:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  17°C pochmurno z przejaśnieniami

Egzotyczna podróż z Biblioteką Inspiracji [foto]

Elżbieta Perkowska podzieliła się dzisiaj wrażeniami i spostrzeżeniami ze swojej tegorocznej wyprawy do Ameryki Środkowej.

"Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż linę, opuść bezpieczną przystań, złap w żagle pomyślne wiatry! Podróżuj, śnij, odkrywaj!" – takie motto przyświecało dzisiejszemu spotkaniu z podróżniczką Elżbietą Perkowską w filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zambrowie w ramach inicjatywy Biblioteka Inspiracji.

Uczestnicy slajdowiska pt. „Polka w strefie podrównikowej. Kostaryka & Nikaragua” mogli się na godzinę przenieść do ciepłych i słonecznych regionów Ameryki Środkowej. Na pewno pomagały w tym piękne zdjęcia m.in. wybrzeża Pacyfiku, lasu deszczowego, wulkanów. Fotografie pokazywały również obrazy życia codziennego mieszkańców tamtego regionu świata.

Do Kostaryki bohaterka dzisiejszego spotkania udała się z córką w styczniu bieżącego roku. Po 12-godzinnym locie wylądowały w Liberii w Kostaryce.
- „Pierwszego dnia naszego pobytu zaskoczyła nas muzyka disco polo, kiedy usłyszałyśmy w hotelu przebój zambrowskiego zespołu Masters pt. „Szukam dziewczyny.” – relacjonowała Elżbieta Perkowska.

Piękne plaże oceaniczne, gorące źródła oraz egzotyczna fauna i flora Kostaryki zachwyciły podróżniczki. Nikaragua zaś już na wjeździe je zaskoczyła, począwszy od przejścia granicznego i wnikliwej kontroli celników, po zniszczone i ubogie zabudowania.
- „Bardzo zaniedbane są kościoły, wiele budynków jest opuszczonych, ponieważ nie ma funduszy na renowacje. (…) Mimo że Granada jest bardzo dużym miastem, nie ma tam wysokich budynków. (…) Są parterowe najczęściej bardzo kolorowo malowane albo najwyżej jednopiętrowe.” – opowiadała Elżbieta Perkowska.

Oprócz Granady - jednego z najstarszych miast Nikaragui, podróżniczki zwiedziły fabrykę cygar, czekolady oraz miasteczko Catarina. Mogły podziwiać wulkany m.in. Masaya oraz największe jezioro w Ameryce Środkowej o nazwie Nikaragua.

Na zakończenie dzisiejszego spotkania wywiązała się bardzo ciekawa dyskusja dotycząca różnic kulturowych i mentalnych Polaków i mieszkańców Ameryki Środkowej.

Polecamy:
:: Dzień Otwarty w Centrum Kultury [foto]
:: Trwa VI Kiermasz Taniej Książki w MBP w Zambrowie
:: Patriotyczny koncert z okazji 3. Maja w PSM [foto]
:: Historycznie i artystycznie w kawiarni Cafe Muza [foto+video]
:: „Jaś i drzewo fasolowe” w bibliotece w Szumowie
:: Rozmawiali o Rosji i Ukrainie w filii MBP [foto]
:: „Wiosenne barwy” w GOK Szumowo
:: Czytają i dyskutują w bibliotece
:: Dzieci opowiadały baje, bajki i bajeczki [foto]
:: Włącz się do walki „O Diamentowe Pióro”
:: Wystawa malarska Romana Gruszeckiego otwarta [foto]

Egzotyczna podróż z Biblioteką Inspiracji [foto] komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się