:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  9°C pochmurno z przejaśnieniami

Delegacja „Czwórki” z wizytą w Finlandii

W Szkole Podstawowej nr 4 w Zambrowie, w ramach programu Erasmus+, realizowany jest dwuletni międzynarodowy projekt "ELF - English Learning Friends". Ostatnio delegacja "Czwórki" uczestniczyła w kolejnym spotkaniu roboczym. Tym razem w Finlandii.

Tydzień po zakończeniu ferii zimowych uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 4 w Zambrowie wraz z opiekunami uczestniczyli w kolejnym wyjeździe w ramach projektu „English Learning Friends” (ELF). Przedostatnia wizyta europejskiego programu Erasmus + odbyła się w dniach 12-18 lutego w Finlandii.

Zambrowską ,,Czwórkę” reprezentowały uczennice z klasy VI: Elżbieta Maria Gosk, Natalia Miros, Aleksandra Grabowska, Weronika Fedorowicz oraz opiekunowie - Ewelina Łuniewska i Tomasz Piórkowski. W spotkaniu uczestniczyli także uczniowie ze szkół z Turcji, Włoch, Chorwacji, Grecji, Finlandii oraz Czech. Warto dodać, że była to już druga wymiana uczniów w ramach tego projektu, na realizację którego szkoła otrzymała grant ufundowany ze środków Unii Europejskiej.

W ciągu tygodnia w mieście Lappeenranta, leżącym w południowo-wschodniej Finlandii, w budynku szkoły odbywały się warsztaty, podczas których uczniowie pracowali nad realizacją kolejnych działań projektowych - wspólnie tworzyli makietę miasta Elfville, nagrywali hymn projektu, aby następnie stworzyć do niego choreografię. Ponadto uczniowie spędzali czas na świeżym powietrzu, gdzie nie zabrakło różnego rodzaju zabaw zimowych. Dla nauczycieli była to kolejna okazja do omówienia szczegółów związanych z realizacją zadań, ale także doskonalenia własnego warsztatu pracy poprzez obserwację lekcji oraz wymianę doświadczeń.

Oprócz ciężkiej pracy był też czas na przyjemności. W poniedziałek uczniowie SP4 mieli okazję zwiedzić stolicę Finlandii - Helsinki. Ich uwagę szczególnie przykuł Plac Senacki, który znajduje się w samym centrum miasta. To właśnie tam podziwiali m.in. Katedrę Luterańską wzniesioną w stylu neoklasycystycznym, która jest wizytówką Helsinek. U stóp katedry, na środku placu, znajduje się także pomnik cara Aleksandra II, niedaleko zaś usytuowane są najważniejsze urzędy oraz instytucje państwowe. Następnie uczniowie udali się pod główną świątynię Fińskiego Kościoła Prawosławnego, która nosi nazwę Sobór Uspieński. Ponadto zwiedzili przepiękny, wykuty w skale kościół protestancki Temppeliaukio. Kolejnym ciekawym widokiem był nietypowy pomnik, przypominający swoim wyglądem organy, który poświęcony został wybitnemu fińskiemu kompozytorowi Jeanowi Sibeliusowi. Wtorkowe oraz czwartkowe popołudnie uczniowie „Czwórki” spędzili dość aktywnie - na lodowisku oraz w popularnym parku rozrywki Angry Birds.

Jak twierdzą zgodnie uczestniczki wyjazdu, najmilej wspominają czas spędzony z fińskimi rodzinami, które gościły uczniów oraz dostarczały im dodatkowych atrakcji. Były wyjścia na zakupy, wspólne zjeżdżanie z pagórków, relaks w saunie i na basenie oraz zabawa w parku rozrywki HopLop.

- „Z naszego wyjazdu do Finlandii najbardziej podobał mi się pobyt w parku rozrywkowym Angry Birds, nagrywanie hymnu projektu oraz układanie do niego choreografii. Miło również było spędzić czas z fińską rodziną. Mam nadzieję, że latem odwiedzi nas w Polsce.” - relacjonuje Ola Grabowska.

- „Najbardziej w Finlandii podobało mi się zjeżdżanie z pagórków wraz ze swoimi opiekunami. Ten wieczór zapamiętam na zawsze. Równie ciekawe było wyjście do parku Angry Birds. Najmilej wspominam jednak czas spędzony z rodziną.’’ - wspomina z kolei Weronika Fedorowicz.

- „W Finlandii bardzo podobało mi się zwiedzanie Helsinek oraz uczęszczanie na lekcje do szkoły w mieście Lappeenranta. W parku HopLop razem z rodziną oraz Eliasem, Anniną, chłopcami z Turcji i Grecji bawiliśmy się w berka, graliśmy w hokeja i piłkę nożną. W mojej pamięci na pewno pozostanie też park rozrywkowy Angry Birds, ponieważ było tam wiele świetnych atrakcji. Nigdy nie zapomnę czasu spędzonego z rodziną.” - mówi Natalka Miros.

- „Podczas pobytu w Finlandii mieliśmy zapewnionych wiele atrakcji, jednak trudno jest opisać je wszystkie. Zdecydowanie najmilej wspominam czas spędzony z fińską rodziną. Poszliśmy na pizzę, do parku HopLop oraz do centrum handlowego. W tych naszych wyprawach towarzyszyli nam również chłopcy z Turcji oraz koledzy i koleżanki Elamur. Chciałabym jeszcze raz spotkać się ze wszystkimi osobami, z którymi nawiązałam kontakt.” - relacjonuje Ela Gosk.

Wyjazd dostarczył uczniom SP4 wiele ciekawych i nowych doznań. Spotkanie było wspaniałą okazją do poznania zwyczajów i kultury innych krajów, nawiązania międzynarodowych przyjaźni, udoskonalenia umiejętności pracy w grupie, czy przełamania barier w porozumiewaniu się językiem obcym.

Uczestnicy wyjazdu na pewno na długo zapamiętają piękne walory turystyczne Finlandii, a także życzliwość, serdeczność i okazaną im sympatię.

Warto przypomnieć, że w kwietniu ubiegłego roku delegacja Szkoły Podstawowej Nr 4 w Zambrowie, w ramach projektu „English Learning Friends”, uczestniczyła także w podobnym spotkaniu roboczym w miejscowości Bjelovar w Chorwacji.

Polecamy:
:: Przedstawiciele SP4 z wizytą w Chorwacji

:: „Dawno, dawno temu…” w SP3
:: Spotkanie autorskie z Joanną Papuzińską w „Piątce”
:: Sukcesy uczniów MG1 w konkursie „Epoka Prymasa Tysiąclecia”
:: Zambrowski ZS1 wśród najlepszych szkół w regionie
:: Uczniowie „Piątki” uczcili patrona szkoły [foto]
:: „Przypatrzmy się powołaniu naszemu”
:: Bal karnawałowy w Starym Skarżynie [foto]
:: „Czwórka” obchodziła święto patrona [foto]


Delegacja „Czwórki” z wizytą w Finlandii komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się