:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  18°C bezchmurnie

Gdy tafla lodu pęka... [foto+video]

pożary i straż, tafla pęka [foto+video] - zdjęcie, fotografia

Służba strażaków jest bardzo zróżnicowana. Jednym z elementów ich pracy jest ratownictwo lodowe. Aby wciąż doskonalić umiejętności w tej dziedzinie, w sezonie zimowym odbywają się specjalne szkolenia. Ostatnio działania na lodzie ćwiczyli między innymi strażacy z OSP w Szumowie wspólnie z kolegami z PSP w Zambrowie. W ćwiczeniach uczestniczyli także zambrowscy policjanci.

Wczoraj na terenie zbiorników wyrobiskowych Zakładu Produkcji Kruszyw w Szumowie Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Zambrowie zorganizowała ćwiczenia z ratownictwa wodno-lodowego dla członków Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Szumowo. W ćwiczeniach udział brali również policjanci z KPP w Zambrowie oraz Starosta Zambrowski Robert Rosiak, który jest jednocześnie Prezesem Zarządu Gminnego Ochotniczych Straży Pożarnych RP Gminy Szumowo.

Ćwiczenia przygotowały ratowników do niesienia pomocy i ewakuacji osób znajdujących się w lodowatej wodzie na skutek załamania się pod nimi pokrywy, a także uwięzienia na powierzchni pokrywy lodowej. Na początku omówione zostały zasady BHP prowadzenia działań ratowniczych na akwenach zalodzonych, poruszania się po pokrywie lodowej, dostaniu się do poszkodowanego i ewakuacji z poszkodowanym. Przy okazji strażacy z OSP w Szumowie mieli okazję sprawdzić działanie nowo zakupionego sprzętu.

Podczas zajęć ratownicy zrealizowali szereg scenariuszy, które mogą zdarzyć się w życiu codziennym, w tym:
:: samoratowanie w sytuacji załamania się lodu pod ratownikiem,
:: ocenę sytuacji i dotarcie do poszkodowanego różnymi metodami,
:: podjęcie poszkodowanego przytomnego i nieprzytomnego z przerębla,
:: przygotowanie poszkodowanego do ewakuacji z miejsca niebezpiecznego,
:: udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanemu i przekazanie go dla ZRM.

Poniżej przestawiamy skrót video z niedzielnych ćwiczeń strażaków:


Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Zambrowie przypomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa na zamarzniętych zbiornikach. Zanim wejdziemy na lód:
:: przekażmy informację dokąd się udajemy i kiedy zamierzamy wrócić,
:: ubierzmy się ciepło w lekkie, oddychające i wiatroszczelne ubranie,
:: po lodzie nigdy nie poruszamy się z rękoma w kieszeniach,
:: buty powinny być wodoszczelne, ciepłe, niezbyt ciasne z grubą i przyczepną podeszwą,
:: zaopatrzmy się w kolce lodowe i zawieśmy je na szyi (można dostać je w sklepach wędkarskich), załóżmy kamizelkę asekuracyjną, którą możemy schować pod obszerniejszą kurtką – oprócz pływalności, zapewni dodatkową izolację cieplną,
:: jeśli na lodzie są wędkujący, zapytajmy ich o grubość i wytrzymałość lodu,
:: jeśli lód zaczyna trzeszczeć istnieje ryzyko pęknięcia, wycofajmy się tą samą drogą, którą weszliśmy na lód.

Jeżeli załamie się pod nami lód – NIE PANIKUJMY!
:: rozłóżmy szeroko ramiona i nabierzmy dużo powietrza,
:: nie próbujmy pływać, oszczędzajmy siły, nie wykonujmy gwałtownych ruchów,
:: jeśli posiadamy gwizdek, użyjmy go do wezwania pomocy,
:: za wszelką cenę starajmy się nie wpłynąć pod lód,
:: jeżeli posiadamy kolce lodowe, przy ich pomocy powoli wyczołgajmy się na lód, a po wydostaniu się z wody przeczołgajmy się dalej, nie wstawajmy,
:: jeśli nie mamy kolców, mimo wszystko próbujmy się wydostać, cały czas wzywając pomoc.

Jeżeli jesteśmy świadkami załamania się lodu pod osobą, w pierwszej kolejności wezwijmy służby ratownicze (straż pożarna 998, tel. ratunkowy 112). Nie wbiegajmy na lód i nie biegnijmy w kierunku ofiary – lód w tym miejscu jest na pewno słabszy i nie utrzyma dwóch osób.

Chcąc pomóc osobie znajdującej się w wodzie podajmy coś (gałąź, kurtkę, szalik, jeżeli mamy - linę) czego będzie mogła się uchwycić. Wtedy w bezpieczny sposób będziemy mogli ją wyciągnąć. Jeżeli znajduje się ona w odległości, która uniemożliwia nam interwencję z brzegu, a służby ratownicze jeszcze nie dotarły: podczołgajmy się na bezpieczną odległość i podajmy lub rzućmy osobie w wodzie (podobnie jak w przypadku interwencji z brzegu) coś, czego będzie się mogła złapać. Unikajmy bezpośredniego kontaktu z osobą tonącą – możemy zostać wciągnięci do wody. Jeśli posiadamy linę, zawiążmy na jej końcu pętlę, najlepiej używając węzła ratowniczego – osoba nie powinna podciągać się na linie, a jedynie być biernie wyciągana. Kiedy wydostaniemy osobę z wody, przebierzmy ją w suche ubrania (jeżeli nie mamy, pożyczmy swoją kurtkę, okryjmy kocem itp.). Poszkodowanego koniecznie powinien zbadać lekarz.

PAMIĘTAJ - WCHODZĄC NA LÓD ZAWSZE RYZYKUJESZ!

Polecamy:
:: III Otwarte Mistrzostwa Gminy Zambrów w Tenisie Stołowym [foto]
:: Ponad tysiąc wyjazdów zambrowskich strażaków w 2016 roku
:: Uratowani od zaczadzenia
:: OSP w Starym Laskowcu podsumowała ubiegły rok
:: Strażacy ze Zbrzeźnicy podsumowali miniony rok
:: Wyciek paliwa na DK8 [foto]
:: Trwa pożar hali przemysłowej [foto+video]
:: O mały włos od pożaru [foto+video]
:: Pożar pustostanu przy ul. Fabrycznej w Zambrowie [foto]


Gdy tafla lodu pęka... [foto+video] komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się