:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  8°C bezchmurnie

Dziś Lany Poniedziałek

świąteczne, Dziś Poniedziałek - zdjęcie, fotografia

W drugi dzień Świąt Wielkanocnych lepiej mieć się na baczności. Śmigus-dyngus, nazywany żartobliwie dniem "świętego Lejka", dorosłym upływa na spotkaniach przy rodzinnym stole, dzieciom zaś na prawdziwych bitwach wodnych.

Dzisiaj, 17 kwietnia obchodzimy lany poniedziałek, inaczej zwany śmigusem-dyngusem. Zgodnie z tradycją wszyscy oblewają się dziś wodą.

Zwyczaj ten kultywowany jest od dawna. Początkowo jednak polewanie wyglądało nieco inaczej niż dzisiaj i miało zdecydowanie głębsze znaczenie symboliczne. Przede wszystkim, w poniedziałek tylko chłopcy mieli przywilej oblewania wodą dziewcząt.

Już od samego rana we wsiach i miastach słychać było piski i wrzaski panien. Zdarzało się, że niektóre z nich lądowały w sadzawkach lub rzekach. Ta dziewczyna, którą chłopcy najbardziej obleli wodą, cieszyła się największym powodzeniem. Dziewczęta przeważnie nie gniewały się za te prysznice lodowatej wody. Zdarzało się nawet, że panny niegrzeszące urodą same polewały się wodą i wybiegały na drogę krzycząc, że je oblano, ponieważ zostać suchą w ten dzień to po prostu wstyd i zła wróżba.

Oprócz polewania wodą chłopcy mieli prawo smagać dziewczyny rózgami brzozowymi i kłującymi gałązkami po łydkach, na pamiątkę biczowania i kaleczenia cierniem Pana Jezusa. Często, za cichym przyzwoleniem gospodyni, zakradali się do sypialni dziewcząt i bili je po odkrytych częściach ciała, gdy jeszcze spały. Chłosta trwała do czasu, aż dziewczyna nie wykupiła się odpowiednią przyśpiewką lub darami. Wśród starszej młodzieży bicie rózgą miało charakter zalotny. I podobnie jak z wodą, nie wychłostane brzydule same biczowały się po nogach, aby nikt nie pomyślał, że nie mają adoratorów.

Nie myślcie jednak, że za te męki poniedziałkowe, dziewczęta pozostawały dłużne chłopakom. Następnego dnia (dawniej wtorek był trzecim dniem świątecznym), to właśnie dziewczyny przejmowały inicjatywę i polewały mężczyzn wodą, a także biczowały ich rózgami w odwecie za wcześniejsze „krzywdy”.

Dziś na szczęście w lany poniedziałek nikt już nie myśli o chłostaniu rózgami, jednak polewanie wodą jest chyba najbardziej lubianym przez dzieci zwyczajem Wielkanocnym.

Chcąc, aby tradycji stało się zadość – powinniśmy dziś polać wodą swoich domowników, przyjaciół i znajomych, z którymi będziemy wspólnie świętować. Warto jednak pamiętać, aby w polewaniu zachować umiar. 

Policja przestrzega, że polewanie wodą przypadkowych przechodniów, a szczególnie osób starszych czy małych dzieci, może przysporzyć kłopotów.

Polecamy:
:: Chrystus Zmartwychwstał - Wielkanoc
:: Życzenia Wielkanocne!
:: Symboliczne Groby Chrystusa w zambrowskich parafiach [foto]
:: Wielka Sobota - czas żałoby po ukrzyżowaniu Jezusa Chrystusa
:: Życzenia Wielkanocne!
:: Harmonogram święcenia pokarmów w zambrowskich parafiach
:: Dziś Wielki Piątek!
:: Dziś Wielki Czwartek!
:: Harmonogram Triduum Paschalnego w zambrowskich parafiach
:: Ostatnie wolne miejsca na pielgrzymkę do Wilna
:: Rozważali Mękę Pańską [foto]
:: Zambrów pamięta o świętym Janie Pawle II [foto]
:: Harmonogram Rekolekcji Wielkopostnych w Zambrowie

Dziś Lany Poniedziałek komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na zambrow.org