:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  8°C bezchmurnie

Czy samorząd Województwa Podlaskiego przejmie zambrowski PKS?

inwestycje, samorząd Województwa Podlaskiego przejmie zambrowski - zdjęcie, fotografia

Kondycja finansowa i zaplecze techniczne PKS-u są przeciętne. PKS jest jednym z ostatnich przedsiębiorstw państwowych w naszym mieście i regionie. Od jakiegoś czasu rozważa się prywatyzację lub komunalizację podlaskich PKS-ów. W piątek zrobiono pierwszy krok w kierunku komunalizacji, czyli „prywatyzacji” na rzecz samorządu województwa podlaskiego.

W miniony piątek, 12 lutego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego odbyło się spotkanie dotyczące warunków i możliwości nieodpłatnego przejęcia przez samorząd województwa w drodze komunalizacji akcji lub udziałów pięciu spółek PKS działających w naszym regionie, w tym PKS Sp. z o.o. w Zambrowie.

W spotkaniu uczestniczyli Marszałek Jarosław Dworzański, Wicemarszałek Ignacy Jasionowski, Członek Zarządu Jacek Piorunek, Dyrektor Departamentu Infrastruktury i Ochrony Środowiska Katarzyna Zajkowska oraz dyrektorzy PKS-ów, w tym Waldemar Osuchowski z PKS w Zambrowie.

Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej, mimo że przekształcone od kilku lat w spółki prawa handlowego, pozostają w naszym regionie jednymi z ostatnich przedsiębiorstw państwowych (właścicielem spółek jest Skarb Państwa). Pół roku temu Minister Skarbu, Mikołaj Budzanowski, zwrócił się do samorządu województwa podlaskiego z propozycją skomunalizowania PKS-ów.

Początkowo zarząd województwa podszedł do tematu bardzo sceptycznie, mając na uwadze kiepską kondycję finansową PKS-ów. Jak zaznaczył jednak w czasie wczorajszego spotkania marszałek Dworzański, zarząd województwa obecnie uwzględnił jednak czynnik społeczny – jakim jest konieczność zapewnienia transportu mieszkańcom województwa. Tak więc komunalizacja PKS-ów na rzecz Marszałka Województwa stała się bardziej realna. Jednak samorząd województwa stawia tu jeden zasadniczy warunek: chce mieć 100% udziałów w spółkach przewoźniczych.

Uczestnicy spotkania podkreślili, że takie rozwiązanie może dać gwarancję utrzymania wysokości zatrudnienia oraz dalszego funkcjonowania Przedsiębiorstw Komunikacji Samochodowej.

Innym rozwiązaniem na problemy PKS-ów byłaby prywatyzacja. Ten jednak proces może nieść ze sobą niebezpieczeństwo zaistnienia poważnych problemów w funkcjonowaniu firm, a nawet ich upadku. Przykładem może być sprywatyzowany PKS w Bielsku Podlaskim.

Zebrani na spotkaniu przedstawiciele pięciu podlaskich PKS-ów jednogłośnie potwierdzili wczoraj gotowość nieodpłatnego przekazania przedsiębiorstw Marszałkowi Województwa jako przyszłemu organowi założycielskiemu.

Był to ważny krok wyznaczający kierunek „jazdy” podlaskich PKS-ów. Kolejnym krokiem będzie przedstawienie Zarządowi Województwa sytuacji oraz rozpoczęcie indywidualnych negocjacji z każdym z przedsiębiorstw, ustalających szczegóły przejęcia PKS-ów przez samorząd województwa.

Marszałek oczekuje, że jeszcze przed zawarciem porozumień wynegocjowane zostaną konkretne decyzje, które w istotny sposób uzdrowią sytuację spółek, uwzględniając zarówno rachunek ekonomiczny, jak i sytuacje społeczną . Szczególnie istotną sprawą będzie określenie założeń okresu przejściowego.

Na jednym z najbliższych posiedzeń Zarząd wystosuje list intencyjny do Ministerstwa Skarbu Państwa, w którym wyrazi wolę przejęcia podlaskich Przedsiębiorstw Komunikacji Samochodowej.

Czy samorząd Województwa Podlaskiego przejmie zambrowski PKS? komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na zambrow.org