiękową - dlatego nie uczestniczymy już w tworzeniu dzieła sztuki w danej chwili i kontekście.

Słuchacz jest postawiony wówczas w roli jedynie odbiorcy gotowego już dzieła. Nie czuje całej tej atmosfery w której ono powstawało by na jego oczach, i tego kontekstu (akustyki pomieszczenia, widoku sceny, dźwięków pobocznych), odbieranego przez jego zmysły. Zwłaszcza jeśli nagranie wyprodukowano w sterylnym i hermetycznym studiu gdzie rzecz jasna tej atmosfery raczej się nie uświadczy z uwagi na sztuczność warunków i wytłumioną akustykę, a nie rzadko także montaż.

Pomijam fakt, że brzmienia instrumentów na żywo, nie zastąpi żadne - nawet najlepiej zrealizowane i odtworzone nagranie, ale pocieszające jest mimo wszystko to że nawet ta namiastka koncertu w postaci płyty 'Anomalia', nagrana jest wystarczająco dobrze by zaczerpnąć chociaż odrobinę z tego koncertowego klimatu. Płycie nie można odmówić swoistego magnetyzmu. Jedno i drugie ma więc swoje zalety.

 

Podsumowując zambrowski występ Zielonogórskiej grupy muzyków, ogólnie określić można go jako pokaz niezwykłej muzykalności, nie sposób było nie zauważyć unikalnej synergii brzmień zwłaszcza w utworach „Witch's Kiss”, „Kirke”, czy „Anomalia”.To prosty w odbiorze, ale wciągający jazz, okraszony dość skąpo improwizacjami.

Muzycy podczas wykonywania utworów cechowali się dobrą współpracą, widać było po ich twarzach że czują muzykę i są jakoby wtopieni w muzyczną substancję, zauważalna była doskonała wręcz dialogowość instrumentów. Co ważne ta 'chemia' pomiędzy muzykami jest jednym z ważniejszych fundamentów w muzyce jazzowej - bez dobrego zgrania zespołu i bez wzajemnej inspiracji muzyków, trudno mówić o dobrym koncercie oraz kreatywnych solówkach.

Tutaj owa 'chemia' objawiła się w doskonały sposób, dając naprawdę sporo pozytywnych wrażeń w postaci kapitalnych wykonań tych intrygujących kompozycji. Było świetnie!

Reklama

Jazzowy piątek w wykonaniu „Morte Plays” komentarze opinie

  • gość 2019-07-12 10:52:14

    bo jazz w zambrowie ma taki sam sens jak budowali sali koncertowej przy szkole muzycznej - miasto stritce robotnicze, tu sie disco i hiphopolo słucha, a nie jazzu czy muzyki poważnej

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Firma zatrudni majstra,

Przedsiębiorstwo Budowlane Szeliga Sp. z o.o. zatrudni majstra, inżyniera budowy na powstającym budynku mieszkalnym w Zambrowie przy ul. Papieża..


Usługi maszynami budowlanymi

Świadczy usługi maszynami budowlanymi, tj. koparki, koparko-ładowarki, wywrotki. Posiadamy w swojej ofercie na sprzedaż materiały budowlane tj...


OPERATOR MASZYN Greenvit

Firma Greenvit- producent ekstraktów roślinnych poszukuje kandydatów na stanowisko: OPERATOR MASZYN Miejsce pracy: Zambrów Rodzaj pracy: pełny..


Mieszkanie 55,60m2, 3-pokoje,

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Mieszkanie o powierzchni 55,60m2 położone na I piętrze w bloku przy Alei Wojska Polskiego w..


Ekogroszek EXTRA.

Posiadamy w sprzedaży ekogroszek EXTRAo parametrach: - wartość opałowa 24-26 MJ - zawartość popiołu ok 7% - granulacja 8-25 mm Możliwość transportu..


Korepetycje, nauka języka

Oferuję pomoc w nauce oraz naukę języka francuskiego


Audi A4 B8

Audi a4 b8 2009r. 2.0 TDI 143km. Wiecej informacji telefonicznie.500.852.652.


Sprzedam garaż

Sprzedam garaż pod blokiem przy ul. Pułaskiego 2 w Zambrowie o powierzchni 14,8m2.


Ocieplanie Poddaszy Pianą Pur

Docieplamy natryskowo pianą otwarto i zamknięto komórkową: poddasza,magazyny, hale,garaże,fundamenty itp. Główne zalety piany to:brak mostków..


Światłowodowy Internet w

Internet bez zawieszania, gwarancja prędkości, szybko, solidnie. Sprawdź nas w blokach: https://arcynet.pl/internet-do-bloku-24m/ albo w domkach..


Działka rolna 1,98 ha Pstrągi

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: ziałki gruntu o łącznej powierzchni 1,987 ha położone w Pstrągach-Gniewotach , gmina Zambrów...


Kierowca na dowozy Pizzy

Przyjmiemy dyspozycyjnego kierowcę do dowozu Pizzy. Praca w młodym zespole. Miła atmosfera. Więcej informacji pod nr telefonu 604 461 261. Lub w..


KOMINKI KOMPLEKSOWO

*Sprzedaż i montaż wkładów kominkowych *W ofercie także biokominki i kominki elektryczne-idealne rozwiązanie do mieszkań w bloku i pomieszczeń bez..


Rozbiórki Zambrów wyburzenia

Wykonujemy wyburzenia i rozbiórki budynków gospodarczych, przemysłowych i rolniczych (w tym obór rolniczych) na terenie Zambrowa, Szumowa, Kołak..


Nowa kablówka telewizja w

Pakiety z Internetem już od 55zł, bez talerza, bez zawieszania się, w pełni cyfrowa kablówka na światłowodach. Sprawdź:..


Opel Insignia 2.0cdti 170 KM

Sprzedam Insignie wersja Cosmo/ se/ elite 2.0cdti 170 KM z 2015r, polski salon, zadbane i ekonomiczne auto. Więcej informacji pod numerem telefonu..


Kanapa + 2 fotele

Sprzedam komfortową kanapę rozkładaną (z pojemnikiem na pościel) z dwoma wygodnymi fotelami w dobrym stanie. Cena do uzgodnienia. Po zakupieniu..


Lokal usługowo handlowy

Lokal usługowo handlowy Powierzchnia 110m2.Możliwość podziału na dwa lokale po 55m2.Wszystkie media. Centralne ogrzewanie z ciepłowni..


SERWIS KOMPUTEROWY SPEEDCOMP

Zajmujemy się profesjonalnym serwisem: - KOMPUTERÓW - TELEWIZORÓW - TELEFONÓW - oraz wielu innych URZĄDZEŃ ELEKTRONICZNYCH Instalacja i..


Kupujemy samochody,my płacimy

kup aut za gotówkę,witamy w legalnej firmie która kupuje samochody w dobrych stanach w przedziale cenowym od 1000zł do 20000zł.Kupujemy także auta..


Sprzedam na części motorower

Sprzedam na części zarejestrowany motorower Romet Ogar z silnikiem Jawki. Jeśli chcesz aby młodemu kierowcy leciał zniżki na ubezpieczenie auta to..


Meble na wymiar. Kuchnie,

Producent mebli na wymiar Murawski Furniture m.in kuchnie, szafy, garderoby, meble do samodzielnego składania. Odwiedź naszą stronę..


Terapia falą uderzeniową

Zapraszam na zabiegi terapii falą uderzeniową. Jest to nieinwazyjne, nowoczesne rozwiązanie do eliminowania przewlekłego bólu występującego w..


Regał

Sprzedam regał składający się z pięciu segmentów w dobrym stanie. Cena do uzgodnienia. Po zakupieniu mebli - odbiór własny. Proszę o kontakt tylko..


Zaginął pies . Okolica

Zaginął pies . Okolica cmentarza parafii Św. Józefa. Dzieci bardzo tęsknią . Proszę o informację.


Maszyny, części - wszystko dla

Zapraszamy do sklepu ROLNIK MIODUSZEWSKI przy ulicy Wiśniowej w Zambrowie. Mamy w ofercie maszyny rolnicze kilkunastu producentów, części do maszyn..


Działka rolna 7800m2 Nagoszewo

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Działka rolna o powierzchni 7800m2 położona w Nagoszewie. Użytki oznaczone jako łąki trwałe..


Zaginęły dwa psy

Zaginęły dwa psy w miejscowości Wola Zambrowska, ostatnio widziane 09.11 przy ulicy Myśliwskiej w Woli. Biały półroczny piesek i jego mama.


Usługi koparką Zambrów

Świadczymy usługi koparką oraz koparko ładowarką w Zambrowie, Szumowie, Kołakach Kościelnych i Rutkach oraz okolicy. Cały powiat zambrowski. Nasi..


Węgiel kamienny orzech

Parametry: -wartość opałowa ok 23-25MJ/kg -granulacja 40-70 mm - zawartość popiołu ok.10% Pakowany w worki 25 kg*40 sztuk na palecie bezzwrotnej...


PRZYDOMOWE OCZYSZCZALNIE

Przydomowe oczyszczalnie ścieków: - drenażowe - biologiczno mechaniczne - bezprądowe - przepompownie - studnie chłonne Zajmujemy się..


PRACA NA STAŁE

Zatrudnimy na stałe na stanowisku kasjerka/kelnerka w pizzerii Perfetto w Zambrowie. Po więcej informacji prosimy dzwonić pod nr. tel. 537 887 222..


Zapewnię wsparcie w dyskretnej

Słuchaj kobieto: Czy mimo męża, chłopaka, rodziny czujesz się samotna i niedoceniana? Możliwe, że w ogóle nie ma wokół Ciebie prawdziwie..


Franczyzobiorca sklepu Żabka.

Zacznij prowadzić własny biznes z Żabką! Współpraca oparta na naszym doświadczeniu i Twojej przedsiębiorczości. Nasza oferta franczyzowa..


NOWA CENA !!! Działka

Mam do sprzedania działkę rekreacyjną ok 300 m2 - działka jest żyzna, równa, posiada podłączenie do wody. Działka zagospodarowana, uprawiana od 10..


Naprawa komputerów i laptopów,

Zajmujemy się profesjonalnie: - naprawą komputerów - naprawą laptopów - naprawą telefonów - naprawą tabletów - naprawą nawigacji - naprawą..


Piasek Zambrów - transport

Sprzedajemy piasek, żwir, czarnoziem, kruszywo drogowe i inne kruszywa. piach, kruszywa z transportem w Zambrowie, Kołakach, Szumowie, Rutkach i..


Sprzedam wkład bagażnika

Sprzedam styropianowy wkład bagażnika samochodu TIGUAN (bez koła zapasowego)


CHCESZ SPRZEDAC AUTO DZWON MY

Skup aut od 500 do 10.000zl przeprowadzamy w sposób profesjonalny i bezpieczny. Finalizując transakcję odkupu samochodu jako priorytet stawiamy..


ŚWIĄTECZNIE PROMOCJE TYLKO W

W SKLEPACH JUŻ PACHNIE CHOINKAMI, A U NAS.... MEGA PROMOCJE NA ŚWIĘTA! PODPISZ UMOWĘ NA TELEWIZJĘ I NIE PŁAĆ RACHUNKÓW PRZEZ PÓŁ ROKU!!!!! PRZYJDŹ..


Na kat.B, B+E

M. 39 l Szukam pracy jako kierowca


transport maszyn ciągników

Szukasz oferty transportowej w Zambrowie, w okolicy? Zapewniamy sprawną i szybką usługę transportową maszyn, ciągników, lokalny transport..


Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez zambrow.org, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

MARKOMP z siedzibą w Zambrów 18-300 , Bema 2B

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"