:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  24°C całkowite zachmurzenie

Dziś zmiana czasu - w niedzielę śpimy dłużej!

świąteczne, Dziś zmiana czasu niedzielę śpimy dłużej! - zdjęcie, fotografia

Dziś w nocy - z 29 na 30 października, przejdziemy z czasu letniego (wschodnio-europejskiego) na czas zimowy (środkowo-europejski; CSE). Musimy więc cofnąć dotychczasowe wskazania zegarów o godzinę. W związku z tym z soboty na niedzielę można będzie pospać o jedną godzinę dłużej!

Oficjalnie, według rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów, czas należy zmienić w nocy w niedzielę 30 X o godz. 3.00. Wskazówki zegarków powinno się przesunąć z godz. 3.00 na 2.00.

W związku z tym między 2.00, a 3.00 w nocy na godzinę staną wszystkie pociągi i autobusy liniowe, aby zajechać na przystanki o czasie.

Po wrześniowej równonocy jesienno-zimowej, kiedy to Słońce przeszło na półkulę południową, dni są już krótsze od nocy i skracają się coraz szybciej. Na początku października wschód Słońca można było obserwować ok. godz. 6.45, a zachód ok. godz. 18.20. W ostatnim dniu miesiąca, mimo, że Słońce budzi się o godzinę później, a zachodzi godzinę wcześniej, dzięki zmianie czasu wschód będziemy obserwować o 6.30, a zachód o 16.20.

Zmiana czasu ma na celu efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego, a co za tym idzie oszczędność energii. Prekursorami wprowadzenia czasu letniego byli Niemcy już w 1916 roku. W Polsce wskazówki zegarów były przesuwano w okresie międzywojennym, później w latach 1957-64, a następnie od 1977 roku.

Zmianę czasu na letni i zimowy stosuje się w około 70 krajach na całym świecie. Obowiązuje ona we wszystkich krajach europejskich (z wyjątkiem Islandii) i wielu innych, m.in. w USA, Kanadzie, Meksyku, Australii i Nowej Zelandii. Jedynym wysoko uprzemysłowionym państwem, które nie wprowadziło czasu letniego, jest Japonia.

W całej Unii Europejskiej od 2000 roku czas letni zaczyna się w ostatnią niedzielę marca a kończy w ostatnią niedzielę października.

Ludzie o ustabilizowanym trybie życia potrzebują nawet kilku dni, by dostosować swój zegar biologiczny do nowych warunków, tak samo jak przy podróżach między strefami czasowymi, choć w mniejszym zakresie.

Dziś zmiana czasu - w niedzielę śpimy dłużej! komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na zambrow.org