:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  3°C rozproszone chmury

Dr Maria Tocka opowiedziała o 100-letniej historii praw wyborczych kobiet w Polsce [foto]

Wszystko zaczęło się od 28 listopada 1918 roku, kiedy marszałek Józef Piłsudski podpisał dekret o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego. Pierwszy artykuł tego dekretu głosił: „Wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel państwa bez różnicy płci, który do dnia ogłoszenia wyborów ukończył 21 lat”...

 

Spotkanie z doktor Marią Tocką pod hasłem: „100 lat praw wyborczych kobiet” miało miejsce dzisiaj w zambrowskiej bursie. Organizatorami wydarzenia były Stowarzyszenie „Szansa” w Zambrowie oraz Fundacja „Szansa dla Ciebie”.

 

Wśród gości znalazła się prezes Polskiego Związku Niewidomych Anna Woźniak-Szymańska oraz reprezentantki Okręgu Podlaskiego PZN, Starosta Zambrowski Robert Maciej Rosiak, przedstawicielki Rady Miasta Zambrów oraz członkowie i sympatycy zambrowskiej „Szansy”.

 

Główna prelegentka doktor Maria Tocka w bardzo ciekawy sposób przedstawiła sytuację kobiet na przestrzeni ostatnich stu lat. Konferencję rozpoczęła od opisu ogólnej sytuacji polityczno-gospodarczej Polski w momencie odzyskania niepodległości, kiedy po 123 latach niewoli w naszym kraju nie było jeszcze spokoju: nie było ustanowionych granic na wschodzie oraz na południu z Czechosłowacją, a przed Polakami była jeszcze wojna bolszewicka 1919-1920 i tworzenie nowego państwa.

 

- „Wszystko zaczęło się od 28 listopada 1918 roku, kiedy marszałek Józef Piłsudski podpisał dekret o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego. Pierwszy artykuł tego dekretu głosił: „Wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel państwa bez różnicy płci, który do dnia ogłoszenia wyborów ukończył 21 lat”. (…) Dla nas Polek odnalezienie się w tej nowej przestrzeni było niezwykle trudne. Chcę zwrócić uwagę, że wybory zostały zaplanowane na 26 stycznia 1919 roku. Kobiety uzyskały prawa wyborcze zaledwie dwa miesiące wcześniej. Kobiety musiały się w tym jakoś odnaleźć.” – mówiła podczas wykładu dr Maria Tocka.

 

Wspomniana ordynacja dawała kobietom po raz pierwszy w historii naszego kraju prawa wyborcze – pozwalała głosować oraz kandydować. Jak podkreślała dzisiaj dr Tocka, kobiety nie od razu uświadamiały sobie, że tym jednym aktem zmieniła się ich dotychczasowa rola. Choć prawa takie posiadały już panie w Finlandii od 1906 roku, w Norwegii od 1913 roku, w Danii od 1915 roku czy od 1917 m.in. w Rosji, Polki podchodziły do tej sytuacji z wielką nieufnością i nieśmiałością. Polityczne szlaki przecierały pierwsze posłanki: Gabriela Balicka, Jadwiga Dziubińska, Irena Kosmowska, Maria Moczydłowska, Zofia Moraczewska, Anna Piasecka, Zofia Sokolnicka oraz Franciszka Wilczkowiakowa, które 10 lutego 1919 roku przekroczyły progi Sejmu II RP.

 

Z biegiem lat świadomość wśród kobiet rosła i ugruntowała się. Dziś panie w pełni korzystają z praw obywatelskich. W ostatnich wyborach samorządowych stanowiły 41% wszystkich kandydatów startujących na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Jednak, choć trudno w to uwierzyć, jeszcze nie wszystkie kraje na świecie respektują prawa wyborcze kobiet, np. w Brunei (brak praw wyborczych dla kobiet) czy Libanie (prawo uczestnictwa w wyborach mają kobiety legitymujące się wykształceniem co najmniej podstawowym).


Dr Maria Tocka opowiedziała o 100-letniej historii praw wyborczych kobiet w Polsce [foto] komentarze opinie

 • Gość - niezalogowany 2018-11-08 17:18:53

  Oj Rosiaku, coś Pan zrobił. Oddałeś Powiat w ręce pięknego acz gł...... Stasia!

 • gość 2018-11-08 18:47:14

  a kiedy wykład o tym, jak nowoczesne kobiety (rozwódki-alimenciary) żerują na socjalistycznym ustroju pięknej, nowej RP?

 • Gość - niezalogowany 2018-11-09 09:11:53

  Dokladnie jest teraz tych kobiet rozwódek. Materialistki same, szukają księcia z bajki z wypchanym portfelem.

 • Gość - niezalogowany 2018-11-09 09:56:31

  Nie księcia tylko normalnego faceta zamiast zapatrzonego w siebie egoisty i narcyza, który liczy że poślubiając kobietę będzie miał służącą, kucharkę i kochankę w jednej osobie. Niestety mamusie zrobiły z was kompletnych niedorajdów z roszczeniowym podejściem do kobiet i to jest wasz problem. Kobiety w dzisiejszych czasach pracują nierzadko ciężej/więcej od mężczyzn więc fura skóra i komóra ich nie interesują. Chcą mieć w domu dojrzałego do związku partnera a nie duże dziecko do opieki

 • gość 2018-11-09 11:08:47

  Gdzie ci mężczyźni, prawdziwi tacy............

 • gość 2018-11-09 11:12:10

  Gdzie ci mężczyźni, prawdziwi tacy, mmm, orły, sokoły, herosy? Gdzie ci mężczyźni na miarę czasów, gdzie te chłopy? - Jeee!... Dookoła jeden z drugim jak nie nerwus, to histeryk, drobny cwaniak, skrzętna mrówa, niepoważne to, nieszczere. Jak bezwolne manekiny przestawiane i kopane, gęby pełne wazeliny, oczka stale rozbiegane. Bez godności, bez honoru, zakłamane swoje racje wykrzykuje taki w domu śmiesznym szeptem po kolacji, śmiesznym szeptem po kolacji, śmiesznym szeptem po kolacji... Gdzie ci mężczyźni, prawdziwi tacy, mmm, orły, sokoły, herosy? Gdzie ci mężczyźni na miarę czasów, gdzie te chłopy? - Jeee!... Bojownicy spraw ogromnych, owładnięci ideami o znaczeniu wiekopomnym i wejrzeniu jak ze stali. Gdzie umysły epokowe, protoplaści czynów większych, niż pokątne, zarobkowe kombinacje tuż przed pierwszym? Nieprzekupni, prości, zacni, wielkoduszni i szlachetni. Gdzie-że oni, gdzie tytany woli, czynu, intelektu, woli, czynu, intelektu, woli, czynu, intelektu? Gdzie są prawdziwi mężczyźni tacy, mmm, orły, sokoły, bażanty? Gdzie ci mężczyźni - mmm - na miarę czasów, gdzie te franty? - Jeee!... Gdzie, gdzie, gdzie, gdzie? Nie ma, nie ma, nie ma, nie ma, nie ma, nie ma, nie ma, nie ma. Nie ma, nie ma, nie ma, nie ma, nie ma, nie ma, nie ma, nie ma, nie ma, nie ma, nie ma, nie ma, nie ma, nie ma, nie ma, nie ma... Gdzie te chłopy, gdzie te chłopy, gdzie te chłopy, gdzie te chłopy? No nie ma, nie ma, nie ma, nie ma, nie ma, nie ma, nie ma, nie ma, nie ma, nie ma... Gdzie, gdzie, no gdzie, gdzie, no gdzie te chłopy? - Jeee!... .....................

 • Gość - niezalogowany 2018-11-09 15:01:57

  Biduleee......

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na zambrow.org