:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  13°C słabe opady deszczu

Czy targowica rolna powstanie w naszym powiecie?

Samorządowcy po raz kolejny spotkali się w sprawie budowy targowicy rolnej. Wciąż nie wiadomo jednak, czy na terenie powiatu zambrowskiego powstanie nowa targowica, a jeśli powstanie, to gdzie będzie zlokalizowana. Najbardziej realna wydaje się propozycja Wójta Gminy Szumowo, jednak potrzebne są aprobaty włodarzy pozostałych gmin. Decyzja musi zostać podjęta dosyć szybko, ponieważ niebawem ruszy nabór wniosków z PROW, z którego samorządy mogłyby otrzymać dofinansowanie w wysokości miliona złotych na tę inwestycję.

Biuro Powiatowe Podlaskiej Izby Rolniczej w Zambrowie wraz z Wójtem Gminy Szumowo Jarosławem Cukiermanem zwołało dzisiaj, 12 kwietnia trzecie specjalne spotkanie dotyczące utworzenia nowego targowiska rolnego w powiecie zambrowskim. W spotkaniu uczestniczyli delegaci Izby Rolniczej, a także zaproszeni goście m.in.: posłanka na Sejm RP Bernadeta Krynicka, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Stefan Krajewski, Wicestarosta Zambrowski Stanisław Rykaczewski, Burmistrz Miasta Zambrów Kazimierz Dąbrowski, Wójt Gminy Rutki Teresa Grodzka oraz Powiatowy Lekarz Weterynarii Zygmunt Dąbrowski.

- „Temat tak naprawdę wywołany został przez Zarząd Powiatu, który apelował do działań w tym kierunku. My podjęliśmy ten temat, spotkaliśmy się już dwukrotnie. Wszyscy państwo byli obecni na tych spotkaniach. Ja jako Wójt Gminy Szumowo zadeklarowałem, że podejmiemy się budowy targowiska, które spełniałoby wszystkie wymogi związane z rozporządzeniem Ministerstwa Rolnictwa. Targowica, która była w Zambrowie nie spełniała ich i została zamknięta. Ja już wtedy podkreśliłem, że budowa targowicy tylko i wyłącznie dla zwierząt w takiej formie w jakiej funkcjonowała na terenie Zambrowa jest nieopłacalną sprawą i trzeba myśleć bardziej praktyczniej, niemniej jednak nie wszystko musi się opłacać. Jesteśmy powołani po to, aby naszemu społeczeństwu pomagać.” - powiedział Jarosław Cukierman, Wójt Gminy Szumowo.

Na terenie naszego powiatu znajdują się trzy miejsca, w których mogłoby powstać targowisko rolne. Zlokalizowane są one w gminie Zambrów (w miejscowości Wądołki), w gminie Rutki (nieopodal trasy S8) oraz w gminie Szumowo (w miejscowości Ostrożne). Najbardziej korzystną ofertą okazuje się propozycja wójta Jarosława Cukiermana. Podczas dzisiejszego spotkania pomysł ten poparł również Burmistrz Miasta Zambrów Kazimierz Dąbrowski.

- „Może się narażę kolegom z Zambrowa czy Rutek, ale ja osobiście bym optował za tą lokalizacją w Ostrożnem. Dlaczego? (...) Ja optuje za tą propozycją pana wójta Cukiermana, ponieważ ona jest daleko idąca i perspektywicznie realistyczna do zrealizowania. To jest moje stanowisko.” - mówił podczas spotkania Kazimierz Dąbrowski.

Warto dodać, że Wójt Gminy Szumowo, jako jedyny z wójtów proponujących lokalizację, poczynił najbardziej zdecydowane kroki w utworzeniu targowiska w Ostrożnem. Jarosław Cukierman przygotował wstępny wykaz kosztów oraz koncepcję zagospodarowania terenu pod realizację targu rolnego. Wśród planowanych obiektów znajdują się: hala wielofunkcyjna, budynek administracyjno-socjalny, budynek gospodarczy, a także wiaty dla zwierząt. Teren miałby zostać utwardzony kostką brukową. Nie zabrakłoby również terenów zielonych. Całość zostałaby ogrodzona. Szacunkowa wartość inwestycji wyliczona przez wójta Cukiermana wynosi około 6,1 mln zł.

Szacowane koszty są zbyt wysokie, żeby tej inwestycji podjął się jeden samorząd. Mimo możliwości uzyskania dofinansowania z PROW w wysokości miliona złotych, jedynym rozwiązaniem na zdobycie pozostałych środków jest podział kosztów na wszystkie samorządy. Od czasu ostatniego spotkania samorządowców w sprawie targowicy wójtowie gmin oraz burmistrz zadeklarowali kwoty, jakie mogą przekazać na realizację tej inwestycji. Jarosław Cukierman w imieniu własnym i radnych obiecał milion złotych, jeżeli targowica powstanie w Ostrożnem oraz 500 tys. zł, jeżeli targowica powstanie w innej gminie. Gmina Zambrów zadeklarowała wkład 500 tys. zł, Gmina Rutki – 520 tys. zł, Gmina Kołaki – 180 tys. zł, zaś Miasto Zambrów – 200 tys. zł. Konkretnej deklaracji finansowej nie przedstawiło jednak Starostwo Powiatowe.

- „Zarząd Powiatu deklaruje pomoc finansową przy budowie nowej targowicy. W jakiej wysokości, no to musimy mieć już konkretny załącznik finansowy, jakie środki będą potrzebne i kto będzie to prowadził. Wtedy Zarząd podejmie decyzję i uchwałę Rady Powiatu w tej sprawie.” - powiedział wicestarosta Stanisław Rykaczewski.

Obecna podczas dzisiejszego zebrania posłanka na Sejm RP Bernadeta Krynicka zadeklarowała pomoc w zorganizowaniu spotkania z ekspertami w Ministerstwie Rolnictwa. Uczestniczyć miałyby w niej osoby z gmin zajmujące się budową nowej targowicy.

Kończąc spotkanie ustalono, że na najbliższych posiedzeniach rad samorządów włodarze poruszą temat targowicy w celu ustalenia już konkretnej lokalizacji. Miejsce pod nową targowicę powinno zostać wybrane jak najszybciej, co pozwoli na kolejne kroki, a przede wszystkim na złożenie wniosku o dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, którego nabór rozpocznie się już niebawem.

Polecamy:
:: Temat nowej targowicy zostaje nadal otwarty [foto+video]
:: Nowe targowisko rolne powstanie w Ostrożnem?
:: Stworzyli możliwość budowy targowiska - XVII Sesja Rady Gminy Szumowo [retransmisja]
:: Stanowisko Rady Powiatu w sprawie zamknięcia targowiska rolnego
:: Handel na targowisku rolnym wstrzymany!
:: Targowisko rolne zostanie zamknięte
Czy targowica rolna powstanie w naszym powiecie? komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się