:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  4°C bezchmurnie

Dbajmy o bezpieczeństwo na wsi

rolnictwo, Dbajmy bezpieczeństwo - zdjęcie, fotografia

Wakacje to szczególny czas, kiedy nasila się liczba prac polowych, a sprzęty rolnicze są w ciągłym użytku. Zadbajmy o bezpieczeństwo nasze i naszych najbliższych!

 

Rolnictwo to obok górnictwa i budownictwa, jedna z najniebezpieczniejszych rodzajów pracy. Duże ryzyko zdarzeń wypadkowych wynika ze złożoności pracy rolnika. Musi on posługiwać się wieloma maszynami rolniczymi, dostosowywać się do zmieniających warunków pogodowych i zgodnie z tym wykonywać swoją pracę. Do tego dochodzi jeszcze praca ze zwierzętami hodowlanymi.

 

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego co roku kieruje kampanie o zachowanie bezpieczeństwa na wsi. Niestety wypadki są nieubłagane. Nie są one jednak dziełem przypadku, lecz wynikiem niekompetentnych działań. Warto pamiętać, że zapewnienie ochrony w gospodarstwie nie zawsze wiąże się z kosztami finansowymi. Często należy podjąć odpowiednie działania w naszej świadomości i wdrożyć je w życie.

 

W I kwartale bieżącego roku w całej Polsce do KRUS zgłoszono 3 988 zdarzeń wypadkowych, czyli o 1 178 (22,8%) mniej niż w analogicznym okresie 2017 roku. Najwięcej wypadków powodujących uszczerbki na zdrowiu odnotowano na skutek tzw. „upadku osób”. Poszkodowanych w tej grupie było 1 514. Dlatego też KRUS w tym roku zainicjował kampanię „Upadek to nie przypadek”. Ma ona na celu wyuczenie gospodarzy do wykonywania pracy w sposób świadomy i odpowiedzialny.

 

Wśród zdarzeń z grupy „upadek osób” zgłoszonych do KRUS najczęściej odnotowano:

  • upadki na nawierzchni podwórzy, pól, ciągów komunikacyjnych (42,5%)
  • upadki z wysokości, tj. drabin, schodów, podestów, strychów, poddaszy, drzew (24,7%)
  • upadki na nawierzchni w pomieszczeniach inwentarsko-gospodarczych (14,1%)
  • upadki z ciągników, przyczep i maszyn rolniczych (13,1%).

 

Biorąc pod uwagę cały poprzedni rok to również „upadki osób” były najliczniejszą grupą wypadków w gospodarstwach rolnych. Ogółem w Polsce od stycznia do grudnia 2017 roku na 17 212 zdarzeń odnotowano 6 653 poszkodowanych wskutek upadku.

Aby do powyższych zdarzeń nie dochodziło, należy podjąć odpowiednie czynności. Rolnicy m.in. powinni nosić bezpieczne obuwie i odzież ochronną. Ponadto powinno się używać bezpiecznych drabin, a wszelkie otwory i schody powinny być zabezpieczone lub posiadać poręcz.  

 

Wakacje to czas szczególny, kiedy nasila się liczba prac polowych, a sprzęty rolnicze są w ciągłym użytku. W tym czasie dzieci najczęściej pomagają rodzicom w gospodarstwie. Należy pamiętać, że obsługa maszyn rolniczych bądź stacjonarnych przez dzieci jest zabroniona. Najmłodsi również nie powinni uczestniczyć w wycince drzew ani posługiwać się maszynami służącymi do tego celu. Przebywanie dzieci w trakcie niektórych czynności gospodarskich może nieść zagrożenie dla ich zdrowia lub nawet życia. Ważne jest też, abyśmy chronili najbliższych przed dostępem do substancji chemicznych. Są one niebezpieczne zarówno dla najmłodszych, jak i dorosłych.

Dbajmy o bezpieczeństwo na wsi komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się