:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  14°C rozproszone chmury

Dziś tłusty czwartek!

"Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek,
a Bartkowa uwierzyła i nam pączków nasmażyła"
- tak mówi staropolskie, dobrze znane wszystkim przysłowie.

Tłusty czwartek w tym roku wypada wyjątkowo wcześnie – 31 stycznia. Jest to ostatni czwartek przed okresem Wielkiego Postu. Zgodnie z tradycją dziś możemy zapomnieć o liczeniu kalorii i do woli zajadać się pączkami i faworkami (chrustem).

Od samego rana w Zambrowie w sklepach spożywczych i ciastkarniach, mieszkańcy kupują przeważnie pączki i to w dużych ilościach. Przez cały dzień w zambrowskich cukierniach i sklepach będą dowożone świeże pączki. A wybór w tym roku jest duży. Największym jednak powodzeniem cieszą się w tym roku pączki z dżemem i z tofi.

Skąd się wzięły dzisiejsze pączki – dokładnie nie wiadomo. Prawdopodobnie dotarły do Polski z Turcji lub z Wiednia. Już w XVII w. doskonałe pączki można było spróbować w Warszawie. Pewne jest jednak jedno, że pączki na dobre zadomowiły się w polskiej tradycji.

W dawnych czasach bardzo hucznie obchodzono cały ostatni tydzień karnawału od Tłustego Czwartku do wtorku przed Środą Popielcową. We wszystkich domach gospodynie gotowały dużo potraw: kaszy, kapusty, ziemniaków ze skwarkami; oraz piekły na tłuszczu słodkie racuchy, bliny, pampuchu oraz oczywiście pączki i chrust. Wieczorami, szczególnie na wsiach biesiadowano przy stołach dużo jedząc, pijąc i bawiąc się. Starano się wtedy najeść do syta dobrych rzeczy, aby na okres zbliżającego się Wielkiego Postu „nagromadzić zapasów”, ponieważ okres post zgodnie z dawną polską tradycją obchodzony był bardziej rygorystycznie niż obecnie.

Dziś tłusty czwartek! komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na zambrow.org