:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?Humoreski Stefanii Grodzieńskiej rozbawiły publiczność Teatru Przy Stoliku

kino film teatr, Humoreski Stefanii Grodzieńskiej rozbawiły publiczność Teatru Stoliku - zdjęcie, fotografia
 • Fotka nr 0 z 5
 • Fotka nr 1 z 5
 • Fotka nr 2 z 5
 • Fotka nr 3 z 5
 • Fotka nr 4 z 5
30/01/2019 09:16

W poniedziałkowy wieczór, 28 stycznia, w Filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zambrowie odbyła się kolejna odsłona Teatru Przy Stoliku. Teatr Młodego Aktora Miejskiego Ośrodka Kultury zaprezentował wiązankę wybranych humoresek z repertuaru Stefanii Grodzieńskiej. Za wybór tekstów oraz reżyserię odpowiadała Agnieszka Krasinkiewicz, która jest opiekunką Teatru Młodego Aktora.

 

Stefania Grodzieńska [1914–2010] była indywidualnością obdarzoną wieloma talentami: zasłynęła jako poetka, pisarka, tancerka, aktorka estradowa i teatralna, konferansjer, autorka tekstów satyrycznych dla teatrów, kabaretów, prasy, radia i telewizji. Jako aktorka i autorka własnych satyr pierwsze kroki stawiała jeszcze przed wybuchem wojny, występując w Cyruliku Warszawskim – kabarecie działającym w latach 1935–1939 w Warszawie. Po wojnie pisała na potrzeby teatrów rewiowych, dla radia i telewizji, zamieszczała felietony w prasie codziennej. Szybko zyskała miano pierwszej damy polskiego humoru. Jej życie było wypełnione muzyką, tańcem, poezją, kabaretem, pracą w teatrze, telewizji oraz w radiu, które szczególnie sobie ceniła.

 

Z radiem kojarzył się również poniedziałkowy wieczór w teatrze stolikowym: pozbawiony dekoracji, scenografii, rekwizytów i ruchu scenicznego występ przypominał raczej słuchowisko radiowe niż typowy teatralny spektakl. Taka forma nawiązuje do teatru wyobraźni, w którym najważniejszą rolę odgrywają głosy aktorów i tekst. Młodzi aktorzy zaprezentowali wybrane humoreski autorstwa Grodzieńskiej: „Trzy tygodnie po ślubie”, „Wysiadywaczka” i „Katar”. W role bohaterów humoresek wcielili się: Lena Gromek, Natalia Glińska, Luiza Saniewska, Wiktoria Podbielska oraz debiutanci Jakub Cudnoch, Kacper Łuniewski i Wiktoria Długoborska. Młodym aktorom udało się wydobyć z tekstów Grodzieńskiej ich niepowtarzalny komizm – zarówno sytuacyjny, jak i językowy. Rozbawiona publiczność dowiodła, że przepełnione optymizmem utwory Stefanii Grodzieńskiej w ogóle się nie starzeją. Są doskonałym sposobem na poprawę humoru i stanowią odtrutkę na codzienny stres.

 

Z pewnością warto zachęcić młodzież do udziału w kolejnych odsłonach Teatru Przy Stoliku, ponieważ za jego pośrednictwem mogą poszerzać wiedzę na temat utworów spoza kanonu lektur, wartych zgłębienia i zaprezentowania szerszej publiczności.

 

Reklama

Humoreski Stefanii Grodzieńskiej rozbawiły publiczność Teatru Przy Stoliku komentarze opinie

 • gość 2019-01-31 07:13:13

  Nie jestem amatorką sztuk teatralnych, ale swojego czasu, gdy pracowałam w wielkim mieście, chciałam się nieco ukulturalnić i wybrałam kilkakrotnie tu i ówdzie, m.in. na jakąś sztukę teatralną, w ramach której widzowie, siedzący właśnie sobie przy stolikach, zostali zaproszeni do dyskusji. Oczywiście zabrałam głos w jakiejś kwestii, na sali trochę zahuczało, włączył się ktoś inny z widzów, zaraz następny - no! było tak gorąco, że omal do rękoczynów nie doszło!!!! Okazało się, że na całej sali ja jedna głupia się znalazłam, a ci dyskutanci, to podstawieni aktorzy.... Otrzymałam brawa, za które pokłonów nie złożyłam, ale ten teatr zapamiętałam na całe życie. Chociaż - jak napisał poeta: życie to nie teatr.....

 • gość 2019-01-31 12:58:33

  Takie pytanie do przedmówczyni: Czy mógł bym wiedzieć w jakim to było mieście, i w którym dokładniej miejscu? Pani śmiałość w tamtej sytuacji była wyrazem odwagi przez co stała się Pani nieświadomym współaktorem, została Pani nagrodzona brawami co było przecież wyrazem uznania, dlatego moim zdaniem nie powinna Pani wspominać tej sytuacji jako czegoś stricte negatywnego. Moim zdaniem nietypowa sytuacja...

 • gość 2019-01-31 14:29:41

  Zapamiętałam tylko tyle, że był to spektakl poświęcony Markowi Hłasce, a później przez te emocje zw. z dyskusją - wszystkie inne informacje mi wyleciały z głowy ;) Odszukałam jednak w swoich starych zeszytach zapiski: było to w Teatrze Ochoty - 27 listopada o godz. 17.oo, za czasów Jana Machulskiego., ale kilka lat po premierze, która miała miejsce - jak mogę teraz w wikipedii przeczytać - w 1981r. Były to czasy, kiedy nie wszystko było poprawne politycznie, w czym byłam zupełną ignorantką - i właściwie, to nie wiem, co tam mówiłam , ale później żadnych represji nie miałam. Tylko - tak sobie pomyślałam - że gdybym wiedziała, że dyskusja jest tak sztucznie rozkręcona - to chyba raczej nie wciągnęłabym się w nią.

Dodajesz jako: |

Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

sprzedam biurko

wymiary 170x70 wys 80 cm


Zobacz ogłoszenie

KIEROWCA C+E - codzienne

Firma z Czyżewa zatrudni kierowcę kat. C+E. Codzienne powroty do siedziby firmy. Osoby zainteresowane proszę o kontakt telefoniczny tel:602-616-444


Zobacz ogłoszenie

Lokal do wynajęcia

Oferuję do wynajęcia lokal przy ul. Świętokrzyskiej 9.


Zobacz ogłoszenie

Kupujemy samochody,my płacimy

Kupujemy samochody,płacimy najwięcej.Auta zadbane,do napraw,powypadkowe,angliki.Od 1000 zł do 10 tys zł.Auta bez opłaty,z opłatami.Dopłacamy gotówkę..


Zobacz ogłoszenie

Pomoc w redagowaniu wzorów

Pomoc w pisaniu wzorów prac dyplomowych. Szeroki zakres tematyczny i bogaty zasób literatury w prywatnych zbiorach pozwala mi redagować prace na..


Zobacz ogłoszenie

kupie mieszkanie za gotówkę

Witam kupie mieszkanie w Zambrowie za gotówkę, do remontu lub nie, może być zadłużenie, hipoteka, komornik itp.


Zobacz ogłoszenie

Do wynajęcia powierzchnia

Do wynajęcia powierzchnia magazynowo - produkcyjna o powierzchni ponad 500 m2. Nieruchomość położona w Zambrowie (woj. Podlaskie) przy ul...


Zobacz ogłoszenie

Praca dla dziewczyny

Bar sushi w Zambrowie poszukuje dziewczyny na stanowisko kelnerki. Oferujemy atrakcyjne zarobki, pracę w młodym, zgranym zespole oraz możliwość..


Zobacz ogłoszenie

WŁÓKI ŁĄKOWO-POLOWE, WSZYSTKIE

SKLEP HAPROL ZAPRASZA DO ZAKUPU WŁÓKI ŁĄKOWO-POLOWEJ, WŁÓKI MALOWANE LUB OCYNKOWANE. DOSTĘPNE ROZMIARY 4M, 5M, 6M, 8M, TRZYRZĘDOWE LUB..


Zobacz ogłoszenie

Szybka pożyczka bez BIK

Szybka pożyczka bez BIK dla zainteresowanych. Jeśli potrzebujesz szybkiej pożyczki bez wychodzenia z domu, mamy dla Ciebie rozwiązanie. Zadzwoń do..


Zobacz ogłoszenie

Spawacze

Agencja Work Balance oferuje nowoczesny sposób zarządzania personelem, jakim jest leasing pracowniczy. Dzięki zatrudnianiu pracowników tymczasowych,..


Zobacz ogłoszenie

PelleT WYSOKIEJ jakości

ROLNIK-SKLEP T. MIODUSZEWSKI UL. BIAŁOSTOCKA 38 WJAZD OD ULICY WIŚNIOWEJ(asfaltowej) Oferuje wysokiej jakości granulat drzewny PELLET renomowanego..


Zobacz ogłoszenie

NOWA DOSTAWA ZBIORNIKÓW

Zapraszamy do zakupu zbiorników dwupłaszczowych na paliwo firmy FORTIS. W ofercie posiadamy zbiorniki o pojemności 2000l i 2500l zbiorniki..


Zobacz ogłoszenie

Hala 250m2, Aleja Wojska

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie wynajmu: Lokal produkcyjno - usługowy o powierzchni ok. 250m2 położony na parterze budynku..


Zobacz ogłoszenie

Lokal 135m2, ul. Cmentarna

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie wynajmu: Lokal w wysokim standardzie o powierzchni użytkowej 135m2 położony blisko centrum Zambrowa przy..


Zobacz ogłoszenie

Zakład Stolarski Pieer

Zakład Stolarski Pieer zatrudni pracownika na stanowisku stolarz meblowy. Wymagane prawo jazdy kat.B. Doświadczenie w zawodzie mile widziane. Dobre..


Zobacz ogłoszenie

Wynajmę lokal

Wynajmę lokal handlowo-użytkowy 58m2 w Zambrowie przy ul.Wyszyńskiego 13.