:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?Ernest i Tomasz w Dolomitach - przygotowania do „MotoGóry” [foto]

rekreacja wypoczynek, Ernest Tomasz Dolomitach przygotowania „MotoGóry” [foto] - zdjęcie, fotografia
Portal zambrow.org 30/08/2013 00:00

Marzą o tym, aby zdobyć najwyższe szczyty Kaukazu i Wyżyny Armeńskiej. Niedługo ruszają w 40-dniową podróż przez 11 państw. Aby przygotować się do fizycznego wysiłku i sprawdzić swoje możliwości, wybrali się we włoskie Dolomity. Mowa o Erneście Jóźwiku i jego koledze - Tomaszu Sulichu.

Do rozpoczęcia liczącej ponad 10 tys. km podróży na motocyklach pozostał już tylko tydzień. W celu sprawdzenia swoich sił i możliwości Ernest Jóźwik i Tomasz Sulich udali się we włoskie Dolomity.

Wyjazd miał służyć poznaniu się, sprawdzeniu jak w takich warunkach Ernest i Tomasz reagują na swoje towarzystwo, jak dogadują się będąc przez kilka dni na szlaku. Był to krótki test przed tysiącami kilometrów, jakie czekają ich już we wrześniu. Dla Tomasza była to też okazja na obycie się ze sprzętem, wysokością i pozostałymi atrakcjami wysokich gór. W Dolomitach trasy wspinaczkowe sięgają 3000 m n.p.m. Wspinaczka nie polegała tam jednak na ciężkiej walce z pionową ścianą, a na wędrowaniu przez via ferraty (poprowadzone w surowej skale, często z dużą ekspozycją, ubezpieczone drogi, na których zabezpiecza się za pomocą uprzęży i lonży). Trasy te poprowadzone są tak, aby zapewnić maksimum przyjemności i doznań z obcowania z górami.

Oto, jak wyprawę we włoskie Dolomity wspomina zambrowianin, Ernest Jóźwik:

„Trzy pełne dni pozwoliły nam utwierdzić się w przekonaniu, że damy wspólnie radę, że jesteśmy w stanie się dogadać, mamy podobne tempo marszu, potrafimy się motywować i wspierać. Oczywiście mamy tu na myśli, że damy radę w swoim towarzystwie, bo czy damy radę zdobyć wszystkie szczyty, które sobie zakładamy, nie do końca zależne jest od nas. W dużej mierze zależeć to bowiem będzie od warunków pogodowych i czasu jaki z biegiem wyprawy będzie nam pozostawał do dyspozycji.

Dolomity poza sprawdzeniem oddziaływania nas samych na siebie nawzajem, miały też pełnić rolę wyjazdu aklimatyzacyjnego. Co prawda ich wysokość nie jest aż tak znaczna, jak to będzie na kaukaskich szczytach, ale nie należy jej bagatelizować, bo i takie góry potrafią dać się we znaki. Planowaliśmy jeszcze drugi wyjazd aklimatyzacyjny w Alpy. Niestety brak czasu i możliwości finansowych pokrzyżował nam te plany. Alpejskie czterotysięczniki byłyby już właściwym przedsmakiem skonfrontowania organizmu z rozrzedzonym powietrzem i ewentualnymi problemami choroby wysokościowej, a także radzenia sobie w śniegu i na lodowcu. Teraz ta właściwa aklimatyzacja będzie musiała nastąpić w Turcji, prawdopodobnie na Suphan Dagi (4058 m n.p.m.). Marzył nam się Ararat, święta góra Ormian, i mityczne miejsca osadzenia barki Noego. Niestety, z przyczyn, o których nie chcemy się teraz rozpisywać, najpewniej będziemy musieli go odpuścić.

Wracając w Dolomity… Trzydniowy wyjazd podzieliliśmy tak, że pierwszego dnia z lekkimi plecakami ruszyliśmy spod schroniska Auronzo w kierunku przełęczy Lavaredo. Po naszej lewej stronie dumnie piętrzyła się charakterystyczna formacja Tre Cime, jeden z najbardziej rozpoznawalnych widoków w Dolomitach. Gdzieś tam w tej niemal pionowej ścianie, ledwo widoczni wisieli wspinacze z prawdziwego zdarzenia. Nam pozostało z dużym podziwem i lekką nutką zazdrości przejść obok by skierować się na ferratę prowadzącą na Monte Paterno (2746 m n.p.m.). Przed tunelem pochodzącym z czasów I Wojny Światowej zakładamy uprzęże i kaski. Zaczyna się ferrata. Jej przebieg jest bardzo malowniczy, raz idziemy wspomnianym tunelem, raz półką skalną, by nagle trafić na śnieg, który przysypał liny. Cały czas towarzyszą nam potężne Trzy Turnie, a przed nami wznosi się Monte Paterno, na którym dostrzegamy krzyż i… polską flagę. My jednak nie wchodzimy na szczyt, a kierujemy się dalej. Mijamy dawne stanowiska artyleryjskie przechodząc przez budzące pewien niepokój drewniane mostki. Mamy piękną słoneczną pogodę, która gwarantuje nam niesamowite widoki. Trasę kończymy wracając południową stroną Croda Passaporto i kierując się na parking. Teraz już tylko szukanie noclegu. Ten znajdujemy w pobliżu schroniska Lunelli.

Drugi dzień zaczynamy od wrzucenia na plecy blisko 20kg plecaków. Na Kaukazie masa naszego plecaka wyniesie około 23-26kg i każdego dnia będzie się zmniejszała wraz z ubytkiem pożywienia i wody na pierwsze dni. Wraz ze wzrostem wysokości pojawią się bowiem strumienie, a na samej górze będziemy po prostu topili śnieg. Wracając do Dolomitów - na samym początku pokonujemy blisko 400 m przewyższenia do schroniska Berti, mijając po drodze malowniczy wodospad. Dalej droga prowadzi nas urokliwą doliną, mijamy lodowate jeziorko, przy którym postanawiamy chwilę odpocząć. Od tego momentu czeka nas już tylko pięcie się w górę, ku przełęczy Santinella. Droga szybko staje się bardzo męcząca, prowadzi najpierw wąską granią, a potem piarżyskiem, na którym niemal przy każdym kroku osuwamy się wraz z całym podłożem. Maszerujemy w cieniu wspaniałego szczytu Croda Rossa (2936 m n.p.m.) .W końcu, po całodniowym marszu, docieramy do przełęczy (2717 m n.p.m.) i tu postanawiamy przenocować. Namiot rozbijamy w skalnej grocie, której okna pozwalają obserwować widoki po obu stronach przełęczy. Na wieczór toniemy w chmurach rozpalanych światłem zachodzącego słońca.

Rano chcemy spróbować sił na ferracie Strada Alpini. Nasze zmagania trwają godzinę, spora w tym zasługa dużej ilości śniegu, leżącego na szlaku. Po godzinie decydujemy się na odwrót. Dalej droga i liny są przysypane, a my nie mając raków, uprzęży, lin oraz czekanów nie chcemy ryzykować. Ponownie pniemy się na przełęcz skąd schodzimy do schroniska Lunelli (1568 m n.p.m.). Tu kończy się nasza przygoda z Dolomitami i nasz wspólny wyjazd integracyjno-aklimatyzacyjny. Pakujemy się do samochodu i wracamy do Polski.

Dolomity przywitały i ugościły nas piękną pogodą i wspaniałymi widokami. Trochę zaskoczyły sporą ilością śniegu, na który nie byliśmy do końca przygotowani. Był to pierwszy wyjazd pod szyldem MotoGór i jeśli kolejne będą tak udane, to z pewnością przywieziemy z nich dużo dobrych wspomnień i pięknych zdjęć.”

Przypominamy, że Ernest i Tomasz startują już 7 września! Relacje z wyprawy będziemy zamieszczać na Zambrowskim Portalu www.zambrow.org, który objął patronat medialny nad tą wyprawą.

Warto przypomnieć, że Ernest Jóźwik w ubiegłym roku w 54 dni, na motocyklu pokonał 21 tys. km, podczas wyprawy z Zambrowa do stolicy afrykańskiego państwa Burkina Faso – Wagadugu. Losy podróżnika można było na bieżąco śledzić m.in. na naszym Portalu.Polecamy:
:: To będzie przygoda! MotoGóry – Kaukaz 2013
:: Motocykl Ernesta Jóźwika na Ogólnopolskiej Wystawie w Warszawie
:: Rozmowa z Ernestem Jóźwikiem po wyprawie motocyklowej do Afryki
:: Wyprawa Wagadugu 2012 zakończona
:: Wagadugu 2012: Ernest wraca do kraju
:: Wagadugu 2012: Yves – prawdziwy przyjaciel z Burkina Faso
:: Wagadugu 2012: Ernest na komisariacie
:: Wagadugu 2012: Ernest w Burkina Faso
:: Wagadugu 2012: Ernest zostaje w Afryce sam. Marek już wraca do Polski
:: Wagadugu 2012: Do celu niedaleko
:: Wagadugu 2012: Ernest i Marek w Mauretanii
:: Wagadugu 2012: pozdrowienia z Sahary Zachodniej
:: Wagadugu 2012: Przed nimi „już tylko” Afryka
:: Wagadugu 2012. Pozdrowienia z Francji. Plan zagrożony...
:: Motocyklem do Afryki
:: Wyprawa Wagadugu_2012, czyli co w trawie piszczy
:: Pływalnia „Delfin” ma już 10 lat. Skorzystaj w weekend z tańszego pobytu i darmowych porad instruktorów [audio]
:: Wspinaczka ma szansę zaistnieć w Zambrowie
:: W Zambrowie prowadzone będą kursy wspinaczkowe dla mieszkańców i nauczycieli
:: Ruszyła „sprzedaż” pocztówek z Wagadugu 2012
:: Studniówka Wagadugu 2012
:: Samochód Google Street View w Zambrowie
:: Rowerzyści wrócili z pielgrzymki do Przemyśla [foto]
:: Z Zambrowa do Afryki na motocyklach, czyli 200% przygody
l

Reklama

Ernest i Tomasz w Dolomitach - przygotowania do „MotoGóry” [foto] komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Drukarnia opakowań poszukuje

Drukarnia opakowań poszukuje pracownika na stanowisko operatora drukarki fleksograficznej. Wymagane wykształcenie minimum średnie, najlepiej..


Zobacz ogłoszenie

FOLIA, SIATKA , SZNUREK DO

SKLEP HAPROL ZAPRASZA W NASZEJ OFERCIE M.IN -FOLIA DO SIANA I SŁOMY- BIAŁA, ZIELONA, CZARNA I PRZEZROCZYSTA STRETCH, 500 LUB 750 -SZNUREK DO PRAS I..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam działkę

Sprzedam atrakcyjną działkę położoną we wsi Nowe Wierzbowo (ok. 5 km od Zambrowa) o powierzchni 3000m2. Wydana decyzja o warunkach zabudowy na..


Zobacz ogłoszenie

Korepetycje, nauka języka

Oferuję pomoc w nauce oraz naukę języka francuskiego


Zobacz ogłoszenie

CHCESZ SPRZEDAC AUTO DZWON MY

Skup aut od 500 do 15.000zl przeprowadzamy w sposób profesjonalny i bezpieczny. Finalizując transakcję odkupu samochodu jako priorytet stawiamy..


Zobacz ogłoszenie

SPRZEDAM GOLFA GOAL

rok produkcji - 2006 pojemność - 1,4 benzyna ******* WERSJA GOAL ******** /////////////// 2 KOMPLETY KÓŁ //////////////// //// FELGI Z..


Zobacz ogłoszenie

MIESZKANIE 3 POKOJE UL.

Przedstawiam na sprzedaż mieszkanie w Zambrowie na ul. Pułaskiego (nowe osiedle) na trzecim pietrze o powierzchni 54,5m2. w skład którego wchodzą..


Zobacz ogłoszenie

PRACOWNIK PRODUKCJI

Firma MONOLIT poszukuje aktualnie pracownika na stanowisko PRACOWNIK DZIAŁU PRODUKCJI Zakres obowiązków: - praca fizyczna w dziale produkcji..


Zobacz ogłoszenie

Kupię działkę rekreacyjną z

Witam kupię działkę rekreacyjną z domkiem zagospodarowaną


Zobacz ogłoszenie

FOLIA POWER STRETCH - ROLNIK

W OFERCIE FOLIA: POWER STRETCH 750 POWER STRETCH 500 ENSIBAL 750 ENSIBAL 500 I WIELE INNYCH FOLIA I SIATKA NA PRYZMĘ - WSZYSTKIE WYMIARY WORKI..


Zobacz ogłoszenie

Naprawa komputerów i laptopów,

Zajmujemy się profesjonalnie: - naprawą komputerów - naprawą laptopów - naprawą telefonów - naprawą tabletów - naprawą nawigacji - naprawą..


Zobacz ogłoszenie

Opieka nad starszą panią 2

Praca dla miłej i uczciwej pani z podstawową znajomością języka niemieckiego lub angielskiego. Praca w okolicach Stuttgartu polegająca na opiece nad..


Zobacz ogłoszenie

PIASEK ŻWIR CZARNOZIEM

Sprzedajemy piasek, żwir, czarnoziem, kruszywo drogowe i inne kruszywa. Sprawna obsługa i szybka dostawa to nasze priorytety. Zadzwoń: tel...


Zobacz ogłoszenie

Super dyskretny zarobek!

Hej popatrz, niby dlaczego nie miałabyś zarobić swoich Pieniędzy w lekki, miły i przyjemny sposób w całkowitej tajemnicy przed całym światem? Na..


Zobacz ogłoszenie

Mieszkanie 71,66m2, ul.

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Mieszkanie o powierzchni 71,66 m2 położone na VI piętrze w bloku z windą przy ul. Papieża Jana..


Zobacz ogłoszenie

Ekogroszek Extra transport hds

Zapraszamy do zakupu węgla EKOGROSZKU EXTRA. Parametry ekogroszku: -zawartość popiołu 5,5% - wartość opałowa 25-27 MJ/kg Węgiel suchy magazynowany..


Zobacz ogłoszenie

TELEWIZJA BEZ OPŁAT!!!!!

EKSTRAKLASA POWRACA!!!! PRZYJDŹ DO SALONU NC+ W ZAMBROWIE I SKORZYSTAJ Z NAJLEPSZYCH OFERT W OKOLICY!TYLKO TERAZ PAKIET EXTRA DO 6MCY ZA 0ZŁ! A DLA..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam nowe dwupokojowe

Mam do sprzedania idealne, nowe, wykończone pod klucz 2-pokojowe mieszkanie w Zambrowie przy ul. Pułaskiego, na drugim piętrze. Główne atuty..


Zobacz ogłoszenie

Rozbiórka wyburzenie budynku w

Świadczymy kompleksowe usługi rozbiórek i wyburzeń domu, obory, budynku gospodarczego, użytkowego i innych obiektów. Działamy w tych miastach: -..


Zobacz ogłoszenie

IDEALNA DZIAŁKA POD INWESTYCJE

Sprzedam działkę o powierzchni 0,67 ha, która znajduje się przy węźle Kołaki Kościelne. Idealna pod inwestycje, utwardzony wjazd, linia elektryczna..


Zobacz ogłoszenie

Montaż klimatyzacji w domach,

Nasza firma klimapodlasie.pl oferuje montaż klimatyzacji odpowiedniej do metrażu Twojego pomieszczenia. Szybka realizacja. Do 10 lat gwarancji...


Zobacz ogłoszenie

Specjalista ds. obsługi

Do naszej fabryki okien w Starym Laskowcu poszukujemy kandydatów do pracy jako: Specjalista ds. obsługi klienta: Do głównych zadań osoby..


Zobacz ogłoszenie

Działka 6000 m2 Wdziękoń

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Działka o powierzchni 6000m2 położona w miejscowości Wdziękoń Pierwszy, gm. Zambrów...


Zobacz ogłoszenie

Księgowa oraz Pracownik

Primarol Robert Grzymała Paproć Duża 84 poszukuję pracownika na stanowisko księgowej. Wymagania: znajomość podstaw rachunkowości, umiejętność..


Zobacz ogłoszenie

Usługi maszynami budowlanymi

Świadczy usługi maszynami budowlanymi, tj. koparki, koparko-ładowarki, wywrotki. Posiadamy w swojej ofercie na sprzedaż materiały budowlane tj...


Zobacz ogłoszenie

Działka 7315m2, Jabłoń

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Działka o powierzchni 7315m2 położona w miejscowości Jabłoń Kościelna, gmina Nowe Piekuty,..


Zobacz ogłoszenie

Działka Wola Zambrowska

Sprzedam działkę z warunkami zabudowy o powierzchni 1000m2 ( 25x40) w Woli Zambrowskiej bezpośrednio położona przy drodze asfaltowej. Teren suchy i..


Zobacz ogłoszenie

SERWIS KOMPUTEROWY SPEEDCOMP

Zajmujemy się profesjonalnym serwisem: - KOMPUTERÓW - TELEWIZORÓW - TELEFONÓW - oraz wielu innych URZĄDZEŃ ELEKTRONICZNYCH Instalacja i..


Zobacz ogłoszenie

FOLIA, SIATKA, Maszyny, części

Zapraszamy do sklepu rolniczego „ROLNIK”.. Sklep znajduje się przy ul. Białostockiej 38 w Zambrowie (posesja ze stawem; wjazd od ulicy Wiśniowej -..


Zobacz ogłoszenie

Mieszkanie 56,20m2, ul. 71

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Mieszkanie o powierzchni 56,20m2 położone na III piętrze w bloku przy ulicy 71 Pułu Piechoty w..


Zobacz ogłoszenie

Studentka szuka praktyk

Szukam czterotygodniowych praktyk związanych z kierunkiem studiów zarządzanie sprzedażą. Najchętniej od lipca. Jeśli to możliwe byłabym..


Zobacz ogłoszenie

Profesjonalny Serwis Sprzętu

Zapraszamy Do Serwisu Mieszczącego się na ul.Aleja Wojska Polskiego 11(wejście od szczytu). Oferujemy Profesjonalne Naprawy W Przystępnych Cenach :..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez zambrow.org, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

MARKOMP z siedzibą w Zambrów 18-300 , Bema 2B

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"