:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?organizacje pozarządowe, Maria Tocka opowiedziała letniej historii wyborczych kobiet Polsce [foto] - zdjęcie, fotografia
08/11/2018 14:21

Wszystko zaczęło się od 28 listopada 1918 roku, kiedy marszałek Józef Piłsudski podpisał dekret o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego. Pierwszy artykuł tego dekretu głosił: „Wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel państwa bez różnicy płci, który do dnia ogłoszenia wyborów ukończył 21 lat”...

 

Spotkanie z doktor Marią Tocką pod hasłem: „100 lat praw wyborczych kobiet” miało miejsce dzisiaj w zambrowskiej bursie. Organizatorami wydarzenia były Stowarzyszenie „Szansa” w Zambrowie oraz Fundacja „Szansa dla Ciebie”.

 

Wśród gości znalazła się prezes Polskiego Związku Niewidomych Anna Woźniak-Szymańska oraz reprezentantki Okręgu Podlaskiego PZN, Starosta Zambrowski Robert Maciej Rosiak, przedstawicielki Rady Miasta Zambrów oraz członkowie i sympatycy zambrowskiej „Szansy”.

 

Główna prelegentka doktor Maria Tocka w bardzo ciekawy sposób przedstawiła sytuację kobiet na przestrzeni ostatnich stu lat. Konferencję rozpoczęła od opisu ogólnej sytuacji polityczno-gospodarczej Polski w momencie odzyskania niepodległości, kiedy po 123 latach niewoli w naszym kraju nie było jeszcze spokoju: nie było ustanowionych granic na wschodzie oraz na południu z Czechosłowacją, a przed Polakami była jeszcze wojna bolszewicka 1919-1920 i tworzenie nowego państwa.

 

- „Wszystko zaczęło się od 28 listopada 1918 roku, kiedy marszałek Józef Piłsudski podpisał dekret o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego. Pierwszy artykuł tego dekretu głosił: „Wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel państwa bez różnicy płci, który do dnia ogłoszenia wyborów ukończył 21 lat”. (…) Dla nas Polek odnalezienie się w tej nowej przestrzeni było niezwykle trudne. Chcę zwrócić uwagę, że wybory zostały zaplanowane na 26 stycznia 1919 roku. Kobiety uzyskały prawa wyborcze zaledwie dwa miesiące wcześniej. Kobiety musiały się w tym jakoś odnaleźć.” – mówiła podczas wykładu dr Maria Tocka.

 

Wspomniana ordynacja dawała kobietom po raz pierwszy w historii naszego kraju prawa wyborcze – pozwalała głosować oraz kandydować. Jak podkreślała dzisiaj dr Tocka, kobiety nie od razu uświadamiały sobie, że tym jednym aktem zmieniła się ich dotychczasowa rola. Choć prawa takie posiadały już panie w Finlandii od 1906 roku, w Norwegii od 1913 roku, w Danii od 1915 roku czy od 1917 m.in. w Rosji, Polki podchodziły do tej sytuacji z wielką nieufnością i nieśmiałością. Polityczne szlaki przecierały pierwsze posłanki: Gabriela Balicka, Jadwiga Dziubińska, Irena Kosmowska, Maria Moczydłowska, Zofia Moraczewska, Anna Piasecka, Zofia Sokolnicka oraz Franciszka Wilczkowiakowa, które 10 lutego 1919 roku przekroczyły progi Sejmu II RP.

 

Z biegiem lat świadomość wśród kobiet rosła i ugruntowała się. Dziś panie w pełni korzystają z praw obywatelskich. W ostatnich wyborach samorządowych stanowiły 41% wszystkich kandydatów startujących na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Jednak, choć trudno w to uwierzyć, jeszcze nie wszystkie kraje na świecie respektują prawa wyborcze kobiet, np. w Brunei (brak praw wyborczych dla kobiet) czy Libanie (prawo uczestnictwa w wyborach mają kobiety legitymujące się wykształceniem co najmniej podstawowym).

Reklama

Dr Maria Tocka opowiedziała o 100-letniej historii praw wyborczych kobiet w Polsce [foto] komentarze opinie

 • Gość - niezalogowany 2018-11-08 17:18:53

  Oj Rosiaku, coś Pan zrobił. Oddałeś Powiat w ręce pięknego acz gł...... Stasia!

 • gość 2018-11-08 18:47:14

  a kiedy wykład o tym, jak nowoczesne kobiety (rozwódki-alimenciary) żerują na socjalistycznym ustroju pięknej, nowej RP?

 • Gość - niezalogowany 2018-11-09 09:11:53

  Dokladnie jest teraz tych kobiet rozwódek. Materialistki same, szukają księcia z bajki z wypchanym portfelem.

 • Gość - niezalogowany 2018-11-09 09:56:31

  Nie księcia tylko normalnego faceta zamiast zapatrzonego w siebie egoisty i narcyza, który liczy że poślubiając kobietę będzie miał służącą, kucharkę i kochankę w jednej osobie. Niestety mamusie zrobiły z was kompletnych niedorajdów z roszczeniowym podejściem do kobiet i to jest wasz problem. Kobiety w dzisiejszych czasach pracują nierzadko ciężej/więcej od mężczyzn więc fura skóra i komóra ich nie interesują. Chcą mieć w domu dojrzałego do związku partnera a nie duże dziecko do opieki

 • gość 2018-11-09 11:08:47

  Gdzie ci mężczyźni, prawdziwi tacy............

 • gość 2018-11-09 11:12:10

  Gdzie ci mężczyźni, prawdziwi tacy, mmm, orły, sokoły, herosy? Gdzie ci mężczyźni na miarę czasów, gdzie te chłopy? - Jeee!... Dookoła jeden z drugim jak nie nerwus, to histeryk, drobny cwaniak, skrzętna mrówa, niepoważne to, nieszczere. Jak bezwolne manekiny przestawiane i kopane, gęby pełne wazeliny, oczka stale rozbiegane. Bez godności, bez honoru, zakłamane swoje racje wykrzykuje taki w domu śmiesznym szeptem po kolacji, śmiesznym szeptem po kolacji, śmiesznym szeptem po kolacji... Gdzie ci mężczyźni, prawdziwi tacy, mmm, orły, sokoły, herosy? Gdzie ci mężczyźni na miarę czasów, gdzie te chłopy? - Jeee!... Bojownicy spraw ogromnych, owładnięci ideami o znaczeniu wiekopomnym i wejrzeniu jak ze stali. Gdzie umysły epokowe, protoplaści czynów większych, niż pokątne, zarobkowe kombinacje tuż przed pierwszym? Nieprzekupni, prości, zacni, wielkoduszni i szlachetni. Gdzie-że oni, gdzie tytany woli, czynu, intelektu, woli, czynu, intelektu, woli, czynu, intelektu? Gdzie są prawdziwi mężczyźni tacy, mmm, orły, sokoły, bażanty? Gdzie ci mężczyźni - mmm - na miarę czasów, gdzie te franty? - Jeee!... Gdzie, gdzie, gdzie, gdzie? Nie ma, nie ma, nie ma, nie ma, nie ma, nie ma, nie ma, nie ma. Nie ma, nie ma, nie ma, nie ma, nie ma, nie ma, nie ma, nie ma, nie ma, nie ma, nie ma, nie ma, nie ma, nie ma, nie ma, nie ma... Gdzie te chłopy, gdzie te chłopy, gdzie te chłopy, gdzie te chłopy? No nie ma, nie ma, nie ma, nie ma, nie ma, nie ma, nie ma, nie ma, nie ma, nie ma... Gdzie, gdzie, no gdzie, gdzie, no gdzie te chłopy? - Jeee!... .....................

 • Gość - niezalogowany 2018-11-09 15:01:57

  Biduleee......

Dodajesz jako: |

Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Rolety Rzymskie na Wymiar

Szyjemy Rolety Rzymskie i Austryjackie pod wymiar . Wszystko dopasowane do twoich potrzeb . Rolety szyjemy z wielu tkanin . Posiadamy też usługę..


Zobacz ogłoszenie

PIASEK ŻWIR CZARNOZIEM

Sprzedajemy piasek, żwir, czarnoziem, kruszywo drogowe i inne kruszywa. Sprawna obsługa i szybka dostawa to nasze priorytety. Zadzwoń: tel...


Zobacz ogłoszenie

Naprawa komputerów Pogotowie

> Darmowa Diagnoza na miejscu w firmie > Kompleksowa Naprawa i Modernizacja Komputerów PC i Laptopów > Czyszczenie i Konserwacja >..


Zobacz ogłoszenie

HAPROL- MASZYNY ROLNICZE,

SKLEP HAPROL ZAPRASZA DO ZAKUPU WŁÓKI ŁĄKOWO-POLOWEJ, RÓŻNE ROZMIARY 4M, 5M, 6M, 8M, ROZKŁADANE HYDRAULICZNIE, NA CZTERECH RZĘDACH ZĘBÓW. MALOWANE I..


Zobacz ogłoszenie

Salon Meblowy Pieer zatrudni

Salon Meblowy Pieer zatrudni pracownika na stanowisku monter mebli/pracownik magazynowy. Wymagania: - chęć do pracy - prawo jazdy kat.B Dobre..


Zobacz ogłoszenie

PRACA W SALONIE NC+ GALERIA

Poszukujemy osoby na stanowisko doradcy klienta w Salonie NC+ mieszczącym się w galerii BEM w Zambrowie. Praca stała, wynagrodzenie podstawowe+..


Zobacz ogłoszenie

Przydomowe oczyszczalnie

Oferujemy: *oczyszczalnie drenażowe *oczyszczalnie biologiczne *oczyszczalnie SBR *studnie chłonne *drenaże *sprzedaż, montaż zbiorników..


Zobacz ogłoszenie

Salon Meblowy Pieer zatrudni

Salon Meblowy Pieer zatrudni pracownika na stanowisku monter mebli/pracownik magazynowy. Wymagania: - chęć do pracy - prawo jazdy kat.B Dobre..


Zobacz ogłoszenie

Lokal do wynajęcia

Oferuję do wynajęcia lokal przy ul. Świętokrzyskiej 9.


Zobacz ogłoszenie

PRACOWNIK DO PRODUKCJI DRZWI

Firma MONOLIT poszukuje aktualnie pracownika na stanowisko PRACOWNIK DO PRODUKCJI DRZWI (trapezy, koła, kształty nietypowe) Zakres obowiązków: -..


Zobacz ogłoszenie

Działki

Witam Do sprzedania mam kilka działek Działki w tej chwili są ok 30 ar owe ale jest możliwość zakupu działki z kimś do spółki i podzielenia jej na..


Zobacz ogłoszenie

Działka 3005m2,

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Działka o powierzchni 3005m2 położona w miejscowości Grochy-Pogorzele, gmina Zambrów. Media:..


Zobacz ogłoszenie

PRZYDOMOWE OCZYSZCZALNIE

Przydomowe oczyszczalnie ścieków: - drenażowe - biologiczno mechaniczne - bezprądowe - przepompownie - studnie chłonne Zajmujemy się..


Zobacz ogłoszenie

Korepetycje, nauka języka

Oferuję pomoc w nauce oraz naukę języka francuskiego


Zobacz ogłoszenie

Działka 1,25 ha w Ngórkach

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Działka o powierzchni 1,25 ha położona w miejscowości Nagórki-Jabłoń, gmina Zambrów. Grunty..


Zobacz ogłoszenie

KONTROLER JAKOŚCI

Firma MONOLIT poszukuje aktualnie pracownika na stanowisko KONTROLER JAKOŚCI GŁÓWNE ZADANIA -sprawowanie kontroli nad jakością wyrobów na..


Zobacz ogłoszenie

KLIMATYZACJA napełnianie

Oferujemy usługę nabijania oraz odgrzybiania klimatyzacji samochodowych. Atrakcyjne ceny! Odgrzybianie metodą ultradźwiękową już od 50 zł. Zambrów,..


Zobacz ogłoszenie

Mieszkania do wynajęcia od

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie wynajmu mieszkania: 1. ul. Cmentarna 35m2, 1 pokój + aneks kuchenny, łazienka, I piętro, - 1100 zł +..


Zobacz ogłoszenie

Działka pod inwestycję

Witam Do sprzedania mam działkę dobrą pod inwestycje powierzchnia 1 hektar. Atrakcyjna lokalizacja - obrzeża miasta Zambrów. Cicha, spokojna..


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT Nr 1. w Twojej

SPRZEDAJ SWÓJ SAMOCHÓD SZYBKO, A CO NAJWAŻNIEJSZE legalnej FIRMIE KTÓRA WIDZISZ.Kupujemy auta w stanie bardzo dobrym,uszkodzone, powypadkowe, bez..


Zobacz ogłoszenie

Mieszkanie 3-pokojowe, I

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Mieszkanie o powierzchni 58,94m2 położone na I piętrze w bloku z cegły przy Placu..


Zobacz ogłoszenie

SERWIS KOMPUTEROWY SPEEDCOMP

Zajmujemy się profesjonalnym serwisem: - KOMPUTERÓW - TELEWIZORÓW - TELEFONÓW - oraz wielu innych URZĄDZEŃ ELEKTRONICZNYCH Instalacja i..


Zobacz ogłoszenie

Przyjmę zlecenia remontowe.

Przyjmę zlecenia; szpachlowanie ,malowanie, adaptacja poddaszy,panele remonty mieszkań. Gwarantuję jakość wykonania usług. numer telefonu 784 395..


Zobacz ogłoszenie

dostępne od ręki - ZBIORNIK NA

ROLNIK SKLEP UL. BIAŁOSTOCKA 38, WJAZD OD ULICY WIŚNIOWEJ(asfaltowej) ZBIORNIK NA PALIWO DWUPŁASZCZOWY Dane techniczne: * Wysokość: 1990 mm *..


Zobacz ogłoszenie

Lokale użytkowe JUŻ od 720 zł

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie wynajmu lokale użytkowe: 1. Al. Wojska Polskiego 40m2, II piętro - 720 zł netto + opłaty/mc 2. Al...


Zobacz ogłoszenie

Maszyny, części - wszystko dla

Zapraszamy do sklepu rolniczego „ROLNIK”.. Sklep znajduje się przy ul. Białostockiej 38 w Zambrowie (posesja ze stawem; wjazd od ulicy Wiśniowej -..


Zobacz ogłoszenie

Dodatkowa praca dyskretnie.

! Poszukiwana jest zadbana 18-40 -latka, która chciałaby mieć okazję w tajemnicy, łatwo, miło i przyjemnie dorobić sobie własne Pieniądze, bez..


Zobacz ogłoszenie

Pożyczka na Święta Wielkanocne

Pożyczka na Święta Wielkanocne i nie tylko! Weź pożyczkę nawet do 20 000 zł Pieniądze na koncie nawet w 15 minut na Twoim koncie Zadzwoń


Zobacz ogłoszenie

Działka 1406m2, Nagórki-Jabłoń

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Działka o powierzchni 1406m2 położona w Nagórkach Jabłoń, gmina Zambrów. Wydana decyzja o..


Zobacz ogłoszenie

NOWOŚĆ W OFERCIE- MASZYNY

Zgrabiarka dwu karuzelowa Enorossi ENODUO 780 PRO Wersja ciągana - szer. robocza 780cm - zgrabianie do środka pokosu - przekładnia w kąpieli..


Zobacz ogłoszenie

Rozbiórka wyburzenie budynku w

Świadczymy kompleksowe usługi rozbiórek i wyburzeń domu, obory, budynku gospodarczego, użytkowego i innych obiektów. Działamy w tych miastach: -..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedaż Rowerów Zachodnich ,

W SPRZEDAŻY POSIADAMY ROWERY ZACHODNICH MAREK . ROWERY SA UŻYWANE, PO PRZEGLĄDZIE 100% SPRAWNE. rowery takich marek jak : -gazelle, -kalkhoff,..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez zambrow.org, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

MARKOMP z siedzibą w Zambrów 18-300 , Bema 2B

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"