:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  16°C całkowite zachmurzenie

Dziś święto Trzech Króli

świąteczne, Dziś święto Trzech Króli - zdjęcie, fotografia

Dziś święto Objawienia Pańskiego, potocznie nazywane świętem Trzech Króli. Jest to święto kościelne i dzień wolny od pracy. Galerie i duże sklepy są pozamykane.

Dziś święto Trzech Króli. Jest to święto kościelne mające uczcić objawienie Boga człowiekowi. Dzisiaj katolicy dziękują za zdolność człowieka do rozumnego poznania Boga, do Jego obecności w historii człowieka. Symbolem tego święta jest przypowieść opisana w Ewangelii Św. Mateusza, wg której trzech wschodnich mędrców przybyło do Betlejem, aby oddać pokłon narodzonemu Jezusowi. Od tej przypowieści wzięła się potoczna nazwa święta – Trzech Króli.

Objawienie Pańskie należy do pierwszych świąt, które ustanowił Kościół. W pierwszych wiekach Chrześcijaństwa święto to wyznaczało początek roku liturgicznego. W Kościele wschodnim znane już było w III wieku, natomiast w Kościele obrządku zachodniego zaczęto je obchodzić od schyłku IV wieku.
Obecnie święto obchodzone jest w Kościele Katolickim i Kościele Prawosławnym. Katolicy świętują zawsze 6 stycznia, a wyznawcy prawosławia 6 stycznia wg kalendarza juliańskiego, czyli 19 stycznia wg kalendarza gregoriańskiego (obowiązującego na całym świecie).

W powojennej Polsce aż do 1960 r. Trzech Króli było dniem wolnym od pracy. W latach 1961 – 2009 było świętem Kościelnym, bo zgodnie z ustawą Sejmu PRL z listopada 1960 roku był to dzień pracujący. Od 2011 roku w Polsce święto zostało przywrócone jako dzień wolny od pracy. Podobnie jest np. w kilku landach w Niemczech, Austrii, Chorwacji, Grecji, Hiszpanii, Słowacji, Szwajcarii, Włoszech, Szwecji i Finlandii.

Polecamy:
:: Witamy w Nowym 2017 Roku!
:: Żywa szopka w Szumowie
:: O Bożym Narodzeniu w zambrowskiej „Piątce”
:: Szopki bożonarodzeniowe w zambrowskich parafiach [foto+video]
:: Wigilia w OWR Caritas [foto]
:: Świąteczna wieczerza w zambrowskiej bursie
:: Wigilia w Paproci Dużej
:: Zapach świątecznych pierników w szkole
:: Jasełka w wykonaniu najmłodszych [foto]
:: Boże Narodzenie w Zespole Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych [foto]

Dziś święto Trzech Króli komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się